תגיות

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון מתרעננת עם הצע שופע בעונת 2016-2017

לצד הסדרות הסימפונית והקאמרית הוותיקות, תבצע העונה התזמורת שלושה מופעים אנדלוסיים עם המנצח שמואל אלבז. את הסדרה למשפחה יערכו אסתרית בלצן ומשה זורמן והיא תתקיים לראשונה גם בתל אביב לאחר שבעונות הקודמות היא התקיימה בראשל"צ בלבד.

עוד בעונה: שיתופי פעולה עם עמותת ארתור רובינשטיין ועם מוסטונן פסט טאלין-ת"א, סולנים ומנצחים אורחים מהארץ ומהעולם כמו דניאל אורן עם הארואיקה של בטהובן, דן אטינגר, ג'יימס ג'אד, אבי אוסטרובסקי, הקלרניטנים אלכסנדר, דניאל ומיכאל גורפינקל, איתמר זורמן, אנדי פלדבאו ואירוח התזמורת הסימפונית פיליפס מהולנד.

אריאל כהן מנכ"ל התזמורת: "העונה זכה לראשונה קהל המנויים להשפיע על תוכניות הסדרות עם בקשות ליצירות ומלחינים אהובים".

מנהל מוסיקלי ומנצח ראשי: ג'יימס ג'אד.

צילום אילן ספירא. התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

צילום אילן ספירא. התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון חשפה את תוכנית העונה הבאה 2016-2017.
בסדרה הסימפונית הותיקה, סדרת הדגל של התזמורת, יתקיימו 9 קונצרטים בשלוש ערים כמו בעונה הקודמת: ראשל"צ, ת"א ורחובות. הסדרה הקאמרית כוללת גם היא 9 קונצרטים בימי שישי בצהריים, וימשיך לערוך אותה צ'לן התזמורת, ד"ר רז כהן. הסדרה לכל המשפחה "מועדון צעיר" מתחדשת בעורכים חדשים: ד"ר אסתרית בלצן ופרופ' משה זורמן. הסדרה תתקיים השנה גם בת"א, בנוסף על ראשל"צ בה היא התקיימה בעונות הקודמות והיא כוללת שני מופעי אופרה לילדים, מחזמר חדש, יצירה אינטראקטיבית לילדים ועוד. החידוש המשמעותי בעונה הבאה הוא הוספת סדרה בת שלושה מופעים אנדלוסיים בניצוחו של שמואל אלבז, עם היועץ המוסיקלי יורם אזולאי.

אריאל כהן, מנכ"ל התזמורת: "העונה זכה לראשונה קהל המנויים להשפיע על תוכניות הסדרות.  ביקשנו ממנויינו להגיד לנו אילו יצירות הם ירצו שנכלול בעונה החדשה ולקחנו את בקשותיהם בחשבון בבניית העונה החדשה. לשמחתנו, לא מעט מהיצירות שביקשו המנויים היו ברשימת היצירות שרצינו ממילא לשבץ בעונה הבאה".

התזמורת תתחיל על פעילותה ב 7.9 בקונצרט הראשון בסדרה הסימפונית. על קונצרט זה ינצח ג'יימס ג'אד ויתארחו בו הקלרניטנים אלכסנדר, דניאל ומיכאל גורפינקל. בקונצרט זה יבוצעו יצירות של קופלנד, גרוניך ודבוז'אק ("מן העולם החדש"). אבי אוסטרובסקי ינצח על תוכנית מיצירות ברהמס, בה ינוגן הקונצ'רטו השני לפסנתר עם בוריס גילטבורג. הקונצרט השלישי ייערך במסגרת פסטיבל מוסטונן פסט טאלין-ת"א עם המנצח אנדרס מוסטונן ויבוצע בו הרקוויאם של ורדי עם המקהלה הלאומית של לטביה וזמרים סולנים מחו"ל. הקונצרט החמישי בסדרה יארח, לראשונה, את המנצח רוברטו מינצו'ק שינצח, בין השאר, על בכניאנאס ברזילראס מס' 3 של וילה לובוס, עם הפסנתרן ז'אן-לואי שטויירמן. דן אטינגר יגיש תוכנית הכוללת, בין השאר, שתי סימפוניות של מוצארט ובורלסקה לפסנתר ולתזמורת של ריכארד שטראוס. דניאל אורן ינצח על קונצרט מס' 8 עם ארואיקה של בטהובן ואיתמר זורמן שינגן בקונצ'רטו לכינור של בטהובן. הסדרה תחתם בקונצרט ווקאלי בו יבוצעו הסימפוניה השישית של צ'ייקובסקי והרקויאם של מוצארט, עם  האנסמבל הקולי הישראלי ומקהלות נוספות.

