תגיות

עונה חדשה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

השראה


הסדרה תוקדש ליצירות שהולחנו בהשראת סגנונות, מלחינים ויצירות אחרות.

המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה בניצוחו של סטנלי ספרבר תשתתף במפגש הראשון שיעסוק בשירה מקהלתית ללא ליווי כלי. המקהלה תבצע א-קפלה יצירות מאת: פולנק, אלגר, מונטוורדי, הנדל, ליגטי ואחרים.

מנחה המפגש: ד"ר עמית ויינר
עורך הסדרה: ד"ר רון רגב


22.11, אולם וייז, קמפוס גבעת רם, ירושלים בשעה 20:00

 


ב-22.11 יתקיים המפגש הראשון בסדרה 'השראה' – סדרת הקונצרטים החדשה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים לעונת 2017-2018. הסדרה תוקדש ליצירות שהולחנו בהשראת סגנונות, מלחינים ויצירות אחרות. המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה בניצוחה של מנהלה המוסיקלי, סטנלי ספרבר, תשתתף במפגש הראשון שיעסוק בשירה מקהלתית ללא ליווי כלי. את המפגש ינחה ד"ר עמית ויינר.

 

"ספרות המוסיקה איננה קיימת בריק", אומר עורך הסדרה, ד"ר רון רגב ומסביר: "כל מלחין וכל יצירה מכילים בתוכם, מעבר להשראה ומלאכת מחשבת, את סך כל הידע וההשפעות אליהם נחשף המלחין כאשר כתב את יצירתו. לרוב מדובר בהשפעות סגנוניות ותהליכים שאינם מודעים, אך לעתים המלחין בוחר באופן מודע לעשות מחווה ל עמיתיו, ואף לצטט יצירות אחרות".

 

שירה מקהלתית ללא ליווי כלי ("א-קאפלה") מתועדת משחר ההיסטוריה. וויליאם בירד וקלאודיו מונטוורדי היו בין המלחינים אשר הביאו ז'אנר זה מהרנסנס לבארוק, ובמידה רבה יצירותיהם היוו מקור השראה למוסיקה המקהלתית של כל הבאים אחריהם. בקונצרט הראשון בסדרה תבחן השפעת יצירות מלחינים אלה על מלחינים מאוחרים יותר – מהנדל הבארוקי ועד לפולנק וליגטי, מהחשובים והמעניינים במלחיני המאה ה-20.

המהלה הקאמרית עש האקדמיה. צילום יונתן דרור

סטנלי ספרבר, מנצח

יליד ניו יורק, סיים את לימודי המוסיקולוגיה באוניברסיטת קולומביה ולימודי תואר שני בניצוח בג‘וליארד. ייסד את מקהלת זמיר בניו יורק, עמה הופיע בישראל בזמריה בשנת 1967 .עלה ארצה ב-1972 ושנה לאחר מכן ניצח לראשונה על התזמורת הפילהרמונית הישראלית. בהמשך ניצח על כל התזמורות המובילות בארץ. כיהן כמנהל מוסיקלי וכמנצח ראשי בתזמורת הסימפונית חיפה, בתזמורת הקאמרית חולון, במקהלה הפילהרמונית תל אביב, במקהלה הלאומית ”רינת“ ובמקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. מאסטרו ספרבר ניצח על תזמורות באירופה, באסיה ובארה“ב ואף הופיע מעבר למסך הברזל בעידן המלחמה הקרה. זכה עם הסימפונית חיפה בפרס המועצה הציבורית לתרבות ואמנות לביצוע מצטיין של מוסיקה ישראלית, על ביצוע האורטוריה ״1992-1492״ מאת ציפי פליישר. כמו כן ניצח על ”סוויני טוד“ מאת סונדהיים באופרה הישראלית החדשה ועל ”משיח“ של הנדל באופרה הלירית בשיקגו עם מקהלה של 000,3 איש. בספטמבר 2016 הוענק לו הפרס ע“ש פרנק פלג על הצטיינות רבת שנים בעשייה מוזיקלית. ספרבר, המחזיק בתואר פרופסור מאוניברסיטת בר אילן ומהאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, הינו גם שחקן ושופט טניס המייצג את ישראל כשופט כיסא במשחקי גביע דיוויס בארץ ובחו“ל, ובתחרויות שהבולטת ביניהן היתה אליפות ארה“ב.

