תגיות

החוויה הקולית 2017-18

עונה חדשה החל מתאריך 1.11.2017

מוזיאון תל-אביב לאמנות

המשכן למוסיקה ואמנויות רעננה

האנסמבל הקולי הישראלי צילום ניב שמעון

העונה החדשה של האנסמבל הקולי הישראלי נפתחת. הפעם נזכה לתוכנית מגוונת שתכלול את הרקוויאם של פוצ'יני לצד יצירות של ברהמס ואחרת, ערב של מוסיקה חושנית מספרד בליווי גיטרות בעיבודים לטקסטים של המשורר הנפלא פדריקו גרסיה לורקה, ערב של מוסיקה סקנדינבית עם המנצח הנורווגי תומאס קפלין, ולסיום לציון 100 שנה להולדת המלחין הנהדר ליאונרד ברנשטיין תתקיים מחווה מרתקת שתשלב להיטים ממחזות הזמר וטעמים מן המסורת היהודית.

 

האנסמבל הקולי הישראלי נוסד בשנת 1993 על ידי המנצח והמנהל המוזיקלי יובל בן עוזר, ועד מהרה כבש את מקומו כגוף הקולי הקאמרי המוביל בישראל. מאז הקמתו האנסמבל שם דגש על מצוינות ורמה אמנותית גבוהה, קידום יצירה ויוצרים ישראליים, והפצת המוסיקה הקולית לקהל רחב ככל האפשר. האנסמבל, המורכב מ-17 זמרים מקצועיים, מופיע עם רפרטואר רחב ממוסיקת ימי הביניים ועד למוסיקה בת זמננו ובכלל זה יצירות אוונגרדיות והקלטות פס-קול לסרטים. האנסמבל זכה בפרסים ראשונים בתחרויות בינלאומיות למקהלות במלטה, ספרד ובלגיה. כמו כן משתתף בפסטיבלים בינלאומיים רבים.
פירוט הקונצרטים:

קונצרט מס' 1
ברהמס ופוצ'יני
תל אביב: יום ד' 1/11/2017 בשעה 20:00

רעננה: יום ג' 21/11/2017 בשעה 20:30
מנצח: יובל בן עוזר

אלט: ניצן אלון
טנור: טל קוך

האנסמבל הקולי הישראלי, פסנתר: יפורסם בהמשך

המיסה די גלוריה מאת פוצ'יני, הפכה עם פרסומה לאחת מאבני היסוד של הרפרטואר המקהלתי. פוצ'יני, מגדולי מלחיני האופרה, שילב ביצירתו את המסורת הליטורגית עם סגנון הכתיבה האופראית, לכדי יצירה מלאת צבע, חיוניות והפתעות מוסיקליות.. יחד אתה תבוצע הרפסודיה לאלט, יצירתו הנפלאה של יוהנס ברהמס ומוטטים מאת ברהמס ומנדלסון.

ג'אקומו פוצ'יני מיסה די גלוריה (Kyrie, Gloria, Angus dei)

פוצ'יני רקוויאם

יוהנס ברהמס  רפסודיה לאלט

ברהמס מוטט  Warum ist das Licht gegeben

פליקס מנדלסון מוטט  Richtemich, Gott

 

 

קונצרט מס' 2

אש בלילות ספרד

תל אביב: יום ה' 4/1/2018 בשעה 20:00

רעננה: יום ג' 2/1/2018 בשעה 20:30

מנצח: יובל בן עוזר

גיטרה: עודד שוב
שחקנית/מנחה: תפורסם בהמשך

 

מוסיקה חושנית ומרגשת לטקסטים ספרדיים דרמטיים. בקונצרט יצירות של שני מלחינים לשירים נפלאים של המשורר הספרדי פדריקו גרסיה לורקה-
קסלטנואובו-טדסקו האיטלקי, שיצירתו משלבת גם תפקיד וירטואוזי לגיטרה, וראוטווארה הפיני. איתם יבוצעו שירים שכתב המלחין חואקין רודריגו, הידוע בעיקר בשל "הקונצ'רטו ד'ארנחואז" לגיטרה.

 

מריו קסטלנואובו-טדסקו רומנסרו צועני      אניוהאני ראוטווארה   סוויטת לורקה                                                                          
חואקין רודריגו
 שירים ספרדיים

 

קונצרט מס' 3

האור הצפוני: מוסיקה מסקנדינביה
תל אביב: יום ה' 22/2/2018 בשעה 20:00

רעננה: יום ב' 19/2/2018 בשעה 20:30
מנצח אורח: תומאס קפלין (נורווגיה)

 

מדינות סקנדינביה—שבדיה ובעקבותיה דנמרק, פינלנד וכיום גם נורבגיה—הפכו בשנים האחרונות למובילות ולגורם מרכזי בכתיבה ובביצוע של מוסיקה מקהלתית. בכל אחת מארצות אלה פועלות מקהלות רבות, נכתבות יצירות מקוריות ומעולות ומבוצעים קונצרטים על ידי דור חדש של מנצחים ופרשנים מוסיקליים. המנצח תומס קפלין יוביל את זמרי האנסמבל הקולי הישראלי ואת הקהל במסע מרתק, ממיטב המוסיקה הסקנדינבית.

 

קונצרט מס' 4

מזמורי צ'יצ'סטרמחווה לליאונרד ברנשטיין
בשנת ה-100 להולדתו

תל אביב: יום ה' 24/5/2018 בשעה 20:00

רעננה: יום ג' 15/5/2018 בשעה 20:30

 

במזמורי צ'יצ'סטר היטיב ליאונרד ברנשטיין לשלב מסורת מוסיקלית יהודית עם מוסיקה אמריקאית בעלת מקצבים מורכבים ויצר את אחת היצירות המרגשות והמלהיבות שנכתבו למקהלה במאה ה-20. בנוסף יבוצעו קטעים משתי יצירותיו הקוליות המפורסמות ביותר: סיפור הפרברים והמיסה התיאטרלית.

 

בחלקו הראשון של הקונצרט תבוצע בביצוע בכורה עולמי יצירתו של נעם שריף "מיסה לארץ הקודש" שנכתבה עבור האנסמבל הקולי הישראלי.  שריף היה המלחין הישראלי שיצירתו "אקדמות למועד" נבחרה על ידי ברנשטיין להיות מבוצעת בניצוחו בחנוכת היכל התרבות ב-1957. הקשר העמוק בין שני המלחינים נשמר עד למותו של ברנשטיין.

 

ליאונרד ברנשטיין מזמורי צ'יצ'סטר, קטעים מהמיסה ומסיפור הפרברים

נעם שריף מיסה לארץ הקודש

 

מנהל מוסיקלי יובל בן עוזר מנהלת כללית טלי ציטיאט מנהלת שיווק אורלי בן אז"ר