תגיות

להתראות שם למעלה

AU REVOIR LÀ-HAUT
המועמד ל– 13 פרסי סזאר,

יפתח את פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה– 15

ב– 13 במרץ 2017,

לכבוד הפסטיבל יגיעו לארץ
אלבר דופונטל הבמאי והשחקן הראשי של סרט הפתיחה,
והבמאי רובר גידיגיאן וזוגתו השחקנית אריאן אסקאריד

 

הפסטיבל יתקיים השנה בסינמטקים של תל אביב,
חיפה, ירושלים, חולון, הרצליה, שדרות וראש פינה,
ובגלובוס מקס אשדוד עד 7 באפריל

 

המהדורה ה- 15 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי תיפתח ביום חמישי 13 במרץ, הפסטיבל מופק על ידי חברת ההפצה עדן סינמה בע"מ בראשות קרולין בונה והמכון הצרפתי בישראל ונערך בחסות יוניפרנס פילמס, המכון הצרפתי בפריז ועיריית תל אביב-יפו מחלקת מופעים.

 

השנה פסטיבל הקולנוע הצרפתי חוגג 15 שנה, גיל יפה. המהדורה ה-15 תהיה מיוחדת עם תוכנית מגוונת עם כמה בחירות מפתיעות ומרגשות המעוררות מחשבה על המצב החברתי, על ההיסטוריה ועל המורכבות של בני האדם. הפסטיבל יציג סרטים מן השנה האחרונה, בצד כמה קלאסיקות מרגשות של הקולנוע הצרפתי.

 

סרטי הפסטיבל השונים זכו יחד קרוב ל- 40 מועמדויות לפרסי הסזאר- האוסקר הצרפתי, ולשלל מועמדויות ופרסים בתחרויות קולנוע נוספות בצרפת. חשוב לנו לציין גם שחמישה מבין סרטי הפסטיבל נוצרו על ידי במאיות וביותר ממחצית מבין סרטי הפסטיבל הדמות הראשית, או אחת הדמויות הראשיות הן נשים.

 

 

את הפסטיבל יפתח אחד הסרטים הטובים של השנה "להתראות שם למעלה" של אלבר דופונטל על פי ספרו של פייר למייטרה, שזכה על ספרו בפרס גונקור, הפרס החשוב ביותר בצרפת לספרות.

הסרט זכה להצלחה גדולה בצרפת גם בקרב הקהל וגם בביקורת והוא מועמד ל- 13 פרסי סזאר, לסרט, לבמאי, לעיבוד, ארבעה פרסי משחק ועוד פרסים רבים נוספים.

רגע לפני סיום מלחמת העולם הראשונה, מציל אדואר פריקור אמן מוכשר, את מנהל החשבונות הצנוע אלבר מילאר. מה שמחבר בינם זו השנאה למפקד קפטן פרדל, לאחר המלחמה יוצאים השלושה למלחמת הישרדות אחרת, פרדל מתעשר על גב המתים ואלבר ואדואר מתכננים נקמה ותרמית מונומנטלית משל עצמם. זוהי חוויה קולנועית בלתי נשכחת. הבמאי והשחקן אלבר דופונטל יכבד את הקרנות הבכורה בנוכחותו.

 

אורחים נוספים בפסטיבל הם הבמאי המוערך רובר גידיגיאן, ורעייתו השחקנית אריאן אסקאריד, שיגיעו להציג את סרטם "בית ליד הים". זהו שיתוף פעולה מוצלח נוסף בין השניים, בארץ זכה להצלחה גדולה סרטם "שלגי הקילימנג'רו". הסרט החדש עוסק ביחסים במשפחה עם מותו הקרוב של ראש המשפחה, ובמבט מעניין על צרפת המתמודדת עם גל הפליטים.

 

אל תפספסו את "ברברה" של מתייה אמלריק שקיבל את פרס לואי דלוק ואת פרס ז'אן ויגו. הסרט על הזמרת ברברה מציג בעדינות ובחוכמה תמונה מורכבת של הכישרון הגדול של השנסון הצרפתי, עם הפרשנות הנפלאה של השחקנית ז'אן בליבר. בנוסף לסרט, בכמה מהסינמטקים הזמרת נעמי דהן תשיר משירי ברברה בצרפתית בליווי גיטריסט וקלרניתן וגם תבצע כמה משיריה המקוריים.

