תגיות

, , , , ,

Andres Mustonen by Vytautas Petrikas (002)7

 

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון מארחת בקונצרט מיוחד את המנצח והכנר האסטוני אנדרס מוסטונן, את החזן ישראל רנד ושתי מקהלות – מקהלת אלרהיין האסטונית ומקהלת בת-קול הישראלית. במרכז הקונצרט עומדת יצירתו הגדולה של פרנץ ליסטסימפוניית דנטה – בעקבות הקומדיה האלוהית. כמו כן יושמעו "שחר" פואמה סימפונית מאת היינו אלר, "אשכבה לבן עמי" לחזן, למקהלה ולתזמורת מאת יוסף ברדנשווילי וקונצ'רטו לכינור בלה מינור, רי"ב 1041 של  י.ס. באך שיבוצע במקום יצירתו של גדעון לבינסון, דור אי מופאסל, שתוכננה במקור לקונצרט ותבוצע במועד אחר.

הקונצרט מתקיים במסגרת פסטיבל מוסטונןפסט המתקיים ברחבי הארץ זו השנה ה-5.

 

אנדרס מוסטונן, מנצח וכנר

אנדרס מוסטונן

בעונות הקונצרטים האחרונות היה המוסיקאי האסטוני אנדרס מוסטונן פעיל מאד בסצנת המוסיקה הישראלית כולל שיתוף פעולה עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון. את הופעותיו של מוסטונן ניתן לאפיין כהופעות אישיות במיוחד. את רוב עשייתו כמנצח הוא מקדיש ליצירות קוליות ולסימפוניות דרמטיות. מוסטונן מאד פעיל בביצוע יצירות של מלחינים בני דורו וחש שותף בתהליכי היצירה. לצד עבודת הניצוח ממשיך מוסטונן לעמוד בראש "הורטוס מוסיקוס", קבוצת הנגנים שהקים כסטודנט בשנות השבעים של המאה שעברה. הקבוצה שהחלה את דרכה בביצוע מוסיקה נוצרית מוקדמת, עוסקת כיום גם במוסיקה מסורתית הודית, יהודית וערבית וביצירות חדישות. עוד מרבה מוסטונן לנגן עם חברים מוסיקה קאמרית ולבצע עם רביעיית "ארט ג'ז" עיבודים ליצירות מופת.

 

ישראל רנד, חזן

ישראל רנד צילום צביקה טישלר5

החזן ישראל רנד נולד בתל אביב והיה סולן במקהלת הילדים של החזן שלמה רביץ. רנד היה תלמידו של החזן משה שטרן במכון הישראלי לחזנות אותו סיים בהצטיינות. הוא שימש כחזן בבית הכנסת "היכל מאיר" בתל אביב, בבית הכנסת המפטון בלונג איילנד, ניו יורק ובבית הכנסת הגדול ברמת גן. רנד הופיע בבתי האופרה ובאולמות קונצרטים גדולים בעולם בהם לינקולן סנטר ניו יורק, בתי האופרה בפראג, בודפשט ופאלם ביץ' בליווי תזמורות בתי האופרה. הוא מופיע בקביעות בסדרות הקונצרטים של אנסמבל "יובל" עם והפילהרמונית הישראלית בניצוח מרדכי סובול. ישראל רנד הופיע גם בהפקות תיאטרון ה"יידישפיל". הוא מוזמן תדירות לתכניות רדיו וטלוויזיה. הרפרטואר שלו כולל לצד פרקי חזנות, שירים נפוליטניים, יידיש, שירים ישראלים שירים וחסידיים. ישראל רנד משמש כמרצה בכיר בבית הספר לחזנות בפתח תקווה, אותו מנהל אלי יפה.

 

מקהלת אלרהיין

את מקהלת אלרהיין הקים בטאלין בשנת 1952 היינו קליוסטה, שניצח על המקהלה ודאג לפיתוחה עד למותו בשנת 1989. בין השנים  1970 ו-2012 עבדה לצדו המנצחת טילה-אסתר לויטמה. אלרהיין היה עם השנים למסגרת מוסיקלית הכוללת לצד מקהלות הילדים והנערות המופיעים כל הזמן, גם מרכז ללימודי מוסיקה שכל חברי המקהלה חייבים ללמוד בו. משנת 2012, מנהלים את המקהלה, אינגריד קרביץ כמנצחת ראשית, אולה סאנדר, מורה לסולפג', ויליה סילזבסקי, פיתוח קול, קדרי תומויה, פסנתרנית ומנהלת המקהלה היא מריט טולינג. מקהלת אלרהיין זכתה בפרסים בתחרויות בינלאומיות בבאדן, אוסטריה, (2012) ובתחרויות טאלין,קנטוניגקרוס, ספרד ובלימסול, קפריסין  (2013). בשנת 2014 זכתה המקהלה בפרס הגדול בתחרות "סגיצי" בגורציה באיטליה.

