תגיות

16 שנים לאחר מותה של הזמרת/אייקון התרבות עפרה חזה, פותחת העיר חולון את העונה הישראלית השמינית לעיצוב עם:

גַּלְבִּי

עפרה חזה: התערוכה

*דמותה האייקונית של חזה שהייתה אחת הדמויות החשובות בזמר הישראלי של שנות השמונים והתשעים עומדת במרכזה של תערוכה חדשה בגלריית המשכן בית מאירוב  * חזה, אמנית ייחודית ופורצת דרך, הייתה בין הזמרות הישראליות הבודדות שפיתחו קריירה בינלאומית מצליחה * בתערוכה יוצגו עשרות פריטים אישיים של חזה מאוספים פרטים שונים בהם: תכשיטים, שמלות, צילומים משפחתיים, תקליטים ועוד  *כשלושים מעצבים ואמנים מובילים יציגו יצירות שיתייחסו לעפרה ולהשפעתה בתרבות הישראלית

גלריית המשכן בית מאירוב

יוזם התערוכה: רפי וזאנה

אוצר: ד"ר גיא מורג צפלביץ' 

תערוכות מקוריות נוספות שייפתחו את העונה:

 

חיות אופנה

בעקבות המהפכה הטבעונית והמודעות ההולכת וגוברת לסבלם של בעלי החיים, יציגו מעצבים מתחומים שונים כגון אופנה, טקסטיל, תכשיטים ועוד, מגוון של פריטי אופנה בהשראת בעלי החיים וללא שימוש בעור, פרווה, נוצות, צמר או משי

 

אוצרים: גילי סיוון כהן, יואב מאיר

גלריית החווה

90-60-90 : לצאת מפרופורציה 

*מאז ומעולם שימש המונח "פרופורציה" כלי בעזרתו ניתן למדוד "יופי" באדריכלות, שירה, אמנות, ספרות, אופנה ועוד * האם בעידן המקדש אינדיבידואליות יש תוקף  להגדרות של פרופורציה כגון: חתך הזהב, 90-60-90? * בתערוכת החוצות יוצגו עבודותיהם של מעצבים ואמנים שונים המציעים הגדרה חלופית למונח פרופורציה שכן "היופי הוא בעיני המתבונן"

אוצרת: רוני מרו

תערוכת חוצות דב הוז

סיבים מתחברים – נטע אשוח

מגוון רחב של עבודות שעוצבו בליבוד ידני, מלאכת הכנת הטקסטיל העתיקה ביותר

על ידי המעצבת נטע אשוח

גלריית חנקין

מוצ"ש, 24/9/16, שעה 19:30

 

העיר חולון תפתח בחודש ספטמבר הקרוב בפעם השמינית את העונה הישראלית לעיצוב בגלריות העירוניות בעיר. במוצ"ש 24/9 בשעה 19:30 ייפתחו במקביל בעיר ארבע תערוכות עיצוב חדשות, כשהמרכזית שבהן היא גַּלְבִּי . עפרה חזה: התערוכה , המתחקה אחר דמותה של הזמרת פורצת הדרך עפרה חזה, שהלכה לעולמה לפני 16 שנים.

עפרה חזה .מתוך צילומי העבודה על האלבום ימים נשברים 1986.צילום בן לם7

עפרה חזה .מתוך צילומי העבודה על האלבום ימים נשברים 1986.צילום בן לם7

חולון שמה לעצמה מטרה להוות בית חם לעיצוב ישראלי ובינלאומי ופלטפורמה למעצבים בתחילת דרכם כמו גם למנוסים שבהם. בהתאם לכך הכריזה לפני כשמונה שנים על ייסוד העונה הישראלית לעיצוב בחולון הנפתחת מידי שנה בחודש ספטמבר. עד כה הציגו במסגרת זו מאות מעצבים ישראלים ביותר מ 150 תערוכות!

 

מנכ"לית עיריית חולון, חנה הרצמן:  "עונת התערוכות בגלריות העירוניות בחולון מאפשרת הנגשה של עולם העיצוב לכלל שוחרי התרבות והאמנות כחלק מהתפיסה שלנו לפיה העיצוב הישראלי הוא ענף ייצוא מוביל שיש לקדמו בסדר העדיפות הלאומית, הן הודות לרמה היצירתית של המעצבים והן הודות להתקדמות הטכנולוגית והיישום שלה כאן בישראל. הגלריות בחולון, לצד הפעילות הענפה של מוזיאון העיצוב חולון, מהוות תשתית וקרקע פורייה ליצירה, מחקר והמשך פיתוח וקידום נושא זה בישראל כך שמכאן תצא הבשורה ובזכות תמיכה וחסות עירונית מקומית, נוכל להתגאות בפרויקטים לאומיים מוצלחים"

