תגיות

, ,

בטהובן

 

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון תבצע שתי יצירות מופת של בטהובן בקונצרט הבא שלה, בניצוחו של דניאל אורן, מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית.

הכנר איתמר זורמן הוא הסולן בביצוע הקונצ'רטו לכינור ולתזמורת ברה מז'ור. בנוסף, תבצע התזמורת את הסימפוניה מס' 3 – ארואיקה.

Zorman violin credit Richard Blinkoff

ת"א 29.5, רחובות 31.5, ראשל"צ 1.6, 3.6

 

הקונצרט הבא של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון מוקדש כולו לשתי יצירות מופת של אחד מגדולי המלחינים בכל הזמנים, בטהובן. הקונצרט יתקיים בת"א (29.5), רחובות (31.5) ובראשל"צ (1.6, 3.6). על הקונצרט ינצח דניאל אורן שפיתח מערכת יחסים קרובה וארוכת שנים עם  התזמורת המשמשת תזמורת הבית של האופרה הישראלית שהוא מנהלה המוסיקלי. בקונצרט יתארח הכנר איתמר זורמן.

בתוכנית הקונצרט: הקונצ'רטו לכינור ולתזמורת ברה מז'ור והסימפוניה מס' 3 – "ארואיקה".

כשנשאל בטהובן איזו מהסימפוניות שלו אהובה עליו ביותר הוא השיב ללא היסוס "ארואיקה". במשאל בין 151 מנצחים שערך מגזין המוזיקה של ה-BBC  בקיץ שעבר נבחרה סיפוניה זו, ה"ארואיקה", לסימפוניה החשובה ביותר שנכתבה אי פעם, למעשה הסימפוניה החשובה בתולדות המוסיקה המערבית.  "הפרשנות של אורן ליצירה היא מלאכת מחשבת מרגשת ומלהיבה", אומר אריאל כהן, מנכ"ל התזמורת. "אנחנו שמחים מאוד לארח שוב את איתמר זורמן, שהלהיב את הקהל בהופעותיו הקודמות עם התזמורת. ביצוע הקונצ'רטו לכינור של בטהובן, שנכתב באותה תקופה בה נכתבה הסימפוניה החמישית, יהיה חגיגה אמיתית".

דניאל אורן . צלם מקסים ריידר

דניאל אורן, מנצח

המנצח דניאל אורן, המנהל המוסיקלי של האופרה הישראלית נולד בישראל. הקריירה הבינלאומית שלו החלה בשנת 1975 כשזכה בפרס הראשון בתחרות הרברט פון קראיאן הראשונה לניצוח. עוד לפני כן, בהיותו בן שלוש-עשרה נבחר אורן על ידי לאונרד ברנשטיין לבצע את תפקיד הנער הסולן ביצירתו מזמורי צ’יצ’סטר. במשך השנים ניצח בקביעות בארצות הברית ובאירופה וכיהן כמנהל מוסיקלי ומנהל אמנותי במספר בתי אופרה באיטליה. כיום הוא המנהל האמנותי של בית האופרה בסלרנו, איטליה. דניאל אורן מנצח באופן קבוע בכל בתי האופרה המובילים בעולם. כמו כן הוא מנצח על קונצרטים סימפוניים עם התזמורות המובילות בעולם. הרפרטואר שלו כולל אופרות רבות מאת ורדי, פוצ'יני, בלינו, ג'ורדנו, ביזה ורבות אחרות. דניאל אורן מנצח על התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון –לציון כתזמורת האופרה מאז שנת 1994, בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') בתל אביב ובפסטיבלי האופרה במצדה. בשנת 2012 ניצח על התזמורת בסיור קונצרטים באיטליה.

 

איתמר זורמן , כנר

Zorman credit Richard Blinkoff

הכנר הישראלי איתמר זורמן זינק לקריירה בינלאומית מרשימה עם זכייתו בתחרות צ'ייקובסקי במוסקבה  ב-2011, בפרס לינקולן סנטר בניו-יורק ב – 2013 , ובפרס בורלטי-בויטוני באנגליה ב- 2014, אחרי זכייה בפרסים חשובים רבים אחרים.
איתמר זורמן שנולד ב-1985 בתל-אביב הוא בנם של המלחין משה זורמן והפסנתרנית אסתרית בלצן. הוא החל ללמוד נגינה בכינור בגיל שש אצל סאלי בוקל והמשיך אצל פרופ' דוד חן ונאוה מילוא בקונסרבטוריון הישראלי בתל-אביב. לימים למד אצל חגי שחם באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ואצל רוברט מאן וסילביה רוזנברג בג'וליארד ניו יורק.  לאחרונה סיים להשתלם אצל כריסטיאן טצלף באקדמיה קרונברג בגרמניה.

