תגיות

,

 

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון תארח על הבמה מוסיקאים מובילים בתחומם בערב סוחף עם מוסיקה מעולם הפלמנקו ושירה מרוקאית מסורתית, בעיבודים חדשים לתזמורת סימפונית מלאה

לראשונה יתקיים שיתוף פעולה בין הפייטן הנודע בנימין בוזגלו לבין בכיר זמרי הפלמנקו בישראל, יהודה שוויקי. איתם יופיעו הנגנים חגי לשם (קחון) אופיר עטר (גיטרה פלמנקו) וירון חסון (סולו גיטרה קלאסית).

מנצח, מעבד ומנהל מוסיקלי: שמואל אלבז. יועץ מוסיקלי: יורם אזולאי

עם חברי אנסמבל "מטרוז' – לוד" בכלי נגינה מסורתיים.

3.4 בשעה 20:30, היכל התרבות ראשל"צ

ב-3.4 תקיים התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ערב "פלמנקו אנדלוסי", השני העונה בסדרה "מאנדלוסיה באהבה".

לראשונה יתקיים שיתוף פעולה בין הפייטן הנודע בנימין בוזגלו לבין בכיר זמרי הפלמנקו בישראל, יהודה שוויקי. איתם יופיעו  הנגנים חגי לשם (קחון), אופיר עטר (גיטרה פלמנקו) וירון חסון (סולו גיטרה קלאסית). לצדם כמו בכל מופעי הסדרה ישתתפו חברי אנסמבל "מטרוז' – לוד" עם כלי נגינה מסורתיים. המנצח ומנהלה המוסיקלי של הסדרה כולה הוא שמואל אלבז שגם אחראי לעיבודים הסימפוניים של היצירות. יועץ מוסיקלי: יורם אזולאי.

בתוכנית הערב יצירות המפגישות את עולם הפלמנקו עם השירה המרוקאית המסורתית, וזאת בעיבודים חדשים לתזמורת סימפונית מלאה. בנוסף, יבוצעו יצירות מפניני הרפרטואר הקלאסי הספרדי אשר מביא לידי ביטוי את היופי ועוצמת התזמורת הסימפונית, בביצוע סולן הגיטרה הקלאסית ירון חסון. פירוט מלא של היצירות מופיע בהמשך הקומוניקט.

בנימין בוזגלו


אחד הזמרים והפייטנים המצליחים ביותר כיום בעולם בסצנת המוסיקה האנדלוסית. כשרונו המוסיקלי המולד, חוש הקצב המדויק והווירטואוזיות הקולית בנוסף לסקרנות רבה ושקדנותו הפכו אותו לתופעה עולמית ייחודית. בוזגלו נולד בצרפת וכבר בגיל 5 נחשף ע"י אביו לעולם הפיוט בבית הכנסת. בגיל 7 החל ללמוד אצל הפייטן הנודע אברהם בוהדנה. אצל בוהדנה למד את רזי התפילה, החזנות והפיוט הליטורגי לצד התורה המוסיקלית של שירת הבקשות והאלא האנדלוסית. בגיל 15 עלה בוזגלו בגפו לארץ ומיד סומן כסולן מבטיח. מאז דרך כוכבו וסגנון שירתו הייחודי בו ניתן לזהות את הווירטואוזיות והברק של סאלים הללי לצד הדיוק והקפדנות של סמי אלמגרבי. שירתו מהדהדת ברחבי העולם וסוחפת קהלים מכל הדתות והלאומים. ערך והשתתף בסיורים בקונצרטים ופסטיבלים מאירופה ואמריקה ועד מרוקו ודובאי.

יהודה שוויקי

יהודה שוויקי – צילום – נטאשה שחנס

נולד בישראל ב-1983. החל ללמוד גיטרה פלמנקו בארץ בגיל 15 עם מורים פרטיים ובאופן אוטודידקטי. התחיל ללוות רקדניות פלמנקו במרכז לאמנות הפלמנקו "דואנדה" של שרון שגיא בירושלים. בשנת 2002 נסע לראשונה לספרד, בתחילה כדי ללמוד גיטרה פלמנקו בחרס דה לה פרונטרה, ספרד. מאז נסע רבות לחרס ולסביליה כולל מגורים של כשלוש שנים בסביליה כדי להשתלם בנגינה ובשירת פלמנקו. בגיל 23 קיבל מלגת לימודים שאפשרה לו ללמוד במשך שנתיים שירת פלמנקו באקדמיה לפלמנקו בסביליה.
מאז הוא מופיע בשירה ובנגינה באופן שוטף על במות שונות בארץ ובחו"ל עם הרכבי פלמנקו והרכבים המשלבים פלמנקו עם מוסיקה בסגנונות שונים.
כשחזר לישראל הפך לזמר הפלמנקו המוביל בארץ, ולאחד המורים המבוקשים לנגינה ולשירת פלמנקו. הוא מופיע עם מיטב אמני הפלמנקו בארץ, בניהם התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, התזמורת הים תיכונית אשקלון, דייויד ברוזה, להקת הפלמנקו הישראלית, להקת הפלמנקו "רמנגר", להקת flamenco natural של שרון שגיא. בנוסף הופיע עם אמני הפלמנקו בינלאומיים מובילים.
במקביל לעבודתו בארץ, הוא ממשיך לבקר בספרד לעיתים קרובות, מופיע עם אמנים מקומיים ומעמיק באמנות הפלמנקו.

