תגיות

,

פסטיבל הולגאב השמיני ליצירה ישראלית-אתיופית ייפתח עם מופע של

גטיש מאמו,

 מהזמרים-יוצרים הפופולריים ביותר באתיופיה כיום

 

הפסטיבל חוגג את היצירה הישראלית-אתיופית

במופעים של מוזיקה, מחול ותיאטרון

הזמרת-יוצרת אבבה דסה ולהקתה במופע אפרו-סול חושני ומלא אהבה

מופע בכורה להצגה "לא נחמדה לקשר רציני" וההצגה "צופית פיקאדו" –

 קבוצת תיאטרון הולגאב

תזטה – אנסמבל המוזיקה הישראלי-אתיופי במופע חדש

מופע סטנד-אפ של שלמה שמואל

להקת Ground Heights במופע מתוך אלבום הבכורה

שיבת ציון: געגועים לישראל של מעלה- מופע של המשוררת חביבה פדיה והמלחינה רוחמה כרמל

ג'אלו והולו – שני מופעי בכורה של להקת המחול ביתא

קפה שחור חזק במופע חדש עם  שירי האלבום השני

מופע סיום: אפרו-בגדאד אקספרס – מפגש פסגה של יוסי פיין, אבטה בריהון ויאיר דלאל

בניהולו האמנותי של אפי בניה ובהפקת בית הקונפדרציה

13-7 בדצמבר 2017

פסטיבל הולגאב ליצירה ישראלית- אתיופית יתקיים זו השנה השמינית  בירושלים בין התאריכים 13-7 בדצמבר 2017 ויתפרס ברחבי העיר: תיאטרון ירושלים, בית הקונפדרציה, בית שמואל, ז'ראר בכר, מתחם התחנה הראשונה ירושלים ובמועדונים הצוללת הצהובה וזאפה.

הפסטיבל,  מבית היוצר של בית הקונפדרציה, מציג את היצירה הישראלית-אתיופית בתחומי המוזיקה, התיאטרון והמחול. מופעי הפסטיבל משלבים את התרבות האתיופית המסורתית עם זו העכשווית, יחד עם היצירה החדשה שנולדה בישראל ומהווה חלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית.

הפסטיבל מתקיים בתמיכת קרן ברכה, משרד התרבות והספורט – מנהל התרבות, עיריית ירושלים – האגף לתרבות ואמנויות, והרשות לפיתוח ירושלים במסגרת "חמשושלים".

אפי בניה, המנהל האמנותי, על הפסטיבל בשנה זו: "הפסטיבל ממשיך לחשוף את העושר העצום של התרבות האתיופית בארץ, את הכשרונות הרבים של בני הדור הראשון והשני לעלייה האתיופית המשמיעים את קולם הייחודי בתחומי המוזיקה, המחול והתיאטרון ומושכים אליהם זה מכבר קהלים שונים ומגוונים. הדור הצעיר של היוצרים שואב משורשים מבית אך מעמיד יצירה עכשווית, בעלת שפה אמנותית חדשה ורבת פנים. אמנם הפסטיבל מתקיים פעם בשנה, אך בית הקונפדרציה מקיים מופעים רבים גם במהלך השנה המקדמים את היצירה הישראלית-אתיופית, כולל ההקמה והתמיכה בפעילות אנסמבל תזטה למוזיקה אתיופית ותיאטרון הולגאב."

הפסטיבל ייפתח עם מופע של גטיש מאמו, מהזמרים-יוצרים הפופולריים ביותר באתיופיה כיום. מאמו, בעל האישיות הבימתית הכריזמטית והקול הקטיפתי, יופיע לצד האנסמבל הישראלי-אתיופי טספה. מאמו חיבר יותר מ-300 שירים לזמרים אתיופים שונים. אנסמבל טספה (תקווה באמהרית), מונהג על ידי הסקסופוניסט-זמר אבטה בריהון, מהמוזיקאים הבולטים שעלו לישראל מאתיופיה. (יום חמישי, 7.12.17, בית שמואל, 21:00)

גטיש מאמו צילום Berket Mesele-Aldaria Mediaand Communication

הזמרת-יוצרת אבבה דסה, אורחת הפסטיבל בשנה שעברה, שבה עם מופע האפרו-סול החושני והמלא באהבה של להקתה. במופע יתארח הזמר אבי וואסה, שכמו אבבה, הוא בוגר המופע של עידן רייכל. אבבה ולהקתה מתמקדים בקצב בועט ומשחרר, בו הגרוב האפריקאי מתמזג בביטים האורבניים של תל אביב ואינו מותיר ברירה אלא לקום ולרקוד. הלהקה מופיעה מזה ארבע שנים ואלבומה הראשון, Who Am I, יצא בשנה שעברה. (מוצ"ש, 9.12.17, מתחם התחנה, 21:00) הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי.

