תגיות

 

מפגשי ספרות, שירה, קולנוע, מוסיקה ואמנות פלסטית במוזיאון אשדוד לאמנות.

בין המשתתפים באירוע: המשוררת והבמאית סיגלית בנאי, ד"ר קציעה עלון, הבמאי והעיתונאי איל שגיא ביזאוי, האנסמבל הרב תרבותי רבע לאפריקה, והעיתונאי, תסריטאי והבמאי ניסן שור.

ביום שלישי ה-13 ביוני החל משעה 18:00, במוזיאון אשדוד לאמנות:

רבע לאפריקה. קרדיט גיא טרפלר

אירוע ה"פואטיכאן", יתקיים  ב 13 ביוני, זו השנה הרביעית, במסגרת אירועי פסטיבל "מדיטרנה" באשדוד- הפסטיבל הבינלאומי למוסיקה, קולנוע, אמנות וטעמים ממדינות הים התיכון.

האירוע, שיתקיים במוזיאון אשדוד לאמנות, יכלול מפגשי ספרות, שירה, קולנוע, מוסיקה ואמנות פלסטית, עם מיטב המרצים מהתחום. בין האירועים, מופע קצר של שירה מדוברת עם סיגלית בנאי, הרצאה של ד"ר קציעה עלון על הסופרת האגדית ז'קלין כהנוב, הרצאה של איל שגיא ביזאוי, קטע מחול "אבולו-ציוני", הרצאה של ניסן שור, והמופע Live Afro –Arab של ההרכב הצבעוני" רבע לאפריקה".

האירוע יפתח בסיור בתערוכה החדשה "זמר בודד הוא הלב" המגוללת את סיפורה של המוזיקה המזרחית בארץ מאז קום המדינה ועד פריצתה לזרם המרכזי של המוזיקה הישראלית בסוף שנות ה-90. התערוכה אינה מבקשת להגדיר "מוזיקה מזרחית" אלא להצביע על כמה מן ההיסטוריות והמיתולוגיות הבונות אותה. לשם כך היא יוצאת למסע בין תופעות מוזיקליות ייחודיות ובין דמויות מפתח בפנתיאון המוזיקה המזרחית: מְבצעים ונגנים, מלחינים ומְעבדים, מפיקים ומועדונים. בתערוכה מוצגים קטעי ארכיון ופריטי פופ, לצד יצירות של אמנים ישראלים עכשוויים. בין מאות עטיפות התקליטים והתקליטונים המוצגים בתערוכה ניתן למצוא את אלו של ג'ו עמר, מרגלית צנעני, זוהר ארגוב, איציק קלה ועוד, שחלקם נדירים מאוד. בנוסף יוצגו בתערוכה כלי נגינה ופריטים מקוריים של היוצרים החשובים במוזיקה המזרחית, ביניהם הכינור והעוד של האחים אלכוותי, טייפ הסלילים עליו הוקלטו תקליטיו של זוהר ארגוב, הגיטרה והכובע של יהודה קיסר, הכינור של נגן התזמורת קול ישראל בערבית פליקס מזרחי, ועוד. את התערוכה אוצר ערן ליטוין.

לצד הסיור בתערוכה יוכלו המשתתפים באירוע ליהנות ממייצג תנועתי "אבולו-ציוני" של הכוריאוגרפית: מיכל פל ברכה בגלריות המוזאון. במיצג יציגו הרקדנים באופן הייחודי להם את התפתחות המחול  המזרחי בפולקלור הישראלי. מחול שעבר אף הוא שינוי, במקביל להתפתחותה של המוזיקה המזרחית.

בהמשך יתקיימו 3 הרצאות בזק TED STYLE ומופע קצר:

המופע "ערברית", מופע ייחודי של שירה מדוברת המלווה בפס קול מקורי, מאת היוצרת סיגלית בנאי. המופע עוסק בשילוב זהויות בתרבות הישראלית ומחבר בין מוסיקה מזרחית לערבית. במופע מדקלמת בנאי את שיריה באופן דרמטי, בליווי תנועה והקרנת קטעי וידיאו.

סיגלית בנאי היא במאית, משוררת וחוקרת קולנוע ישראלי, ומלמדת קולנוע באוניברסיטת תל אביב ובמכללת ספיר. היא מבצעת את שיריה בערבי "ספוקן וורד" (שירה מדוברת) כמו ה"פואטרי סלאם" ו"ערס פואטיקה". ביצירותיה היא בוחנת את הקשר שבין התרבות הישראלית לתרבות המזרח תיכונית.

