תגיות

, , ,

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, חולון מציג:

 

תערוכת יחיד של המעצב הגרפי, המאייר והקריקטוריסט:

שלמה כהן מסביר פנים: 50 דיוקנים סאטיריים

אוצר יורם א. שמיר

*במסגרת התערוכה יוצגו דיוקנים סאטיריים של מנהיגים מכל קצוות הקשת הפוליטית בלי הבדל, דת גזע דת ומין, אותן יצר כהן לאורך שנות עבודתו * הדיוקנים יוצגו על פני שני צירי זמן מקבילים: ההיסטוריה של הממשל במדינת ישראל מחד והתפתחות ציור הפורטרטים של כהן מאידך.

קישטה!

דמותו של החתול בקומיקס הישראלי

אוצרת: מיכל פז-קלפ

כפות הקטיפה נמצאות בכל פינה בעולם הקומיקס הבינלאומי וגם… בזירה הישראלית! בתערוכה יוצגו דמויותיהם השונות של החתולים בעבודותיהם של יוצרים ישראלים ותיקים וצעירים.

 

יואל בוכוולד- במסדרונות הכנסת

אוצרת: מורן פרל – קוסטנטין

 

16/9/16 – 14/1/17

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון בחודש ספטמבר 3 תערוכות חדשות אשר יוצגו בין 16/9/16 ועד ל 14/1/17:

** שלמה כהן מסביר פנים: 50 דיוקנים סאטיריים. **

אוצר: יורם א. שמיר

** קישטה! דמותו של החתול בקומיקס הישראלי**

אוצרת: מיכל פז-קלפ

** יואל בוכוולד- במסדרונות הכנסת **

אוצרת: מורן פרל- קוסטנטין

 

התערוכה שלמה כהן מסביר פנים: 50 דיוקנים סאטיריים, הינה תערוכת יחיד רחבת היקף של המעצב הגרפי, המאייר והקריקטוריסט שלמה כהן. במסגרת התערוכה יוצגו מבחר של מנהיגים פוליטיים בלי הבדל דת גזע דת ומין, אותן יצר כהן לאורך שנות עבודתו.

דיוקן סאטירי יצחק רבין. שלמה כהן דיוקן סאטירי שר הבריאות ליצמן. שלמה כהן דיוקן סאטירי בן גוריון. שלמה כהן

כהן החל לצייר פורטרטים סאטיריים בשנות ה-70 של המאה העשרים עבור עיתונים וכתבי עת מרכזיים בארץ. הוא צייר פוליטיקאים, גנרלים, רבנים, בדרנים ואנשי תקשורת כשבכולם ניסה לחדור מעבר ל"מראה" אותו לבשה האישיות המצוירת באותו יום. בפורטרט 'מתומצת' הוא תופס את האספקט הסאטירי באמצעות עיוות או הגזמה בתווי הפנים. בפורטרט 'מורכב' הוא מוסיף פרטי לבוש ואביזרים לדמות המצוירת על מנת לרמוז על מעשיו או התבטאויותיו של המצויר בעת האחרונה.

הדיוקנים הסאטירים יוצגו בתערוכה על-פני שני צירי זמן מקבילים: ההיסטוריה של הממשל במדינת ישראל מחד והתפתחות ציור הפורטרטים של שלמה כהן מאידך. בתחילת דרכו כפורטרטיסט השתמש שלמה כהן במגוון הטכניקות הקלאסיות – עיפרון, ציפורן וטוש, צבעי מים ואקריליק. יותר מאוחר הוא עבר לשימוש במרסס צבע air brush)), והחל משנות ה-90 הוא מצייר בעט דיגיטלי על לוח– אחד הראשונים בארץ לעשות כן. מזה שנה עוסק כהן בעיצוב תלת ממדי של פורטרטים [באמצעות תוכנת מחשב] – גם כאן בתור חלוץ לפני המחנה.

בימים אלו מאייר כהן – במיוחד לתערוכה – סדרת קומיקס המתארת את ההיסטוריה של מכשירי הציור– מהפחם של איש המערות עד העט הדיגיטלי.

**

שלמה כהן, יליד ישראל, למד עיצוב גראפי ב"בצלאל". הציג 6 תערוכות יחיד בארץ ובחו"ל והשתתף במספר רב של תערוכות קבוצתיות. זכה בפרס האו"ם לקריקטורה על שם רענן לוריא ובפרס דוש מטעם עירית תל אביב. כהן הוא מאסטר צלילה; ממפה, מצלם וכותב על אתרי צלילה בעולם.

במקביל לעבודתו כמעצב גראפי ומאייר, החל לצייר קריקטורות ופורטרטים. בין השנים 1977 -2007 הופיעו העבודות שלו בעיתונים הבאים: "העולם הזה", "מוניטין", "כספים", "חדשות", "מעריב", "גלובס", "ידיעות אחרונות", "ידיעות תקשורת". משנת 2007, עם צאתו לאור של "ישראל היום", הוא מצייר את הקריקטורה היומית הפוליטית של העיתון. בנוסף, הוא מכין כל יום גם את הגרסה האנגלית של הקריקטורה שמופצת לקהל ברחבי העולם.

