תגיות

, , ,

לואיז על החוף

סרטו של ז'אן פרנסואה לאג'וני

Louis en Hiver

Louise by the Shore

 

ביום האחרון של הקיץ לואיז מוצאת עצמה לבד בעיר קיט קטנה על חוף ים לאחר שהרכבת האחרונה עזבה בלעדיה. מול מזג אוויר המשתנה במהירות, לואיז חייבת להתארגן. כדי לשרוד את החורף, הגאות והסערה היא מקימה מחנה על החוף ומאמצת לחברה כלב זקן, שנשכח גם הוא מאחור.

במאי האנימציה הנודע ז'אן-פרנסואה לאג'וני צובע את המסך בצבעי פסטל עדינים ומגיש סיפור שובה לב, פיוטי ומרגש על שכחה, בדידות והיכולת להתעלות במצבים קשים.

הסרט יוקרן בפסטיבל אנימקס  8-12/8 ובמהלך חודש אוגוסט
בהקרנות מיוחדות בסינמטק תל אביב

 

לואיז על החוף – סרטו של ז'אן-פרנסואה לאג'וני

צרפתית, צרפת-קנדה 2016, 75 דקות, תרגום לעברית

הפצה בישראל סרטי נחשון

הבמאי מספר על סרטו

זהו ללא ספק הסרט האינטימי ביותר שיצרתי. הוא מאד קרוב אלי כיוון שהחוויות שלואיז חוותה בגיל 8 בקצהו של הצוק, וביער המסתורי היו חוויות שעברו גם עלי כילד ולא היה לי קשה לתאר אותן ואת נופי ילדותי, כמו חוף הים בנורמנדי עם הוילות שם ביליתי את כל חופשותיי. הן לא השתנו כלל מאז. עדיין הן מסמלות חופשה חסרת דאגות בריחוק מכל סבלות העולם.

כדי לצור את הדמות הראשית היה עלי להמציא דמות המתכתבת עם העיר הקטנה הזו. הסגנון הגרפי של הסרט התפתח לאט לאט בתהליך הפיתוח למרות שהרישומים של שתי הדמויות הראשיות היו מאד ברורים לי במחשבתי. בשלב האנימציה הם קיבלו חיים משל עצמן ויצרתי אותן בחופשיות רבה.

ניתן למצוא בסרט את הטעם שלי וההתייחסות שלי לציורים ולגרפיקה של ראשית המאה העשרים וחיבתי לציירים שהרבו לצייר חופים וערי חוף, כמו ז'אן פרנסיס אוברטיין והנרי ריבייר. הם יצרו עבודות מעניינות, יצירות מלאות אווירה על חופים,  ששילבו ציור בעפרון וצבעי מים. כלים אלו מביאים מגע עדין יותר ממה שניתן למצוא באנימציה הקלאסית כפי שהם באים לידי ביטוי בסצינות של ים וסערות. התחושה שרציתי להעביר הייתה, שכל הסרט צוייר ביד.

אודות ז'אן פרנסואה לאג'וני

אנימטור שהחל את דרכו בתיאטרון, אבל מפגש עם האנימטור הצרפתי הגדול פול גרימו, שינה את מהלך חייו האמנותיים. השניים מעולם לא עבדו יחד, אך גרימו הפיק את סרטיו הקצרים הראשונים של לאגיוני.

בשנת 1979 זכה בפרס הסזאר לסרט האנימציה הקצר, סרטו הארוך הראשון היה "גוון וספר החולות", הסרט זכה להצלחה בקרה המבקרים אבל הוצג בהפצה מצומצמת בלבד. בשנת 1999 הציג את סרטו השני, אגדת הקוף, וזכה בפרס הראשון בפסטיבל אנימציה בקשקמט (הונגריה). בשנת 2003 יצר את סרטו הארוך השלישי "האי של המור השחור". ב-2011 יצר את "הציור" ששילב בין אנימציה ושחקנים חיים. עליו זכה בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר בפסטיבל ה- 8 לסרטי אנימציה אירופאים.

הקול מאחורי לואיז הזקנה – השחקנית דומיניק פרו

דומיניק פרו היא שחקנית קולנוע ותיאטרון וגם במאית תיאטרון. עבדה עם גדולי במאי התיאטרון בצרפת והופיעה במספר גדול של סדרות וסרטי טלוויזיה. בין הסרטים הרבים בהם הופיעה "המפתח של שרה" ולצידה של רונית אלקבץ בסרט "ידיים חופשיות" בבימויה של בריז'יט סי. דומיניק פרו היא אחותה של השחקנית קתרין פרו.

 

 

מועדי ההקרנות בסינמטק תל אביב:

17/8 17:00, 19:00

18/8 22:00

19/8 13:00, 17:00, 19:00

20/8 19:00

21/8 21:00

22/8 17:00

23/8 17:00

26/8  12:45

29/8 17:00