פסטיבל המשוררים במטולה חוגג 20 שנה(!)
בשורה של מחוות לגדולי השירה העברית ולמעצבי דמותה

שבועות, 29–31 במאי 2017

מנהל אמנותי: בני ציפר

120 שנה להולדתו של משורר הלאומיות הארץ-ישראלית אורי צבי גרינברג בהשתתפות אלמנת המשורר ומשוררת בזכות עצמה, עין טור מלכא, בנו דוד גרינברג וחתן פרס ישראל לשירה חיים גורי,
שישוחחו על חייו ויקראו ממכתביו

אירועי מחווה:

למבקר ולחוקר הספרות גבריאל מוקד
שהתווה את מפת השירה העברית בדורנו

לחוקר הספרות הגדול דן מירון
שהקדיש את חייו לשימור המורשת הנכחדת של שירת העם היהודי לדורותיו בהשתתפות א"ב יהושע ואגי משעול

לפועלו של המתרגם ועורך השירה דוד וינפלד
האיש שחתום על יצירות מופת תרגומיות ושיריות

למפעל חייו של אהרן שבתאי
המשורר הפרובוקטיבי והמתרגם מהקלאסיקה היוונית

למשורר טוביה סולמי
מחלוצי המחאה על חטיפת ילדי תימן ושומרי מורשת יהדות תימן

ולשתי יוצרות מזרחיות גדולות וטרגיות
ז'קלין כהנוב ומירי בן שמחון

אירועים נוספים:

ארז ביטון קורא משיריו בליווי שלמה בר | רוני סומק עם "נקמת הילד המגמגם" | מופע מיוחד לזוכה פרס הנובל לספרות בוב דילן | מרתון שירי אהבה אל תוך הלילה | אגי משעול וס' יזהר ומה שביניהם | כל מה שרציתם לדעת על שירה פמיניסטית רדיקלית ומזרחית | מפגש של המשוררות מאיה בז'רנו ואנה הרמן | מפגש נדיר עם המשוררת אמירה הס | המשוררת נורית זרחי על כתיבתה לילדים  | הקשר המופלא שבין המשוררת דליה רביקוביץ' למשוררת האיראנית פרוע פרוחזאד | מחווה של אגודת הסופרים העבריים למשורר אורי ברנשטיין, שהלך לעולמו השנה

מופעים מוזיקליים:

שלומי שבן והפסנתר, אסף אמדורסקי שר מהלב, נתן גושן עם מיטב הלהיטים
האמנים ויקטוריה חנה, מורין נהדר, שלמה בר ורונית קנו הלחינו שירים במיוחד לכבוד הפסטיבל, ויבצעו אותם במסגרת האירועים השונים

פרס אביב:
פרס אביב (לשעבר פרס טבע) יוענק השנה למשורר/ת שפירסמו באחרונה יצירה פורצת דרך ומשובחת במיוחד. הפרס, במימונה של חברת הבנייה אביב, בסך 12 אלף שקל, יוענק לזוכה בטקס חגיגי בערב הפתיחה.
 

שבועות, 29-31 במאי 2017

במטולה

 

פסטיבל המשוררים במטולה, הפסטיבל המרכזי והמייצג של השירה העברית, חוגג 20 שנה לייסודו במגוון אירועי מחווה לגדולי השירה העברית ולאנשים שעיצבו את דמותה: החל ברוני סומק, אגי משעול, וארז ביטון, חתן פרס ישראל, וכלה בגדולי החוקרים, המתרגמים והעורכים של השירה, ובהם פרופ' דן מירון, פרופ' אריאל הירשפלד, פרופ' גבריאל מוקד, אהרן שבתאי ודוד וינפלד.
עוד בפסטיבל: שורה של משוררות ומשוררים צעירים מכל גוני הקשת הגילית, המגדרית, הפוליטית והפואטית, שיבצעו את שיריהם בליווי מוזיקאים בפאנלים שונים ובמרתון שירה אל תוך הלילה.
כמו כן יתקיימו שלושה מופעי מוזיקה של שלומי שבן, אסף אמדורסקי ונתן גושן.
הפסטיבל הוא ביוזמה, הפקה וניהול של בית הקונפדרציה ומנהלו אפי בניה, ובתמיכת משרד התרבות והספורט, מפעל הפיס לתרבות ואמנות, הרשות לפיתוח הגליל, קק"ל ומועצת מטולה.

