תגיות

, , ,

XX

חודרות את המעטפת

תערוכה חדשה בבית אריה קלנג באשדוד, המציגה את תפיסת עולמן של אחת עשרה אמניות המעניקות פרשנות אישית וחדשה לגוף הנשי.

אוצרת: אנוק יוסבשוילי

לרגל יום האישה הבינלאומי תפתח ב-16 במרץ, בבית אריה קלנג באשדוד, תערוכה חדשה בשם XX" חודרות את המעטפת".

התערוכה מציגה את תפיסת עולמן הרגשית והרוחנית של אחת עשרה אמניות אשר נותנות פרשנות חדשה, מקורית ואישית לאופן בו הן רואות וחוות את הגוף הנשי. כל אחת מהאמניות המציגות בתערוכה, עברה מסע של התבוננות עמוקה שמתחיל במעטפת החיצונית של הנפש וחודר לפנימיותה אשר חבויה תחת שכבות רבות. מסע זה הוביל לחיבור עם הגוף הנשי, הנוכח, המהותי, הכנה והנוגע וחשיפה של הדרך הנשית, הטבעית של כל אחת מהיוצרות אשר מספרת ללא מילים, את התחיה האישית- קולקטיבית של מהות ה"אישה".

תחומי הביטוי האומנותי של היוצרות בתערוכה מגוונים וכוללים צילום, מיצב, וידיאו ארט, רקמה, פיסול ועוד. אך המשותף לכולן הוא אופן הביטוי השופע רכות ועדינות. חלקן עושות שימוש במלאכות יד מסורתיות כמו רקמה, סרגה וצורפות, וחלקן משלבות בין מדיומים שונים, מסורתיים ועכשוויים, נשיים ואוניברסליים.

Lekker indrukbaar אנקה הויבן  צילם Anjes Gesink

Lekker indrukbaar אנקה הויבן צילם Anjes Gesink

קמטים  נעה זילברמן צילם גדעון לוי

קמטים נעה זילברמן צילם גדעון לוי

התערוכה מציגה התבוננות בנשיות מזווית עדינה, רגשית ושונה. מהות האישה בתרבויות מודרניות זהה למהותה בתרבויות פרימיטיביות, כאשר הגרעין המרכיב את המאפיינים והקווים הייחודיים של האישה נשארו מאז ועד היום. שלל תכונותיה של האישה פועמות אצלה לעד. כך היא נולדה, זה ייחודה ומכאן כוחה.  במרוצת השנים נולדו תפיסות שונות אשר הקהו וטשטשו את הכוח הבסיסי המוטמע במהות האישה, לעיתים אף במכוון דחקו והגבילו כוח זה. התערוכה החדשה מבקשת לעורר את הפעימה הנשית החדשה. ההתעוררות העכשווית של הפעימה הנשית לא באה כתנועת נגד או כתגובה לאחר הגברי ולכן אין בה את הצורך למחוק את הנשיות אלא להכיר בכוחה הטבעי. אנוק יוסבשוילי, אוצרת התערוכה, מתארת: "עתה ניתן לעורר את שהחבאנו: את העדינות, הרכות, ההכלה, האימהות, הרגישות, הזרימה, ההקשבה, המנהיגות, השיתוף והיצירתיות. אלו הן מעט מהמילים המתארות את שעולה כאן בתערוכה בטוהר ויופי"

שמה של התערוכה איקס איקס (XX) מתכתב עם התכים של רקמת הצלבים המסורתית הקשורים בקשר עמוק אל מלאכות היד המסורתיות שבתרבויות רבות מיוחסות ליצירה נשית. השם גם מתחבר אל אותה תמצית של די אן איי המאפיינת את המין הנשי ואוצרת בתוכה את  עושר משמעותיה של האישה. יוסבשוילי מספרת כי :" תמיד חלמתי ללמוד הנדסה גנטית ויש לי אהבה עזה למקצוע. מצאתי לנכון לשלב את שתי האהבות שלי בתערוכה אחת: טקסטיל וגנטיקה, שילוב המשתקף גם בשם התערוכה XX המציג את הגנום הנשי ומתקשר גם לרקמת האיקסים הנחשבת ליצירה נשית".

ריקי איתן בירנבוים, מעצבת פנים וצלמת במקצועה, חלמה לקיים תערוכה המדברת על נשים באופן אלטרנטיבי לזה המוצג במדיה ושנותנת ביטוי לקול נשי עמוק ואמיתי, רב רבדים, כן ומודע לעצמו. עם החלום הזה היא פנתה לנעמי אדר הופמן, המשנה למנכ"ל החברה העירונית לתרבות באשדוד ומנהלת מוסדות האמנות בעיר, שהתחברה לרעיון, תמכה בו ואפשרה לו להתממש.

התערוכה היא חלק מהאג'נדה שמובילה החברה העירונית לתרבות אשדוד, התומכת ומעודדת קידום של אמנים מקומיים. התערוכה מביאה לידי ביטוי אוצרת ואמניות אשדודיות צעירות ומוכשרות שמארחות אמניות מהארץ ואמנית מהולנד. "אנחנו גאים באמנים שלנו ושמחים לסייע בקידום יוזמות אמנותיות ותרבותיות" אומרת נעמי אדר הופמן, המשנה למנכ"ל החברה העירונית לתרבות באשדוד ומנהלת מוסדות האמנות בעיר

בתערוכה מציגות אחת עשרה אמניות מתחומים שונים: ריקי איתן בירנבוים, איילת שוורץ, איילת לנדאו, דפנה טור, נופר משאלי, ז'קלין מגן, נעה זילברמן, מוריאל דז'לדטי, אנקה הויבן, תמי אשד ואנוק יוסבשוילי.

"XX חודרות את המעטפת":
פתיחת התערוכה: יום חמישי ה-16.3.17  תאריך נעילה- 04/05/17
אוצרת: אנוק יוסבשוילי

שעות ביקור בתערוכה: : ב', ג', ה', בשעות  09:00-20:00,  א', ד' בשעות  09:00-18:00,  ו' בין השעות 09:00 – 13:00

כניסה חופשית

מודעות פרסומת