תגיות

, ,

מנחת פרס בראשית -השחקנית הבריטית זוכת האוסקר הלן מירן

 תקיים מפגש אמן ושיחה עם הקהל בסינמטק ירושלים – פתוח לקהל הרחב ללא תשלום

במהלך חודש יוני יערוך סינמטק ירושלים מחווה לסרטיה

הלן מירן היא אורחת קרן פרס בראשית (GENESIS PRIZE )  ותנחה את טקס הענקת פרס בראשית לכנר יצחק פרלמן .

W_and_H_Helen_Mirren_Shot_06_711

W_and_H_Helen_Mirren_Shot_06_711

סינמטק ירושלים יקיים ביום ד' ה-22.6.16 מפגש – שיחה עם השחקנית הבריטית זוכת האוסקר הלן מירן (HELEN MIRREN) וקהל על דרכה האמנותית ופעילותה החברתית במסגרת ביקורה בישראל כאורחת קרן פרס בראשית (GENESIS PRIZE ) . מירן תנחה את הטקס בו יוענק לכנר בעל השם העולמי יצחק פרלמן פרס בסך מיליון דולר .

לרגל ביקורה זה, יערוך סינמטק ירושלים בחודש יוני מחווה להלן מירן ויקרין מיגוון מהסרטים המשובחים בהם כיכבה . האירוע פתוח לקהל הרחב ללא תשלום.

הלן מירן הינה בעלת קריירה משחק ענפה בת עשרות שנים על במות התיאטרון, בקולנוע ובטלוויזיה. מירן הינה בין השחקנים הבודדים בעולם שזכו בכל שלושת הפרסים היוקרתיים ביותר: פרס האקדמיה האמריקאית לקולנוע (ה"אוסקר") לשחקנית הטובה ביותר על תפקידה בסרט "המלכה", פרס "טוני" (לתיאטרון) לשחקנית הטובה ביותר במחזה "הריאיון" ופרס אמי (טלוויזיה) על משחקה בסדרה הטלוויזיונית ,החשוד העיקרי".

לאחרונה הופיעה בתפקידים ראשיים ב־"טרמבו" ו־"עין בשמיים", ובימים אלה משתתפת בצילומי הסרט.Collateral Beauty.

על תרומתה לאמנויות הבמה קיבלה הלן מירן מידי מלכת אנגליה את תואר האבירות "דיים" (Dame Commander) של מסדר האימפריה הבריטית.

הסרטים שיוקרנו הם:

 

טירופו של המלך ג'ורג' (בריטניה/ארה"ב 1995)

The Madness of King George

 

בימוי: ניקולס היטנר | משחק: נייג'ל הות'ורן, הלן מירן, איאן הולם | בשנת 1788, זמן לא רב אחרי שאיבד אל הקולוניות באמריקה, מקבל השתן של המלך ג'ורג' השלישי גוונים כחלחלים. משליט סימפטי שמסוגל לגלות חמלה אפילו כלפי מתנקשת, הוא הופך לאדם בלתי נסבל: הוא מתעורר בשעות לא שפויות, הוא מנבל את פיו, הוא תוקף את גבירות הארמון, דבריו משוללי הגיון וכל גינוניו המלכותיים מתעוותים. המצב הזה מאפשר לאנשי חצרו להפגין את כישורי התככנות שלהם במלואם… המחזאי-תסריטאי אלן בנט, במאי התיאטרון ניקולס היטנר, והשחקן המבריק נייג'ל הות'ורן – הצוות שהעמיד את המחזה על בימות ה'נשיונל ת'יאטר' בלונדון – חובר יחדיו גם למסע הנצחון הקולנועי של "טירופו של המלך ג'ורג'". הפגנת המשחק המרהיבה של כל הצוות, אתרי ההתרחשות האותנטיים, מלאכת המצלמה המתוחכמת, העיצוב האמנותי, התלבושות המפוארות – כל אלה ועוד מסייעים להעצים את המצבים הדרמטיים המופלאים של המקור. התוצאה היא סרט משובב, אינטליגנטי, שנון ושופע הומור, שלא נעדרות ממנו גם קריצות למצב הממלכה בימינו אנו. (105 דקות. אנגלית, תרגום לעברית)

