תגיות

פסטיבל חמשושלים ברובע היהודי בירושלים

1-3,8-10,15-17,22-24/12/2016

במסגרת פסטיבל "חמשושלים" השנתי, החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בירושלים מזמינה את הקהל הרחב ליהנות ממגוון סיורים ופעילויות בחינם או בתשלום סמלי, במהלך סופי השבוע שלחודש דצמבר: קבלות שבת עם הזמר אהרון רזאל, סיורים מודרכים בין סמטאות הרובע היהודי, בין העתיקות לחדשנות ובעקבות הפסיפסים. בנוסף כניסה מוזלת לאתרי הרובע היהודי.

קבלת שבת ברובע ההרודיאני – מקדש מלך עיר מלוכה

בשעות הצהריים של יום שישי, נתכנס אל בתים בני אלפיים שנה, נשיר ונקבל את השבת ביחד עם הזמר אהרון רזאל שירים שנוצרו ונכתבו בהשראת ירושלים לכבודה של השבת, ושירים המתאימים לאופייה הקדום של העיר. נחרוז שירים מספר תהילים, מסידור התפילה, נתוודע ליוצרים מימי הביניים ועד יוצרים בני זמננו.

הרובע ההרודיאני, רחוב הקראים, הרובע היהודי, ירושלים

ימי שישי  13:30-15:00

 

סיורים חינמיים בין סמטאות הרובע היהודי

תיירות הרובע מזמינה את המבקרים לסיורי חינם שיעבורו באזורים השונים של העיר העתיקה, מתצפית ומגובה הרחוב, נעמיק אל סמטאותיו של הרובע היהודי, נבקר בגלריות ייחודיות השואבות השראה מהמקום, ונכיר את ההיסטוריה ארוכת השנים של העיר הקדושה בעולם.

סיורים באנגלית יתקיימו בימי חמישי בשעות 17:00-19:00,

סיורים בעברית יתקיימו בימי חמישי בשעות 18:00-20:00, ובשישי בין השעות 9:00-11:00

מפגש בשער יפו, ליד המדרגות העולות מממילא יש להירשם מראש במוקד ההזמנות, מומלץ להצטייד בנעליים נוחות.

בין חורבה לתפארת – הישוב הישן בירושלים

מיום שנבנה בית הכנסת החורבה בשנת 1864, הוא היווה סמל עבור תושבי הרובע היהודי. מאות שנים קודם לכן כבר התקיימה בשטח חצר אשכנזית ובה בית כנסת וחיי קהילה. 8 שנים אחרי הקמתו של בית כנסת החורבה של עדת הפרושים, קם בסמוך לו בית הכנסת תפארת ישראל לעדת החסידים בירושלים. שני בתי הכנסת חרבו במלחמת העצמאות בשנת 1948. בית הכנסת החורבה נבנה מחדש בשנת 2010, ותהליך בנייתו מחדש של בית הכנסת תפארת ישראל החלה בימים אלה.

הסיור יתחיל בביקור במוזיאון חצר היישוב הישן. המבנה, החפצים והאווירה במוזיאון יתנו הצצה אל חיי אותם אנשים שחיו בבתים קטנים ופשוטים. ימשיך אל בית כנסת החורבה שהיה מרכז חיי הקהילה.

סיור בשני האתרים יחבר בין ישן לחדש, בין חלום והתגשמותו.

החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי, יחד עם מוזיאון חצר היישוב הישן, ירושלים

שישי, 2.12.16 ,16.12.16, בשעות 10:00-12:30

קרדיט החברה לפיתוח הרובע היהודי בירושלים2

קרדיט החברה לפיתוח הרובע היהודי בירושלים2

אמנות הפסיפס סיור בעקבות פסיפסים קדומים ומודרניים, באתרי הרובע השונים

בתקופות השונות בירושלים נעשה שימוש בפסיפסים לצורך עיטור מבנים. הפסיפסים המרשימים כוללים סמלים וציורים שונים, ומראים בהתחלפותם את שינוי האופנות העולמיות והמקומיות. הם מבטאים את הערכים של היוצרים אותם, ומספרים סיפור היסטורי ואמנותי מרתק. במסגרת הסיור נכיר פסיפסים עתיקים וחדשים. ניכנס אל בתי הרובע ההרודיאני בני אלפיים שנה, ונראה את תחלופת האופנות בעת הרומית, את ההשפעה העולמית על האמנות המקומית ואת השמירה על הערכים היהודיים בתוכה. נסייר בקרדו הביזנטי במרכז הרובע היהודי ונחזה בפסיפסים החדשים המסייעים למתייר במקום לשאוף מרוח התקופה הקדומה.

