תגיות

מקלאסיקה לניאו קלאסיקה

התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן, בניצוח מנהלה המוסיקלי, פרופ' איתן גלוברזון, פותחת את העונה בקונצרט המוקדש לזכרו של הנשיא החמישי של מדינת ישראל יצחק נבון, יושב ראש הועד המנהל (2004-1994) ונשיא כבוד של האקדמיה.

הסולן בקונצרט יהיה החלילן נעם בוכמן, החלילן הראשי של התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור. בקונצרט יבוצעו יצירות מופת ממיטב הספרות הסימפונית שנכתבו בתקופה ובסגנון הקלאסיקה הוינאית, ויצירות מהמאה ה-20 שנכתבו בהשראת התקופה הקלאסית הוינאית.

התזמורת הסימפונית עש מנדי רודן. צלם יונתן דרור

יום שלישי 5.12.17 בשעה 20:00 באולם ימק"א, ירושלים

 

ב-5.12 יתקיים הקונצרט "מקלאסיקה לניאו קלאסיקה", שיפתח את העונה של התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן, של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. על התזמורת ינצח מנהלה המוסיקלי , פרופ' איתן גלוברזון. נעם בוכמן, החלילן הראשי של התזמורת הסימפונית ירושלים, יקח חלק בקונצרט וינגן עם התזמורת. הקונצרט מוקדש לזכרו של הנשיא החמישי של מדינת ישראל, יצחק נבון שהיה יושב ראש הועד המנהל של האקדמיה (1994-2004) ונשיא כבוד שלה.

בתוכנית הקונצרט: פרוקופייב – סימפונייה מס' 1, 'הסימפוניה הקלאסית', נילסן – קונצ'רטו לחליל, בטהובן – הסימפוניה מס' 3, במי במול מז'ור,  'ארואיקה'.

מנהלה המוסיקלי של התזמורת והמנצח, איתן גלוברזון: "הסימפונייה מס' 1 של פרוקופייב היא אחת הפנינים של אולם הקונצרטים. המלחין כתב סימפוניה ברוח הסימפוניה הקלאסית הוינאית כפי שהתוו היידן ומוצרט, אולם השפה המוסיקלית שבה הוא השתמש היא אישית ונועזת והופכת אותה ליצירת מופת המתבוננת בו זמנית לעבר ולעתיד. למלחין הדני קארל נילסן, בן המאה ה-20, שפה הרמונית אישית הנובעת במישרין מההרמוניה המסורתית. הקונצ'רטו לחליל שאותו יבצע עם התזמורת נעם בוכמן, משלב קריצה הומוריסטית לקונצ'רטו הקלאסי, מתוך נקודת מבט מודרניסטית ומקורית.

הסימפונייה השלישית של בטהובן, ארואיקה, היא בין היצירות המעטות שהשפיעו רבות על התרבות המוסיקלית. היא מהווה אחד מנכסי צאן ברזל עיקריים של אולם הקונצרטים. היא מעניקה הן לנגנים והן לקהל חוויה אמנותית ייחודית בעוצמתה".

 

נעם בוכמן, חליל

נעם בוכמן. צילום אילן בשור

יליד תל- אביב, מבכירי החלילנים בישראל. הוא למד באקדמיה למוסיקה ע"ש רובין אצל אורי שוהם, והשתלם בלונדון אצל החלילן וויליאם בנט.

כיום מכהן נעם בוכמן כחלילן הראשי בתזמורת הסימפונית ירושלים והוא הופיע כסולן במספר רב של הקלטות  וקונצרטים בארץ ובמרכזי מוסיקה חשובים באירופה, באמריקה ובדרום אמריקה. הוא מקליט ומשתתף בהרכבים קאמריים שונים, מוזמן לפסטיבלים בינלאומיים והינו חבר מייסד ב"אנסמבל המאה ה-21" עמם הוא גם מופיע כסולן.

באוקטובר 1995 נוגנה בירושלים בכורה עולמית של הקונצ'רטו לחליל "חליל 3000"- יצירתו של שלמה גרוניך שהוזמנה ע"י התזמורת הסימפונית ירושלים והוקדשה לנעם בוכמן.

