תגיות

,

'אנחנו כאן' – מסע פולקלור במנהרת הזמן

'אנחנו כאן', להקת הפולקלור הייצוגית של ישראל ות"א-יפו, פורסת בפנינו פסיפס יהודי-ישראלי מרתק ורב גוני, המשלב באופן קסום בין המזרח למערב, בין אז לעכשיו, ובין יהדות הגולה לישראליות החדשה,

כלהקה על זמנית המשקפת פולקלור ישראלי ויהודי על זמני.

לרגל חגיגות 60 שנה ללהקה ו-70 שנה למדינה, תקיים 'אנחנו כאן' מופע חדש וחגיגי 'מסורת – ישראל שלנו', ביום רביעי 1.11.17 בהיכל המוסיקה ביפו, מופע הכולל אוסף קטעי ריקוד ושירה בשפת הלאדינו

כל אחד מאתנו שואל את עצמו לא פעם, מה מאחד בינינו? מה משותף לאותו ערב רב של עדות, מנהגים, תרבויות ולאומים, שהגיעו מכל קצוות תבל ומארבעת רוחות השמיים כדי לדור יחד בכפיפה אחת. וכמו שלרוסים יש את מקהלת הצבא האדום, לאירים את Lord of the Dance, לצרפתים את הקברט ומולן רוז' ולאמריקאים את ברודווי, לנו יש את 'אנחנו כאן'… הכול התחיל בשנת 1956 בווילנה בירת ליטא (ברה"מ לשעבר), כאשר קבוצות אמנים, זמרים, רקדנים ושחקנים, נפגשו בסתר והחליטו לצאת למאבק בשלטונות הסובייטיים, במטרה להחיות את הרוח היהודית בעיר, ולהקים בחשאי (תחת מסך הברזל) להקה חדשה וייחודית בנוף התרבות המקומית, שנועדה לשמור על המורשת והמסורת היהודית לאחר השואה. עם פתיחת שערי ברה"מ בשנות ה-70 היו חברי הלהקה בין הראשונים שעלו לישראל, וחידשו את פעילותה תחת השם העברי "אנחנו כאן" (ביידיש: "מיר זיינען דאָ"), כדי לשמר ולהפיץ את תרבות הפולקלור היהודי-ישראלי.

רפרטואר המופע החדש של להקת 'אנחנו כאן', 'מסורת – ישראל שלנו', מבוסס על שילוב קסום בין תרבויות המזרח והמערב, כלהקה היחידה בישראל המשלבת במופע אחד שירה ביידיש, לדינו, רוסית ועברית (כולל החזן הידוע צבי גרינהיים שהצטרף למופע החדש) יחד עם מחול מגוון וססגוני של יהדות ספרד, מזרח אירופה, תימן, מרוקו ואגן הים התיכון, ובהשתתפות צעירים ומבוגרים (מקהלה ותיקה מול רקדנים צעירים), וצברים יחד עם עולים חדשים, כחלק מחזונה של הלהקה לשלב את מכלול הפולקלור היהודי לדורותיו, בתוך התרבות הישראלית העכשווית. מגוון קטעי המופע כוללים את הצגת השבת, הברית הקדושה בין חתן וכלה, התפילה היהודית, חזנות, חגי ישראל, ירושלים, הורה ישראלית, מגוון עדות ישראל ועוד

הלהקה מורכבת מחמישים זמרים ורקדנים, מכל שכבות הגילאים, כולל סיפורים אנושיים מרתקים ומרגשים של זמרים ששרו בלהקה המקורית בליטא כילדים, וממשיכים לשיר בה עד היום, יחד עם דור חדש של זמרים ורקדנים שהתחבר לאלו הוותיקים, כדי ליצור תכנים אקטואליים וישראליים המשולבים בתוך הפולקלור המסורתי, ויוצרים יחד פסיפס עשיר ומרתק של כאן ושם, אז ועכשיו, מורשת ומסורת המתערבבות בתוך התרבות העכשווית, ומשקפות את הכמיהה לכור היתוך אמיתי, המשלב את המורשת היהודית בתוך הישראליות החדשה.

ברבות השנים השתנה אופייה של הלהקה מהקצה אל הקצה – מאותם זמרים ורקדנים שעזבו את אימא רוסיה לפני יותר מיובל שנים, ללהקה ישראלית צעירה, חיה ותוססת בליבה של תל אביב הסואנת, המציגה שירת פולקלור איכותית בשילוב מגוון סגנונות ריקוד מרשימים שנבחרו בקפידה מכל התרבויות היהודיות בעולם, וכוריאוגרפיה מקצועית ומלוטשת. מופע קצבי, ססגוני, מרגש ומלא גאווה לאומית, וכל זאת מבלי לשכוח את ההומור היהודי השנון, ואת האווירה הנוסטלגית והמתרפקת של געגוע, המתובל בקורטוב של צחוק ודמע, ועובר כחוט השני לכל אורכו של המופע. גם אופיים של המופעים השתנה כמעט ללא היכר לאורך השנים, ממופע בעל אופי פרונטלי המיועד בעיקר לקהל ותיק, למופע תוסס ואינטראקטיבי מול קהל ישראלי צעיר הלוקח בו חלק פעיל.

"השילוב המופלא של מגוון תרבויות, עדות ומנהגים אינסופי בתוך מדינה כה קטנה, הופך את ישראל ל"מעבדת פולקלור" ללא אח ורע בעולם, כך שבמובן מסוים להקת 'אנחנו כאן' באה לחקור ובעיקר לתעד את המעבדה המדהימה הזאת, עבורנו ובעיקר עבור הדורות הבאים, שיידעו מאיפה באנו ולאן אנו הולכים", אומר עו"ד אריה חיימסון, יו"ר 'אנחנו כאן'. " כולנו עדים בישראל של היום להיעדר סובלנות ופתיחות לאמונות  ולתרבויות המנוגדות לשלנו, כאשר אי קבלת האחר נובעת לרוב מבורות לגבי אמונתו, עברו ותרבותו, וכאן אנו נכנסים לתמונה, כדי להוות  גשר בין תרבויות, ולהציג את הפסיפס היהודי והישראלי הנפלא במורכבותו וייחודו, כמיקרוקוסמוס של החברה הישראלית הדינאמית, המתפתחת והמתחדשת".

את מקור ההשראה למופע החדש שאב אפי תירוש, הכוריאוגרף והמנהל האמנותי של הלהקה, מעבודות השורשים של ילדי בתי הספר בישראל, ובימים אלו החל ביוזמה מול משרד החינוך להפוך את המופע החדש לחלק מתכנית הלימודים של עבודת השורשים. "המטרה שלנו להביא למופע את כל בני הנוער שחקרו את סיפורם המשפחתי המיוחד, כדי להמחיש עבורם כיצד כולנו רקמה יהודית וישראלית אחת חיה, שמתחברת לכדי שורש אחד של עם מופלא אחד, וכל זאת, באמצעות מופע שכולו גאווה ישראלית והתרוממות רוח. מופעי הלהקה מגיעים לקהילות יהודיות ולא יהודיות בארץ ובעולם, דרך עשרות מופעים בשנה ומאות מופעים מאז הקמתה של הלהקה, בפני עשרות אלפי צופים, המהווים עדות לחשיבות קיומה של "אנחנו כאן" בנוף התרבות הישראלי".

יום רביעי 1.11.17 בשעה 20:00 , היכל המוסיקה ביפו, רח' שארית ישראל 10, יפו

להזמנת כרטיסים: 052-3630901