בהרצאה "הרגע שלה" עם ד"ר קציעה עלון, שהוציאה לאור לאחרונה את הרומן "סולם יעקב" מאת ז'קלין כהנוב, תדבר עלון על דמותה של כהנוב, האישה שהקדימה את זמנה במובנים רבים. כהנוב, סופרת ילידת קהיר שעלתה לישראל ב-1954 לאחר שהות בצרפת ובארה"ב, פרסמה רומן, סיפורים קצרים ורשימות רבות. ההרצאה תתמקד מדמותה, בהתייחסות למוזיקה המזרחית ובראייתה את ישראל הצעירה.  ד"ר קציעה עלון היא פעילה פמיניסטית ישראלית, ממקימות התנועה הפמיניסטית המזרחית "אחותי", מרצה אקדמית ובעלת הוצאת הספרים "גמא". היא אוצרת, מבקרת ופרשנית אמנות.

בנוסף, תתקיים ההרצאה "להקשיב לסרט ערבי" עם איל שגיא ביזאוי. בהרצאה ביזאוי יזמין את הקהל בהרצאה לחדד דקויות ולהאזין לניואנסים שונים, כמו: מה ההבדל בין לצפות בסרט הערבי של יום שישי לבין לראות? המתח בין לשמוע מוזיקה מזרחית לבין להאזין לה. במהלך המפגש יפרוש ביזאוי סיפור אישי משפחתי, בליווי הקרנת קטעים מסרטים, ויקשור אותו את תהליכים קולקטיביים.

איל שגיא ביזאוי הוא במאי, עיתונאי, מרצה וחוקר תרבות וקולנוע מצרי. ב-2015 הוציא את סרט הביכורים שלו "סרט ערבית".

בהמשך תתקיים ההרצאה "פופ התנגדות" עם ניסן שור, עיתונאי, מבקר תרבות, תסריטאי, במאי דוקומנטרי וסופר. ב-2008 יצא ספרו "לרקוד עם דמעות בעיניים" בו סקר את תולדות תרבות המועדונים בישראל וכשנה מאוחר יותר שודרה מיני סידרה תיעודית בערוץ 8, המבוססת על הספר, אותה גם ביים ויצר. ב-2015 יצר וביים את הסדרה "מקום בצמרת- שישה פרקים על הפופ הישראלי" ששודרה בערוץ 1. בהרצאתו ייגע שור בנושאים הנושקים לסדרות אלה. הוא יקשור את הסיבות לכך שתרבות הפופ והמועדונים נתפסות כאיום על הסדר הטוב ועל המוסר, ידבר על האופן שבו נתפסה המזרחיות כ"גנדרנית" ועל הביקורות שספגה, וכיצד תפיסות אלו דנו את זמרי הפופ בין השאר לשוליות וללעג. ההרצאה תלווה בהקרנת קטעים מהסדרות שיצר ניסן שור בנושא תרבות הפופ ותרבות המועדונים.     שור שימש בתפקידים רבים ומגוונים בטלוויזיה, בין השאר כתסריטאי הראשי של ערוץ HOT ובתוכניות הקומיות "ארץ נהדרת" ועונת החתונות", השתתף בתכניות "טינופת", "דיבור חדיש", ו"המצעד 7.0" והגיש פינה קבועה בתוכנית "הינשופים" בהנחיית מודי בר און.

לאחר המפגשים הקצרים תוגש ארוחת ערב קלה למשתתפים באירוע, ואחריה יופיע האנסמבל הרב-תרבותי רבע לאפריקה עם המופע Live Afro-Arab   במופע יוצר האנסמבל קולאז' מוזיקלי ומשלב סולמות מקאם ערביים, מקצבים אפריקאיים וג'אז-פאנק.

עלות לכל האירוע (כולל א.ערב 150 ₪  | מחיר גמלאי וסטודנט (בהצגת תעודת גמלאי) 120 ₪

מספר המקומות מוגבל

רכישת כרטיסים: במוזיאון אשדוד לאמנות 08-8545180  או בטלפון 08-9568285

לפרטים נוספים: מוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8 , אשדוד

www.ashdodartmuseum.org.il

* הזכות לשינויים שמורה

 

 

13 ביוני 2017, מוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8, אשדוד

18:00-19:00: התכנסות, סיור בתערוכה "זמר בודד הוא הלב", 'אבולו-ציוני' – מיצג תנועתי בגלריות המוזיאון.

19:00-20:00 4 הרצאות בזק TED STYLE:

  • ערברית/ סיגלית בנאי
  • הרגע שלה/ ד"ר קציעה עלון
  • להקשיב לסרט ערבי/ איל שגיא ביזאוי
  • פופ התנגדות/ ניסן שור

20:15:20:45  ארוחת ערב קלה

20:50-22:00  Live Afro-Arab  / רבע לאפריקה

 

שעות פעילות המוזיאון בימי הפסטיבל –

ימים א', ב', ד', ה' 9:00 – 22:00

יום ג'                   9:00 – 16:00

שישי, שבת         10:30 – 13:30

 

מוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8, אשדוד  |  08-8545180/1  | www.ashdodartmuseum.org.il

 

מודעות פרסומת