חמישי 8.12.16 ,22.12.16 בשעה 20:00-22:00, יום שישי 9.12.16,23.12.16 שעה 10:00-12:00

מפגש במדרגות היורדות מרחוב היהודים אל הקרדו הפתוח

סיור בדרגת קושי קלה. הסיור יתקיים ברובו באתרים סגורים ומקורים

אומנות הפסיפס - אבישג קרדש4

אומנות הפסיפס – אבישג קרדש4

מוזיאונים ואתרים בתשלום סמלי במהלך חמשושלים

בית כנסת החורבה

בית הכנסת המחודש מספר את סיפורה של הקהילה היהודית האשכנזית בירושלים לאורך מאות השנים האחרונות. בית הכנסת נבנה במאה ה-19 על ידי תלמידי הגר"א והיווה סמל לקהילה היהודית בירושלים. הוא פוצץ מסיבה זו ממש במלחמת העצמאות, ערב עזיבת הרובע היהודי למשך 19 שנים. לאחר מלחמת ששת הימים שוקם חלקית ועמד בשממונו ובערב פסח בשנת 2010 נחנך, ושוב עומד לתפארת במרכז הרובע היהודי, ובו נשמעים קולות תפילה ולימוד.

מכיפת בית הכנסת הגבוהה והנישאה ניתן לתצפת ב-360 מעלות על ירושלים העתיקה והחדשה.

במסגרת הפסטיבל יורחבו שעות הפתיחה של בית הכנסת, באווירה לילית קסומה.

ימי חמישי, 20:00-23:00

סיורים בעברית יתקיימו בכל שעה עגולה 20:00,21:00,22:00

מחיר כניסה 20 ₪ למבוגר, 10 ₪ לילד

האתר מונגש לנכים ברובו (מלבד התצפית הגבוהה)

 

הרובע ההרודיאני

אחרי מלחמת ששת הימים ועם החזרה לעיר העתיקה אחרי 19 שנים של עיר מחולקת, החלה מלאכת השיקום של הרובע היהודי. המהלך הראשון היה ניצול השטחים ההרוסים והעזובים לצורך חפירות ארכיאולוגיות. מה רבה היתה הפתעתם של החופרים כאשר התגלתה עיר מתחת לעיר, בתים גדולים ומפוארים בני אלפיים שנה, שחיכו לאת החופרים על מנת להתגלות ולעלות מחדש אל פני השטח.

הסיור ברובע ההרודיאני חושף את המבקר לבתיה המרשימים של ירושלים בסוף תקופת בית המקדש השני. בבתים אלה חיו עשירי ירושלים, שכן הם מפוארים עד מאוד. תושבי הבתים היו אולי אפילו כהנים, שהקפידו מאוד על טהרה כפי שניתן להבין מריבוי המקוואות ואופי הכלים.

הממצאים הפיזיים מתאימים לתיאור ההיסטורי של ריבוד חברתי בעם, ופערים גדולים בין עשירים לעניים. זהו רובע העשירים של ירושלים, ערב חורבן בית המקדש. בסמוך לקורות העץ השרופות, ולציורי הקיר המפוחמים, נוכל לדון בשאלות ובלימוד העולה מניסיון העבר.

במסגרת הפסטיבל יורחבו שעות הפתיחה של האתר, באווירה לילית קסומה.

ימי חמישי, במהלך חודש דצמבר 1,8,15,22.12.16  20:00-23:00

סיורים בעברית יתקיימו בכל שעה עגולה:20:00,21:00,22:00

מחיר כניסה 20 ₪ למבוגר, 10 ₪ לילד

האתר אינו מונגש לנכים

 

הגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון

הגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון, הסמוך להר הבית ולכותל המערבי, מציג היסטוריה ארוכת שנים של עיר אחת ויחידה – ירושלים. בסמוך לרחוב ביזנטי, ובתוך ארמונות אומאיים, מוצגים ממצאים מהתקופה ההרודיאנית.

הממצאים הגדולים שבשטח – הרחוב ההרודיאני, קשת רובינסון, החנויות, המקוואות, והמדרגות העולות לשערי חולדה – יחד עם הממצאים הקטנים המוצגים במוזיאון – מספרים את סיפורם של עולי הרגל הבאים לבית המקדש השני, המפואר והמשופץ על ידי הורדוס וממשיכיו.

במסגרת הפסטיבל יורחבו שעות הפתיחה של בית הכנסת, באווירה לילית קסומה.

ימי חמישי, במהלך חודש דצמבר 1,8,15,22.12.16 20:00-23:00

סיורים בעברית יתקיימו בכל שעה עגולה

מחיר כניסה 29 ₪ למבוגר, 15 ₪ לילד

האתר מונגש לנכים

הרשמה לסיורים מראש בטלפון  *4987, באתר או במייל.

www.rova-yehudi.org.il

rova@jqc.org.il

חניה בחניונים מסביב לעיר העתיקה, והגעה רגלית/תחבורה ציבורית

מומלץ להגיע לסיורים בנעליים נוחות ולבוש חם

מודעות פרסומת