תגיות

מוזיקה: מזון האהבה
ויליאם שייקספיר במוסיקה
קונצרט ראשון בסדרת החוויה הקולית עונת 2016-2017

 william-shakespeare-2

יהויכין פרידלנדר, שחקן תיאטרון החאן
יובל בן עוזר, מנצח

לציון 400 שנה למותו של ויליאם שייקספיר, האנסמבל הקולי הישראלי מגיש ערב מוסיקלי תיאטרלי שכולו חגיגה קולית לטקסטים הנפלאים של גדול מחזאי אנגליה. למחזותיו, לשיריו ולסונטות של שייקספיר השפעה ספרותית ענפה על מלחינים ויוצרים בכל הזמנים; מאיש הרנסנס תומס מורלי דרך מנדלסון ושוברט, וכלה ביוצרים הקרובים יותר לימינו, וון ויליאמס, ג'ון ראטר, נינו רוטה (עם שיר הנושא הבלתי נשכח לסרט "רומיאו ויוליה") וגם שלום חנוך- כל אלה ועוד בהשראת המחזאי הנערץ.

%d7%94%d7%90%d7%a0%d7%a1%d7%9e%d7%91%d7%9c-%d7%94%d7%a7%d7%95%d7%9c%d7%99-%d7%94%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c%d7%99-%d7%91%d7%94%d7%95%d7%a4%d7%a2%d7%94-%d7%93%d7%95%d7%a8%d7%95%d7%9f-%d7%a2%d7%95

רעננה:  המשכן העירוני למוסיקה ואמנויות, שלישי 22/11/16, 20:30

תל אביב: מוזיאון ת"א לאמנות, חמישי 24/11/16, 20:30

ירושלים: תיאטרון החאן, שלישי 24/1/17, 20:30

 

 

"אם מוזיקה מזון האהבה היא, נגנו עוד…." (הלילה השנים-עשר, מערכה 1, תמונה 1) כך כתב שייקספיר באחד משיריו המפורסמים ביותר

ובקונצרט הפתיחה של האנסמבל הקולי הישראלי אכן שרים ומנגנים עוד ועוד את המוסיקה המענגת למילותיו של ויליאם שייקספיר.

מלחינים רבים כתבו יצירות למקהלה למילותיו של שייקספיר. מתוכם נשיר את שלושת השירים מתוך הסערה אשר הלחין רלף ווהן ויליאמס  ושלושה שירים מאת יעקוב מנטיירבי, מלחין פיני בן זמננו שיצירותיו היפהפיות מבוצעות בכל העולם. גם מקומו של הג'ז לא ייפקד עם שני מלחינים בולטים: וורד סווינגל וג'ורג' שירינג – ממנו בחרנו לשיר שיר המתאר את הקוקיה הקורא "קוקו" באביב, מזמין את האוהבים לצאת ולהתהולל ומתגרה בזוגות הנשואים…

סולנים מתוך האנסמבל ישירו שירים אליזבטניים מאת בן תקופתו של שייקספיר,  המלחין רוברט ג'ונסון ואת שיר התירזה (The Willow song) מתוך אותלו אותו שרה דסדמונה לפני לילה האחרון. רביעית זמרים תבצע את It was a lover and his מאת מלחין הרנסנס האנגלי תומס מורלי, המטיב לתאר בצליליו את האוירה הקלילה והאירוטית. בתוכנית גם שיר הנושא היפהפה מתוך הסרט רומיאו ויוליה של זפירלי במנגינה המרגשת של נינו רוטה ולא פחות נוגעת היא גרסתו של דויד גילמור לסונטה 21, אולי המפורסמת שבכל הסונטות.

הגיטריסט עודד שוב ילווה את הסולנים ואת התוכנית כולה במוסיקה אליזבטנית והשחקן יהויכין פרידלנדר (תיאטרון החאן) ישבץ את קטעי המוסיקה בקטעים ממחזות.

מובטחת חגיגה מרתקת לאוזן ולעין של מוסיקה ותיאטרון. חגיגה של חיזור, שובבות ומבט מפוכח על החיים. חגיגה של תרבות במיטבה עם הגוף המקהלתי המוביל והאיכותי בישראל.