הקלטותיו כוללות תקליטור  ובו הוא מבצע את "חזיונות " מאת עדן פרטוש והקונצ'רטי של איבר ונילסן, ותקליטור עם נגני ואן-ליר, תקליטור עם הרביעייה הישראלית ובו הוא מנגן יצירות שנכתבו על ידי מלחינים ישראלים, ותקליטור עם התזמורת הסימפונית ירושלים ובו הוא מנגן את "חליל 3000" .

בתקליטורו האחרון מבצע נעם בוכמן יצירות לחליל סולו מאת" י.ס. באך, ק.פ.ע. באך, ינעם ליף, שולמית רן, ויצירות שנכתבו במיוחד עבורו ע"י דן יוהס, שלמה גרוניך, עודד זהבי ונעם שריף שזכו לשבחי הביקורת.

נעם בוכמן מבצע רפרטואר מגוון מתקופות הבארוק והקלאסית ועד למוסיקה בת זמננו, הוא מקדיש חלק ניכר מפעילותו המוסיקלית לביצוע של יצירות ישראליות וזכה בפרס "מבצע מצטיין של יצירות ישראליות" מטעם המועצה לתרבות ואומנות (1993), ובפרס "עדן פרטוש" מאת שר החינוך וזאת במסגרת אירועי שנות החמישים למדינה (1998). בחודש הבא, יופיע בגרמניה תקליטור חדש ובו מנגן נעם בוכמן את שלוש הסונטות לכינור ופסנתר מאת שוברט בגרסה לחליל ופסנתר, הקלטת בכורה עולמית לגרסה לחליל של סונטות אלו.

התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן
התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן כוללת את כל הסטודנטים לכלי תזמורת באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, ומבצעת את הרפרטואר המרכזי בספרות המוסיקה הסימפונית.

התזמורת הוקמה בשנת 2010 על ידי המנצח והפסנתרן איתן גלוברזון, המשמש כמנהלה המוסיקלי מיום הקמתה.

אופן עבודת התזמורת דומה לעבודת גופים מוסיקליים דומים במוסדות חשובים אחרים בעולם.

העבודה לקראת הקונצרטים מתחילה בתקופת חזרות אינטנסיבית עם מדריכי סקציות מהתזמורות המובילות בארץ. בהמשך מתנהלות חזרות נפרדות לכל כלי המיתר ולכלי הנשיפה, ורק לאחר מכן, מתכנסת כל התזמורת לחזרות מלאות. התזמורת מקיימת 3 פרויקטים סימפוניים בשנה.

מאז הקמתה ניגנה התזמורת בקונצרטים רבים, בין השאר בפסטיבל ישראל, בפסטיבל "צלילים במדבר" בפסטיבל "נושפים" בכפר-סבא, ובקונצרטים נוספים רבים, ביניהם כמה קונצרטים שהועברו בשידור חי ב"קול המוסיקה".

התזמורת משתפת פעולה באופן הדוק עם התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור ומנהלה המוסיקלי, מאסטרו פרדריק שזלן. שיתוף הפעולה בין שתי התזמורות כולל קונצרטים משותפים כמו גם מפעל מלגות המאפשר לנגנים מצטיינים מהתזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן להשתלם בנגינה בתזמורת סימפונית ירושלים. כמו כן, משתתפים סטודנטים רבים מהתזמורת בפרויקטים של התזמורת הסימפונית ירושלים, ורוכשים ניסיון חשוב בנגינה בתזמורת מקצועית מהמובילות בישראל.

חלק חשוב מפעילות התזמורת הוא ביצוע של יצירות מאת מלחינים ישראלים, ובהם גם ביצועי בכורה.

התזמורת נושאת את שמו של המנצח פרופ' מנדי רודן. פרופ' רודן, חתן פרס ישראל במוסיקה, כיהן משנת 1962 כפרופסור לניצוח באקדמיה ובין השנים 1994-1985 כראש האקדמיה. הוא ניצח על תזמורות חשובות בארץ ובעולם, ייצג את ישראל ונחשב לאחד מחלוצי ההוראה האקדמית של מוסיקה בארץ.