 

אנייס ג'אוי תפתיע אתכם בסרט "חמישים אביבים" על בת 50 רגישה ומיוחדת במינה. כשהגיבורה של הסרט נפגשת עם אהבת הנעורים שלה היא עושה הכל כדי להתחמק מהגורל שלה, אבל לא הכל בשליטתה וחיים חדשים מחכים לה.

 

הסרט המוערך "120 פעימות בדקה" של רובין קמפילו שזכה בפרס גרנד פרי בפסטיבל קאן האחרון, ומועמד ל- 13 פרסי סזאר. זהו סרט בקצב סוחף שמציג יושרה וגאווה. באמצעות סיפור חזק הסרט יציג לפניכם את אחד הרגעים הגדולים של הקולנוע הצרפתי השנה.

 

חשוב לנו לתת מקום בפסטיבל גם לסרטי ביכורים כמו "התזמורת" של ראשיד האמי, זהו סרט ראשון מלא כשרון על המוזיקה כאמצעי חברתי לפיתוח האישיות ולהשתלבות בחברה.

 

הבמאי זבייה לגראן מתגלה ככישרון ענק במותחן מדהים הפורס בפנינו מצוקה אמיתית המתקיימת בין דלתות הבית, "משמורת", הוא סרט העוסק בקונפליקט האדיר בו מצוי הילד על רקע פרידת הוריו.

 

השחקנית שרה פורסטייה, יצרה סרט מרגש וסוחף "מו". הסרט מספר על מפגש בלתי אפשרי בין בחורה אינטליגנטית מבית עני הסובלת מגמגום קשה לבין פושע צעיר ושרמנטי הסובל מדיסלקציה.

 

בסרטו הדרמתי "מרלין" הבמאי גיום גליין מספר בדיוק רב את סיפורה של צעירה מהפריפריה שמגיעה לפריז במטרה להיות שחקנית ועליה לעבור משוכות רבות בדרכה.

 

קרין ויאר מרגשת ומשעשעת בדרמה הקומית "קנאה" שמבוססת על תסריט של דויד פונקינוס, על אחד המניעים לנפש האדם – הקנאה, תפקיד שהעניק לשחקנית המופלאה הזו מועמדות נוספת לפרס הסזאר.

 

בסרט "להיות מספר אחת" הבמאית טוני מרשל עוסקת במשמעותם של משחקי כוח. בסרט מככבת עמנואל דבוס בתפקיד נהדר שגם הוא זיכה אותה במועמדות לסזאר.

 

עוד סרט שלא כדאי להחמיץ הוא "בית הקפה של ברברה בכפר" קומדיה משעשעת וקצבית שתרגש אתכם בזכות הופעתם של שניים מגדולי השחקנים של צרפת ז'ראר דפרדייה וקתרין דנב שחוזרים לשתף פעולה לאחר שנים רבות.

 

נושא ההורות שנוגע לכולנו בא לידי ביטוי בסרטו של פיליפ ליורה "הבן של ז'אן", סרט חזק ואנגמטי עם התפתחויות לא צפויות.

 

לסיום, סרט הנעילה של הפסטיבל "קשר משפחתי", סרטה הנפלא של קרין טרדיו שזכה לשבחים במסגרת השבועיים של הבמאים בפסטיבל קאן האחרון. זו קומדיה דרמטית בכיכובם של פרנסואה דמיין וססיל דה פרנס, העוסקת בחיפוש אחר האב. הסרט נע כל הזמן בין צחוק לרגש.