יהוכין פרידלנדר נולד בחיפה בשנת 1956. עבד בצעירותו כקצין על ספינות הצי הסוחר הישראלי, ואז פנה ללימודי משחק בסטודיו של ניסן נתיב. פרידלנדר שיחק לאורך השנים בעשרות הצגות בבית לסין, בתיאטרון החאן (ביניהן "הלילה השניים עשר" מאת שייקספיר) ובתיאטראות נוספים. הוא גם השתתף בסרטי קולנוע, בתוכניות טלוויזיה ותרם את קולו בדיבוב של סרטים רבים.

האנסמבל הקולי הישראלי ממשיך מסורת ארוכת שנים של איכות בלתי מתפשרת ורפרטואר מרתק. מאז נוסד האנסמבל הקולי הישראלי, לפני 23 שנים, בידי יובל בן עוזר (מנצחו ומנהלו מוסיקלי של האנסמבל), כבש את מקומו כגוף הקולי המקהלתי הקאמרי המוביל בישראל. האנסמבל, המורכב מזמרים מקצועיים, מופיע במיטב האולמות והפסטיבלים בארץ בסדרת קונצרטים משלו וכן עם התזמורות המובילות בארץ, כשהוא זוכה להצלחה הן בקרב הקהל והן בקרב מבקרים ומוסיקאים. רפרטואר המוסיקה הקאמרית הקולית של האנסמבל משתרע ממוסיקת ימי הביניים ועד למוסיקה בת זמננו.

האנסמבל הקולי הישראלי מופיע עם התזמורות המובילות בישראל ובהן הפילהרמונית הישראלית, הקאמרטה הישראלית ירושלים, התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשל"צ, תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית. לצד ההופעות תחת שרביטו של בן עוזר, האנסמבל מופיע עם מנצחים מן השורה הראשונה בעולם: פרידר ברניוס, ג'ון פול, אנדרו פארוט ועוד. האנסמבל משתתף באורח קבוע בסדרות קונצרטים, בפסטיבלים בינלאומיים ברחבי אירופה, וזכה בפרסים ראשונים. בתוך כך פועל לקידומם של מנצחים צעירים ישראלים במסגרת סדנאות ייחודיות, טיפוח יצירה ישראלית מקורית למקהלה, ותוכניות קונצרטים הכוללות שיתופי פעולה עם אמנים יוצרים ישראלים כמו יוני רכטר ושלומי שבן.

"מקהלה קאמרית זו היא גוף שעצם התמדתו גורמת לפעמים לראות את קיומו ואת הקונצרטים הנפלאים שהוא מקיים כתופעה מובנת מאליה" חגי חיטרון הארץ

האנסמבל הקולי הישראלי נתמך על ידי מנהל התרבות במשרד התרבות וכן על ידי מפעל הפיס, עיריית תל אביב, מנוסים העזבונות ותורמים פרטיים.

 

יובל בן עוזר מנצחו ומנהלו המוסיקלי של האנסמבל הוא מהבולטים שבמנצחי המקהלה בישראל.  כמנצח אורח ניצח על כל התזמורות החשובות בישראל ועל תזמורות באירופה ובדרום אמריקה. כמנצח המקהלה עבד בקונצרטי הפילהרמונית תחת שרביטיהם של גדולי המנצחים בעולם: זובין מהטה, ג'יימס לוויין, דניאל ברנבוים, אנטוניו פפאנו, דניאל אורן וג'וזפה סינופולי. בן עוזר משמש גם כמנהל המוסיקלי של  מקהלת הקבוץ הארצי ומגיש תוכנית "מקהלות" בקול המוסיקה.  בנוסף לאלו, הוא יועץ ומרצה מבוקש בארגונים עסקיים בנושאי מנהיגות ועבודת צוות כחלק מתוכנית ייחודית המשלבת מוסיקה וניהול.

יובל בן עוזר הוא המנהל המוסיקלי של הסדרה הווקאלית החדש של התזמורת הסימפונית ראשל"צ.

מודעות פרסומת