תגיות

התחרות הבינלאומית ה-15 לפסנתר
ע"ש ארתור רובינשטיין

תתקיים בתאריכים 25 באפריל – 11 במאי  בתל אביב

 

25 באפריל: קונצרט הפתיחה, המשכן לאמנויות הבמה, ת"א.

 

27 באפריל – 6 במאי: שלבים א', ב' והגמר הקאמרי, מוזיאון תל אביב לאמנות.
8 – 11 במאי: שלב הגמר התזמורתי, היכל התרבות ת"א.

 

התחרות הבינלאומית ה-15 לפסנתר ע"ש ארתור רובינשטיין תתקיים שוב בשני אולמות הקונצרטים המרכזיים של תל אביב: אולם רקנאטי של מוזיאון ת"א והיכל התרבות ע"ש צ'ארלס ברונפמן.

 

קונצרט הפתיחה יתקיים השנה לראשונה במשכן לאמנויות הבמה ת"א.
בראש חבר השופטים יעמוד גם השנה, הפסנתרן והמורה הידוע, פרופסור אריה ורדי.

לצידו יתארחו 10 שופטים בינלאומיים: ווי-שאו באו (סין), יוסף ברדנשווילי (ישראל), מישל ברוף (צרפת), פיטר דונוהו (בריטניה), איאן הובסון (בריטניה/ארה"ב), אליסו וירסלאדזה (רוסיה/גרמניה),

ינינה פיאלקובסקה (קנדה/פולין), מנחם פרסלר (ישראל/ארה"ב), רמזי יאסה (מצרים/צרפת)
ודינה יופה
(ישראל/גרמניה).
המנהלת האמנותית של התחרות בעשור האחרון היא הפסנתרנית ואשת הרדיו לשעבר, עדית צבי.

 

בתחרות השנה מתמודדים 32 מתחרים, מ-16 מדינות, 8 מהם נשים ו-24 גברים.

מספר המתחרים הגבוה ביותר ממדינה אחת הוא 7 (סין).

שלושה מהמתמודדים הם ישראלים: תומר גבירצמן בן ה-27, יבגני יונטוב בן ה-28 ורפאל סקורקה

בן ה-28.

המתחרה הצעיר ביותר הוא דרום קוריאני הנושק לשנתו ה- 18 ושתי המתמודדות המבוגרות ביותר
השנה הן אמריקאיות בנות 30. רשימת המתחרים המלאה מצורפת בהמשך.

 

בשני השלבים הראשונים ייחודו לרסיטלים לפסנתר סולו ובשלב הגמר ינגנו המתמודדים מוסיקה קאמרית, קונצ'רטו קלאסי וקונצ'רטו "גדול".

כבכל תחרות, גם השנה נכתבו יצירות במיוחד לתחרות, בידי מלחינים ישראליים: סונטה לפסנתר מס' 5 מאת אבנר דורמן ו"על מים, פעמונים ורוח" מאת בטי אוליברו.

על המתמודדים לבחור באחת משתי היצירות ולנגן אותה באחד משני השלבים הראשונים.

 

תחרות ארתור רובינשטיין לפסנתר נוסדה בשנת 1974 ביוזמתו של יעקב (יאשה) ביסטריצקי, לאחר שרובינשטיין הסכים להעניק לתחרות את שמו. מטרתו הייתה לאחד את שמו ומורשתו האמנותית של ארתור רובינשטיין עם חיי התרבות בישראל.
התחרות מציבה סטנדרטים גבוהים במיוחד ומעניקה במה בינלאומית לטיפוח הקריירות של פסנתרנים צעירים וכישרוניים. משימתו של צוות השופטים תהיה לבחור בפסנתרנים ברמה הגבוהה ביותר, שבגרותם אינטלקטואלית, בעלי יכולת ביטוי רגשית, שולטים בסגנונות שונים ואישיותם המיוחדת מעלה אותם מעל חבריהם  לתחרות.