 

כמו בכל שנה, בתכנית הפסטיבל נציג גם ארבעה סרטים קלאסיים, אנו מזמינים אתכם לגלות מחדש ארבעה במאים בולטים משנות העשרים עד שנות השישים עם יצירות המופת: "הלא אנושית" סרטו של מרסל לרבייה משנת 1924, סרט אילם עם מוזיקה של דאריוס מיו. "קסדת הזהב" של ז'אק בקר משנת 1952, שגילה לעולם את סימון סניורה המופלאה. "קאן קאן צרפתי" של ז'אן רנואר משנת 1954, עם ז'אן גבאן הבלתי נשכח. ולסיום הדובדבן שבקצפת "עיניים ללא פנים" של ז'ורז' פראנז'י משנת 1960, סרט אימה מכונן שהיווה להשראה ליוצרים כמו אלמודובר שביסס עליו את סרטו "העור בו אני חי" והיה הבסיס לשירו של בילי איידול Eyes Without a Face. במוקד של שני הסרטים, "עיניים ללא פנים" כמו סרט הפתיחה "להתראות שם למעלה", מוצגות מסיכות המתקשרות לאווירת חג הפורים שחל לפנים פתיחת הפסטיבל.

 

הסרטים מתורגמים לעברית, ורובם מתורגמים גם לאנגלית.

 

הפסטיבל מופק על ידי חברת עדן סינמה והמכון הצרפתי בישראל בשיתוף עם:

המכון הצרפתי בפריז

Unifrance Films – החברה הממשלתית לקידום קולנוע צרפתי בעולם.
עיריית תל אביביפו מחלקת המופעים

Air France  שירות בעל ערך מוסף ללקוחותינו אשר יתרום לחוויית הטיסה, ערך שהקבוצה מובילה ומחזקת בקפדנות.

דיסקונט – מתאימים לך יותר, הבנק מציע מגוון תוכניות אטרקטיביות למשפחה כולה.

קלאב מד – החופשה האולטימטיבית לכל המשפחה ביעדים היפים בעולם.

L'OCCITANE EN PROVENCE – מוצרים לטיפוח הפנים והגוף מדרום צרפת.

דיגיטייטל – שירותי תרגום לסרטים.

 

פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה-15

בסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, חולון, הרצליה, שדרות וראש פינה,
ובגלובוס מקס אשדוד החל מתאריך 13 במרץ ועד 7 באפריל.

 

לרשימת הסרטים המלאה ולפרטים נוספים כנסו לאתר הפסטיבל

https://festival-cinemafrancais.co.il/

 

עקבו אחרינו גם בפייסבוק

https://www.facebook.com/FrenchCinemaIsrael/

 

פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה- 15
15EME EDITION DU FESTIVAL DU FILM FRANCAIS
13/03-07/04/2018
סרט הפתיחה:
AU REVOIR Lְ-HAUT / להתראות שם למעלה
בימוי: אלבר דופונטל
תסריט: אלבר דופונטל
שחקנים: נאיואל פרז ביסקאיאר, אלבר דופונטל, לורן לאפיט
דרמה, 117 דקות
באדיבות סרטי נחשון
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית
הסרט זכה ל- 13 מועמדויות לפרסי הסזאר
דרמה צבעונית, עשירה וסוחפת שזכתה לשבחי הקהל והביקורות.
להתראות שם למעלה מספר את סיפורם של אדואר פריקור, אמן מחונן, וחברו מנהל החשבונות – אלבר מילאר. היכרותם בשדה הקרב של 1918 קושרת את גורלם לנצח, ובאקט של הישרדות ונקמה כנגד מפקדם תאב הכח והבצע, הם מתכננים תרמית מונומנטלית משל עצמם….
תוך שימוש במסכות, תלבושות ומוסיקה, הסרט מספק יופי חזותי, עושר קולנועי וצלילה אל נפשם מלאת הרבדים של הגיבורים.

