תגיות

בלט בוריס אייפמן

חוזר לישראל עם שתי יצירות

ג'יזל האדומה

בגרסה מחודשת

ו- Up & Down

בעקבות ספרו של סקוט פיצג'רלד (ענוג הוא הלילה)

בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב

שש הופעות החל מתאריך 25 באוקטובר

הופעה נוספת של "ג'יזל האדומה" בבאר שבע ב- 30 באוקטובר

updown_matveev_80311

בלט בוריס אייפמן להקת המחול הבינלאומית האהובה ביותר על הקהל הישראלי חוזרת לארץ עם שתי עבודות. האחת "Up & Down" (ענוג הוא הלילה) שזכתה להצלחה אדירה בביקור הקודם של הלהקה בארץ והעבודה השנייה גרסה מחודשת לאחת היצירות הבולטות של בוריס אייפמן "ג'יזל האדומה". עם יצירה זו החל סיפור האהבה של הקהל הישראלי עם עבודותיו של בוריס אייפמן. דרכה גילה הקהל הישראלי את יכולתו של היוצר לספר סיפור מרתק במחול. להכנס באמצעות התנועה לנבכי נשמתם של גיבוריו.

בשנה שעברה הוזמן אייפמן להעלות את היצירה עם בלט בית האופרה של וינה. במהלך העבודה הוא ערך כמה שינויים מן הגרסה שהועלתה לראשונה בשנת 1997. בעקבות ההצלחה של הגרסה המחודשת העלה אותה אייפמן מחדש עם להקתו בסנט פטרבורג. לאחר הבכורה המחודשת בספטמבר 2015, הוזמן הקהל למפגש עם אלנה קוזימה ואלברט גליצ'אנין יוצרי התפקידים הראשיים המקוריים בצד מריה אבשובה ואולג גביישב שהופיעו בגרסה המחודשת.

 

מאז הביקור האחרון בישראל זכה הסולן אולג גביישב, בתואר אמן של רוסיה, ושלושת הסולנים הגברים גביישב, דימיטרי פישר וסרגיי ולובייב בפרס נשיא רוסיה לאמנים.

בינואר השנה התקיימו צילומים ל"Up & Down", שלאחר עבודת עריכה קפדנית יצאה בדי וי די.

 

תוכנית א' – ג'יזל האדומה  בגרסה מחודשת

הוצגה לראשונה בארץ בשנת 1999 והועלתה מחדש בישראל גם בשנת 2010, הפעם תועלה בגרסה מחודשת. זהו מופע בלט פנטזיה המנציח את זכרה של הבלרינה הרוסייה הנודעת אולגה ספיצויצבה רקדנית גדולה עם גורל טרגי ומצער שנקלעה בעל כורחה לגל הטרור המהפכני לאחר 1917. ספיצויצבה היתה רקדנית בעלת יכולת משחק אדירה שהייתה אהובה ואהודה על הקהל והמבקרים, והוכתרה לאחת הבלרינות הגדולות של המאה ה-20. הרקדנית הוגלתה ונדרשה למאבק אישי ממושך שהוביל לסופה הטראגי. היא בילתה 20 שנה מחייה כלואה בבית חולים לחולי נפש, ליד ניו יורק. ספיצויצבה הזדהתה כל כך עם דמותה של ג'יזל הנערה שדעתה נטרפת ולא יכלה לעיתים להפריד בינה לבין הדמות אותה גילמה. ההגירה הכפויה לארצות הברית הייתה כשלון אישי ומקצועי ומילאה את חייה בטרגדיה אחר טרגדיה שהובילו בסופו של דבר למותה.

אייפמן מעביר את הסיפור באמצעות שפת מחול ייחודית בשילוב של תאורה חדשנית, במה שבעיניו נחשב לאחת מפסגות קריירת המחול שלו.

אייפמן כותב על הגרסה המחודשת "העליתי את "ג'יזל האדומה" לפני 20 שנה, במשך הזמן הזה, להקתי ואני עברנו דרך ארוכה וגילינו אפשרויות חדשות בתחום הבלט הפסיכולוגי. כעת אנו מציגים את היצירה חדשה ומעודכנת שמשקפת את ההתפתחות האמנותית של הלהקה.

הבלט אינו תיאור של חייה של ספיצויצבה אלה ניסיון לנתח את גורלם של אמנים רבים שנאלצו לעזוב את רוסיה וחייהם השתבשו באופן טראגי".

בשיתוף פעולה עם מעצב התיאטרון ויאצי'לסב אורנוב עודכנה התפאורה של הבלט ועודכנו התלבושות. על הבמה יופיעו רקדנים שרקדנו ביצירה בעבר בצד רקדנים צעירים שרוקדים לראשונה את הבלט.

הגרסה המחודשת עלתה לראשונה בשנת 2015 בבית האופרה של וינה והתקבלה בהתלהבות על די המבקרים והקהל האוסטרי.

 

תוכנית ב' – Up & Down (ענוג הוא הלילה)

בלט בוריס אייפמן חוזר לבימת המשכן עם היצירה החדשה, המרגשת והסוחפת:

"Up & Down" , על רקע מוסיקה מאת גרשווין, שוברט ואלבן ברג, מעלה אייפמן את עיבודו המיוחד  לספר האהוב של הסופר האמריקאי. סקוט פיצג'רלד "ענוג הוא הלילה".

אייפמן על "Up & Down":

זהו רומן טראגי אך בו זמנית היסטוריה מצמררת של בן אדם שמת מבחינה נפשית. זהו סיפור על חלום של אושר שמתנפץ ועל חיים נפלאים ומשוללי דאגות המלווה במקצבי ג'אז ההופכים לסיוט בלהות.