 

 

שלבי התחרות, מועדים ומחירים:

קונצרט פתיחה – 25.4 יום שלישי
המשכן לאמנויות הבמה, ת"א בשעה 20:00
משתתפים:      אנטוני ברישבסקי (Anthonii Baryshevskyi)- זוכה תחרות רובינשטיין האחרונה
(2014),

והזוכים בתחרות הראשונה לפסנתרנים צעירים  ע"ש רובינשטיין, סין 2016:

                      סו-אה יה (Su-Ah Ye, דרום קוריאה, בת 16),
אליזאבטה קליוצ'רבה  
(Elizaveta Kliuchereva, רוסיה, בת 17),
דוויד חריקולי (Davit Khrikuli , גיאורגיה, בן 15).

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון.

מנצח: ירון גוטפריד Yaron Gottfried

לתכנית המלאה: http://www.arims.org.il/competition/schedule/opening-concert/

כרטיסים: 160, 210 ₪.

שלב א' – רסיטלים – 32 מתחרים 27 – 30 באפריל
מוזיאון ת"א לאמנות
27.4 יום חמישי, בשעות 12:30 ו-17:00.
28.4 יום שישי, בשעות 10:00 ו-14:30
29.4 יום שבת, בשעות 12:30 ו-17:00
30.4 יום ראשון (ערב יום הזיכרון),  בשעות 10:00 ו-14:00
כרטיסים: 90 ₪.

שלב ב' – רסיטלים – 16 מתחרים 2 – 4 במאי
מוזיאון ת"א לאמנות
2.5, יום שלישי (יום העצמאות*), בשעות 14:00, 17:00 ו-20:30.
3.5 יום רביעי, בשעות 14:00, 17:00 ו-20:30.
4.5 יום חמישי, בשעות 11:00 ו-14:00.
כרטיסים: 110 ₪.  *ביום העצמאות יימכרו הכרטיסים לשני המקצים הראשונים על בסיס 1+1

שלב הגמר הקאמרי (רביעיות פסנתר) – 6 מתחרים  5 – 6 במאי
מוזיאון ת"א לאמנות
5.5 יום שישי, בשעה 14:00
6.5 יום שבת, בשעה 11:00
כרטיסים: 200 ₪.

שלב הגמר התזמורתי – 6 מתחרים
היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, ת"א
8.5 יום שני, עם הקאמרטה הישראלית, בשעות 16:30 ו-21:00. כרטיסים: 100 – 210 ₪.
10.5 יום רביעי, עם הפילהרמונית הישראלית, בשעה 20:30. כרטיסים: 150 – 450 ₪.
11.5 יום חמישי, עם הפילהרמונית הישראלית, בשעה 19:30* כרטיסים 180- 500 ₪.
*כולל טקס חלוקת הפרסים

 

רכישת כרטיסים: איוונטים 9066*, 03-5111777, www.eventim.co.il/arthur

ביוגרפיות שופטים

אריה ורדי (Arie Vardi), חתן פרס ישראל בתחום המוסיקה לשנת 2017.

VARDI_Arie_by_Daniel_Peleg

VARDI_Arie_by_Daniel_Peleg

יליד ישראל, למד בבית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה, באוניברסיטת תל אביב, ובה בעת השלים תואר במשפטים באוניברסיטת תל אביב.                                                                                         זכה בתחרות שופן בישראל ובתחרות אנסקו ברומניה. הופיע עם כל התזמורות בישראל, ברסיטלים ובקונצרטים של מוסיקה קאמרית. סייר באירופה, באמריקה, באפריקה, במזרח הרחוק ובאוסטרליה; ניגן תחת שרביטם של מנצחים כגון פראי, מהטה, מזור ואחרים. מכהן כשופט בתחרויות בינלאומיות יוקרתיות ומשמש כיו"ר חבר השופטים בתחרות רובינשטיין.                                                                                           ורדי הוא פרופסור בבית הספר הגבוה בהנובר ובבית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן מהטה, באוניברסיטת תל אביב. תלמידיו זכו בפרסים ראשונים בתחרויות בינלאומיות. הוא יצר והגיש יותר מ 300 תכניות טלוויזיה.