"אלבר דופונטל ביים את אחד הסרטים היפים ביותר השנה, חמישה כוכבים" 20 minutes
"סרט מלא מתח וגם פיוטיות, עם קטעי הומור ורגעים של התעלות" Studio Cine Live

"תענוג אמתי לראות קולנוע צרפתי שיכול להיות אפי ומרגש מבלי לפול למלכודת של מתיקות, חמישה כוכבים"
Lexpress
לצפייה בטריילר מתורגם לעברית:

BARBARA / ברברה
בימוי: מתייה אמלריק
תסריט: מתייה אמלריק, פיליפ די פולקן
שחקנים: ז'אן בליבר, מתייה אמלריק, ונסן פיירני
דרמה מוזיקלית ביוגרפית, 97 דקות
באדיבות גומון
צרפתית, תרגום לעברית
הסרט זכה ל- 8 מועמדויות לפרסי הסזאר

בריז'יט היא שחקנית העומדת לגלם את הזמרת הצרפתייה ברברה, בסרט חדש שיצטלם בקרוב. היא עובדת על הדמות, על הקול, על השירים והמנגינות. זהו אתגר גדול עבורה, אך היא מוצאת כוחות מפתיעים להתגבר על המכשולים. במקביל איב, במאי הסרט, גם מתכונן. הוא נובר בארכיונים, מאזין למוזיקה, ונותן לעצמו לפול בקסמיה של השחקנית ולהיות שם עבורה.
"הודות למבנה היחודי ולהופעתה לז'אן בליבר, מתייה אמלריק מצליח להציג סרט מלא תחכום. יצירת אמנות אמיתית."
Libיration
"אל תחששו להסתיר את ההתלהבות שלכם, סרט מעורר התפעלות." Positif
פרס לואי דלוק 2017, פרס ז'או ויגו, ופרס לפיוטיות בקולנוע פסטיבל קאן 2017.
לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

AURORE / חמישים אביבים
בימוי: בלנדין לנאוה
תסריט: בלנדין לנאוה, ז'אן לוק גאג'ה
שחקנים: אנייס ג'אוי, טיבו מוטלמבר, פסקל ארביטו
דרמה קומית, 87 דקות
באדיבות קולנוע חדש
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

חמישים אביבים באדיבות קולנוע חדש AURORE_10223408_RET

אורור פרודה מבעלה, פוטרה לאחרונה מעבודתה ורק גילתה שהיא עומדת להפוך לסבתא. היא נאלצת לקחת על עצמה עבודות ניקיון ומתקשה להתמודד עם קשיי הפרנסה. כשהיא נתקלת בדרך מקרה, באהבה הגדולה של חייה מימי הנעורים היא מחליטה לנקוט צעדים ולעשות הכל כדי לשנות את מהלך חייה. אולי עכשיו כשהיא חוגגת 50 אביבים זה הרגע לשינוי ולתקווה.
"סרט משעשע ונוגע ללב עם שחקנים מקסימים" Charlie Hebdo
לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

120 BATTEMENTS PAR MINUTE / 120 פעימות בדקה

בימוי: רובין קמפילו
תסריט: רובין קמפילו, פיליפ מנגה
שחקנים: נאיואל פרז ביסקאיאר, אדל הנל, ארנו ולואה
דרמה, 140 דקות
באדיבות בתי קולנוע לב
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

פסטיבל קאן 2017 – זוכה פרס הגרנד פרי
הסרט זכה ל- 13 מועמדויות לפרסי הסזאר

בתחילת שנות התשעים בפריז, קבוצת המחאה ACT UP שפועלת למען טיפול ומניעת הדבקה ב-HIV מורכבת ממגוון חברים יוצא דופן – צעירים בעלי אג'נדה פוליטית, אנשים שחיים עם הנגיף ובני משפחתם, חברים של חברים של חברים, וסתם אנשים שאוהבים להילחם למען מה שהם חושבים שנכון. ניית'ן, חבר חדש בקבוצה, מוצא את עצמו מוקסם ממנה ומפעילותה – מפעילויות השטח שנעשות לפעמים נגד החוק, מהדיונים הסוערים על כמה רחוק כדאי וצריך ללכת, ובעיקר מהאנשים עצמם, וחלקם במיוחד…
"120 פעימות בדקה" הוא מסע מרגש שמכניס אותנו לנעליהם הגדולות של צעירים ששמו להם למטרה לשנות את העולם לטובה, מסע שהוא רכבת הרים עוצרת נשימה שסחפה את פסטיבל קאן, זכתה בפרס ה"גרנד פרי" היוקרתי ותייצג את צרפת במירוץ לפרס האוסקר. בין הצלחה לכישלון, בין חשש לתקווה, בין הרצאה בכיתה לפעילות מחאה מחתרתית לריקודים ברחובות – נשמח, נתאכזב, ונתאהב.