הסדרה הקאמרית "קאמרי בצהרי שישי" תפגין תוכנית מגוונת מאוד. קונצרט הפתיחה "פרחי באך" יתקיים ב 28.10 ולאחריו יתקיימו 8 קונצרטים נוספים, בהם קונצרט של מלחינים ישראליים בלבד, קונצרט במסגרת השוברטיאדה הישראלית ועוד.

בסדרה "מועדון צעיר" יעלו 5 קונצרטים, כולם בהפקות בימתיות. בין האורחים בסדרה זו, המנצחים דוד זבה, איתן שמייסר ומשה זורמן.

החידוש המשמעותי העונה הוא קיומם של שלושה מופעים אנדלוסיים, כולם בניצוחו ובניהולו המוסיקלי של שמואל אלבז. היועץ המוסיקלי הוא יורם אזולאי. במופעים אלה ישתתפו נגנים אורחים (אנסמבל מטרוז –לוד) עם כלי נגינה מסורתיים. התזמורת תקיים מופע אנדלוסי ראשון – "מאנדלוסיה באהבה" כבר העונה ב 17.7 בראשל"צ, עם הפייטנים אמיל זריהן ובנימין בוזגלו. הייחוד של מופעים אלה הוא השתתפותה של תזמורת סימפונית מלאה ועיבודים תזמורתיים חדשים ומיוחדים.

בין קונצרטי הגאלה שתגיש התזמורת השנה יתקיים קונצרט בו יבוצעו הסימפוניה התשיעית והקונצ'רטו המשולש של בטהובן, וקונצרט לפתיחת תחרות רובינשטיין עם הפסנתרנים דניל טריפונוב ואנטוני ברישבסקי.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון נוסדה בשנת 1988 על-ידי עיריית ראשון לציון. בתוך זמן קצר התמקמה בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוסיקלי מוביל ומחדש בישראל. משנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית.

התזמורת מציעה לקהלה מגוון רחב של יצירות מכל התקופות בתכניותיה הכוללות סדרות קונצרטים למנויים, קונצרטים רבים לכל המשפחה, מופעים מוסיקליים לקהל צעיר וקונצרטים מיוחדים לגיל הזהב. התזמורת יצאה לסיורים באירופה כתזמורת האופרה וכן כתזמורת סימפונית לכל דבר. בשלהי שנת 2014 קיימה התזמורת סיור קונצרטים בסין בניצוחו של מנהלה המוסיקלי החדש, ג'יימס ג'אד. אולמות הקונצרטים בצ'ינדאו, בבייג'ין ובשנחאי (שם השתתפה התזמורת בפסטיבל שנחאי וניגנה קונצרט שהוגדר כאירוע מרכזי של הפסטיבל) היו גדושים בקהל שקיבל את התזמורת בתשואות רמות ונלהבות. בקיץ 2008 בפתח עונת העשרים החגיגית יצאה התזמורת למסע הופעות מוצלח במיוחד בארגנטינה ובברזיל.

החל בשנת 2010 לוקחת התזמורת חלק חשוב ומרכזי בהפקות האופרה במצדה בשיתוף האופרה הישראלית. עד כה עלו האופרות "נבוקו" (בשנת 2010), "אאידה" (בשנת 2011), "כרמן" (בשנת 2012), "לה טראויאטה (בשנת 2014), "טוסקה" (בשנת 2015) בניצוחו של דניאל אורן והפקה בימתית של "כרמינה בורנה" בניצוחו של ג'יימס ג'אד. התזמורת זכתה לשבחי הביקורת. 50,000 איש מהארץ ומחו"ל שמעו את התזמורת בהפקות הענק לרגלי המצדה. החל בעונת הקונצרטים  2014-2015 מונה ג'יימס ג'אד למנהל המוסיקלי החדש של התזמורת והחליף את דן אטינגר אשר כיהן בתפקיד 7 שנים . אטינגר מכהן עתה כמנצח אורח ראשי. ג'יימס ג'אד מונה לאחרונה גם כמנהל מוסיקלי וכמנצח ראשי של התזמורת הפילהרמונית של סלובקיה.