 

איתן גלוברזון

נמנה על סגל מורי האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, בה הוא מלמד פסנתר וניצוח תזמורת; כיהן בעבר כדיקן הפקולטה לאמנויות הביצוע  וכראש מחלקת הפסנתר. באקדמיה בירושלים משמש גם כמנהל מוסיקלי של התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן, אותה הקים בשנת 2010.

ניצח על תזמורות רבות, ביניהן התזמורת הפילהרמונית הישראלית ,הקאמראטה הישראלית ירושלים,  הקאמרית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים, התזמורת הסימפונית הישראלית- ראשון לציון,  התזמורת הפילהרמונית הצעירה, הסינפונייטה הישראלית ,תזמורת קונצ'רטו גרוסו בפרנקפורט,  תזמורת פסטיבל Penn's Woods  בארה"ב, התזמורת הקאמרית הקיבוצית, תזמורת סימפונט רעננה ועוד.

כיהן בעבר כמנצח הבית בתזמורת הסימפונית חיפה, וכמנצח הבית באופרה הישראלית , שם ניצח על האופרות "נורמה " "צ'נרנטולה","קטיה קאבאנובה", "אנדראה שניה" ,"פיטר גריימס" ,"סימון בוקנגרה" "מאדאם באטרפליי" , " אטילה", רוסלקה" ו "הנערה מהמערב" .

כיהן כעוזר למנהל המוסיקלי בבית האופרה "סאן קרלו" בנאפולי.

ניגן כסולן עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים,  התזמורת הלאומית של דרום אפריקה, התזמורת הסימפונית ברנו ,תזמורת בית הספר הגבוה למוסיקה בהנובר ועוד. כמו כן ניגן ברסיטלים וקונצרטים קאמריים במערב ומזרח אירופה, ארה"ב , והמזרח הרחוק. הקליט רבות עבור "קול המוסיקה".

סיים  בהצטיינות יתרה את לימודי התואר הראשון ותואר אמן בפסנתר ובניצוח  באקדמיה למוסיקה בירושלים. השלים את לימודיו לתואר סולן בבית הספר הגבוה למוסיקה בהנובר.

תלמידם של  דינה תורגמן, בוריס ברמן, אירינה אדלשטיין, מיכאל בוגולבסקי, יהלי וגמן ואריה ורדי בפסנתר ומנדי רודן, הנס הרבט יוריס ולוץ קלר בניצוח.

זכה בפרסים רבים, ביניהם פרס פרנסואה שפירא, ופרסים בתחרויות בינלאומיות באיטליה (דינו צ'אני ב"לה-סקאלה" מילנו) ובדרום אפריקה (UNISA פרטוריה).

הוזמן כמרצה ואמן אורח לאוניברסיטאות ומוסדות מוסיקליים רבים ברחבי העולם, בהם אוניברסיטת ייל, אוניברסיטת סטוני ברוק, אוניברסיטת מקגיל, מונטריאול, הקונסרבטוריון המרכזי בבייג'ין, בית הספר הגבוה למוסיקה בפרייבורג , האקדמיה ע"ש ליסט בבודפשט, אוניברסיטת שיקגו, אוניברסיטת קולומבוס אוהיו, האוניברסיטה הקתולית בוושינגטון, אוניברסיטת מונטקליר,  אוניברסיטת פנסילבניה, פסטיבל המוסיקה בפרוג'ה, איטליה ובית הספר בוכמן-מהטה בתל-אביב.

בשנתיים האחרונות כיהן כפרופסור אורח באוניברסיטת ייל בארה"ב ובאוניברסיטת מקגיל במונטריאול.

לימד כפרופסור אורח במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן ובבית הספר הגבוה למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל-אביב.

 

רבים מתלמידיו זכו בפרסים בתחרויות בארץ ובתחרויות בינלאומיות, ומופיעים דרך קבע על במות הקונצרטים בארץ ומחוצה לה עם מיטב התזמורות.