 

13.6.16, שעה 18:00

 

המלכה (בריטניה 2006)

The Queen (UK 2006)

 

בימוי: סטיבן פרירס | משחק: הלן מירן, מייקל שין | סביב תגובתה הרשמית והבלתי רשמית של מלכת אנגליה למותה של הנסיכה דיאנה ב-1997, "המלכה" עוסק במתח הבריטי מאד שבין הספונטני לרשמי. אף כי הטרגדיה הולידה אבל ציבורי חסר תקדים בבריטניה, היא זכתה לתגובה מינורית, כמעט חרישית, מכיוונו של בית המלוכה. טוני בלייר, בראשית ימיו כראש ממשלה מנסה לתמרן בין המלכה השומרת על כללי הטקס לבין הלחץ הציבורי המבקש חסות מלכותית לטקסי האבל. זהו מאבק שהוא הרבה יותר מאשר פרוצדורלי. יש בו ענין של אגו ושל סנטימנטים, של תשומת לב ציבורית, ושל "לעשות את הדבר הנכון". סביב המתח הזה בונה סטיבן פרירס דרמה משובחת, שנעה בין שיחות טרקלין למפגשים אינטימיים  וחושפת בהדרגה את עוצמתם של גיבוריה. הלן מירן, בהופעה שראויה לאוסקר, מגישה דיוקן רב מימדים של המלכה, בלי התייפיפות אך עם מספיק כבוד למי שיושבת על כסאה קרוב לחמישים שנה. (97 דקות. אנגלית, תרגום לעברית)

15.6.16, שעה 21:30

טרמבו (ארה”ב 2015)

Trumbo (USA 2015)

בימוי: ג’יי רואץ’ | משחק: בריאן קרנסטון, דיאן ליין | הסופר והתסריטאי דלטון טרמבו היה חבר המפלגה הקומוניסטית האמריקאית, ובשיא ציד המכשפות של מקארתי, סירב לשתף פעולה עם הועדה לחקר פעולות אנטי אמריקאית ונכלא. בהוליווד הוא הוכנס לרשימה השחורה של יוצרי קולנוע שהוחרמו ולא זכו לעבודה, אך המשיך ליצור בשם בדוי עד שעמיתיו – קירק דאגלס ואוטו פרמינג’ר – החליטו לשים סוף להחרמה. סביב הפרק הזה בביוגרפיה, בסיוע הופעה מעולה של בריאן קרנסטון, מגיש ג’יי רואץ’ דרמה מוצלחת הבוחנת היטב את אחת התקופות המפוקפקות של הוליווד – דרמה שמתאימה לכל דיון על נאמנות וחופש הביטוי בכל מקום, בכל תקופה. (122 דקות. אנגלית, תרגום לעברית).

15.6.16, שעה 19:00

האשה בזהב (בריטניה/ארה”ב 2015)

Woman in Gold (UK/USA 2015)

בימוי: סיימון קרטיס | משחק: הלן מירן, ריאן ריינולדס | מריה אלטמן חוזרת לוינה כדי לדרוש בחזרה ציורים מאת גוסטב קלימט שהיו שייכים למשפחתה לפני שנבזזו בידי הנאצים. כאשר הרשויות האוסטריות מסרבות לשתף פעולה, היא נדרשת לעזרתו של עורך דין צעיר, והמסע חזרה לאוסטריה ממנה נמלטה מעורר בה זכרונות עבר מימי השואה. הופעה נחושה וסוחפת מאת הלן מירן היא הדינמו במרכז “האשה בזהב” – דרמה עכשווית על מקומו של זכרון השואה שלוחצת היטב על כל הנקודות הנכונות. “דרמה מרתקת” (סקרין). (109 דקות. אנגלית וגרמנית, תרגום לעברית)