 

הקונצרטים בסדרה הסימפונית

קונצרט מס' 1

תל אביב – יום ראשון, 11 בספטמבר 2016

ראשון לציון (סדרת יום חול) – יום חמישי, 8 בספטמבר 2016

ראשון לציון (סדרת מוצ"ש) – שבת, 10 בספטמבר 2016

רחובות – יום רביעי, 7 בספטמבר 2016

 

קונצרט מס' 2

תל אביב – יום שני, 26 בספטמבר 2016

ראשון לציון (סדרת מוצ"ש) – שבת, 24 בספטמבר 2016

ראשון לציון (סדרת יום חול) – יום ראשון, 25 בספטמבר 2016

רחובות – יום שלישי, 27 בספטמבר 2016

 

קונצרט מס' 3

תל אביב – יום שני, 14 בנובמבר 2016        

ראשון לציון (סדרת יום חול) – יום רביעי, 16 בנובמבר

ראשון לציון (סדרת מוצ"ש) – שבת, 19 בנובמבר

רחובות – יום שלישי, 15 בנובמבר 2016

 

 

קונצרט מס' 4

תל אביב –  יום רביעי, 4 בינואר 2017

ראשון לציון (סדרת יום חול) – יום חמישי, 5 בינואר 2017

ראשון לציון (סדרת מוצ"ש) – שבת, 7 בינואר 2017

רחובות – יום שלישי, 3 בינואר 2017

 קונצרט מס' 5

תל אביב – יום ראשון, 12 בפברואר 2017

ראשון לציון (סדרת יום חול) – יום חמישי, 9 בפברואר 2017

ראשון לציון – (סדרת מוצ"ש) – שבת, 11 בפברואר 2017

רחובות – יום רביעי, 8 בפברואר 2017

 

 

 

 

 

קונצרט מס' 6

תל אביב –  יום שלישי, 21 במרץ 2017

ראשון לציון (סדרת יום חול) – יום רביעי, 8 במרץ 2017

ראשון לציון (סדרת מוצ"ש) – יום ראשון, 19 במרץ 2017

רחובות – יום רביעי, 15 במרץ 2017

 

קונצרט מס' 7

תל אביב – יום רביעי, 26 באפריל 2017

ראשון לציון  (סדרת יום חול) – יום חמישי, 27 באפריל 2017

ראשון לציון (סדרת מוצ"ש) – שבת, 29 באפריל 2017

רחובות – יום שני, 24 באפריל 2017

 

קונצרט מס' 8

תל אביב – יום שני, 29 במאי 2017

ראשון לציון (סדרת יום חול) – יום חמישי, 1 ביוני 2017

ראשון לציון (סדרת מוצ"ש) – שבת, 3 ביוני 2017

רחובות – יום רביעי, 31 במאי 2017

 

קונצרט מס' 9

תל אביב – יום ראשון, 25 ביוני 2017

ראשון לציון (סדרת מוצ"ש) – שבת, 24 ביוני 2017

ראשון לציון (סדרת יום חול) – יום שני, 26 ביוני 2017

רחובות – יום שלישי, 27 ביוני 2017

הסדרה למשפחה

קונצרטים מהאגדות: מסע מופלא בעולם האגדה לגילאי 5 עד 95

עורכי הסדרה: ד"ר אסתרית בלצן ופרופ' משה זורמן

 

לילה בלי ירח – מחזמר חדש בעברית של משה זורמן, לפי שירה גפן ואתגר קרת.

מה שר וזורח בדמותו של הירח? המחזמר, זוכה פרס מפעל הפיס, מנסה לענות על השאלות באופרה לילדים, עם ילדי מקהלת "העפרוני", סולנים ותזמורת. בימוי: שירילי דשא. מנצח: משה זורמן

10 בנובמבר 2016 – ראשון לציון, היכל התרבות, בשעה 17:30

9 בנובמבר 2016 – תל אביב, אולם אריסון לאמנויות, בשעה 18:00

סינדרלה של רוסיני

אופרה לילדים המבוססת על האגדה הידועה: המשרתת, שתי אחיותיה החורגות, הנסיך והנעל. סיפורה של לכלוכית ההופכת לנסיכה כנגד כל הסיכויים.

עם 7 זמרים, סולני מיתר אופרה סטודיו של האופרה הישראלית.

