תגיות

 

התזמורת תארח בקונצרט חגיגי זה את בנג'מין זאנדר, אחד המנצחים המבוקשים והמובילים בעולם ומנצח הבית של הפילהרמונית של בוסטון. זנדר הינו דמות יחודית בעולם המוסיקה, ומעבר להיותו מנצח, הוא גם איש רוח מחנך ומוזיקאי בעל השראה ואורח קבוע ב TED.

התזמורת תנגן בניצוחו של זאנדר שלוש יצירות מופת: הסימפוניה החמישית של בטהובן , ציפור האש מאת סטרווינסקי ורומיאו ויוליה מאת צ'ייקובסקי

יום חמישי, 21 ביולי בשעה 17:00 היכל התרבות ע"ש צ'ארלס ברונפמן, תל אביב

יום שישי 22 ביולי בשעה 12:00 אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים.

הפילהרמונית הצעירה - קרדיט יעל אילן

הפילהרמונית הצעירה – קרדיט יעל אילן

 

התזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה חוגגת השנה עשור לפעילותה ותקיים את קונצרטי קיץ חגיגיים ביום חמישי 21.7 בשעה 17:00 בהיכל התרבות בתל אביב

וסיום שישי 22.7.16 באולם הנרי קראון בתיאטרון ירושלים.

התזמורת תארח הפעם על דוכן המנצחים את  בנג'מין זאנדר (ארה"ב),  דמות ייחודית בעולם המוזיקה זה שנים רבות: איש רוח ומנצח, מחנך כאריזמטי ומוזיקאי בעל השראה לאין קץ.

בנג'מין זאנדר משמש כמנצח הבית של הפילהרמונית של בוסטון והפילהרמונית הצעירה של בוסטון, הוא מוזמן לנצח על התזמורות החשובות בעולם ובעל קריירה מפוארת ועטורת שבחים ופרסים.

בנוסף להיותו מוסיקאי דגול בנג'מין זאנדר הוא איש חינוך רב פעלים ומנהיג אשר מביא איתו גישה ייחודית ומעוררת השראה לחווית המוסיקה הקלאסית.

"בעוד בעולם כולו מובע החשש שאומנות המוסיקה קלאסית היא אומנות דועכת זאנדר בוחר לקדם את חזונו ולהראות לנו שמעולם לא מאוחר להתאהב במוסיקה הקלאסית להכיר אותה להנות ולהתרגש ממנה גם אם פשוט עוד לא ידענו את זה", אומר גדי עבאדי, מנכ"ל המרכז למוסיקה ירושלים.

הצעירים המצטיינים יזכו לשבוע של עבודה וחזרות אינטסיביות במחיצתו של זאנדר וינגנו תחת שרביטו בקונצרט  הסיום שלוש יצירות מופת מאתגרות: הסימפוניה החמישית של בטהובן , ציפור האש מאת סטרווינסקי ורומיאו ויוליה מאת צ'ייקובסקי

ציפור האש מאת סטרווינסקי היא יצירה וירטואוזית ומרשימה ואין ספק שהצעירים ייתחברו דוקא אליה. ביצוע הבכורה של "ציפור האש" ב-25 ביוני 1910 היה הצלחה מסחררת וסטרווינסקי התקבל מיד לשורותיה של החברה הצרפתית. כך החלה הקריירה הבינלאומית שלו. היצירה לא רק שינתה את חייו של המלחין, היא השתלטה עליהם. המוסיקה לבלט "ציפור האש" מבוססת על סיפור אגדה רוסי עתיק וידוע, השופע יצורים דימיוניים ואקזוטיים. יורש העצר, הנסיך איבן יוצא לצייד ונתקל בציפור בעלת נוצות מבהיקות כלהבות אש. הוא עוקב אחריה והיא מובילה אותו אל גן מכושף, שבו הוא מצליח לצוד אותה. אולם הציפור מתחננת על נפשה וכאשר איבן מתרצה לבסוף ומשלחה לחופשי היא מעניקה לו את אחת מנוצותיה הצבעוניות ומבטיחה לבוא לעזרתו בכל עת שיזדקק לה. את המשך הרפתקאותיו של יורש העצר ינגנו לכם חברי הפילהרמונית הצעירה בקונצרטים.