16.6.16, שעה 18:00

הטבח, הגנב, אשתו והמאהב (צרפת/בריטניה 1989)

The Cook, the Thief, His Wife and Her Lover (France/UK 1989)

בימוי: פיטר גרינאוויי | משחק: הלן מירן, מייקל גמבון, טים רות | הגנב ואשתו נוהגים לסעוד אצל טבח שתקן. ערב אחד – ראשון מתוך עשרה הבונים את הסרט – היא נמשכת לגבר צנוע, ממש היפוך מושלם לאישיותו של בעלה, והשניים מוציאים אל הפועל את תאוותם בשירותי המסעדה. בסופו של דבר עתידה הבגידה להתגלות, הבעל ינקום בטבח, אבל נקמתה האיומה של האשה תהיה קשורה לכישוריו הקולינריים של מאהבה… גרינאוויי מפעיל כאן את כל מאפייניו הקבועים – החל בלעג לבני המעמדות העליונים וכלה בתשומת לב קפדנית לכל הפרטים הארכיטקטוניים והצבעוניים. (124 דקות. אנגלית, תרגום לעברית)

17.6.16 , שעה 14:00

הסערה (ארה"ב 2010)

The Tempest (USA 2010)

בימוי: ג'ולי טיימור | משחק: הלן מירן, פליסיטי ג'ונס | פרוספרה ומירנדה בתה מתגוררות באי מרוחק אליו נדחקו שנים ארכות קודם לכן מעירן מילאנו. פרוספרה מזמנת סערה בלב ים ובזכותה נשטפת אל האי ספינה ועליה מלכים ורוזנים, בהם גם אלו שהיו אחראים לגלות הכפויה. עוד על האי נסיך חמודות ויצורים מכושפים שנאבקים עם פרוספרה על השליטה באי. גרסתה של ג'ולי טיימור למחזה האחרון של שייקספיר כוללת את הפיכתו של הגיבור הראשי פרוספרו לאישה – פרוספרה, ולמהלך זה השפעה מכריעה על התהודה הרגשית של היצירה. כמו בכל יצירותיה הקודמות ("טיטוס", "פרידה", "מעבר ליקום"), גם כאן משקיעה טיימור מאמצים כבירים בעיצוב חוויה ויזואלית חד פעמית, שנשעת על שלל אפקטים, תפאורות, איפור ותלבושות. הופעתו של אנסמבל איכותי מסייעת לתוצאה הסופית לשאת כמה פרשנויות מודרניות ולפנות לחושים ולמחשבה גם יחד. (110 דקות. אנגלית, תרגום לעברית).

19.6.16, שעה 21:15

 

היצ'קוק (ארה"ב 2012)

Hitchcock (USA 2012)

 

בימוי: סשה גרבסי | משחק: אנתוני הופקינס, הלן מירן | ב-1959 עמד היצ'קוק בשיאה של הקרירה אחרי שורה של כותרים אדירים, האחרון שבהם "מזימות בינלאומיות" היה נדמה לאחדים כשיא שמעבר לו כבר לא מצפה להיצ'קוק כלום. כדי להוכיח כי הוא עדיין רענן וחדשני, מחליט היצ'קוק לסטות מרצף סרטיו המבדרים לטובת סרט אימה המבוסס על מקרה אמיתי שהטריד את שלוותו. אלא שאולפני פראמונט סירבו לאשר את הפרוייקט וגם הסוכן שלו לא מצא בכך ענין. היצ'קוק לא הקשיב להם. הוא מישכן את ביתו, ויצא לצילומים. התוצאה – "פסיכו" – היא נקודת מפנה בקריירה שלו, ואחת היצירות המשפיעות בתולדות הקולנוע. "היצ'קוק" מספר את אחורי הקלעים של יצירת "פסיכו" ומתמקד ביחסיו של הבמאי הגאון והלא לגמרי מובן עם אשתו אלמה רוויס, התסריטאית, העורכת, היועצת ואשת הסוד, מי שידעה לעמוד שווה בשווה מול בעלה הדורסני והמרושע לעתים. הופעתם של אנתוני הופקינס והלן מירן בתפקידים הראשיים משרטטת את מערכת היחסים הזו על כל צבעיה: החיבה וההבנה העיוורת לצד הקנאה ותחושת הנקם ההדדית שפיעמה אצל בני הזוג, ומאפשרת להבין במשהו את האניגמה של היצ'קוק. (98 דקות. אנגלית, תרגום לעברית).