עם תלבושות ובימוי של שירית לי וייס. מנצח: דוד זבה

18 בדצמבר 2016 – ראשון לציון, היכל התרבות, בשעה 17:30

22 בדצמבר 2016 – תל אביב, אולם אריסון לאמנויות, בשעה 18:00

חליל הקסם של מוצרט

מהו סוד הקסם של מוצרט? אולי בילד שבו. בהיותו מבוגר המספר לעצמו אגדות ילדות באופרה האחרונה שלו – חליל הקסם. כניסה מהממת לעולמו של מוצרט עם 8 זמרים, סולני מיתר אופרה סטודיו של האופרה הישראלית, ודרך אגדה המשלבת חושך ואור, טוב ורע. מלכת הלילה שולחת את הנסיך טמינו להציל את הנסיכה פמינה מידי המכשף זרסטרו. עוזר לו צייד הציפורים פפגנו, שמחפש כל העת את פפגנה שלו. עם תלבושות ובימוי של שירית לי וייס. מנצח: איתן שמייסר

20 בפברואר 2017 – ראשון לציון, היכל התרבות, בשעה 17:30

16 בפברואר 2017 – תל אביב, אולם אריסון לאמנויות, בשעה 18:00

חלומותי עם הפסנתר

איך הופך הפסנתר לחבר? איך הוא מאלתר? איך ממשיכים באגדה בלי לוותר, ותמיד חולמים על סיפורים יפים יותר? סיפורה האישי של הפסנתרנית ומספרת הסיפורים אסתרית בלצן, על דרכה במוסיקה מן המורה השכונתית לפסנתר ועד הבמות הגדולות בארץ ובעולם, כשהיא פוגשת בצלילה את גדולי המלחינים: בטהובן, צ'ייקובסקי, גרשווין ושופן, וגם את חברה לחיים, המנצח משה זורמן.

28 במרץ 2017 – ראשון לציון, היכל התרבות, בשעה 17:30

30במרץ 2017 – תל אביב, אולם אריסון לאמנויות, בשעה 18:00

המבול

מה בין סערה ליצירה? ענקי המוסיקה מלחינים יצירות בנושא גשם, רוח וסופה. מן הסימפוניה הפסטורלית של בטהובן, לשחרזדה של רימסקי קורסקוב ועד הסיפור המקראי של המבול, יצירה אינטראקטיבית לילדים ולתזמורת. מנצח: משה זורמן.

5 ביוני 2017  – בראשון לציון בלבד, היכל התרבות, בשעה 17:30

מנויי הסדרה למשפחה בתל-אביב מוזמנים לקונצרט חלופי לבחירה ממגוון הקונצרטים הסימפוניים של התזמורת במשכן לאמנויות הבמה (בית האופרה), על בסיס מקום פנוי.

מאנדלוסיה באהבה

מנצח ומעבד: שמואל אלבז

יועץ מוסיקלי: יורם אזולאי

אנסמבל מטרוז' – לוד

 

  1. מגרנדה לירושלים

משה לוק – פייטן

שלמה בר – זמר, מלחין

ליאת יצחקי – פייטנית

 

לאחר גירוש ספרד נדדה המוסיקה האנדלוסית של אותה תקופה יחד עם היהודים לארצות המגרב, ביניהן לאלגי'ר. המוסיקה הושפעה ונטמעה בתוך הסגנון של המוסיקה הקלאסית האלגי'ראית המכונה ג'רנטי. לחנים רבים של תפילות מבוססים על מוסיקה אלג'יראית אהובה ופופולרית והמלודיות שלה נחשבות ליפות, לקליטות ולנעימות מבין כל לחני המוסיקה האנדלוסית לסוגיה.

יהודי אלג'יריה שימשו אף כגורם מתווך בין התרבות הצרפתית לתרבות האלג'יראית, והדבר בא לידי ביטוי מיוחד בתחום המוזיקה. מספר זמרים יהודים זכו לפרסום רב באלג'יריה וצרפת באמצעות שילוב בין סגנונות מוזיקליים צרפתיים לסגנונות אלג'יראים-אנדלוסים. הזמר סלים הללי זכה לפרסום רב באלג'יריה ומרוקו וידוע בזכות ביצועיו של הסגנון השעבי המרוקאי. חלק מהמוזיקאים היהודים-אלג'יראים המפורסמים, כגון אנריקו מסיאס ומוריס אל מדיוני, פעילים עד היום בצרפת וישראל.

בערב זה יבוצע רפרטואר רחב השייך לסגנון הג'רנטי עם ההשפעות הצרפתיות שבו וגלגולו של סגנון זה עד להגעתו לארץ ישראל עם מוסיקה שנכתבה ובוצעה בארץ והושפעה מסגנון זה.

היכל התרבות ראשון לציון

יום רביעי, 21 בדצמבר 2016 בשעה 20:30