ירון חסון

ירון חסון צלם – איתמר דובק


כבר כנער היללה הביקורת את שליטתו בכלי ואת יכולתו הלירית והמלודית.  ירון חסון השלים תואר בביצוע בקולג' המלכותי למוסיקה בלונדון נ-1988 ובאותה שנה זכה בפרס הראשון בתחרות הגיטרה הישראלית .  ירון זכה במלגות מטעם קרן התרבות אמריקה ישראל במשך 10 שנים ברציפות. בצד יצירות מוכרות הוא גם מבצע יצירות מקוריות פרי עתו.  ירון ניגן ברסיטלים רבים ביניהם: הפסטיבל הבינלאומי לגיטרה (ישראל), פסטיבל האביב (ראשון לציון ) אבו גוש, השוברטיאדה הישראלים ואחרים. בחו"ל ניגן ירון בפסטיבל קורדובה (ספרד ) ליאז' (בלגיה),ריכנוב (צ'כיה) ועוד. נגינתו עם הרכבים מוסיקליים שונים מעידה על שליטתו בסגנונות שונים : רנסאנס , בארוק, רומנטי, ספרדי, דרום אמריקאי, מודרני וכן רפרטואר מקורי.  ירון הקים את האנסמבל האתנו קלאסי דיוואן, העוסקת ברפרטואר מסורתי.

ירון ניגן כסולן עם תזמורות רבות ביניהן –הסימפונית ירושלים, תזמורת האופרה הישראלית, סימפונית חיפה, הקאמרית הישראלית ועוד רבות אחרות. הופיע כסולן עם התזמורת הפילהרמונית ג'ורג' אנסקו בניצוחו של הכנר והמנצח שלמה מינץ.
בספטמבר 2010 הוא ניגן בבכורה עולמית את הקונצ'רטו שלו לגיטרה ותזמורת "על חומותיך ירושלים" באריופה ובישראל. ירון חסון נותן גם כיתות אמן בארץ ובחו"ל וגידל דורות של מוסיקאים.
חסון הקליט רסיטלים רבים עבור הטלוויזיה והרדיו בישראל ובאירופה וזכה לתשבחות. השנה זכה ירון בפרס דירקטוריון אקום לשנת 2016 על תרומתו למוסיקה הישראלית בהלחנה ובנגינה .

שמואל אלבז Shmuel Elbaz

שמואל אלבז. צילום – נתן יעקובוביץ

יליד באר שבע, בוגר האקדמיה למוסיקה בירושלים בפקולטות לביצוע וניצוח, והאקדמיה למוסיקה באמסטרדם. השתלם אצל המנצחים פרופ' מנדי רודן ,סטנלי ספרבר, פטר אטווש, דויד פורסליין, רולנד קיפט וליאור שמבדל.
בשנים 2002-2015 כיהן כמנצחה הראשי של התזמורת האנדלוסית הישראלית. ב 2006, זכתה התזמורת בפרס ישראל על תרומה לחברה ולמדינה בתחום התרבות. חתן פרס באר שבע למצויינות בתחום המוסיקה לשנת 2007.
משנת 2016 מכהן כמנצח הבית בתזמורת  נתניה הקאמרית הקיבוצית. מופיע רבות כמנצח אורח בתזמורת הסימפונית ירושלים, הסימפונית הישראלית ראשון לציון ואחרות.  שמואל אלבז הוא סולן מנדולינה והבוגר הראשון באקדמיה למוסיקה בירושלים בכלי זה. במקביל להופעותיו כמנצח מופיע כסולן במנדולינה עם מרבית התזמורות החשובות בארץ, וכן בהרכבים שונים ובסגנונות מוסיקה מגוונים קלאסי, אתני, מוסיקת עולם, ומוסיקה ישראלית. שמואל הקליט את הסונטות והפרטיטות לכינור סולו מאת יוהן סבסטיאן באך בהקלטת בכורה עולמית, במנדולינה.
הקים ,ניגן וניהל מוסיקאלית  את רביעיית המנדולינות הישראלית (קרמן) עטורת הפרסים אשר תקליטה הראשון זכה לשבחים והשמעות  רבות בארץ ובעולם. באוגוסט 2003 זכה בפרס ראשון בתחרות בינלאומית יוקרתית להרכבי כלי פריטה, שנערכה בלה-ריוחה, ספרד.
עוסק בעיבוד ולהלחנה. עיבד אלפי יצירות לתזמורת האנדלוסית וכן לתזמורות נוספות. תזמוריו מוקלטים על אלבומים של רבים של אומני ישראל. בשנים 2002-2005 שימש שמואל כמרצה באוניברסיטת חיפה בחוג למוסיקה ובחוג ללימודים רב תחומיים וביחידה למצוינות בחינוך באוניברסיטת בן גוריון ועסק בהוראת מקצועות תורת המוסיקה. כיום מרצה במסלול לעיצוב פס קול בחוג לאומנויות הקול והמסך במכללת ספיר. בשנת 2004 הקים ומאז מנהל את בית הספר למוסיקה בנתיבות. עוסק בחינוך למצוינות ובטיפוח תחום התרבות בנגב.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון
התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון נוסדה בשנת 1988 על-ידי עיריית ראשון לציון. בתוך זמן קצר התמקמה בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוסיקלי מוביל ומחדש בישראל. משנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית.