 הואי קיאוו באו (Hui-Qiao Bao), פסנתרנית סינית, סולנית התזמורת הסימפונית של שנחאי שנים רבות. סיימה לימודיה בבייג'ין ובלנינגרד וזכתה בפרסים ראשונים בתחרויות ובפרס "דיסק הזהב" בסין. ניגנה כסולנית בסין, ביפן, בסינגפור, באירופה, בדרום אמריקה, ושפטה בתחרויות בסין, בישראל, בספרד, בדרום אפריקה, בטאייואן, בגיאורגיה, בדרום קוריאה ובאנגליה. תלמידיה זוכים ללא הרף בתחרויות ברחבי העולם. כיהנה בעבר כשופטת בתחרות רובינשטיין.

יוסף ברדנשווילי (Joseph Bardanashvili), יליד גיאורגיה, למד ולימד בטביליסי הלחנה והינו דוקטור למוזיקה. שימש כסגן שר התרבות של אזור אג'ריה. ניהל פסטיבלים בינלאומיים למוזיקה קלאסית ואת החברה הגאורגית למוזיקה. הלחין מוסיקה לאופרות, כתב סימפוניות, מוזיקה קאמרית ומוזיקה לכ- 35 הצגות תיאטרון וכ-20 סרטים בגיאורגיה. בארץ הלחין את האופרה "מסע אל תום האלף" על פי ספרו של א.ב. יהושע, כתב פסקול לסרטים "חתונה מאוחרת" ו"מתנה משמיים" ולכ-45 הצגות, והיה מלחין הבית של תזמורת סימפונט רעננה. לימד מוזיקה ב"בקאמרה אובסקורה" ובאקדמיה למוזיקה ע"ש רובין בתל אביב. יצירותיו בוצעו ברחבי העולם.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

מישל ברוף (Michel Beroff), למד בפריז וזכה בפרס הראשון בתחרות מסיאן. הופיע עם המנצחים בארנבוים, ברנשטיין, בולז, אוזאווה פרווין ומאזור ושיתף פעולה במוסיקה קאמרית עם נגנים מהשורה הראשונה. ברבות הימים פנה לניצוח ומופיע לעיתים תכופות כמנצח וכפסנתרן.                                                                                       הוא הוציא לאור 5 אלבומים שזכו בפרסי "גראנד פרי דה דיסק".   כיהן בעבר כשופט בתחרות רובינשטיין.

פיטר דונוהו (Peter Donohoe), מופיע ברסיטלים ובמוסיקה קאמרית ברחבי העולם וכן כסולן ברחבי אירופה: עם הפילהרמונית של ברלין תחת שרביטו של ראטל, עם כול התזמורות המובילות בלונדון, עם הקונצרטחבאו, עם הגוונדהאוס, הפילהרמונית של מינכן ועם הסימפונית של וינה; בארה"ב: עם הפילהרמונית שח לוס אנג'לס, בוסטון, שיקאגו, פיטסבורג, קליבלנד ודטרויט. ערך סיורי קונצרטים רבים באוסטרליה ובניו-זילנד, כמו כן הופיע בפסטיבלים רבים באירופה. ניגן תחת שרביטיהם של אשנבאך, יארווי, מאזל, מאזור, דיוויס ואחרים. בוגר אוניברסיטת לידס. זכה בפרסים בתחרויות: ליסט בלונדון, ברטוק-ליסט בבודפשט וצ'ייקובסקי במוסקבה.

איאן הובסון  (Ian Hobson), פסנתרן, מנצח ומורה, למד באוניברסיטת קמברידג' באנגליה, שם נולד ובאוניברסיטת יל בארה"ב. זכה בפרס הראשון בתחרות לידס ובפרס שני בתחרויות רובינשטיין ובטהובן. ניגן עם הפילהרמונית של לונדון ותזמורות נודעות אחרות באירופה, בניו-זילנד ובארה"ב והינו מנצח מבוקש בעיקר עם תזמורות קאמריות ברחבי העולם. כיהן בחבר השופטים בתחרויות ואן קלייבורן, שופן בפלורידה ובפיאנו-פורטה בגרמניה.

אליסו וירסלאדזה (Eliso Virsaladze), נולדה בגיאורגיה, למדה במוסקבה וזכתה בפרס הראשון בתחרות שומן ובפרס בתחרות צ'ייקובסקי. מלמדת במוסקבה ובמינכן ותלמידיה זכו בפרסים חשובים בתחרויות נודעת. זכתה בתואר כבוד ברוסיה על הישגיה המוסיקליים. היא משמשת כשופטת במרבית התחרויות החשובות בעולם. מופיעה כסולנית באירופה במוסיקה קאמרית ועם התזמורות הפילהרמוניות של פיטסבורג ושל לונדון. ניגנה בארה"ב, באירופה וביפן, תחת שרביטיהם של ברשאי, מוטי וסוואליש. כיהנה בעבר כשופטת בתחרות רובינשטיין.