הגיבור של הבלט הוא דיק דייבר, רופא מצליח, בעל אוהב ואיש חברה מקסים שיש לו את כל מה שצריך כדי להיות מצליחן אמיתי. אך בעולם המלווה באינסטינקטים אפלים הורסניים, אין בעצם כל אפשרות ליצור שמחה אמיתית.  המחלה הנפשית ממנה סובלת אשתו של דיק מסמלת את תחילת האסון. דייבר זונח את עבודתו המקצועית ושוכח את הייעוד שלו להיות רופא. השינוי הטראגי הזה הורס את אישיותו של דיק, את הרצון, הכריזמה והקריירה שלו. הוא בוגד בכישרון שלו והורס אותו, מאבד את הכל והופך למנודה בחברה בה אין מקום לבני אדם חלשים.

בכורת היצירה התקיימה בחודש ינואר 2015  בסנט פטרבורג. ומאז הוצגה ברחבי העולם וזכתה להצלחה רבה וביקורת נלהבות.

 

יצירות המחול של בוריס אייפמן מתחלקות לכמה נושאים, בלטים מוכרים אותם הוא מציג בדרכו המיוחדת ועם הניתוח הפסיכולוגי שהוא עושה לדמויות כמו "דון קישוט". סיפוריים אפיים הלקוחים מן ההיסטוריה והתרבית הרוסית כמו "צ'ייקובסקי", "המלט הרוסי", ו"ג'יזל האדומה", "השחף" , "אנה קרנינה", "יבגני אונייגין", והתייחסות ליצירות מן התרבות העולמית כמו "מולייר ודון ז'ואן", "רודן", "מי הוא מי".

בלט בוריס אייפמן

הלהקה זוכה לפופולאריות עצומה בישראל. זהו ביקורה ה- 15 של הלהקה בארץ.
אייפמן הקים את להקת הבלט שלו בשנת 1977, כשהוא משלב בין בלט קלאסי לבלט בן זמננו בסגנונו המיוחד. אחרי שנים רבות שבהן נאבק באיסורים שונים שהגבילו את יצירתו, הצליח אייפמן לבסס את הלהקה, המונה היום כ- 60 רקדנים, והקים מרכז יצירה משלו, הפועל בעיר סנט פטרבורג.  מאז 1990 מסיירת הלהקה באסיה, גרמניה, אנגליה, דרום אפריקה, פולין, ספרד, אוסטריה, צרפת וארצות הברית. בשנת 2000 צירף בלט הבולשוי במוסקבה את יצירתו של אייפמן "המלט הרוסי" לרפרטואר הקבוע של הלהקה.

 

אייפמן יצר 40 בלטים. הוא וסולני הבלט צ'ייקובסקי זכו בפרס מסכת הזהב, הפרס היוקרתי הרוסי למחול. אייפמן אף זכה בפרס מסכת הזהב מיוחד, למפעל חייו. הוא גם זכה ארבע פעמים בפרס של סנט פטרבורג ובפרס מיוחד ברוסיה לתרומתו לקידום אמנויות הבמה, פרס אביר האמנויות, מטעם ממשלת צרפת, פרס מטעם הממשלה הרוסית , אמן רוסיה ופרופסורה באקדמיית ואגנובה לבלט. באותה אקדמיה החל את לימודיו, וסיים במחלקת הכוריאוגרפיה של הקונסרבטוריון של לניניגרד. בשנת 2004 יצר בלט במערכה אחת שהוזמן על ידי ניו יורק סיטי בלט כחלק מחגיגות המאה לכוריאוגרף ג'ורג' בלנשיין.

תוכנית א' – ג'יזל האדומה בגרסה מחודשת

כוריאוגרפיה: בוריס אייפמן

מוסיקה: צ'ייקובסקי, שניטקה וביזה

עיצוב תפאורה ותלבושות: וייציסלב אוקונוב

 

הופעות במשכן לאמנויות הבמה – האופרה הישראלית בתל אביב:

יום שלישי 25.10.2016 בשעה 20:00

יום רביעי 26.10.2016 בשעה 16:00

יום רביעי 26.10.2016 בשעה 20:00

יום חמישי 27.10.2016 בשעה 20:00

 

הופעה נוספת במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע

יום ראשון 30.10.2016 בשעה 20:00

 

קליפ ביוטיוב

https://www.youtube.com/watch?v=HPzZLDemOEw

 

תוכנית ב' – Up & Down (ענוג הוא הלילה)

בלט מאת מאת בוריס אייפמן, בעקבות ספרו של פרנסיס סקוט פיצג'רלד

מוסיקה: ג'ורג' גרשווין, פרנץ שוברט, אלבן ברג

תפאורה: זינובי מרגולין

תלבושות: אולגה שישמילשווילי

תאורה: גלב פילשטינסקי ובוריס אייפמן

 

הופעות במשכן לאמנויות הבמה – האופרה הישראלית בתל אביב:

יום שישי 28.10.2016 בשעה 21:00

שבת 29.10.2016 בשעה 16:00 ובמוצ"ש 29.10.2016 בשעה 20:00

 

קליפ ביוטיוב
https://www.youtube.com/watch?v=K0dTFa9dDk

 

מחירים:  219-369 ₪

טלפונים להזמנות – בית האופרה:  03-6927777, 03-6927700.

ניתן להזמין כרטיסים דרך אתר האופרה הישראלית.

הפקה בישראל צמח – עופר בע"מ.

מודעות פרסומת