"סרט כה מוצלח, כה מרגש, כה נוגע ללב… מלא חסד, אנרגיה פנימית ותשוקה גדולה. נוגע עמוק בכל צופה. מעולה!" L’Express

לצפייה בטריילר מתורגם לעברית:

JUSQU’A LA GARDE / משמורת

בימוי: זבייה לגראן
תסריט: זבייה לגראן
שחקנים: דניס מנושה, לאה דרוקר, תומא זיוריה, מתילד אונבו
דרמה, 93 דקות
באדיבות סרטי שובל
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית
זוכה פרס הבימוי בפסטיבל ונציה 2017

אנטואן ומרים מתגרשים. הבת ז'וזפין הגיעה לבגרות ונותר רק להחליט גורלו של הבן, ז'וליאן. מרים רוצה משמורת בלעדית וז'וליאן מסכים איתה. בבית המשפט הוא מגנה את אביו. למרות זאת, השופט מחליט על משמורת משותפת. אנטואן מנסה ליצור קשר עם הבן, אך ז'וליאן חש משותק, נקרע בין השניים.
הסרט עוסק מזווית חדשה בנושא המוכר של מאבקי משמורת, ועוקב בתבונה, בריחוק ובחמלה אין קץ, אחר צלילתה של משפחה אל אובדנה.
לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

LA MELODIE / התזמורת
בימוי: ראשיד האמי
תסריט: ראשיד האמי, , לורן גיי, ולרי זנטי
שחקנים: קד מראד, סמיר גסמי, רנלי אלפרד
דרמה, 102 דקות
באדיבות סרטי שובל
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית
בשעה שאין ביקוש לכישורי הנגינה שלו, סימון הכנר מתחיל ללמד תזמורת תלמידים בבית ספר של ילדים ממשפחות קשות יום. הילדים שמעולם לא נגעו בכינור, עושים מהשיעור צחוק. כאשר ילד שחום עור מציץ מהחלון ונכנס לכיתה כדי לנסות לגעת בכלי הנגינה הוא מתגלה כבעל כשרון נדיר והופך במהרה למוביל הקבוצה, מה שמאתגר את סימון להוביל את התזמורת להופיע באולם הקונצרטים הכי גדול בפריז. רגע לפני המופע הגדול, סימון מקבל הצעה שאי אפשר לסרב לה. נראה שהילדים שמתחילים להתחבר לנגינה ולמצוא בה מפלט, עומדים לחוות אכזבה גדולה. האם סימון יקריב את הקריירה שלו לטובתם?
"נדיב ואנושי, סרט ביכורים על מורה לכינור המתעמת עם תלמידים משכונות מצוקה, מרעיד את מיתרי הלב" Le Croix
"הבמאי באמצעות בימוי שקט ודיסקרטי מצליח לשכנע בכך שמוזיקה יכולה לשנות התנהגות ויכולה להאיר את הפנים העקשניים ביותר" Tיlיrama
לצפייה בטריילר מתורגם לעברית:

M מו /
בימוי: שרה פורסטייה
תסריט: שרה פורסטייה
שחקנים: שרה פורסטייה, רדואן הרג'אן, ז'אן פייר לאו, ליב אנדרן
דרמה, 98 דקות
באדיבות MK2
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

לילה ומו נפגשים בתחנת אוטובוס. ללילה יש בעייה בדיבור שמשתקת אותה, מו הוא מאד ורבלי ומלא חיים. לילה מתכוננת לבחינות הסיום שלה, מו מתפרנס מתחרויות מרוץ לא חוקיות, ההפכים נמשכים אחד אל השני והשניים מתאהבים. אבל מו נושא עמו סוד המעיק עליו…
"בסרטה הראשון כבמאית שרה פורסטייה עושה עבודה יוצאת מן הכלל." 20 minutes
"סרט נועז עם אווירה מדויקת, שירה צרופה הנעה בין עומק לקלילות שילוב הומור ועדינות." Le Journal du Dimanche
לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

