תגיות

,

"ניצחון הרוח"

 

בכורה עולמית ל"פסיון למאה ה-20" מאת המלחין ניצול השואה פיטר גארי ז"ל, שנפטר לפני כשבוע ימים – טרם ביצועה


אנסמבל סולני תל אביב, בניצוחו של מנהלו המוסיקלי ברק טל, יבצע בבכורה עולמית את "פסיון למאה ה-20"-  יצירתו של המלחין הקנדי ניצול השואה פיטר גארי, שנפטר לפני כשבוע ימים בביתו, בגיל 92 – ולא יזכה לשמוע את יצירתו מבוצעת לראשונה בירושלים בעוד כשבועיים.


גארי שנתפס בידי הנאצים ערב חג המולד בשנת 1941 ושרד 3 מחנות ההשמדה, ציפה בכיליון עיניים להיות נוכח בקונצרט המרגש שהוכן עבורו ולסגור מעגל –  

ביצוע יצירתו הגדולה על אדמת ישראל לזכר חייהם ומותם של 6 מיליון הנספים.

 

היצירה נכתבה בשפה האנגלית לארבעה זמרים סולנים, שתי מקהלות ותזמורת. מרבית הטקסטים נכתבו ע"י גארי וחלקם ע"י ילדים שנספו בשואה. בביצוע היצירה, ייקחו חלק האנסמבל הקולי הישראלי, זמרי הסטודיו של האופרה הישראלית ועוד.

הקונצרט מוקדש לזכרו של פיטר גארי ז"ל – מאחרון המלחינים היהודים שניצלו בשואה.

 image0021

ירושלים: יום שני, ה- 17 באוקטובר, תיאטרון ירושלים – אולם הנרי קראון, ב 20:30.

ערב חג מולד בשנת 1941, פיטר גארי נתפס בידי הנאצים. במשך 3 שנים הוא שרד 3 מחנות השמדה במיידנק, בדכאו ובברגן בלזן – ולאחר שחרור המחנה במלה"ע השנייה היגר לארה"ב ומשם לקנדה. לפני כשבוע ימים, כשהוא כבן 92, גארי, אחרון המלחינים הפעילים שניצלו בשואה, הלך לעולמו בביתו. גארי לא הספיק לטעום את טעמה "החמוץ מתוק" של יצירתו, באירוע המרגש של חייו –
ביצוע יצירתו הגדולה על אדמת ישראל, לזכר ששת מיליון הנספים.

במוצאי ערב חג ראשון של סוכות, יום שני, 17 באוקטובר, יבצע אנסמבל סולני תל אביב בניצוחו של ברק טל מנהלו המוסיקלי – בכורה עולמית ליצירה הגדולה "פסיון למאה ה-20" מאת המלחין הקנדי ניצול השואה פיטר גארי Peter Gary (92) ז"ל. "זוהי המשימה שלי להביא לקהל משהו שנוצר במאה ה-20, שמדבר עלינו, ולהיות הראשון שמבצע זאת – כבוד גדול עבורי" אומר טל.

בנעוריו למד גארי אצל גדולי המלחינים ההונגריים דאז, זולטן קודאי, לאו ויינר ובלה ברטוק. ובשנה האחרונה לחייו הוא ציפה בכיליון עיניים לחזות ביצירתו המוסיקלית הגדולה "פסיון למאה ה-20", בביצוע אנסמבל סולני תל אביב. "הרגשתי שאני לא רק ניצול עד לשואה, אלא שיש כוח גדול ממני שגרם לי לשרוד". תיאר גארי את המוסיקה שהלחין לרבות השנים.

המפגש בין פיטר גארי לברק טל, החל בקיץ אשתקד כשטל התארח בביתו שבקנדה. שם נרקם הקשר האמיץ בין השניים, והם החלו לעבוד במרץ על היצירה לקראת ביצועה כשנה לאחר מכן. אז גם הוחלט כי יצירה היסטורית של האומה היהודית תנוגן בשנה הבאה – בירושלים הבנויה.

את היצירה כתב גארי בשפה האנגלית לארבעה זמרים סולנים, שתי מקהלות ותזמורת. מרבית הטקסטים נכתבו ע"י גארי וחלקם ע"י ילדים שנספו בשואה. "זו היצירה  היחידה שמתארת את חייהם ומותם של 6 מיליון יהודים שנרצחו בשואה…מעכשיו ביום השואה, ליהודים יהיה משהו להתאבל עליו". כך תיאר זאת גארי בשנה האחרונה לחייו, והוסיף "היצירה היא קולם של הנספים, כל אלו שקולם לא יכול להישמע".

את תקוותו המתממשת יזכו אשתו ומכריו הקרובים לראות בלעדיו באמצעות שידור וידאו-חי שיועבר  מירושלים לאולם ויקטוריה שבקנדה. התאריך לביצוע היצירה בישראל, שתוכנן שנה קודם, נקבע באורח גורלי, ביום לפני שחרור מחנה ברגן בלזן ממנה שוחרר.

"מקווה שלאחר מותי הקול ייצא בבקשה אנושית; תפסיקו את השנאה הטהורה". דבריו אלו של גארי והאחרים הוקלטו ותועדו לפני כשנה: https://vimeo.com/140004300

בביצוע הקונצרט ייקחו חלק גם האנסמבל הקולי הישראלי, זמרי הסטודיו של האופרה הישראלית ועוד.

"האנסמבל מקדיש חלק מפעילותו האמנותית לזיכרון השואה" אומר ברק טל מנהלו המוסיקלי של אנסמבל סולני תל אביב. לפני כשבועיים חזר האנסמבל מסיור קונצרטים בפולין, שמהלכו הופיעו בטקס חנוכת קיר הזיכרון בסמוך לבית הקברות היהודי בעיירה בילגוראיי – שבו נספו במלה"ע השנייה כ 4000 יהודיים. היום, על אף שלא מתגוררים בה יהודיים, תושבי העיירה ממשיכים בפעילות ההנצחה. בין הנוכחים היו נכדיו וניניו של יצחק בשביס זינגר, כמה מהניצולים ומשפחותיהם.

 


מועד הקונצרט ופרטים לרכישת כרטיסים:

ירושלים: יום שני, 17 באוקטובר, תיאטרון ירושלים– אולם הנרי קראון ב- 20:30. מחיר כרטיס: 120 ₪.

טלפון הקופה: 02-5605755

 רכישת כרטיסים באתר:  תיאטרון ירושלים

מודעות פרסומת