תגיות

 

בתקופות שונות לאורך ההיסטוריה ובימינו, בני האדם פונים למטפל לפי תפיסת עולמם. לצד תרופות מרשם, סירופים ואבקות למיניהם, מתקיימת מערכת אמונה שלמה במאגיה, במילים ובלחשים שיש לשנן ולדקלם לצרכי ריפוי, וצירופי מילים ואותיות שהאמינו אז וגם היום, בכוחן לריפוי תחלואים.
על המפגש בין המאגי לבין הרפואה, תדבר ד"ר קרן אבו הרשקוביץ בהרצאתה:
"מילים מרפאות: קמעות, מאגיה ורפואה".

לאחריה, תקיים ד"ר שרון לאור-סירק שיח-גלריה בתערוכה "מכתוב", שמציגה בין היתר קליגרפיה מסורתית של קמעות ולחשים כתובים, מתקופות שונות בהיסטוריה של יהודים ומוסלמים במדינות האסלאם.

יום שני, 3 באפריל, מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, בשעה 10:00

Dr. Kere Abbou Hershkovits / “Healing words, Magic Bowls and Talismans”       

במסגרת סדרת מפגשים בתערוכה "מכתוב- קליגרפיה מסורתית ועכשווית בין מזרח למערב" במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, תתקיים ביום שני, 3 באפריל, הרצאתה של ד"ר קרן אבו הרשקוביץ "מילים מרפאות: קמעות, מאגיה ורפואה". בתום ההפסקה, יתקיים שיח-גלריה עם אוצרת התערוכה והמוזאון ד"ר שרון לאור-סירק.

באדיבות ווליאם גרוס

ד"ר קרן אבו הרשקוביץ תעסוק בהרצאתה באחד הנושאים המרתקים שקיימים מאז ומעולם, קמעות, מאגיה ומילים מרפאות. בשיחתה היא תתייחס לקמעות מתקופות ומתרבויות שונות, ותדון במפגש בין העולם המאגי לבין עולם הרפואה והמדע. טיפול רפואי מרמז על תפיסת גוף וכן על מערכת שלמה של אמונות והנחות אודות יחס האדם לעולם סביבו. בתקופות שונות, כמו גם בימינו, אדם פונה למטפל לפי תפיסת עולמו והנחותיו. אך לצד תרופות מרשם, משחות, סירופים, אבקות וכדומה, ישנן מילים, בעל פה או בכתב, שיש לשנן ולדקלם בזמן נטילת התרופה, או לחילופין, מילים – שהן התרופה בעצמן.

ד"ר קרן אבו הרשקוביץ היא עמיתה במרכז לחקר המרות דת באוניברסיטת בן גוריון, ששותף למפגשים במוזאון הנגב לאמנות, המתקיימים ביוזמתה של אבו הרשקוביץ. תחומי עיסוקה כוללים התאסלמות, עולם הרגש העולה בכתיבה על אודות התאסלמות, והיסטוריה של המדע בעולם המוסלמי.

 

בחלקו השני של המפגש יתקיים שיח-גלריה עם ד"ר שרון לאור-סירק אוצרת המוזאון והתערוכה. במהלך סיור בתערוכה, בין מוצגים קליגרפיים עתיקים ומסורתיים לצד יצירות עכשוויות המשלבות את אמנות זו, תסביר ד"ר לאור-סירק על ייחודית הקליגרפיה והנייר בתרבות האסלאם, ותקיים דו-שיח עם הקהל על  השפעת סוגיות מסורתיות בחיי היום-יום שלנו כיום.

ד"ר שרון לאור-סירק
היא אוצרת המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח החל משנת 2012 וד"ר בתולדות האמנות מטעם האוניברסיטה העברית. היא עבדה כמרצה בפקולטה לאמנות באוניברסיטת אוסטין פיי טנסי, ארה"ב וכמרצה אורחת באוניברסיטאות שונות ברחבי הארץ. השנה החלה להרצות באוניברסיטה הפתוחה.


תשלום למפגש בודד: 35 ₪ וכולל כניסה למוזאון וכיבוד קל.

אתר המוזאון: http://www.ine-museum.org.il , טלפון: 08-6993535.