 

רפי וזאנה, ע. מנכ"ל העירייה לתרבות ואמנות: הבחירה בדמותה של עפרה חזה לעמוד במרכזה של התערוכה הפותחת את עונת התערוכות החדשה בעיר, נובעת מתרומתה החשובה לעיצוב התרבות הישראלית ומקומה בעולם. לצד הקריירה המוסיקלית העשירה, התפתחה שפה חדשה וייחודית שבאה לידי ביטוי בלבוש, בסגנון, בחומרים הוויזואליים ובמיתוג הזמרת כאייקון תרבות. היה לי כבוד גדול ליזום את המחווה החשובה הזו ליוצרת, אמנית, שחקנית, זמרת ומעצבת פני דור שלם, אשר באמצעות פריטי אופנה ולבוש, עיצובי תקליטים וספרים, הפקות צילום ועוד… נוכל להתחקות אחר הערכים שביקשה להנחיל לקהל מעריציה, ואני ביניהם, ולכלל שוחרי המוסיקה והתרבות הישראלית.

 

ואלה התערוכות שיפתחו חגיגית את עונת העיצוב הישראלית 2017/2016 של חולון:

 

גַּלְבִּי

עפרה חזה: התערוכה

גלריית המשכן בית מאירוב

יוזם התערוכה: רפי וזאנה

אוצר: ד"ר גיא מורג צפלביץ' 

 

עפרה חזה, הייתה אחת מהדמויות החשובות והבולטות בזמר הישראלי של שנות השמונים והתשעים ובין הזמרות הישראליות הבודדות שפיתחו קריירה בינלאומית מצליחה וחובקת עולם.

עפרה חזה .מתוך צילומי העבודה על האלבום ימים נשברים 1986.צילום בן לם6

עפרה חזה .מתוך צילומי העבודה על האלבום ימים נשברים 1986.צילום בן לם6

גַּלְבִּי, עפרה חזה: התערוכה מבקשת להתחקות אחר דמותה והקריירה הענפה של מי ששיריה היו ללהיטים גדולים והפכו במהלך השנים לנכסי צאן ברזל של התרבות העברית. מי שבתחילת דרכה שרה את "שיר הפרחה" שנכתב על ידי אסי דיין וצביקה פיק שנתפש כפרובוקטיבי וזול, זכתה להצלחה מטאורית ובעלת מקום של כבוד בתרבות הישראלית כאמנית פורצת דרך היוצרת שפה חדשה, מכתיבת אופנה ובעלת ייחודית ומקוריות.

בתערוכה יוצגו עשרות פריטים אישיים של חזה מהאוסף של יאיר חזה, אחיה, ושל אחייניתה: שמלות ופריטי לבוש, צילומים משפחתיים, תקליטים ועוד, המייצגים אבני דרך בקריירה מפוארת בת מספר עשורים: מההשתתפות באירוויזיון, זכייה בתואר זמרת השנה מספר פעמים ברציפות, נוכחות ובולטות במגזינים של בידור ותרבות, הפקות אופנה ופוסטרים.

בנוסף, פריטים מהאוסף הפרטי של בן ציון דוד, צורף בעל שם עולמי דור שמיני למשפחת צורפים מתימן  אשר יציג את התכשיטים שעיצב עבור עפרה חזה ואותם היא ענדה במהלך הופעותיה וצילומיה.

 

כמו כן, בתערוכה יציגו כשלושים מעצבים ואמנים מובילים עבודות המתייחסות לדמותה האייקונית של חזה והשפעתה על התרבות הישראלית

בין המעצבים המשתתפים: אוהד בנית, איתי גואטה, איתי מינץ, אנה לוקשבסקי, בן לם, גרגורי לרין, זואי גרינדאה, יובל ישראלי, יוחאי מטוס, יעל בלבן, יעל קיילה שגיא, יקי הלפרין, כפיר מהצרי, לוסי דוד וויוי בלאיש, מרב סודאי, נימה קטלב, עומר פולק, עמיר מרק, ענבל רביב, פוגי נעים, פיו פיו, פייר קליינהאוז, קרן שפילשר, רוני לנדה, שחר אבנט, תמר דברת.