בתחום התיאטרון יציג הפסטיבל את ההצגה צופית פיקאדו של קבוצת תיאטרון הולגאב, בניהולו האמנותי של הבמאי משה מלכא . זוהי קומדית נונסנס ובמרכזה צופית פיקאדו, אסירה קשוחה ושרירית היוצאת לחופשה מהכלא כדי למצוא את אחותה אסתי. צופית הופכת כל אבן כדי לגלות מה קרה לאחותה ועל הדרך מרביצה, רוקדת ומתאהבת. השחקנים מחליפים דמויות בקצב מסחרר, עם מוזיקת ראפ וקטעי וידיאו. (יום ראשון, 10.12.17, בית הקונפדרציה, 20:30)

צופית_פיקאדו. צילום משה מלכא

קבוצת תיאטרון הולגאב תעלה בפסטיבל בנוסף הופעת בכורה של הצגת היחיד "לא נחמדה לקשר רציני" עם השחקנית תהילה ישעיהו. ההצגה עוסקת  באישה המנסה לפתוח פרק ב' בחייה ותוך כדי כך מלגלגת על עצמה, על הקהילה הישראלית-אתיופית ועל המדינה. (יום שני, 11.12.17, כ"ג בכסלו תשע"ח,  בית הקונפדרציה, 19:30, 21:00, יום שלישי, 12.12.17, בית הקונפדרציה, 20:30)

תזטה-  אנסמבל המוזיקה הישראלי-אתיופי יעלה מופע חדש המתמקד בקטעים אינסטרומנטליים מקוריים של הסקספוניסט והזמר אבטה בריהון ובעיבודים של יצירות עתיקות-מסורתיות.  האנסמבל הוקם לפני שלוש שנים על ידי בית הקונפדרציה, במטרה לשמש במה לתרבות המוזיקלית הישראלית- אתיופית המתחדשת. בריהון מכוון את יצירת תזטה אל לבה של המוזיקה האתיופית המסורתית על כליה עתיקים והייחודיים – הקרר, הנבל האתיופי שלפי המסופר מנגנים בו עוד מימי דוד המלך, המסינקו בן המיתר האחד ומערכת כלי ההקשה קברו. (יום ראשון, 10.12.17, בית הקונפדרציה, 20:00)

לראשונה יעלה הפסטיבל מופע סטנד-אפ: "מבוסס על סיפור אמיתי" – שלמה בייבי בייבי, של הסטנדאפיסט שלמה שמואל. המופע המבדר והמקורי מציג בהומור את הפער שבין בני הדור הצעיר שנולד בארץ לבין הוריהם שעלו מאתיופיה, ומגולל את סיפור חייו של שלמה שמואל החל מימיו כילד וכנער מתבגר המתמודד עם החיים בדרכו שלו, ועד האדם הבוגר שהוא כיום. (יום ראשון, 10.12.17, בית הקונפדרציה, 22:00)

להקת Ground Heights תעלה מופע מחומרי אלבום הבכורה שלה – Lemimetow Tuwled ("הדור הבא" באמהרית) – המשלב מוזיקה מקורית שכתבו והלחינו חברי הלהקה ומושרת באמהרית, עברית ואנגלית על ידי הסולנית הכריזמטית חווה הוואן מששה. המוזיקה מתובלת בהשפעות של פופ ישראלי, רגאיי, נאו סול, ריתם נ' בלוז וג'אז. בהופעותיה מבצעת Ground Heights  גם קלאסיקות אתיופיות של אמנים כמחמוד אחמד וג'קי גוסה. (יום שני, 11.12.17, בית הקונפדרציה, 20:30)

את המופע שיבת ציון: געגועים לישראל של מעלה יצרו יחד המשוררת חביבה פדיה והמלחינה רוחמה כרמל. השתיים יצרו פסקול עשיר המורכב משיריה של פדיה העוסקים במתח בין ירושלים, תל אביב ובאר שבע, שיבת ציון ומלכות שבא, ומשלב את הרב-קוליות והדיסוננס שבין גאולה שהיא גלות ובין גלות שהיא גאולה. המלודיות הייחודיות לקוחות מפיוטים ותשבחות לירושלים, הקלטות סאונד מבתי כנסת ומחללים שונים בעיר. (יום שני, 11.12.17, זאפה, 21 :00)

בתחום המחול יקיים הפסטיבל ערב ובו שתי יצירות של להקת המחול "ביתא":

"ג'אלו" מאת  דגה פדר – מופע סולו המשלב תנועה, דיבור, שירה ומוזיקה חיה.

