תגיות

 

בקונצרט יבוצעו שתיים מהיצירות "הקלאסיות" של המאה ה-20: יצירתו של וארז- אוקטנדר- יצירת מופת המאפיינת את סגנונו של וארז ויצירתו של דונטוני, אלמארי לצ'לו, באס ופסנתר.

במקביל יבוצעו שתי יצירות חדשות, הראשונה של מישל פאן דר א ההולנדי, מלחין חדשן המשתמש תדיר באמצעים אלקטרוניים וחזותיים תוך כדי שילוב פעיל של הנגנים המבצעים ובכורה עולמית של יצירה של ראובן סרוסי, שנכתבה בהזמנת האנסמבל לסולן בכלי נקישה ואנסמבל. את תפקיד הסולו ביצירה מנגן תומר יריב, מייסד פרקדו וקבוצת כלי הנקישה טרמולו.

על האנסמבל ינצח אד ספניארד, מהדמויות המוכרות של המוסיקה העכשווית באירופה, מייסד ה"ניו אנסמבל" באמסטרדם ומנצח על מיטב התזמורות בהולנד ובאירופה.

מוצ"ש 17 ביוני 2017 בשעה 21:00 במוזיאון תל אביב לאמנות

יום ראשון 18 ביוני בשעה 20:00 במרכז למוסיקה משכנות שאננים

 

אנסמבל המאה ה-21 יקיים את קונצרט סיום העונה ב-17 ביוני במוזיאון תל אביב לאמנות  וב-18 ביוני במרכז למוסיקה בירושלים בניצוחו של אד ספינארד.

כבכל תכנית, גם תכנית קונצרט סיום העונה כוללת יצירות שכבר הפכו לקלאסיקה ברפרטואר המוסיקה העכשווית: הראשונה, יצירתו של אדגר וארז – אוקטנדר – יצירת מופת המאפיינת את סגנונו של וארז והשנייה, ויצירתו של פרנקו דונטוני , אלמארי לצ'לו, באס ופסנתר, השייכת גם היא לרשימת היצירות ה"קלאסיות" של המאה ה-20.  דונטוני הוא אחד הגאונים של המאה ה-20 והאנסמבל משתדל להציג מיצירותיו ככל האפשר.

בנוסף לקלאסיקות של המוסיקה העכשווית, יבצע האנסמבל את יצירתו של  מישל פאן דר א ההולנדי -Attach לאנסמבל ואלקטרוניקה. מישל הוא מלחין חדשן המשתמש תדיר באמצעים אלקטרוניים וחזותיים, גם ביצירה זאת יש שימוש באמצעים אלה תוך כדי שילוב פעיל של הנגנים המבצעים. יצירותיו של פאן דר א, מוזמנות ומבוצעות ע"י טובי התזמורות, אנסמבלים ופסטיבלים ברחבי העולם.

בנוסף יבצע האנסמבל בבכורה עולמית של יצירתו של ראובן סרוסי, מבכירי המלחינים שלנו,שכתב יצירה בהזמנת באנסמבל המאה ה-21 לסולן בכלי נקישה ואנסמבל. סרוסי הנו מלחין מקורי מלא דמיון,  בעל הבעה אישית ויצירתו החדשה היא דוגמה לכך.

תומר יריב מנגן את תפקיד הסולו ביצירה. תומר, מייסד פרקדו וקבוצת כלי הנקישה טרמולו, הוא לא רק וירטואוז כמבצע, אלא מוסיקאי בכל רמ"ח אבריו וכל הופעה שלו היא חוויה למאזין.

Tomer

המנצח אד ספניארד חוזר לנצח על האנסמבל לאחר מספר שנים שלא היה כאן. ספניארד הוא מהדמויות המוכרות של המוסיקה העכשווית באירופה, מייסד ה"ניו אנסמבל" באמסטרדם ומנצח על מיטב התזמורות בהולנד ובאירופה.

