תגיות

 

אקורד פתיחה

אנסמבל המאה ה-21 פותח את העונה ה -27 בתכנית אופיינית לתכניות האנסמבל: יצירות רפרטואר קלאסיות מול יצירות שנוצרו זה עתה.

בקונצרט, בניצוחו של ז'ולט נאג', יבצע האנסמבל יצירות של אלבן ברג, לואיג'י נונו, מנחם ויזנברג ולוקה פרנצ'סקוני.

לנגני האנסמבל יצטרפו זמרת הסופרן קרן מוצרי ןהצ'לן הלל צרי.

21 באוקטובר 2017 בשעה 20:30 במוזיאון תל אביב

22 באוקטובר בשעה 20:00 במרכז למוסיקה משכנות שאננים

אנסמבל המאה ה-21 קרדיט יעל יוהס

אנסמבל המאה ה-21 יקיים את קונצרט פתיחת העונה ה-27 שלו, ב-21 באוקטובר במוזיאון תל אביב, וב- 22 באוקטובר במרכז למוסיקה ירושלים, בניצוחו של ז'ולט נאג'.

האנסמבל פותח את העונה בתכנית אפיינית לתכניות האנסמבל: יצירות רפרטואר "קלאסיות" מול יצירות שנוצרו זה עתה.

בתכנית הקונצרט "ראשון בין שווים" של מנחם ויזנברג, שבעה שירים מוקדמים לסופראן ואנסמבל של אלבן ברג, "ג'מילה בופאשה"  לסופראן סולו של לואיג'י נונו  ו"סיום בלתי צפוי של נוסחה"  לצ'לו, אנסמבל ואלקטרוניקה בזמן אמת של לוקה פרנצ'סקוני.    

 

שבעת השירים המוקדמים של אלבן ברג הנה קלאסיקה המבוצעת תדיר בגירסאות לקול ופסנתר, אנסמבל או תזמורת סימפונית. יצירה "רומנטית" , שתבוצע ע"י זמרת הסופראן המצויינת, קרן מוצרי.

לוקה פרנצ'סקוני  האיטלקי  נמנה על הבכירים שבמלחיני זמננו  ויצירותיו מבוצעות ע"י טובי ההרכבים בפסטיבלים בכל רחבי העולם, גם אנסמבל המאה ה-21 ביצע רבות מיצירותיו. הצ'לן הלל צרי הנמנה על טובי הצ'לנים בעולם, יהיה הסולן ביצירתו. היצירה "סיום בלתי צפוי של נוסחה" משלבת אלקטרוניקה מאד מיוחדת, בשילוב מכשיר אפקטים של גיטרה חשמלית,עם סגנונו המיוחד של פרנצ'סקוני.

"ראשון בין שווים", של מנחם  ויזנברג   בוצעה ע"י האנסמבל לפני שנים  והחלטנו לבצעה שנית, בכוונה להעניק ליצירה "חיים" מעבר לביצוע חד פעמי. אחת הבעיות של הרבה מלחינים עכשווים ובמיוחד בארץ, היא ביצוע בכורה של יצירתם שהוא גם הביצוע היחיד. לכן אנו רוצים לאזן בין הרצון לשמוע כל פעם יצירה עכשווית חדשה עם השמעות חוזרות של יצירות שאנו מאמינים באיכותן ובצורך שישארו בתודעת הקהל.

פנינה נוספת בתכנית היא יצירת המופת של לואיג'י נונו לסופראן סולו. נונו היה לוחם בגזענות ובכיבוש ויצירה זאת נכתבה על לוחמת אלז'יראית שנכלאה ועונתה ע" הצרפתים בזמן מלחמת אלז'יר.

 

המשך העונה מבטיח תכניות מגוונות ומיוחדות. אילן וולקוב ינצח בינואר על תכנית של מגוון  יצירות ישראליות בכל הסגנונות, ביניהן  3 בכורות של עמוס אלקנה, הגר קדימה ואופיר קלמפרר וביצוע בכורה מאוחר ליצירתו של יוסף טל   "החצר האחורית" שנכתבה ב-1974 .

נעמן ווגנר, טיבי צייגר ושירי סיוון יהיו הסולנים בקונצרט השלישי.  נעמן ינגן את תפקיד הסולו ביצירתו של המלחין היפני המצויין, דאי פוג'יקורה, אשר מצליח להפיק מצלולים חדשים מכלי האנסמבל.  היצירה הקלאסית של התכנית היא יצירתו של אחד מטובי המלחינים של המאה ה-20 – פרנקו דונטוני וכן יצירתו של האמריקאי אליוט קארטר לחליל וקלרינט.

 

קונצרט נוסף בניצוח יובל צורן  מוקדש לנושא שגעון. נבצע את יצירתו המפורסמת של פיטר מאקסוול דייויס    Miss Donnithorne’s Maggot   בביצוע בימתי עם ברכה קול  בתפקיד מיס דוניתורן. דורון תבורי יבצע את סצנת השיגעון מ"המלך ליר" וכן יהיה ביצוע בכורה ליצירה מוזמנת על נושא השיגעון מאת המלחין הצעיר מיכאל זלטנרייך.