פסטיבל המשוררים ה 20 יתקיים בחג השבועות בין ה 29/5/17 – 31/5/17 במטולה.

אפי בניה, מנכ"ל בית הקונפדרציה: "פסטיבל המשוררים במטולה חוגג 20 שנה לקיומו, והיום אנחנו יכולים להכריז בסיפוק ובגאווה שיצרנו את האירוע החשוב ביותר לשירה עברית בישראל. בנינו פסטיבל מעודכן, הקשוב להתרחשויות האקטואליות ביותר בעולם השירה – ובו בזמן מכיל מחוות מושקעות למשוררים גדולים ופורצי דרך בהיסטוריה העברית והישראלית. השילוב של כל אלה עם מופעים מוזיקליים של האמנים האהובים בישראל יצר אירוע צבעוני, שמח, שמושך אליו בכל שנה יותר ויותר קהל. בזכות פסטיבל המשוררים במטולה, עולם השירה הישראלי הפך למרחב מסקרן, נגיש, שווה לכל נפש, קרוב ללב, רלבנטי ותוסס".

הכניסה לאירועי הפסטיבל היא ללא תשלום, למעט מופעי המוזיקה.

על האירועים:

אירוע הפתיחה של הפסטיבל יעמוד בסימן 120 שנה להולדתו של משורר הלאומיות הארץ-ישראלית אורי צבי גרינברג (אצ"ג), הגדול במשוררי האהבה לעם היהודי ולארץ-ישראל. באירוע ישתתפו אלמנת המשורר, עין טור מלכא, ובנו דוד גרינברג, שישוחחו על חייו ויקראו ממכתביו. כמו כן יתקיים פאנל בהשתתפות פרופ' דן מירון, חתן פרס ישראל לחקר הספרות, חיים גורי, חתן פרס ישראל לשירה וזקן משוררי ישראל, המשוררת אגי משעול והמשורר ארז ביטון, חתן פרס ישראל לשירה. חברי הפאנל ישוחחו על יצירתו מעוררת המחלוקת ופורצת הדרך של אצ"ג. המוזיקאי שלמה בר יבצע משירי אצ"ג בהלחנתו יחד עם הזמרת והמוזיקאית מורין נהדר.  (יום שני, 29.5.17, בשעה 19:00, בית הראשונים, מטולה)

בפסטיבל יתקיימו שורה של אירועי מחווה לגדולי השירה העברית ומי שעיצבו את דמותה:

מחווה למבקר וחוקר הספרות גבריאל מוקד, שהתווה את מפת השירה העברית בימינו. המשוררים מאיה בז'רנו ורוני סומק יקראו שירים שפירסמו בכתב-העת "עכשיו", בעריכתו של מוקד. הסופר א"ב יהושע יספר על קשריו ארוכי השנים עם חוקר יצירתו והמגלה שלה. המשורר והעורך יהודה ויזן, תלמידו וממשיכו של מוקד, שינחה את האירוע, יספר על הקסם שהילכה עליו דמותו. פרופ' נסים קלדרון, שהתפייס זה לא מכבר עם מוקד אחרי שנות נתק ארוכות, ישוחח על יחסי הגומלין ביניהם. המשורר והשחקן אוהד ובר יקרא מ"וריאציות" יצירתו של מוקד.  (יום שלישי, 30.5.17, בשעה 12:30, בית הראשונים, מטולה)

"הענק וגנו הספרותי: מסעותיו של דן מירון בשירה העברית  והיהודית" הוא אירוע לכבודו של חוקר הספרות הגדול, שהקדיש את חייו לשימור המורשת הנכחדת של שירת העם היהודי לדורותיו. המשוררת אגי משעול והסופר א"ב יהושע יספרו על קשריהם ארוכי השנים עם דן מירון בשדה הספרות.
(יום שלישי, 30.3.17, שעה 18:00, בית הראשונים, מטולה)