 

 

ראמזי יאסה (Ramzi Yassa), יליד קהיר בה למד נגינה בפסנתר. זכה בפרס הראשון בתחרות בסנטנדר ובמדליית פרנץ ליסט. ניגן עם הפילהרמונית של ברלין והפילהרמונית הישראלית תחת שרביטיהם של סלטקין ומהטה. כיהן כשופט בתחרויות בינלאומיות רבות בארה"ב, באירופה, ובמזרח התיכון. משמש כפרופסור לפיאנופורטה בבית הספר למוסיקה בפריז. ב – 2007 היה למוסיקאי הראשון שזכה בפרס ההצטיינות המצרי. כיהן כשופט בתחרות רובינשטיין הקודמת.

דינה יופה (Dina Yoffe-Vaiman), פסנתרנית ומורה, ילידת לטביה, למדה בקונסרבטוריון צ'ייקובסקי במוסקבה. זכתה בתחרויות שופן ושומן. הופיעה תחת שרביטיהם של מהטה, מארינר, גרגייב, קרמר ובאשמט. הופיעה ברסיטלים ברחבי העולם ובקונצרטים באירופה וביפן, ומרבה לנגן מוסיקה קאמרית. לימדה באקדמיה למוסיקה בתל-אביב ונתנה כיתות אמן ברחבי אירופה, בניו-יורק ובטוקיו. מוזמנת לשמש כשופטת בתחרויות בקליבלנד, יפן, פולין, ברצלונה, בגרמניה ועוד. באמתחתה, הקלטות רבות לרדיו טלוויזיה ודיסקים מסחריים.

dina_yoffe-1

ינינה פיאלקובסקה (Janina Fialkowska), ילידת קנדה, למדה בארץ מוצאה, בפריז ובג'וליארד. זכתה בפרס השלישי בתחרות רובינשטיין הראשונה בישראל – רובינשטיין הפך למנטור שלה ומאז היא מזוהה עם נגינת יצירות שופן. הופיעה עם תזמורות רבות תחת שרביטיהם של מהטה, מאזל ושולטי. זכתה בתארי כבוד רבים מטעם ממשלת קנדה על פעילותה המוסיקלית וכן 3 תארי ד"ר לשם כבוד, כמו כן הקלטותיה זכו בפרסים חשובים. נותנת כיתות אמן ברחבי העולם ומשמשת כשופטם בתחרויות פסנתר יוקרתיות.

מנחם פרסלר (Menahem Pressler) הוא אחד מהפסנתרנים הגדולים של ימינו, אשר זכה לתוארי כבוד גבוהים ממשלות צרפת וגרמניה. פרסלר הינו ממייסדי טריו בוזאר ומנגן במסגרתו בפסנתר זה 51 שנים ונחשב לאחד המוזיקאים המוערכים בעולם כשהקריירה שלו בת קרוב ל-70 שנה.

את קונצרט הבכורה שלו בארה"ב ניגן עם תזמורת פילדלפיה ובעקבותיו ניגן אף עם תזמורות ניו-יורק, וושינגטון, קליבלנד, שיקגו, פיטסבורג והתזמורת הסימפונית של לונדון.

פרסלר ניגן ברחבי העולם באולמות הנחשבים ביותר כסולן יוצא דופן וכנגן מוסיקה קאמרית. שתף פעולה עם רביעיות ובהן: ג'וליארד, אמרסון, אבנה, פסיפיקה, גווארנרי וקליבלנד.

קונצרט הפתיחה של שנת 2014 עם התזמורת הפילהרמונית של ברלין, בנגינתו של פרסלר והמנצח סיימון ראטל, שודר ברחבי העולם והוצא לאור ב-די.וי.די.                                                                                     הקלטתו האחרונה – 3 סונטות של מוצרט זכתה לביקורות יוצאות דופן של העיתונות.