איתמר הופיע כסולן עם תזמורת מרינסקי בניצוחו של ולרי גרגייב, עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של זובין מהטה, עם תזמורת תאטרו מאסימו בניצוחו של דניאל אורן ותזמורות רבות אחרות. הוא הופיע ברסיטלים באולמות היוקרתיים באולם. הוא חבר בשני הרכבים קאמריים יוקרתיים ועטורי פרסים: הפרויקט הקאמרי הישראלי ושלישיית הפסנתר ליסנדר.  הוא מרבה להופיע במשדרי רדיו וטלוויזיה בישראל, באירופה ובארה"ב. איתמר מנגן בכינור גוארנרי דל ג׳זו (1734) מאוספו הפרטי של יהודה זיסאפל.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון
התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון נוסדה בשנת 1988 על-ידי עיריית ראשון לציון. בתוך זמן קצר התמקמה בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוסיקלי מוביל ומחדש בישראל. משנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית. עם חברי התזמורת נמנים מיטב הנגנים הצעירים בישראל ומיטב הנגנים מקרב העולים החדשים שהגיעו לישראל בשלהי שנות השמונים. מכלל תרבויות הנגינה שהביאו חבריה גיבשה התזמורת צליל אישי שזוכה בכל פעם מחדש להערכת מאזיניה והביקורת המקצועית.

התזמורת מציעה לקהלה מגוון רחב של יצירות מכל התקופות בתכניותיה הכוללות סדרות קונצרטים למנויים, קונצרטים רבים לכל המשפחה, מופעים מוסיקליים לקהל צעיר, קונצרטים מיוחדים לגיל הזהב, קונצרטים של מוסיקה אנדלוסית ועוד. התזמורת זכתה בפרס אקו"ם על עשייתה יוצאת הדופן והצטיינותה בביצוע מוסיקה ישראלית מקורית, בהפצתה ובקידומה. מייסדה ומנהלה המוסיקלי הראשון היה שמעון כהן. אחריו שימשו בתפקיד נעם שריף, אשר פיש, מנדי רודן ז"ל, דן אטינגר וג'יימס ג'אד.

התזמורת יצאה לסיורים באירופה כתזמורת האופרה וכן כתזמורת סימפונית עצמאית. בשנים האחרונות קיימה התזמורת שני סיורי קונצרטים בסין שזכו להצלחה רבה ולביקורות נלהבות. אולמות הקונצרטים בצ'ינדאו, בבייג'ין ובשנחאי (שם השתתפה התזמורת בפסטיבל שנחאי וניגנה קונצרט שהוגדר כאירוע מרכזי של הפסטיבל) היו גדושים בקהל שקיבל את התזמורת בתשואות רמות. בקיץ 2008 בפתח עונת העשרים החגיגית יצאה התזמורת למסע הופעות מוצלח במיוחד בארגנטינה ובברזיל.

החל בשנת 2010 לוקחת התזמורת חלק חשוב ומרכזי בהפקות האופרה במצדה בשיתוף האופרה הישראלית. עד כה עלו האופרות "נבוקו" (בשנת 2010), "אאידה" (בשנת 2011), "כרמן" (בשנת 2012), "לה טראויאטה (בשנת 2014), "טוסקה" (בשנת 2015) בניצוחו של דניאל אורן והפקה בימתית של "כרמינה בורנה" בניצוחו של ג'יימס ג'אד.

 

קונצרט מס' 8 בסדרה הסימפונית, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון
מנצח: דניאל אורן. Daniel Oren
כינור: איתמר זורמן. Itamar Zorman

בתוכנית:
בטהובן
קונצ'רטו לכינור ולתזמורת ברה מז'ור אופ' 61
סימפוניה מס' 3 במי במול מז'ור אופ' 55 ("ארואיקה")
Beethoven
Violin Concerto in D Major Op. 61
Symphony No. 3 in E-flat Major Op. 55 – Eroica

מועדי הקונצרט
תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה, בית האופרה
יום שני, 29 במאי בשעה 20:00.

רחובות, בית העם
יום רביעי, 31 במאי בשעה 20:30.

ראשון לציון, היכל מאיר ניצן לאמנויות הבמה
יום חמישי, 1 ביוני בשעה 20:30.
מוצ"ש, 3 ביוני בשעה 21:00.

רכישת כרטיסים: טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.
תל אביב:
110-213 ₪, רחובות: 110-209 ₪, ראשל"צ 1.6  110-209 ₪, ראשל"צ 3.6 110-229 ₪.
מחירי הכרטיסים נקבעים לפי המושבים באולם, הנחות לגמלאים, תלמידים, סטודנטים וקבוצות.

מודעות פרסומת