 

נעילה: 3.12.16

חיות אופנה

אוצרים: גילי סיוון כהן, יואב מאיר

גלריית החווה

מאז ומעולם השתמש עולם האופנה בדמויותיהם של בעלי החיים ואף במרכיבים מהחי ליצירת אופנה עשירה ומגוונת. בעקבות המהפכה הטבעונית והמודעות ההולכת וגוברת לסבלם של בעלי החיים, תופסת תאוצה המגמה של אופנה טבעונית, אופנה ללא שימוש בבעלי חיים ובחומרים כמו עור, פרווה, נוצות, צמר או משי.

חיות אופנה. נלי בנימין. צילום מרינה מושקוביץ1

חיות אופנה. נלי בנימין. צילום מרינה מושקוביץ1

חיות אופנה. רועי דרהי. צילום רון קדמי

חיות אופנה. רועי דרהי. צילום רון קדמי

בתערוכה ישתתפו מעצבים מתחומים שונים כגון: אופנה, טקסטיל, תכשיטים ועוד, אשר עושים שימוש בעבודתם בחומרים שאינם מן החי. המעצבים יציגו פריט אופנה שיצרו במיוחד לתערוכה, בדגש על אינטרפלציה טבעונית למראה חייתי כשהמטרה היא להשאיר את בעלי החיים כהשראה בלבד ולהניח להם לחיות את חייהם.

כך למשל יציג רועי דרהי, בוגר טרי של המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר את "הצבא לשחרור גמדי הגינה" – מערכת אחת מתוך קולקציה השואבת השראה מגמדי הגינה ,בעלי המראה השובב והקיטשי, ומעולמם הוויזואלי של חצרות וגינות העשיר בפלמינגואים מפלסטיק, כדורי זכוכית וחפצי נוי.  למרות הצבעוניות, ההדפסים והשימוש בנצנצים המעטרים את הדפס הפלמינגו מערכת הלבוש שומרת על צללית "גברית" בעלת כתפיים רחבות ורגלים צרות, כמו אלו של הפלמינגו וגמד הגינה. מעצב שמלות הכלה והערב, רן צוריאל יציג את " Octopus" העשויה כולה מתחבושות גזה העשויות כותנה שנצבעו. המטרה הייתה ליצור שמלת ערב בהשראת התמנון תוך שימוש בחומר טבעי עמו אפשר לפסל.

בין המשתתפים בתערוכה: מעוז דהאן (נובוריש דוג), ירון מינקובסקי, רוני קנטור, קיי לונג, ג'ניפר קים, חן בר קליפה, אושי (אושייה), שרית לולאי (נוקילה), רן צוריאל, רעומה, סיסטר M, נדב רוזנברג, מיכל ויסמין נגרין, אורן אנקווה, רועי דרהי, אלינור ינובר, ענבל וייס, סימו מרום, ברק להב, ירדן אייזק, נעה לוי (מונה ריי), עומר טובול, נלי בנימין, חלי (לפלקה לוקה), נופר חיימוביץ, ענת שחר, נתלי יצחקוב, אניה דרגנצ'ב, דניאל אסייג, לינור נבטי, מרב פלג.

תאריך נעילת התערוכה: 26/11/16

90-60-90 : לצאת מפרופורציה 

אוצרת: רוני מרו

תערוכת חוצות דב הוז

90-60-90 , אותן פרופורציות מושלמות של אגן וחזה רחבים ושווים בגודלם, שימשו במשך עשרות שנים כמודל לגוף הנשי היפה והמושלם. המודל הידוע גם בשם פיגורת שעון החול, היה מנת חלקן של נשים נערצות כדוגמת מרילין מונרו וסופיה לורן. שינויים פיזיולוגים של הגוף הנשי ושינויים בשיח הציבורי – תרבותי דוחפים להגדרה חדשה או ליתר דיוק לחוסר הגדרה של מהות הגוף הנשי המושלם, כזו שאינה מצריכה פרופורציות מסוימות ומוגדרות מראש. פרופורציה לצד הגדרות של סימטריה והרמוניה, היו עוד מראשית העת העתיקה, כלים בעזרתם ניסו פילוסופים, סופרים ומשוררים לתת הגדרה ברורה ומדויקת למושג היופי, כזו  שבעזרתה ניתן יהיה למדוד "יופי" בשדות שונים כגון אדריכלות, שירה, אמנות, ספרות ועוד.

בעידן המקדש את האינדיבידואליות של הפרט ואת חשיבות הייצוג העצמי, עידן בו מוסכמות חברתיות ותרבותיות הולכות ומתערערות או מפנות את מקומן להגדרות חדשות, נשאלת השאלה האם אנו נזקקים להגדרה חדשה של פרופורציה, של נכון או לא נכון. האם הגדרה כזו תהא מוסכמת ותביא לשיתוף פעולה המוני. התערוכה 90-60-90 –  לצאת מפרופורציה, מציגה את עבודותיהם של יוצרים שונים היוצאים מדפוסים מוכרים, מפרופורציה, ומציעים הגדרה חלופית למושג פרופורציה.