אגי משעול. קרדיט צילום תמיר שר

כולם היו בניו של המתרגם ועורך השירה דוד וינפלד, איש צנוע שמאחוריו יצירות מופת תרגומיות ושיריות, שמעולם לא ביקש עליהן קרדיט. באירוע לכבודו, "שאיפה עזה לבהירות", ישוחחו פרופ' אריאל הירשפלד, פרופ' גבריאל מוקד ופרופ' נסים קלדרון על דמותו ועל יצירתו החשאית. המשוררים אגי משעול, אהרון שבתאי, נורית זרחי, רוני סומק ורונן סוניס ייקראו משיריהם כמחווה לאיש שפועלו לא יסולא מפז.  (יום שלישי, 30.5.17, שעה 19:30, ספריית מטולה)

"את הקורבן" היא מחווה לשתי יוצרות מזרחיות, ז'קלין כהנוב ומירי בן-שמחון. באירוע יוקרנו קטעים מהסרט התיעודי הראשון על חייה ופועלה של כהנוב, בעקבות הגילוי המפתיע של שירים בעזבונה, שתורגמו מצרפתית על-ידי דורי מנור, וכן קטע מהסרט התיעודי "שירת מרים", על מירי בן שמחון. על עולמן של השתיים ישוחחו המשוררים אלי אליהו, דן אלבו, פרופ' יעקב שביט, שהוציא לאור את ספרה הראשון של כהנוב, וחוקרת התרבות רחל גץ – סלומון.  (יום רביעי, 31.5.17, שעה 10:00, בית הראשונים, מטולה)

הפסטיבל יקיים מחווה גם למשורר הפרובוקטיבי ולמתרגם מהקלאסיקה היוונית אהרון שבתאי. המשוררת שרון אס, המנהלת דיאלוג רב שנים עם עולמו של שבתאי, תקרא משיריה ותשוחח עם המשורר על מיתוסים, שירה וחציית גבולות. המשוררים יהודה ויזן, אלי אליהו ונורית זרחי יקראו שירים ותרגומים של שבתאי שהשפיעו עליהם במיוחד  (יום שלישי, 30.5.17, שעה 10:00, בית הראשונים, מטולה)

מחווה למשורר ארז ביטון, חתן פרס ישראל לשירה ומי שעמד בראש ועדת ביטון לשינוי תוכנית הלימודים בספרות. באירוע ישתתפו המשורר רוני סומק והמוזיקאים שלמה בר ומורין נהדר, שיבצעו משיריו המולחנים של ביטון. (יום שני, 29.5.17, בשעה 16:00, בית הראשונים, מטולה)

טוביה סולמי, יליד שכונת התקווה, 1939, משורר שהיה מחלוצי המחאה על חטיפת ילדי תימן ושומרי מורשת יהדות תימן, לא זכה עד לאחרונה לתשומת לבו של הממסד הספרותי. השנה עושה פסטיבל מטולה תיקון לעוול הפואטי רב השנים. למפגש יצטרפו המשוררים ארז ביטון, שנאבק בשנה האחרונה כדי להכניס את שירתו של טוביה סולמי לתוכנית הלימודים בספרות, אלי אליהו וסיגל בן-יאיר.
(יום רביעי, 31.5.17, שעה 13:30, ספריית מטולה)

עוד בפסטיבל:

עם צאת מבחר מקיף מיצירתו, יבצע המשורר רוני סומק את שיריו המוכרים והאהובים, החל ב"אני עיראקי פיג'מה" ועד "אם הייתה לי עוד בת הייתי קורא לה אלג'יר  (יום שני, 29.5.17, שעה 21:00, ספריית מטולה)

רוני_סומק_בצבע _צילמה_ליאורה_סומק

ועדת הנובל הפתיעה השנה את העולם כשהחליטה להעניק את פרס נובל לספרות לבוב דילן. מה כוחה של שירתו? היכן עובר הגבול בין שיר לשירה? המשורר אלמוג בהר ידבר על שירי האהבה של דילן, ומבקר התרבות פרופ' נסים קלדרון יספר על השפעתו של דילן עליו ועל התרבות הישראלית בכלל.
(יום רביעי, 31.5.17, שעה 15:00, בית הראשונים, מטולה)