 

המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

 

המקהלה הקאמרית, זוכת המקום הראשון בתחרות המקהלות הארצית לשנת 2008 ,מונה 32 חברים, מרביתם סטודנטים או בוגרי האקדמיה למוסיקה בירושלים.  המקהלה נוסדה בשנת 1969 בידי אבנר איתי. כבר בראשית דרכה הוכרה כאחת המקהלות הטובות בארץ והופיעה עם תזמורות רבות, בהן הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור והתזמורת הקאמרית הישראלית.  המקהלה הופיעה בין היתר תחת שרביטם של המנצחים ליאונרד ברנשטיין, זובין מהטה, גארי ברתיני, קורט מזור ודניאל בארנבוים. בשנת 1973 מונה סטנלי ספרבר למנהלה האמנותי של המקהלה הקאמרית, ותחתיו מרבה המקהלה להופיע ברחבי ישראל ובין היתר משתתפת בקביעות בפסטיבל אבו גוש, בפסטיבל ישראל ובפסטיבל ”מוצארט“ במרכז אלמא.  המקהלה מתמחה בשירת א-קפלה, אך בשנים האחרונות הופיעה גם עם תזמורות שונות בביצוע ”המיסה בסי מינור“ מאת באך, ”מיסת נלסון“ מאת היידן, האורטוריה ”אלכסנדר נייבסקי“ מאת פרוקופייב ועוד. כמו כן, המקהלה ביצעה את היצירה ”רקוויאם גרמני“ מאת ברהמס במספר הזדמנויות חגיגיות בליווי פסנתר ארבע ידיים. בנוסף, סטנלי ספרבר והמקהלה מרבים לבצע יצירות ישראליות בביצועי בכורה, בשנים האחרונות ביצעו את היצירות ”צלילים, צללים“ מאת ינעם ליף, ”הם אמרו“ מאת יחזקאל בראון ו“רקוויאם“ מאת אהרון חרל“פ, וכן עיבודים מקוריים פרי עטם של חברי ובוגרי המקהלה לשירים ישראלים כמו ”יש לי סיכוי“ מאת אביתר בנאי, ”עטור מצחך“ מאת אברהם חלפי ויוני רכטר ו“הימים הארוכים העצובים“ של אריק אינשטיין ושלום חנוך. בין 2014 ל-2017 המקהלה יצאה ל-3 סיורי קונצרטים בהונגריה, גרמניה ופולין, בהם הופיעה במסגרת פסטיבלים שונים ומול קהל רב של קהילות יהודיות ומקומיות, הן בקונצרטים של מוסיקת א-קפלה והן בליווי תזמורות מרחבי אירופה.

 

 

השראה – סדרת קונצרטים באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים
מפגש מס' 1
22.11, יום רביעי בשעה 20:00
אולם וייז, קמפוס גבעת רם, ירושלים.
מנחה: ד"ר עמית ויינר.
בהשתתפות המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה.
מנצח: סטנלי ספרבר.
בתוכנית:
פולנק, אלגר, מונטוורדי, הנדל, ליגטי ואחרים.

כרטיסים: 80 ₪. מחיר לסדרה כולה (12 מפגשים): החל מ-650 ₪.
לרכישה: רינתיה נסים  concerts@jamd.co.il 052-3836601
לפרטים נוספים: חנה אנגלרד chana@jamd.ac.il  02-6759907
פירוט מלא של היצירות שיבוצעו בקונצרט:

 1. Jacob Handl- Hodie Christus Natus Est
 2. Francis Poulenc- 4 songs
 3. Claudio Monteverdi- SFOGAVA CON LE STELLE
 4. Claudio Monteverdi- ECCO MORMORAR L'ONDE
 5. Ligeti- Night György
 6. Ligeti- Morning György
 7. Edward Elgar- Lux Aeterna
 8. – The Splendour Falls on Castle Walls ירון איגנשטיין
 9. William Byrd – Laudibus
 10. Robert Schumann- Spanisches Liederspiel
 11. תמיד יחכו לך\ לאה שבת, עיבוד: לילך קרקואר
 12. דוד שמש ואנטנה גם\ מילים: ע. הלל, לחן: סשה ארגוב עיבוד: עמית גילוץ
 13. Going home on a cloud – ספיריטואל
 14. Unclouded day- ספיריטואל

 

 

1st concert in the series: "Inspiration", The Jerusalem Academy of Music and Dance.
Wednesday, November 22nd at 20:00, Wise Auditorium in Givat Ram.
Tickets: 80 NIS. Reservations at 052-3836601 or concerts@jamd.ac.il
More info: Chana Englard: 02-6759907, 
chana@jamd.ac.il
Lecturer: Dr. Amit Weiner.
With:
The Jerusalem Academy Chamber Choir.

Conductor Stanely Sperber.