לסימפוניה החמישית מאת בטהובן מעמד יוצא דופן ברפרטואר מזה שנים רבות. יתכן וזו הסימפוניה המנוגנת ביותר מבין כל הסימפוניות ופתיחתה היא הרגע המזוּהה ביותר במוסיקה הקלאסית. במהלך מלחמת העולם השנייה, הסתבר כי רוחה של הסימפוניה החמישית עלתה בקנה אחד עם פרט מוסיקלי באופן שבטהובן לא יכול היה לחזותו מראש. המיקצב של הפיגורציה הפותחת את הסימפוניה – שלושה צלילים קצרים ואחד ארוך – היה זהה לסימן המורס של האות V. כפי שצ'רצ'יל סימן באצבעותיו את האות V כסמל הנצחון (victory באנגלית), כך נוגנה החמישית כ"סימפוניית הנצחון" משני עברי האוקינוס האטלנטי. ארתורו טוסקניני, שהתעמת עם הפשיסטים באיטליה ובאוסטריה בשנות השלושים של המאה הקודמת, ניצח על החמישית של בטהובן לעתים קרובות במהלך המלחמה, כנבואה לנצחונן של בנות הברית (ובל נשכח כי ניצח גם על הקונצרט הראשון של התזמורת הארצישראלית ב-1936).

בנוסף ינגנו חברי הפילהרמונית הישראלית הצעירה את הפתיחה פנטזיה רומיאו ויוליה מאת צ'ייקובסקי.

צ'ייקובסקי החל בכתיבת היצירה בהשפעת קשריו עם המלחין באלקירב.

באלקירב האמין שכתיבת יצירה המבוססת על מחזה מאת שייקספיר תהיה מתכון בטוח להצלחה.

אך היצירה בגרסתה הראשונה לא נחלה את הצלחה המצופה בתחילה, כעשר שנים לאחר מכן שכתב צ'ייקובסקי את היצירה והשלימה כפי שהיא מוכרת לנו היום והיא הפכה להיות אחת מיצירותיו המפורסמות והאהובות.

אחד הרגעים הקסומים המוכרים ביותר ביצירה הוא נושא האהבה המפורסם, שרימסקי-קורסקוב הגדירוֹ כאחד הנושאים היפים ביותר שנכתבו אי פעם במוזיקה הרוסית.

קשה לטעות בנושא זה, בשפע המלודי שלו ובתחושה האינסופית של רגש ותשוקה המוקרנת ממנו. צ'ייקובסקי מתאר כאן בצלילים רכים ועדינים, כפי שרק הוא יכול היה לכתוב, את אהבתם של רומאו ויוליה. בסרטים רבים נעשה שימוש מנגינה זו כגון זמר הג'אז, קלולס ועולמו של ויין, וגם בסדרות כגון קולומבו, סאות'פארק, אנימניאקס ועוד.

בשני קונצרטים חגיגיים אלו יקבלו  היצירות המוזיקליות את הפרשנות המעמיקה של בן זאנדר עם האנרגיות והראשוניות של הנגנים הצעירים המצטיינים מכל רחבי הארץ. אשר מתרגשים ומצפים להביא בפניכם ביצוע רענן וסוחף כפי שרק הם יכולים לעשות.

"אנו במרכז למוסיקה ירושלים וחברי התזמורת מחכים בציפייה למפגש עם המנצח בנג'מין זאנדר" אומר מנכ"ל המרכז למוסיקה ירושלים, גדי עבאדי, "אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו לקונצרטים המרגשים של הפילהרמונית הצעירה בה הנגנים הצעירים הטובים בישראל ינגנו בחדוות נעורים ויכולות מוסיקאליות מרשימות, יצירות קסומות ממיטב הרפרטואר הסימפוני ואנו מצפים להביא ביצוע רענן וסוחף כפי שרק הם יכולים לעשות"

 

התזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה היא תזמורת הנוער הסימפונית הלאומית של ישראל.

היא פועלת בניהולו של המרכז למוסיקה ירושלים. בתזמורת הפילהרמונית הצעירה 100 הנגנים הצעירים הבולטים ביותר בישראל בני 14-18 אשר נבחרים ומוזמנים להצטרף תזמורת מכל רחבי הארץ. בעשור האחרון התזמורת העמידה למעלה מ 400 בוגרים כולם מוסיקאים מצטיינים הממלאים תפקידי מפתח בקהילת המוסיקה הקלאסית בישראל ובעולם. מנצחים ומורים מישראל ומהעולם תרמו תרומה מכרעת לעיצוב התזמורת בשנים האחרונות ולכולם חלק בהצלחתה, ובינהם אבנר בירון, זאב דורמן, האנס פטר אוקסנהופר ( אוסטריה ), אילן וולקוב, ארתור פוסט (ארה"ב), סלבדור ברוטונס ( ספרד ) ויוהאנס וילדנר (אוסטריה).

 

קונצרט הקיץ – הפילהרמונית הישראלית הצעירה

חמישי, 21 ביולי  בשעה ,17:00 היכל התרבות ע"ש צ'ארלס ברונפמן, תל אביב.
כרטיסים: 80 ₪. טל. 1700-70-30-30

 שישי, 22  ביולי בשעה 12:00, אולם הנרי קראון תיאטרון ירושלים
כרטיסים: 80 ₪ טל. 02-5605755

מודעות פרסומת