 

מקהלת בת-קול

על מקהלת בת קול של הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה-תל-אביב שהוקמה בשנת 1984 מנצחת ענת מורג. במקהלה חברות נערות בין הגילים 12 ו-18.המקהלה זכתה בפרסים ראשונים ובמדליות זהב בתחרויות בינלאומיות בפינלנד, באוסטריה, בסלובקיה ובאיטליה. המקהלה השתתפה בפסטיבלי מוסיקה בהולנד, בספרד, באנגליה, בהונגריה בגרמניה ובסין ובעונה זו מתארחת המקהלה בשוויץ. לצד קונצרטים לקהל הרחב הופיעה המקהלה עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית והסימפונית הישראלית ראשון לציון ובהפקות האופרה הישראלית החדש. כיום שרים ב"בת קול" כ-160 ילדים בארבעה הרכבים. לצד מקהלת הנערות בת-קול פועלות שלוש מקהלות צעירות לבני  4 עד 12, ועליהם מנצחת  דליה לזר-שמעון, בוגרת המקהלה .

 

ליסט / סימפוניית דנטה – בעקבות הקומדיה האלוהית

סימפוניית דנטה מבוססת על סיפור מסעו של דנטה אליגיירי בשאול כפי שתואר בקומדיה האלוהית והיא אחת מיצירותיו החשובות והמפורסמות. כבר בשנת 1838 החל ליסט להגות ברעיון כתיבתה, אך הוא השלים את כתיבתה רק בקיץ 1855 ובכורתה התקיימה רק בנובמבר 1857 בדרזדן. ליסט עצמו ניצח על הבכורה והוא הקדיש את היצירה לחברו הטוב וגנר שעזר לו והדריכו לאורך שנות כתיבת היצירה המורכבת. כמו בשאר הפואמות הסימפוניות שכתב, גם כאן קיים הקשר האמיץ בין הטקסט ספרותי לבין המוסיקה. ליסט התלבט בעניין סיום היצירה. למעשה הוא חיבר שני נוסחים האחד שקט ומאופק השני עוצמתי ומסעיר. בעצתו של וגנר הוא החליט לבצע את הנוסח השקט וזה גם הנוסח שיבוצע בקונצרט. היצירה היא בהשתתפות מקהלה.

היינו אלר / שחר פואמה סימפונית

"שחר", אחת הפואמות הסימפוניות של היינו אלר נחשבת לביטוי תמציתי של המוסיקה הנורדית. יצירה המאופיינת בשפה מוסיקלית בהירה ועתירת דמיון ומבטאת את אהבת המלחין לטבע. הפואמה הסימפונית "שחר" הייתה לאחד מסמלי המוסיקה האסטונית ומנוגנת באולמות הקונצרטים בעולם כבר כמאה שנים. להיינו אלר, חלוץ המוסיקה האסטונית הלאומית מעמד שווה בארצו למעמד של גריג בנורבגיה ושל סיבליוס בפינלנד. השימוש הרב שלו במוסיקה עממית דומה לזה של ברטוק בהונגריה.

 

ברדנשווילי / "אשכבה לבן עמי" לחזן, למקהלה ולתזמורת

את "אשכבה לבן עמי" לחזן, למקהלה ולתזמורת  חיבר ברדנשווילי בשנת 2015 להזמנת התזמורת הקאמרית פוטסדאם בגרמניה. היצירה בנויה מכמה חלקים כאשר השיא שלה הן המלים האחרונות "מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא". מוסיקלית ראה ברדנשוילי ביצירה הזדמנות להפגיש את המסורת היהודית והגרמנית, וההרמוניה המאפיינת את היצירה נכתבה בהשראת האקורד המפורסם מתוך "טריסטן ואיזולדה" של וגנר.

 

באך / קונצ'רטו לכינור בלה מינור, רי"ב 1041

את קונצ'רטו לכינור בלה מינור, רי"ב 1041  חיבר באך בהיותו בנסיכות קתן והוא ייעד אותה לנגן הראשי של תזמורת הנסיכות, יוזף שפיס (SCHEPIS), אחד הנגנים המעולים שנקלטו בנסיכות לאחר שמלך פרוסיה פיזר את תזמורת החצר בברלין. גאונותו של באך מוצאת את ביטויה בכך שחרף מגבלות נגני התזמורת, הוא הצליח לשכלל את צורת הקונצ'רטו התלת-פרקי שקבל מוויואלדי בהעשרת המרקם התזמורתי, ברעיון של הנושאים המרכזיים, בלווי שהוא מעניק לסולנים ובייחוד בקונטרפונקט.

מועדי הקונצרטים:

תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה בית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ')

יום שני, 19 בפברואר 2018 בשעה 20:00

 

ראשון לציון, היכל מאיר ניצן לאמנויות הבמה

יום ראשון, 25 בפברואר 2018 בשעה 20:00

רכישת כרטיסים: טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.

 

מחיר כרטיס: 110-230 ₪.
מחירי הכרטיסים נקבעים לפי המושבים באולם, הנחות לגמלאים, תלמידים, סטודנטים וקבוצות.

לפרטים נוספים: תמר אומנסקי 03-9484841 | 0523-638078

 

Mustonen Fest

Andres Mustonen, conductor, violinist

Israel Rand, cantor

Ellerhein Girls’ Choir

Bat Kol Choir

 

 Heino Eller "The DAWN", Symphonic Poem

Josef Bardanshvili Hashkava LeBen Ami (“A Prayer for the Reposed")

For Cantor, Choir and Orchestra

Johann Sebastian Bach Concerto for violin in A minor, BWV 1041