העונה מארח האנסמבל את קבוצת הנקשנים של שטראסבורג, ההרכב הוותיק ביותר לכלי נקישה, אשר יחברו לאנסמבל טרמולו לקונצרט מרהיב שלכלי נקישה. קונצרט זה מתקיים בשיתוף עם פסטיבל פליציה בלומנטל.

המנצח דניאל קווקא ינעל את העונה ה-27 בקלאסיקה של אנטון ווברן וביצירתו של דן יוהס לקרן ואנסמבל, יצירה שהוזמנה ובוצעה ע"י אנסמבל מודרן מפרנקפורט. הסולן בקונצרט זה יהיה נגן הקרן המצויין של אנסמבל מודרן, סער ברגר, אחד הקרננים הטובים בעולם.

מצפה לנו עונה מרתקת.

 

אנסמבל המאה ה 21 נוסד בשנת 1991 על ידי המלחין דן יוהס וזמירה לוצקי. באנסמבל חברים 14 נגנים מהטובים בארץ, ומאז הקמתו, נחשב האנסמבל לגוף המוביל בארץ בכל הנוגע לביצוע מוסיקה עכשווית. מיטב המנצחים והסולנים בארץ ובעולם מופיעים עם האנסמבל, והוא זוכה להערכה בינלאומית רבה. הדבר בא לביטוי בשיתוף פעולה יוצא הדופן של המנצחים והסולנים מחו"ל עם האנסמבל,  ובהזמנות הרבות להופיע במרכזים ובפסטיבלים בינלאומיים. האנסמבל המאה ה-21 קיבל באופן קבוע ציון "מצויין" בדירוג מנהל התרבות וזכה בפרס לנדאו של מפעל הפיס על מצוינות בביצוע מוסיקה.
בשנת 2005 הקים "אנסמבל  המאה ה- 21" מרכז למוסיקה ואמנות עכשווית ביפו – "התיבה", המשמש כמפגש להפקה וביצוע של מוסיקה אמנותית בסגנונות מגוונים ומופעים רב תחומיים (מחול, סרטים, וידאו, טכנולוגית מחשבים ועוד). התיבה משתפת פעולה עם מרכזים חשובים באירופה כמו מרכז פומפידו בפריז, המרכז האלקטרוני-ניסיוני בפרייבורג ואחרים נוספים. הקונצרטים של האנסמבל המאה ה-21 מוקלטים ומשודרים בשידור חי בקול המוסיקה.

ז'ולט נאג'  מנצח

קרן מוצרי  סופראן

הלל צרי  צ'לו

מנחם  ויזנברג        "ראשון בין שווים"

אלבן ברג                שבעה שירים מוקדמים לסופראן ואנסמבל

לואיג'י נונו                "ג'מילה בופאשה"  לסופראן סולו

לוקה פרנצ'סקוני     "סיום בלתי צפוי של נוסחה"  לצ'לו, אנסמבל ואלקטרוניקה בזמן אמת

 

Zsolt Nagy  conductor

Keren Motseri soprano

Hillel Zori  cello

Menachem Wiesenberg     Primus inter Pares

Alban Berg  7 Early Songs  for soprano and ensemble

Luigi Nono  Djamila Boupacha for soprano solo

Luca Francesconi  Unexpected end of Formula for cello, ensemble and live electronics

 

21 באוקטובר 2017 בשעה 20:30 במוזיאון תל אביב, מחיר כרטיס 110 ₪,

להזמנת כרטיסים: 03-6077070

22 באוקטובר דשעה 20:00 במרכז למוסיקה משכנות שאננים, מחיר כרטיס 40-60 ₪,

להזמנת כרטיסים: 02-6241041

 

המנצח ז׳ולט נאג׳ החל את לימודי הניצוח שלו במולדתו הונגריה, באקדמיה ״פרנץ ליסט״ בבודפשט, ולאחר-מכן השתלם בהדרכת פטר אטווש ונתמנה על-ידיו למנצח-עוזר שלו ב״מכון למוסיקה חדשה״ בקרלסרוה. מאז אמצע שנות ה-80 פעיל נאג׳ כמנצח על רפרטואר מגוון בבתי אופרה ובאולמות קונצרטים ברוב ארצות אירופה. הוא ניצח על תזמורות ואנסמבלים מובילים והופיע בפסטיבלים רבים. מאז 1992 הוא עומד בראש פרוייקטים תזמורתיים ומעביר כיתות אמן במקומות שונים בעולם. הוא נחשב לבר-סמכא מן המדרגה הראשונה בפרשנות וביצוע של מוסיקה בת-זמננו. ב-1999 נתמנה למנצח ראשי ויועץ מוסיקלי של אנסמבל המאה ה-21. כמו-כן הוא מכהן כפרופסור לניצוח בקונסרבטוריון הלאומי בפריס.