לצאת מפרופורציה. צילום גולי כהן

לצאת מפרופורציה. צילום גולי כהן

למשל: בעבודתן ״תרגול״ עלמה שניאור ויערה אורן חוקרות ומנסות להגיע להגדרה מהי נשיות. מה נשי לתפישתן ואיך לדברר נשיות בצורה ויזואלית. חוויות שנצרבו בזכרון מחשבות ושאלות  מקבלות פנים וטקסט.

עבודתן המשותפת וההדהוד בצורת איורים יוצרים שפה חזותית עשירה שדרכה הן חושפות קלישאות ביחס לתפישת המציאות החברתית. הן עוסקות ביפה ולא, נכון ולא, נשי ולא ולמעשה יוצרות לנו הצופים, שפת סימנים חדשה,  אשר תהווה עזרה בדרך למציאת הגדרות חדשות. עמירם עיני מציג בעבודתו Vitruvian Marionette את דמותו  האדם הוויטרובי , אותו הרישום של דה וינצ׳י המשקף פרופורציות וסימטריה בגוף האדם המוחזק בידי  ילדה / אישה. יש בתמימותה ושמחתה של הדמות האוחזת במריונטה הזמנה למתוח את גבול  הסימטריה והפרופורציה שאנו מכירים, לשחק עמה ולהתייחס עליה בצורת מחקר ראשוני. עייני פורש לפנינו יחסים  בין נשים לגברים, על אף ששני האובייקטים מאד קרובים בגודל ברורה לחלוטין נקודת מבטו. מי מניעה את הפעילות, קובע את התנועה, שולט על הסיטואציה.

 

בין המשתתפים בתערוכה: רונן פדידה, עמירם עיני, גולי כהן, אמיר אשל, אסף רומנו, דני גלבוע, עלמה שניאור, אורית פניני, ניסן ורשבסקי, יאשה צירינסקי, יאן פדרוב, מיכל שלו, רוני מרו, מתי עלה, בשם הראל ועוד.

תאריך נעילת התערוכה: 31/12/16

סיבים מתחברים – נטע אשוח

גלריית חנקין

 

נטע אשוח. עבודות בלבד2

נטע אשוח. עבודות בלבד2

המעצבת ואמנית הלבד, נטע אשוח, מציגה בתערוכת יחיד, מגוון רחב של עבודות שעוצבו בליבוד ידני, מלאכת הכנת הטקסטיל העתיקה ביותר. חומר הגלם של נטע הם סיבי צמר טבעי, לבן.  בהנחה מדויקת ובליבוד ידני היא בונה מעין מכלי לבד פיסוליים או יריעות אווריריות המסמנות תנועה דרך שינויים בעובי החומר. נקודת המוצא בעבודות הדו ממד של השנים האחרונות (הסדרות 'עש' ו-'ENSO' )  הם עקבות זחלי העש הניזונים מהצמר, התהליך האורגני של פירוק ובנייה ומה שמתגלה בזכות טבעו המתכלה של החומר. עבודות ה-'Enso' התגבשו במהלך השנים בהן למדה 'האקומי'– גישה חווייתית והוליסטית לפסיכותרפיה, המתבססת על תשומת לב קשובה לחוויה החושית, הגופנית. העיסוק האינטנסיבי בתהליכי ריפוי, צמיחה והשתנות, העניק לה את ההשראה העיקרית לסדרה שחלקה מוצג כאן. בעבודות אלו היא מזמינה להאט את רצף המחשבות, לשים לב למה שמורגש עוד לפני המילים.

תאריך נעילת התערוכה: 29/10/16

 

הכניסה לגלריות העירוניות בחולון ללא תשלום

 

גלריות חולון:

 

גלריית חנקין – רחוב חנקין 109,חולון.

שעות פתיחה: ב, ג, ד,ה  12:00-09:00 ו- 19:00-16:00 שישי-שבת 13:00-10:00

 

גלריית החווה -רח' הנחושת 1 פינת רח' המלאכה, א.ת חולון

שעות פתיחה: ב' 16:00-13:00, שישי-שבת 14:00-10:00

 

גלריית המשכן "בית מאירוב"- רח' הרצפלד 31, חולון,

שעות פתיחה: ג, ד, ה 20:00-17:00, שישי-שבת 13:00-10:00

 

שד' דב הוז משתרעות מנתיבי  איילון ועד ככר סטרומה בחולון.

מודעות פרסומת