אגי משעול וס' יזהר ומה שביניהם – פרוזה, שירה וארוטיקה. המשוררת אגי משעול מספרת את סיפור הידידות ארוכת השנים עם שכנה, הסופר ס' יזהר, על הקשרים בין השירה שלה לפרוזה שלו ועל הגילוי של כתבי יד ארוטיים גנוזים שלו. המשורר רוני סומק יקרא מ"שירי המגמגם" שלו, ואהרן שבתאי יספר על תקופת השירה הארוטית של "זיוה" ו"מטאזיויקה". השלושה ינסו לענות על השאלה מדוע אין בעברית מלים המתארות סקס. (יום רביעי, 31.5.17, שעה 17:30, בית הראשונים, מטולה)

גם השנה יתקיימו מופעים מוזיקליים במסגרת הפסטיבל:

נתן גושן במופע עם להיטיו הגדולים: "כל מה שיש לי", "גבולות היגיון", "איפה את", "עוד", "דברי איתי יותר", "Thinking About It", "זה שלנו", "חיכיתי", "26" ועוד. כמו כן יבצע גושן שירים חדשים מתוך אלבומו המתקרב, הרביעי במספר. (יום שני, 29.5.17, בשעה 22:00, בית הראשונים, מטולה)

 

שלומי שבן בהופעת יחיד עם שירים אהובים מכל האלבומים, בסגנונו הייחודי המשלב מוזיקה ורוק: "תרגיל בהתעוררות", "איקאה", "כולם אומרים", "אריק", "דניאלה", "ניו-יורק VS יחזקאל", "עברנו לצפון", "האזרח האחד", "החיים שלי טובים ועוד  (יום שלישי, 30.5.17, בשעה 21:30, בית הראשונים, מטולה)

Credit Flemming Leitorp

הרוק-סטאר הנצחי אסף אמדורסקי במופע שהוא חיבור ישיר ונטול פילטרים אל לב היצירה, מסע בזמן לאורך שני עשורים של עשייה והשירים היפהפיים המלווים אותה: "החדר האינטימי שלי", "יקירתי", "השמים הכחולים", "15 דקות", "בראשית" ,רכבת לצפון" ועוד.  (יום רביעי, 31.5.17, בשעה 21:00, בית הראשונים, מטולה)

OHAD ROMANO-אסף אמדורסקי

אירועים נוספים:

"רגעים של יופי פראי ועשן" – מרתון של שירי אהבה אל תוך הלילה; "ידוע שהתימניות חמות במיטה" – שירה פמיניסטית רדיקלית ומזרחית; מפגש של המשוררות מאיה בז'רנו ואנה הרמן;  מפגש נדיר עם המשוררת אמירה הס; המשוררת נורית זרחי על כתיבתה לילדים; מפגש שבמרכזו הקשר המופלא בין המשוררת דליה רביקוביץ' למשוררת האיראנית פרוע פרוחזאד; ומחווה של אגודת הסופרים העבריים לזכרו של המשורר אורי ברנשטיין, שהלך לעולמו השנה.

באווירת חג השבועות, יתקיימו כמיטב המסורת תהלוכת חג הביכורים המסורתית במושבה מטולה ותיקון ליל שבועות – הפעם עם פרופ' אריאל הירשפלד והמשוררות שרון אס ואנה הרמן.

פסטיבל המשוררים ה-20 במטולה
29–31 במאי 2017

לפרטים על תוכניית הפסטיבל, אתר בית הקונפדרציה:
http://www.confederationhouse.org/

הכניסה לאירועי הפסטיבל ללא תשלום, למעט מופעי המוזיקה:

נתן גושן – 100 שקל

שלומי שבן – 90 שקל

אסף אמדורסקי – 90 שקל

20% הנחה לחיילים, סטודנטים, גמלאים ונכים.

כרטיס שני ב-50% למחזיקי ישראכרט.

40% הנחה לחברי בית הקונפדרציה.

רכישת כרטיסים באמצעות  משרדי בימות: *6226, www.bimot.co.il