 

במקביל לעיסוקיו המוסיקליים איתן גלוברזון עוסק גם במחקר מדעי. הוא בעל תואר דוקטור בחקר המוח  מטעם המכון הבינתחומי לחקר המוח באוניברסיטת בר אילן. כיום עוסק במחקר בשיתוף עם מעבדות במוסדות מחקר רבים, ביניהם אוניברסיטת העיר ניו יורק, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטאות אוטאווה ומקגיל בקנדה, ומכון וייצמן למדע.

המחקרים בהם הוא עוסק כוללים מחקרים התנהגותיים ומחקרי הדמיה מוחית הבוחנים תפיסה אודיטורית, קוגניציה מוסיקלית, פרוזודיה באוכלוסיה הכללית ובספקטרום האוטיסטי, שליטה מוטורית, ושירת ציפורים.

מוזמן תכופות כמרצה אורח בכנסים מדעיים בין לאומיים בארץ ובחו"ל.

מאמריו המדעיים פורסמו בכתבי עת מדעיים חשובים.

 

יצחק נבון

הנשיא החמישי של מדינת ישראל, נודע בפעילותו הציבורית הענפה, אך בד בבד היה איש רוח ויצירה. חיבתו למוזיקה הייתה רבה והוא הכיר בחשיבותה של המוזיקה כפי שבאה לידי ביטוי בסיפור המופלא על שאול ודוד: "ולקח דוד את הכינור וניגן בידו ורווח לשאול וטוב לו וסרה מעליו הרוח הרעה". (שמואל א', ט"ז; כ"ב). כנבחר ציבור אשר מילא כל תפקיד בחייו מתוך אהבת העם והמדינה, הוא עמד על התפקיד החשוב שהאקדמיה למוזיקה ולמחול ממלאה בעיצוב צביון החברה בירושלים, ובראייה הכוללת יותר טען כי: "עתיד המדינה טמון באיכותה, ואיכותה נובעת מרמת האמנות, המדע והמוסר." ראייה זו היא שהובילה אותו לעמוד בראש הוועד המנהל של האקדמיה שנים רבות ולימים לשמש נשיא כבוד של מוסד זה.

 

בקונצרט זה מארחת האקדמיה למוזיקה ולמחול נציגים של "בית שלום יפן", אגודת נוצרים יפנים ידידי ישראל, המבקרים בימים אלו בארץ. יצחק נבון היה ידיד אמת של מייסד הארגון, האב טקג'י אוצקי, וייסד בארץ עמותת ידידים הנקראת היום עמותת ידידי 'בית שלום יפן' בישראל ע"ש יצחק נבון. אנשי "בית שלום" מביעים את אהבתם העמוקה לישראל בתפילה, בשירה ובמוזיקה החוצה מרחקים, גבולות ודתות.  במלאות שנה לפטירתו של הנשיא יצחק נבון מוקדש קונצרט זה לזכרו ולפועלו הרב. יהי זכרו ברוך.

 

מקלאסיקה לניאו-קלאסיקה – קונצרט פתיחת העונה של התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

יום שלישי 5.12 בשעה 20:00, אולם ימק"א, ירושלים.

פרופ' איתן גלוברזון, מנצח

נעם בוכמן, חליל
בתוכנית
:
פרוקופייב – סימפונייה מס' 1, אופוס 25, 'סימפונייה קלאסית'
נילסן
 – קונצ'רטו לחליל
בטהובן
 – הסימפוניה מס' 3, במי במול מז'ור, אופוס 55, 'ארואיקה'
מחיר כרטיס : 70 ₪. גמלאים: 40 ₪. סטודנטים: 20 ₪

להזמנה: 054-9293405 או באתר האקדמיה www.jamd.ac.il

From Classics to Neo-Classics – Opening of the Season, The Mendi Rodan Symphony Orchestra

The Jerusalem Academy of Music and Dance
Monday 22/1 at 20:00.
YMCA, Jerusalem.

Prof. Eitan Globerson, Conductor.

Noam Buchman, Flute.

Program:
Prokofiev – Symphony No. 1 Op. 25 “Classical Symphony”

  1. Nielsen– Flute Concerto, CNW 42

Beethoven – Symphony No. 3 in E Flat Major, Op. 55 “Eroica”

Tickets: 70 NIS. Senior citizens: 40 NIS. Students: 20 NIS. 054-9293405, www.jamd.ac.il