אנסמבל המאה ה 21 נוסד בשנת 1991 על ידי המלחין דן יוהס וזמירה לוצקי. באנסמבל חברים 14 נגנים מהטובים בארץ, ומאז הקמתו, נחשב האנסמבל לגוף המוביל בארץ בכל הנוגע לביצוע מוסיקה עכשווית. מיטב המנצחים והסולנים בארץ ובעולם מופיעים עם האנסמבל, והוא זוכה להערכה בינלאומית רבה. הדבר בא לביטוי בשיתוף פעולה יוצא הדופן של המנצחים והסולנים מחו"ל עם האנסמבל,  ובהזמנות הרבות להופיע במרכזים ובפסטיבלים בינלאומיים. האנסמבל המאה ה-21 קיבל באופן קבוע ציון "מצוין" בדירוג מנהל התרבות וזכה בפרס לנדאו של מפעל הפיס על מצוינות בביצוע מוסיקה.
בשנת 2005 הקים "אנסמבל  המאה ה- 21" מרכז למוסיקה ואמנות עכשווית ביפו – "התיבה".
המקום משמש כמפגש להפקה וביצוע של מוסיקה אמנותית בסגנונות מגוונים ומופעים רב תחומיים (מחול, סרטים, וידאו, טכנולוגית מחשבים ועוד). התיבה משתפת פעולה עם מרכזים חשובים באירופה כמו מרכז פומפידו בפריז, המרכז האלקטרוני-ניסיוני בפרייבורג ואחרים נוספים. המרכז יוזם שיתוף יוצרים מתחומים שונים ומהווה נדבך חשוב בחיי היצירה האמנותית בארץ. בשנים האחרונות הוא הפך למרכז ליוצרים במוסיקה אלקטרונית ובמדיה הדיגיטלית, בנוסף להיותו אולם מופעים.
הקונצרטים של האנסמבל המאה ה-21 מוקלטים ומשודרים בשידור חי בקול המוסיקה.

 

מוצ"ש 17 ביוני 2017 בשעה 21:00 במוזיאון תל אביב לאמנות

יום א' 17 ביוני בשעה 20:00 במרכז למוסיקה משכנות שאננים

 

קונצרט סיום העונה

 

אד ספניארד  מנצח

תומר יריב  כלי נקישה

 

שירה מני  צ'לו

נדב מייזל  באס

עידן עקוב  פסנתר

 

 

אדגר וארז  אוקטנדר

ראובן סרוסי  Re Percussion  לכלי נקישה ואנסמבל    בכורה עולמית

פרנקו דונטוני  אלמארי לצ'לו, באס ופסנתר

מישל פאן דר א  Attach לאנסמבל ואלקטרוניקה

 

 

Ed Spanjaard  conductor

Tomer Yariv  percussion

 

Shira Mani  cello

Nadav Masel  bass

Ido Akov  piano

 

 

Edgard Varese          Octandre

Ruben Seroussi        Re Percussion  for percussion and ensemble

Franco Donatoni   Alamari  for cello, bass and piano

Michel van der Aa  Attach for ensemble and soundtrack

 

 

 

אד ספניארד נולד בהולנד ולמד פסנתר וניצוח באמסטרדם ובלונדון. החל את הקריירה שלו כפסנתרן באופרה של קובנט גארדן ובפסטיבל ווגנר בביירוית. בהמשך ניצח על אופרות רבות בבתי האופרה הבולטים של אירופה.

הוא ייסד ב-1980 את ה"ניו אנסמבל" של אמסטרדם ובמשך כ-25 שנה היה מנצחו הראשי.

כיהן כמנצח ראשי של תזמורת לימבורג והוא מנצח אורח קבוע בתזמורת הקונצרטחבאו של אמסטרדם.

מנצח על תזמורות רבות בעולם והן על אנסמבלים כגון אנסמבל אנטרקונטמפורן בפאריס, אנסמבל מודרן, קלנגפורום וינה ועוד רבים אחרים.

כפסנתרן התמחה בליווי ליד והופיע בקביעות עם הזמרת אלי אמלינג. הקליט תקליטורים רבים, ביניהם אנתולוגיה של מוסיקה סינית.

