תגיות

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון תפתח את עונת 2016-2017 בקונצרט בניצוחו של מנהלה המוסיקלי ג'יימס ג'אד.

אלכסנדר ודניאל גורפינקל. צילום מריה רוזנבלט  (4)

אלכסנדר ודניאל גורפינקל. צילום מריה רוזנבלט (4)

שלושה קלרניתנים בני משפחת אחת ישתתפו בנגינה עם התזמורת: נגן הקלרנית הראשי של התזמורת, מיכאל גורפינקל, ובניו התאומים אלכסנדר ודניאל. השלושה יהיו הסולנים בביצוע יצירתו של שלמה גרוניך: "פסיפס". עוד בתוכנית: הסוויטה "אביב באפלצ'ים" של קופלנד והסימפוניה התשיעית האהובה של דבוז'אק, "מן העולם החדש".

אלכסנדר ודניאל גורפינקל. צילום מריה רוזנבלט  (3)

אלכסנדר ודניאל גורפינקל. צילום מריה רוזנבלט (3)

רחובות 7.9; ראשל"צ 8.9, 10.9; ת"א 11.9

 

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון תפתח את עונת 2016-2017 בקונצרט בסדרה הסימפונית שיתקיים ברחובות (7.9), בראשל"צ (8.9, 10.9) ובתל אביב (11.9). נגן הקלרנית הראשי של התזמורת, מיכאל גורפינקל, ובניו התאומים אלכסנדר ודניאל יהיו הסולנים בביצוע יצירתו של שלמה גרוניך "פסיפס". על הקונצרט ינצח מנהלה המוסיקלי של התזמורת, ג'יימס ג'אד.

 

בתוכנית הקונצרט שלוש יצירות: "אביב באפלצ'ים" של קופלנד, "פסיפס" לשלוש קלרניתות ולתזמורת מיתרים מאת שלמה גרוניך והסימפוניה התשיעית – "מן העולם החדש"  -מאת המלחין דבוז'אק.

 

 

אריאל כהן, מנכל התזמורת: "אנחנו שמחים לפתוח את עונה חדשה ומלהיבה בתוכנית שכולה מטעמים בניחוח אמריקני:  החל ב"אביב באפלצ'ים" של קופלנד, אבן דרך בתולדות המוסיקה האמריקנית, דרך "פסיפס" של גרוניך, יצירה המשלבת ג'אז, קלאסי וכלייזמר, וכלה ביצירה הסימפונית הגדולה ביותר שחוברה בארה"ב במאה ה-19 – "מן העולם החדש" של דבוז'אק".

 

מיכאל גורפינקל, קלרניתן

מיכאל גורפינקל נולד ברוסיה בשנת 1960. מורו הראשון היה אביו, בעצמו נגן קלרנית ומורה בעל מוניטין. את לימודי ההמשך עשה ב"מכון גנסין" במוסקבה בהדרכתו של איגור פדורוב. בן 23 זכה גורפינקל בפרס השני בתחרות בינלאומית ובעקבות הזכיה הוזמן לנגן עם רביעית בורודין, "סולני מוסקבה" של ולדימיר ספיבקוב. כעבור שלוש שנים היה לנגן הקלרנית הראשי בתזמורת הסימפונית של ברית המועצות עליה ניצח גנאד רזדסטוונסקי. גורפינקל הגיע לישראל בשנת 1990 ושנה אחר כך היה לנגן הקלרנית הראשי של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון. גורפינקל מתארח לעתים כנגן בקבוצת הקלרניתות של התזמורת הפילהרמונית הישראלית בהופעותיה בישראל ובסיורי קונצרטים בחו"ל. כיום עוסק גורפינקל לצד עבודתו בתזמורת בהוראה ובנגינה בהרכבים קאמריים.

 

דניאל ואלכסנדר גורפינקל, קלרניתנים

האחים התאומים נולדו בשנת 1992 והחלו ללמוד מוסיקה בשנת 2000. השניים הם דור שלישי לנגני קלרנית במשפחה. סבא ארקדי גורפינקל היה אמן ששמו הלך לפניו ברוסיה, כקלרניתן וכמורה וכמעבד יצירות שנכתבו לכלים אחרים – לקלרנית. אביהם מיכאל נחשב לאחד הקלרניתנים החשובים בישראל ומשמש כקלרניתן ראשון בתזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון. כשהיו בני שתים-עשרה ניצח הופיעו כסולנים עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוח זובין מהטה. בשנת 2013 זכו השניים בפרס השלישי בתחרות הבינלאומית למוסיקה קאמרית באילזך, צרפת. לשניים קריירה בינלאומית ענפה והם ניגנו כסולנים עם תזמורות רבות בעולם והשתתפו בפסטיבלים שונים.