ג'אלו היא קריאת קרב הנהוגה בקרב גברים באתיופיה כשהם יוצאים למסעות מאבק וכיבוש. היצירה של הכוריאוגרפית-רקדנית דגה פדר מתארת מסע אישי בין ההווה לבין העבר, בין האור לבין  החושך – ואת ההישרדות הפיזית והנפשית של ילדה שעזבה את ביתה לישראל, כשהגוף הזוכר מספר את סיפור המסע. מתוך חוויה זו בוחרת פדר לצאת למאבק ולמצוא את מקומה כיום, כאישה וכנציגת קבוצת מיעוט, והיא מחפשת את קולה באמצעות קריאת הג'אלו, קריאה של חוזק ועוצמה.

"הולו" בביצוע להקת המחול ביתא היא יצירה המורכבת מקטעים נבחרים של הלהקה בעיבוד חדש וייחודי  ובהם: "את אני ואני לא את", העוסקת בשאלת ה"אני" כפי שהוא נתפס בעיניו של האחר,          ו-Armija, שבה הרקדניות מתוות בצעדיהן ובגופן מסלולים בתוך מרחב כאוטי, שבו הן נאספות ומתפזרות. (יום שלישי, 12.12.17, אולם ליאו מודל, ז'ראר בכר, 20:00)

"קפה שחור חזק" (אילק סהלו ואורי אלמו), צמד ההיפ-הופ-ראפ הישראלי-אתיופי יופיע בפסטיבל במופע חדש המציג את שירי האלבום החדש והשני של הצמד. "קפה שחור חזק" החלה לפעול ב-2006 ונודעה בגרסת הכיסוי ל"איזו מדינה" של אלי לוזון. ב-2013 הפכו לצמד, שכללו את תרגום שפת ההיפ-הופ לעברית, שחררו סדרה של קליפים מבריקים שצברו מיליוני צפיות וערכו שלושה מסעי הופעות בארה"ב. כמו תמיד, "קפה שחור חזק" מתבלים את שיריהם במסרים מעצימים, מתייחסים לגזענות בחברה הישראלית, אבל לא מוותרים על שמחת החיים האופטימית והמשועשעת. (יום שלישי, 12.12.17, צוללת צהובה, 22:00)

קפה שחור חזק. .צילום תמיר-מוש

הפסטיבל יינעל עם המופע אפרו-בגדאד אקספרס – מפגש פסגה בין נגן הבס יוסי פיין, הסקסופוניסט והזמר אבטה בריהון והמוזיקאי יאיר דלאל. אבטה בריהון, יליד אתיופיה, יופיע בפסטיבל גם במופע הפתיחה עם הזמר האתיופי גטיש מאמו ולהקת טספה. דלאל הוא אמן בינלאומי, מחלוצי סצינת המוזיקה האתנית בישראל ובעולם, וביצירתו משלב בין המסורות המוזיקליות היהודיות והערביות. יוסי פיין הוא מהמוזיקאים הישראלים המצליחים  ביותר בעולם, ובעל שפה מוזיקלית חלוצית ומקורית. פיין ניגן בעבר עם לו ריד, דיוויד בואי ובריאן אינו, הפיק אלבומים לשב"ק ס. והדג נחש וחשף בפני הקהל הישראלי את מוזיקת הדאב. השלושה ישירו את שיריהם בעיבודים חדשים ומפתיעים. (יום רביעי, 13.12.17, צוללת צהובה, 22:00)

 

פסטיבל הולגאב השמיני ליצירה ישראלית-אתיופית

בניהולו האמנותי של אפי בניה בהפקת בית הקונפדרציה

13-7 בדצמבר 2017

 

רכישת כרטיסים באמצעות "בימות" http://tickets.bimot.co.il/

בטל': *6226, 026237000

למידע נוסף חפשו את "בית הקונפדרציה" בפייסבוק

ובטל': 02-6245206, שלוחה 4