לצד תערוכה זו, תוצג בחלל הכניסה למוזיאון התערוכה קישטה! דמותו של החתול בקומיקס הישראלי. מה לא נאמר על החתולים? בעולם הקדום סגדו להם, בימי הביניים ראו בהם שליחיו של השטן ובעידן המודרני הם מסמלים אינדיבידואליזם חסר פשרות. לאורך הדורות עוררו החתולים את סקרנותם של אנשי תרבות ואמנות, אשר פיארו את האסתטיקה המושלמת של גוף החתול ותנועותיו והתפעלו מעצמאותו ומאישיותו הייחודית. גם בעולם הקומיקס לחתול שמור מקום של כבוד: מגארפילד, פריץ החתול וקרייזי קאט ועד חתולו של הרב, קאטוומן והנאצים של ספיגלמן – כפות הקטיפה נמצאות בכל פינה בעולם הקומיקס, וגם בזירה הישראלית!

במסגרת התערוכה יוצגו דמויות שונות של חתולים כפי שהן באות לידי ביטוי בעבודותיהם של יוצרים ישראלים מדורות שונים. העבודות ראו אור בפורמטים מגוונים בהם עיתונים, מגזינים, ספרי ילדים, ספרי מבוגרים, תחרויות ועוד. כך למשל לצד דמות החתול הקלאסי כמו זה של אריה נבון נוכל למצוא בה חתולים מואנשים כמו גיבוריו של יאיר ראשי, חתולי רחוב "עם סגנון" כמו אלה של יובל כספי, אורי פינק ועומר הופמן, חתולי בית מפונקים וחסרי התחשבות כמו כראמל של קרן מאי מטקלף, הרהורים על דמותו של החתול כמו בעבודתה של שלי ארז, ובמקרה של שמרית אלקנתי ועמנואל יפה – חתולים שצוירו תוך התעלמות מהפיזיונומיה הטבעית. דמות החתול היא גם אמצעי להעברת רעיונות ומסרים תרבותיים וחברתיים: בעבודתו של נמרוד רשף מתכתב היוצר עם דימוי מוּכר מתוך סִפרה של לאה גולדברג דירה להשכיר, ירמי פינקוס משתמש בחתול כסמל לערמומיות באיורים לטקסט שכלל אינו מזכיר חתולים, איתן אלוא מתחבר למסורות סיפור עתיקות ומציג את דמות הגיבור האנושי כחתול, דודו גבע מעמיד את החתול בפני אתגרים קיצוניים והשוואות מרחיקות לכת ורפי וספגטי, חתוליה של אילנה זפרן, מביאים אל הקורא את החיים עצמם – הן במישור החייתי והן במישור החברתי-תרבותי.

נדמה כי היוצר הישראלי מנהל דו שיח פעיל עם החתול, בוחן אותו, ולפרקים אף מזדהה איתו. פעמים רבות נדמה שהחתול מייצג נאמנה את סטריאוטיפ הישראלי המודרני – נהנתן שיודע להסתדר, נופל אבל תמיד נוחת על הרגליים, ובעיקר – אינדיבידואליסט שמעריך חברות טובה ויודע גם לפרגן, כשמתאים לו.

התערוכה שואבת השראה מתערוכה המתוארת בספר חופית ואלון בדרך למשי שאבדה בחולון שכתב וצייר מישל קישקה לרגל חגיגות 75 לעיר חולון. עם צאתו לאור של הספר, קם חזונו של מישל קישקה לתחייה בתערוכה המוקדשת כל-כולה לחתולים.

במלאת 19 שנים למותו של הקריקטוריסט יואל בוכוולד, תוצג בחלל החלוצים של המוזיאון התערוכה יואל בוכוולד- במסדרונות הכנסת. בוכוולד נולד בווינה בשנת 1920 ועסק באמנות מגיל צעיר. הוא ידע לתפוס ברגע את מאפייניו הבולטים של אדם ולצייר אותו במהירות, לעיתים המשיך את הציור לאחר מכן וצבע אותו בצבעי פסטל רכים. בוכוולד נהג לצייר את העוברים והשבים ברחוב אלנבי בתל אביב ובעקבות פגישה מקרית עם עורך עיתון "הדור" הוא החל לצייר קריקטורות לעיתונים הגדולים בישראל ("הדור", "היום", "העולם הזה", "ידיעות אחרונות", "מעריב" ו"דבר השבוע"). הקריקטורות של בוכוולד מציגות לצופים את ישראל האחרת, בה הביקורת על הממשלה נאמרה בצורה עדינה, כמו צבעי הפסטל הרכים בהם צבע בוכוולד את ציוריו, אך ללא משוא פנים.

בתערוכה מוצגות קריקטורות שצייר בוכוולד במסדרונות הכנסת. בוכוולד קיבל אישור מיוחד לשהות במסדרונות הכנסת ולצייר את השרים וחברי הכנסת בזמן עבודתם. בזכות תפיסתו המהירה ועפרונו המושחז בוכוולד צייר את הפוליטיקאים במיומנות רבה ובזריזות. לאחר שסיים הציג למושא הציור שלו את הקריקטורה ואף ביקש ממנו לחתום עליה.

בוכוולד_3 בוכוולד_6 בוכוולד1

 

 

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס

רחוב חיים ויצמן 61, חולון.

מחיר כניסה ליחיד: 15 ₪

סטודנטים, חיילים: 10 ₪

אזרחים ותיקים: 7 ₪
ילדים עד גיל 5: חינם

www.cartoon.org.il

טלפון 03-6521849

שעות פעילות:

ימים ב', ד': 10:00 – 13:00

ימים ג', ה': 17:00 – 20:00

יום שבת: 10:00 – 15:00

 

 

מודעות פרסומת