 

ג'יימס ג'אד, מנצח

מנהלה המוסיקלי של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, ניהל לאורך הקריירה שלו בין היתר את התזמורת הסימפונית של ניו זילנד במשך שמונה שנים, את התזמורת הפילהרמונית ואת האופרה של פלורידה במשך ארבע-עשרה שנים והיה מנצח אורח ראשי של תזמורת לִיל בצרפת. את התזמורת מניו זילנד הוביל לסיורי קונצרטים בפסטיבלים באוסקה ביפן בפסטיבל אוקלנד בניו זילנד ובמשחקים האולימפיים בסידני, אוסטרליה ולהופעה מיוחדת עם הזמרת קירי טה-קנאווה וכן לאירופה כשבמרכז המסע הופעות בפסטיבל "פרומס" בלונדון ובקונצטחבאו באמסטרדם. ג'יימס ג'אד הוא בוגר "טריניטי קולג' למוסיקה" בלונדון ולחשיפתו הבינלאומית הראשונה זכה כששימש מנצח משנה לצד לורין מאזל בקליבלנד. בהמשך שימש לצד קלאודיו אבאדו כמנצח עמית על תזמורת הנוער של הקהילה האירופית. ג'אד ניצח על הפילהרמוניות של ברלין, ישראל, רוטרדם וסיאול, על הסימפוניות של סנטה צ'צ'יליה-רומא, בייג'ין, ההונגרית הלאומית, גוונדהאוס-לייפציג, הלאומית צרפת, פראג, טונהאלה-ציריך, מונטה קרלו, NHK טוקיו, שוויץ המערבית, ירושלים, ראשון לציון, פיטסבורג, סינסינטי, דאלאס, בולטימור, מונטריאול, סיאטל, יוטה, ריו דה ז'נרו, סאו פאולו ואינדיאנפוליס. ג'אד מוכר היטב כמנצח תזמורות צעירים בארה"ב ובאסיה. ניצח באופרה הלאומית האנגלית ובפסטיבל גליינבורן. הקלטותיו לסימפוניות של מאהלר, בעיקר עם תזמורות של צעירים,זכו להערכה רבה בקרב מוסיקאים ומבקרים כאחד והקלטותיו ליצירות וולטון, ברנשטיין, קופלנד, ווהן-ויליאמס ועוד מלחינים אנגליים זיכו אותו בפרסים בינלאומיים חשובים.

 

 

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון נוסדה בשנת 1988 על-ידי עיריית ראשון לציון. בתוך זמן קצר התמקמה בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוסיקלי מוביל ומחדש בישראל. משנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית.

התזמורת מציעה לקהלה מגוון רחב של יצירות מכל התקופות בתכניותיה הכוללות סדרות קונצרטים למנויים, קונצרטים רבים לכל המשפחה, מופעים מוסיקליים לקהל צעיר וקונצרטים מיוחדים לגיל הזהב. התזמורת יצאה לסיורים באירופה כתזמורת האופרה וכן כתזמורת סימפונית לכל דבר. בשלהי שנת 2014 קיימה התזמורת סיור קונצרטים בסין בניצוחו של מנהלה המוסיקלי החדש, ג'יימס ג'אד. אולמות הקונצרטים בצ'ינדאו, בבייג'ין ובשנחאי (שם השתתפה התזמורת בפסטיבל שנחאי וניגנה קונצרט שהוגדר כאירוע מרכזי של הפסטיבל) היו גדושים בקהל שקיבל את התזמורת בתשואות רמות ונלהבות. בקיץ 2008 בפתח עונת העשרים החגיגית יצאה התזמורת למסע הופעות מוצלח במיוחד בארגנטינה ובברזיל.

החל בשנת 2010 לוקחת התזמורת חלק חשוב ומרכזי בהפקות האופרה במצדה בשיתוף האופרה הישראלית. עד כה עלו האופרות "נבוקו" (בשנת 2010), "אאידה" (בשנת 2011), "כרמן" (בשנת 2012), "לה טראויאטה (בשנת 2014), "טוסקה" (בשנת 2015) בניצוחו של דניאל אורן והפקה בימתית של "כרמינה בורנה" בניצוחו של ג'יימס ג'אד. התזמורת זכתה לשבחי הביקורת. 50,000 איש מהארץ ומחו"ל שמעו את התזמורת בהפקות הענק לרגלי המצדה. החל בעונת הקונצרטים  2014-2015 מונה ג'יימס ג'אד למנהל המוסיקלי החדש של התזמורת והחליף את דן אטינגר אשר כיהן בתפקיד 7 שנים . אטינגר מכהן עתה כמנצח אורח ראשי. ג'יימס ג'אד מונה לאחרונה גם כמנהל מוסיקלי וכמנצח ראשי של התזמורת הפילהרמונית של סלובקיה.

 

קונצרט מס' 1 בסדרה הסימפונית, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

ג'יימס ג'אד, מנצח
אלכסנדר גורפינקל, דניאל גורפינקל, מיכאל גורפינקל, קלרניתנים

בתוכנית:

קופלנד אביב באפלצ'ים, סוויטה
שלמה גרוניך  "פסיפס", לשלוש קלרניתות ולתזמורת מיתרים
דבוז'ק סימפוניה מס' 9  במי מינור "מן העולם החדש" אופ' 95

 

מועדי הקונצרט
רחובות, בית העם
יום רביעי, 7 בספטמבר בשעה 20:30

ראשון לציון, היכל מאיר ניצן לאמנויות הבמה
יום חמישי, 8 בספטמבר  בשעה 20:30
מוצאי שבת,  10 בספטמבר  בשעה 21:00

תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה, בית האופרה
יום ראשון, 11 בספטמבר בשעה 20:00


רכישת כרטיסים:
טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.
רחובות
: 139-209 ש"ח; ראשל"צ 8.9 139-209 ₪ ראשל"צ 10.9 149-229 ש"ח ; תל אביב: 99-245 ש"ח
מחירי הכרטיסים נקבעים לפי המושבים באולם, הנחות לגמלאים, תלמידים, סטודנטים וקבוצות.

מודעות פרסומת