משמש כפרופסור לניצוח בקונסרבטוריום של אמסטרדם.

 

תומר יריב נגן כלי נקישה תומר הינו נגן כלי הקשה, מורה, מלחין ומנהל טרמולו- המרכז לכלי הקשה בישראל.

כיום, הוא מחלק זמנו בין הופעות בארץ ובעולם ומופיע דרך קבע בקונצרטים בארה"ב, אירופה והמזרח הרחוק. עד היום, הוזמן להופיע כסולן עם התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק, הפילהרמונית של לוס אנג'לס,

 

הפילהרמונית הישראלית, תזמורת האופרה של מינכן, פסטיבל וורבייה, פסטיבל זלצבורג, פסטיבל ריקיאוויק, פסטיבל ישראל (הזמנות לארבעה פסטיבלים שונים),  קונצרט בקרנגי הול (ניו יורק) ועוד עשרות רבות של הזמנות מגופים שונים.

בין השנים 1996-2012 עיקר פעילותו  כמבצע הייתה במסגרת דואו כלי ההקשה "פרקדו".

בנוסף להיותו סולן, תומר שותף בשלושה הרכבים- "אנסמבל טרמולו",  "אנסמבל טמפרה" ופרוייקט "מולטי פיאנו- טרמולו”.

ב2015 היה בין שופטי פרס ראש הממשלה לקומפוזיציה.

במהלך השנים שיתף תומר פעולה עם אמנים רבים ובהם המנצחים זובין מהטה, דניאל ברנבוים, פייר בולז, הפייטן ליאור אלמליח, הסופרים אתגר קרת ועמוס עוז, להקות מחול בארץ ובחו”ל, תיאטרון בית- לסין, תיאטרון הקאמרי ומוסיקאים מובילים מתחומי מוסיקה שונים ברחבי העולם.

ב2012 הקים את “טרמולו”- המרכז לכלי הקשה בישראל בשיתוף עם עיריית נתניה. המרכז שם כמטרה לקדם את תחום כלי ההקשה בישראל. המרכז משמש גם כגוף ביצועי וגם גוף חינוכי ולימודי עבור תלמידים ברמות השונות, מלחינים ומנצחים.

תומר הינו מרצה ומורה במכללת גבעת וושינגטון ובביה"ס הגבוה למוסיקה בוכמן-מהטה.

החל מ2010 משמש כיועץ למשרד החינוך בתחום כלי ההקשה.

מוזמן להנחות ולהרצות כיתות אמן באוניברסיטאות ובתי ספר למוסיקה ברחבי העולם ובהם ג'וליארד (ניו יורק), האקדמיה למוסיקה באמסטרדם, האקדמיה למוסיקה בהונג קונג, האקדמיה למוסיקה במינכן, כנס בינלאומי לכלי הקשה בטייואן ועוד מוסדות רבים.

תומר יריב מלחין בייחוד יצירות לאנסמבלים שונים לכלי הקשה הכוללים יצירות מקוריות ועיבודים, יצירותיו  יוצאות לאור בהוצאת התווים Innovative Percussion .

במהלך פעילותו האמנותית זכה בפרסים בינלאומיים – פרס ראשון בתחרות הבינלאומית לדואו כלי הקשה מטעם ארגון כלי ההקשה העולמי ( Percussive arts Society ), פרס השופטים ובפרס הקהל בתחרות הבינלאומית IPCL בלוקסמבורג.

בארץ- קבלת פרס לנדאו לאומנויות הבמה על תרומתו לתחום המוסיקה בישראל, פרס שר התרבות על הצטיינות במוסיקה, זכייה בפרסים ראשונים במספר תחרויות כגון "תחרויות האביב", פרס ראשון בתחרות סולנים באקדמיה למוסיקה ת"א ותחרות למוסיקה קאמרית באקדמיה למוסיקה בת"א. החל משנת 2007 הוכרז תומר כאמן נבחר של הקרן למצוינות בתרבות. תומר הינו זוכה מלגות קרן תרבות אמריקה-ישראל החל משנת 1993, הן כסולן והן בנגינת הרכב.