תגיות

הקרנות מיוחדות בסינמטק תל אביב
לרגל
יום זכויות האדם – שבת 10.12

לרגל יום זכויות האדם יוקרנו בסינמטק תל אביב שלושה סרטים דוקומנטריים: קודלקה שוטינג הולילנד הפקה גרמנית-צ'כית של הבמאי הישראלי גלעד ברעם על אחד מגדולי הצלמים בני זמננו, אגורות סרטו הנוגע ללב של הבמאי בדראן בדראן על שני אחים מטול כרם הנשלחים לעבוד בקיבוץ נדבות בתחומי ישראל, והקרנה נוספת של פני האנושות של הבמאי הצרפתי יאן ארטוס ברטראן שצולם בשישים מדינות. כמו כן, תהיה הקרנה חד פעמית של הסרט הדוקומנטרי הקצר עסק מלוכלך של הבמאי ואדים דומש על תעשיית הפחמים למנגל, והקרנה מיוחדת מ- 35 מ"מ לסרט  איש השיש של הבמאי הפולני הנודע אנדז'יי ויידה. את היום יחתום הסרט ההוליוודי עטור השבחים  סלמה של הבמאית אווה דיוורניי שלאחריו יתקיים דיון בהנחיית גל גבאי.

 

 

פני האנושות – 12:30 סינמטק 3

בעקבות ההצלחה העולמית של הסרט "בית" אותו ראו מיליוני אנשים ברחבי העולם יצא הבמאי עטור הפרסים יאן ארטוס ברטראן, לצלם את סרטו החדש "פני האנושות". הסרט הינו אסופת סיפורים מהעולם המציעים התבוננות מיוחדת על המהות של להיות בן אנוש.  הדמויות והסיפורים חושפים בפנינו את הצד האפל בחיינו וגם את הצדדים האציליים בנו, ומגלים לנו אילו מהצדדים הם בעלי אופי אוניברסלי. התוצאה יחד עם המוסיקה המקורית הסוחפת היא שיר הלל ליופיו של העולם. "פני האנושות" היא יצירה מורכבת המחבקת את המין האנושי ומאירה את המשמעות של עצם קיומנו לצד השפעתנו על העולם סביבנו.

בין הזמרים שקולם נשמע בפס הקול: רביד כחלני, יוסו נדור, אסיף עלי חאן ועוד.

במאי: יאן ארטוס ברטראן, 131 דקות, 2015.
לצפייה טריילר: https://www.youtube.com/watch?v=rkU4eT-d93w

 

קודלקה שוּטינג הולילנד – 15:00 סינמטק 5

מבט נדיר ואינטימי על תהליך היצירה של הצלם הצ'כי יוזף קודלקה,  מענקי הצילום של זמננו. הבמאי הישראלי גלעד ברעם ליווה את מסעו של קודלקה בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית בעודו תר אחר אותו הרגע החמקמק של הצילום. קודלקה ניסה לשכנע את עצמו שהסכסוך הישראלי-פלסטיני לא מעניין אותו,  אך כמי שגדל מאחורי מסך הברזל,  היה לו דחף עמוק לצלם את גדר ההפרדה שבונה ישראל לאורך מאות קילומטרים ביהודה ושומרון.  ארבעים שנה אחרי שתיעד הצלם הצ'כי עטור הפרסים את הפלישה הסובייטית לארצו,  הוא לוכד דימויים קשים,  מתסכלים ועוצרי נשימה של חבל ארץ הנרמס תחת חומה. ברעם  ששימש כעוזרו של קודלקה במהלך ארבע שנים של ביקורים חוזרים. הוא עוקב אחר הצלם הנודע כשהוא זוחל מתחת לגדרות התיל,  משוחח עם ילדים וחיילים ובעיקר,  מנסה להבין. הסרט זוכה פרס הקהל בפסטיבל קורסיקה.

11_קודלקה_גלעד ברעם SB

11_קודלקה_גלעד ברעם SB

במאי: גלעד ברעם, 72 דקות, 2015. בתום ההקרנה תערך שיחה עם הבמאי.

