תגיות

 

יום הולדת  80 לתזמורת הפילהרמונית הישראלית  עם הסרט "תזמורת של גולים " מאת ג'וש ארונסון ( ישראל – ארה"ב 2012 ) – על ברוניסלב הוברמן ושנותיה הראשונות של התזמורת

אורח כבוד -הכנר מנחם ברויאר- לשעבר הכנר הראשי של הפילהרמונית

הרצאה : המוסיקאי פרופ' מיכאל וולפה

יום שבת ה-12.11.2016  בשעה 11

סדרת "קונצ'רטו לקולנוע של סינמטק ירושלים בשיתוף עם האקדמיה למחול ירושלים, תציין בעונה זו  24 שנים  להיווסדה- שבמהלכן התקיימו כ-300 מפגשים, הוקרנו 280 סרטים והופיעו יותר מ-700 נגנים וזמרים בייצגו ז'אנרים שונים של מוסיקה. במהלך השנים מאז המפגש הראשון בנובמבר 1993 נכחו במפגשים למעלה מ-60,000 איש .

הסדרה המוצלחת הפכה  לאחת המסורות הנעימות בסינמטק – שבת בבוקר המוקדשת לשילוב בין שתי האמנויות האהובות של  קולנוע ומוסיקה באמצעות סרט, הרצאה ומופע מוסיקלי שבמרכזם נושא מוסיקלי.

העונה תפתח ביום שבת ה-12.11.2016  בשעה 11 בסימן 80 שנה לתזמורת הפילהרמונית הישראלית ותתרכז במייסדה של התזמורת, ברוניסלב הוברמן ובשנותיה הראשונות של התזמורת.

במפגש זה, תחת הכותרת "זכות ראשונים" יוקרן הסרט "תזמורת של גולים" מאת ג'וש ארונסון  (ישראל – ארה"ב 2012 ) שילווה בהרצאה של פרופ' מיכאל וולפה והופעה של הכנר מנחם ברוייאר– מי שהיה במשך שנים רבות הכנר הראשי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

הסרט: "תזמורת של גולים"  סוקר את מסעו בן 4 השנים של ברוניסלב הוברמן, ששיאו בייסודה של התזמורת שתהפוך לימים לפילהרמונית הישראלית. סיפורו המרתק נוגע בהרבה מהדמויות המרכזיות של המאה ה-20 ודרמת חייו הינה מסעירה ומרגשת.

בזמנים האפלים ביותר באירופה, כאשר אירופה נקרעה לגזרים על ידי אנטישמיות ותוקפנותם של הנאצים, הצילו מאמציו יוצאי הדופן של הוברמן ,מאות משפחות יהודיות מהשואה המתקרבת  והישגיו שינו את נופה של ההיסטוריה התרבותית. קודם לעליית הנאצים לשלטון, היה הוברמן ממוקד רק בהצלחת הקריירה שלו, אך כאשר הבין מהן מטרותיו של היטלר, לא יכול היה להתעלם מהן והיה חייב לפעול. המהפך האישי של הוברמן ומאבקו ההרואי להוציא מוסיקאים יהודיים מאירופה ולייסד את התזמורת הפילהרמונית עומדים במרכז הסרט הזה, בו מופיעים יצחק פרלמן, זובין מהטה, פנחס צוקרמן, ג'ושוע בל ואחרים.

בהמשך העונה צפויים מפגשים מרתקים ומגוונים ובהם: מפגש שבמרכזו  ענק המוסיקה היוונית וסיליס ציצאניס. (נקודה) ציצאניס – נכס צאן ברזל של המוסיקה היוונית והאיש שהוציא את הרמבטיקו מהמחששות לתוך הזרם המרכזי של המוסיקה היוונית. במפגש יוקרן הסרט: "יום ראשון מעונן " מאת מנוסוס מנוסאקיס (יוון, 2015) כאשר במיוחד למפגש יגיע מיוון סוטיריס פפטריאניס – אחד הזמרים הבולטים ביותר במוסיקת הרמבטיקו בימינו.

ועוד, בהמשך העונה, המפגשים: הגאונות של בטהובן  * האופרטה של ז'אק אופנבך * היכן שהוא, ברברה סטרייסנד * פרנץ ליסט – שנות העלייה לרגל * רוח הגדה השמאלית של פריז *  הסגנון הייחודי של יוני רכטר * קלוד דביסי – בין רומנטיקה לאימפרסיוניזם * ארתור רובינשטיין – הפסנתר האציל והפסנתר העממי  * אחרון הגאונים – ריכרד שטראוס  * בעקבות יאן פירס: על חזנים ואופרה * ניו אורלינס, שם צמח לואי ארמסטרונג  * נט קינג קול הבלתי נשכח *  יו- יו מה ומוסיקה של זרים *.

לפרטים נוספים – אתר סינמטק ירושלים: http://jer-cin.org.il/Program/Concerto1617.aspx

מחירים לרכישת כרטיסים:                                                                                             למחזיקי מנוי – 55 ₪                                                                                                     קהל רחב – 90 ₪                                                                                                    פנסיונרים וזכאים – 70 ₪                                                                                              כרטיס ירושלמי – 80 ₪

טלפון לרכישת כרטיסים: 9377*

www.jer-cin.org.il