23.6.16, שעה 19:15

 

מסע של מאה צעדים (הודו/איחוד הנסיכויות/ארה“ב 2014)

The Hundred-Foot Journey (India/United Arab Emirates/USA 2014)

בימוי: לאסה האלסטרום | משחק: הלן מירן, אום פורי | כאשר מסעדה הודית נפתחת לפתע אל מול המסעדה היוקרתית שלה, מחליטה בעלת הבית מאדאם מאלורי להלחם בפולשים. מהון להון, כולם לומדים לחיות אחד עם השני, גם קולינרית, גם רומנטית. עם יכולתו המוכחת ליצור קראודפליזרים, מגיש לאסה האלסטרום את הדרמדיה שלפנינו – מפגש תרבויות מהנה שיש בו שחקנים מעולים, דיאלוגים שנונים והרבה נופים קולינריים ופיזים שיגרמו לכם לצאת מהסרט עם תשוקה לאכול או למסעות. (122 דקות. אנגלית, צרפתית, הינדי, תרגום לעברית).

25.6.16, שעה 17:00

 

עין בשמים (בריטניה 2016)

Eye in the Sky (UK 2016)

בימוי: גווין הוד | משחק: הלן מירן, ברקד עבדי | סביב מבצע לכידה וחיסול באמצעות מל”ט, מה שנקרא אצלנו “סיכול ממוקד”, של חולית טרור אשר עומדת להוציא פיגוע קטלני, מציג גווין הוד פנורמה אינטנסיבית של מלחמת העולם הנוכחית. הוד לוקח אותנו מרחובות מאובקים באפריקה לחדרי מלחמה דיגיטליים באירופה, חותך בין נקודות המבט הקרות של מטוסי הביון אל גובה העיניים של אלו שהטרור צומח לצידם. מאלו, וגם מצדקנות הפוליטיקאים, הוא מייצר מותחן הדוק, שנהנה מאנסמבל שחקנים מוצלח, מדילמות מוסריות אכזריות, מסיטואציות אבסורדיות, שהזכירו למבקר ה’וראייטי’ את המורכבות הקלאסית של “ד”ר סטריינג’לב”. (102 דקות. אנגלית, תרגום לעברית).

27.6.16, שעה 20:45

 

 

רד (ארה"ב 2010)

Red (USA 2010)

בימוי: רוברט שוונטקה | משחק: ברוס ויליס, מרי לואיז פרקר, מורגן פרימן, הלן מירן, ג'ון מלקוביץ' |

חבורה של גימלאי ה CIA   מגלה כי משהו מתכוון לחסל אותם, בעקבות מבצע מלוכלך שהשתתפו בו בעבר. כדי למנוע את רוע הגזירה, הם מחליטים למצוא את התככן ולהשיב מלחמה. סביב ציר העלילה הלא רע הזה, באמצעות חבורה של שחקני ליגת העל (לצד ויליס ומירן מככבים כאן גם מורגן פרימן, ג'ון מלקוביץ' ומארי־לואיז פרקר), יצר רוברט שוונטקה אקשיונר קומי שכוחו בשילוב המוצלח בין מודעות עצמית למקצוענות.

29.6.16 , שעה 21:30

מחיר כרטיס לסרט : 39 ₪.

פרטים לרכישת כרטיסים : 9377* , www.jer-cin.org.il