התזמורת מציעה לקהלה מגוון רחב של יצירות מכל התקופות בתכניותיה הכוללות סדרות קונצרטים למנויים, קונצרטים רבים לכל המשפחה, מופעים מוסיקליים לקהל צעיר וקונצרטים מיוחדים לגיל הזהב. התזמורת יצאה לסיורים באירופה כתזמורת האופרה וכן כתזמורת סימפונית לכל דבר. בשלהי שנת 2014 קיימה התזמורת סיור קונצרטים בסין בניצוחו של מנהלה המוסיקלי החדש, ג'יימס ג'אד. אולמות הקונצרטים בצ'ינדאו, בבייג'ין ובשנחאי (שם השתתפה התזמורת בפסטיבל שנחאי וניגנה קונצרט שהוגדר כאירוע מרכזי של הפסטיבל) היו גדושים בקהל שקיבל את התזמורת בתשואות רמות ונלהבות. בקיץ 2008 בפתח עונת העשרים החגיגית יצאה התזמורת למסע הופעות מוצלח במיוחד בארגנטינה ובברזיל.

החל בשנת 2010 לוקחת התזמורת חלק חשוב ומרכזי בהפקות האופרה במצדה בשיתוף האופרה הישראלית. עד כה עלו האופרות "נבוקו" (בשנת 2010), "אאידה" (בשנת 2011), "כרמן" (בשנת 2012), "לה טראויאטה (בשנת 2014), "טוסקה" (בשנת 2015) בניצוחו של דניאל אורן והפקה בימתית של "כרמינה בורנה" בניצוחו של ג'יימס ג'אד. התזמורת זכתה לשבחי הביקורת. 50,000 איש מהארץ ומחו"ל שמעו את התזמורת בהפקות הענק לרגלי המצדה. החל בעונת הקונצרטים  2014-2015 מונה ג'יימס ג'אד למנהל המוסיקלי החדש של התזמורת והחליף את דן אטינגר אשר כיהן בתפקיד 7 שנים . אטינגר מכהן עתה כמנצח אורח ראשי. ג'יימס ג'אד מונה לאחרונה גם כמנהל מוסיקלי וכמנצח ראשי של התזמורת הפילהרמונית של סלובקיה.

פלמנקו אנדלוסי – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון
ערב בסדרה "מאנדלוסיה באהבה" – עיבודים סימפוניים חדשים למוסיקה אנדלוסית
3.4 יום שני בשעה 20:30
היכל התרבות ראשון לציון
מנצח, מעבד ומנהל מוסיקלי: שמואל אלבז
משתתפים:
בנימין בוזגלו, פייטן
יהודה שוויקי
, זמר פלמנקו
חגי לשם
, קחון
אופיר עטר
, גיטרה פלמנקו
ירון חסון
, גיטרה קלאסית
כלים מסורתיים: אנסמבל מטרוז' – לוד
ייעוץ מוסיקלי: יורם אזולאי
בתוכנית

מחירי כרטיסים: 88-150 ₪. המחיר נקבע לפי המקום באולם, הנחות לגמלאים.
טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.

פירוט היצירות בקונצרט:

  1. פתיחה תזמורתית– תושיא סמעי אנדלוס
  2. מחרוזת פיוטים במקאם סחלי – יה קלבי , רימו רמתני , לכילעה.
  3. סמי אלמגרבי -עומרי מה ננסאק יא מאמא , תעלי.
  4. מחרוזת ר׳ ישראל נג׳ארה– יעלם שבני, אנריקו מסיאס – אוריינטל
  5. Camaron de la isla – Yo Vivo Enamorao
  6. שיר בסגנון פלמנקו –El Emigrante .
  7. דואט פלמנקו אנדלוסי – חביבי משלי.
  8. רודריגו – קונצ׳רטו לארנחואז פרק שני. סולן גיטרה: ירון חסון.
  9. דה פאיה – ריקוד ספרדי מתוך האופרה "החיים הקצרים". סולן גיטרה : ירון חסון

10.Carlos Eleta Almaran – Historia de un amor
11. – Naci en Alamo שיר פלמנקו מתוך הסרט Vengo