לצפייה בקדימון: https://vimeo.com/127684755

 

איש השיש – 15:30 סינמטק 3

"סרטו הבולט ביותר של ויידה מאז 'פנינים ואפר'" אלו מקצת מדברי השבח וההלל בהם קיבלה ביקורת הקולנוע הבינלאומית את "איש השיש". העלילה, בנוסח "האזרח קיין", עוקבת אחר קולנוענית צעירה המנסה להתחקות על עקבותיו של בנאי צנוע, שנבחר לשמש סמל לפועל החדש בפולין של שנות החמישים. המסגרת האפית מאפשרת לויידה לכלול את השקפותיו בנושא יחסי הגומלין בין תעמולה לאמנות תחת כובד ידו של משטר טוטליטרי, לבדוק את כוחה של המדיה, את הצנזורה, את היחס בין האינטליגנציה למעמד הפועלים, ובעיקר להשוות בין פולין הסטליניסטית ובין התקופה הסמוכה להתעוררות "סולידאריות".
במאי: אנדז'יי ויידה, 160 דקות, 1977. עותק 35 מ"מ.

 

אגורות – 17:00 סינמטק 5

שני האחים, יחיא (14) והמאם (8), מגיעים מכפר קטן ליד טול כרם. בזמן שבני גילם הולכים לבית הספר, ללא ברירה אחרת, הם מגיעים לעבוד בקיבוץ נדבות בישראל. כשעל כתפיהם תלוי נטל הפרנסה של משפחתם הגדולה הם עומדים בצמתים בוואדי עארה מבוקר ועד לילה, בגשם ובשרב, תלויים בחסדיהם של עוברי האורח. בעוד שהמאם השובב רוצה רק לשחק עוד בגן המשחקים הסמוך, יחיא הבוגר רוקם חלומות לעתיד יותר טוב.

בדראן בדראן ליווה את הילדים במשך עשר שנים ויצר סרט מעקב המבטא ללא התערבות את קולם היחודי של הילדים שילדותם הופקעה לטובת מציאות קשה של מחסומים. הסרט העלה את המודעות לעניין הילדים מקבצי הנדבות והביא לדיון בכנסת וגם ברשות הפלסטינית.

 

במאי: בדראן בדראן, 70 דקות, 2016. לפני הסרט יוקרן הסרט הקצר עסק מלוכלך.

לצפייה בטריילר: https://www.youtube.com/watch?v=1o00BysoM_I

עסק מלוכלך – 17:00 סינמטק 5
סרט דוקומנטרי קצר העוקב אחר תעשיית הפחם המסורתית באזור הגליל המערבי וג'נין. הסרט בוחן את המצבים והתהליכים המעוותים בהם לכודים האנשים, ושופך אור על המצב הנוכחי של מערכת היחסים הכלכלית בין ישראל והרשות הפלסטינית.

במאי: ואדים דומש, 15 דקות, 2015.

לצפייה בטריילר: https://www.youtube.com/watch?v=fkp-zi0_uOk

כאמור הסרט מוקרן לפני הסרט אגורות.

 

סלמה – 20:00 סינמטק 1

בראשית 1965 יצאה התנועה לזכויות האזרח בארה"ב לסדרה של שלושה מצעדים בג'ורג'יה כדי למחות על הצעדים שננקטו כדי לשלול למעשה את זכות ההצבעה מאזרחים שחורים. המאבק הזה היה רגע מכונן עבור התנועה, הוא כלל התנגשות אלימה עם הממסד המקומי, ודרש עורמה פוליטית בכדי לגייס את הציבור ואת הנשיא ג'ונסון לשינוי המציאות. חמישים שנה מאוחר יותר, יוצרת אווה דיוורניי אפוס קולנועי מרגש ומרשים שמצליח לקלוט את עוצמתו של הרגע ההיסטורי ואת חשיבותו גם היום.

במאית: אווה דיוורניי, 123 דקות, 2014.

בתום ההקרנה יערך דיון בהנחיית גל גבאי בשיתוף האגודה לזכויות האדם.

לצפייה בטריילר: https://www.youtube.com/watch?v=64LPjuy__s0

 

להזמנת כרטיסים לסרטים כנסו לאתר הסינמטק: http://www.cinema.co.il/news/new.aspx?0r9VQ=LEE

מודעות פרסומת