MARYLINE / מרלין
בימוי: גיום גליין
תסריט: גיום גליין
שחקנים: אמה שפר, אדלין ד'הרמי, ונסה פרדי
דרמה, 107 דקות
באדיבות גומון
צרפתית, תרגום לעברית

מרלין גדלה בכפר קטן, הוריה מעולם לא אירחו אף אדם וחיו כל הזמן עם תריסים מוגפים. בגיל 20 היא נוסעת לפריס כדי להפוך לשחקנית, אבל אינה יודעת איך לבטא את עצמה ואיך להגן על עצמה. היא מתמודדת עם כל הדברים המשפילים אבל גם המתגמלים שלמקצוע הזה ולעולם יש להציע.

"דרמה מעולה" Le Point
"עם סרטו השני מאחורי המצלמה "מרלין" גיום גליין מגלה עבודה מרגשת, הזוהרת בזכות משחקה של אדלין ד'הרמי, שחקנית המופיעה איתו על במת הקומדי-פרנסה." Le Parisien

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

LA VILLA / בית ליד הים
בימוי: רובר גידיגיאן
תסריט: רובר גידיגיאן, סרז' ולנטי
שחקנים: אריאן אסקאריד, ז'אן פייר דארוסן, ז'ראר מיילאן
דרמה, 107 דקות
באדיבות בתי קולנוע לב
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית
הסרט זכה למועמדות לפרסי הסזאר

סרטו החדש של הבמאי הצרפתי האהוב רובר גידיגיאן ("שלגי הקילימנג'רו") מתרחש על שפת מפרץ קטן ויפהפה ליד מרסיי, בוילה ציורית השייכת לאחד ממקימי המקום. בעקבות מחלתו של האב, מגיעים שלושת ילדיו להיות איתו – אנז'ל, שחקנית שמתגוררת בפריז, ז'וזף, שמאורס לצעירה שגילה מחצית משלו, וארמנד, הבן שנשאר במרסיי בשביל לנהל את המסעדה המשפחתית. כאן, בבית בו גדלו, בנוף הפסטורלי של דרום צרפת, סודות מהעבר ייחשפו, מערכות יחסים יתחילו ויסתיימו, והשלישיה תנסה להבין אילו ערכים הנחיל בהם אביהם, וכמה הם מיישמים אותם…
"בית ליד הים" הפך מיד עם יציאתו בצרפת ללהיט מסחרי ולחביב הביקורות, ששיבחו את המשחק המצוין, התסריט החכם והמרגש, והצילום העדין והיפה. בכיכובם של כמה משחקני צרפת המוערכים ביותר כיום, "בית ליד הים" הוא סרט אנושי וחכם על משפחה, על העולם היום, ועל העתיד של כולנו…

"אלגנטי להפליא, פשוט ומלא באנושיות." Charlie Hebdo
"סרט נפלא עם הופעות משחק משובחות של חבורת שחקנים נהדרת." Femme Actuelle
"צ'כובי, מלנכולי, וגם מעורר תקווה, נפלא" Le Dauphinי Libיrי
לצפייה בטריילר מתורגם לעברית:

JALOUSE / קנאה
בימוי: דויד פונקינוס, סטפן פונקינוס
תסריט: דויד פונקינוס, סטפן פונקינוס
שחקנים: קרין ויאר, תמרה טומברוף, אן דורבאל
דרמה, 107 דקות
באדיבות סטודיו קנאל
צרפתית, תרגום לעברית
הסרט זכה למועמדות לפרסי הסזאר

נטלי היא מורה לספרות גרושה, המעבירה את מרבית הערבים שלה כאמא דאגנית ומלאת קנאה. המטרה הראשונה שלה היא בתה הנחמדת מתילד בת ה- 19. שדה הפעילות שלה מתרחב לאט לאט אל חבריה, אל חבריה לעבודה, וגם לשכניה. בין קומדיה שחורה למותחן פסיכולוגי אנו מגלים אישה מפתיעה וקצת לא מאוזנת.
"קומדיה מתוזמנת היטב שבמרכזה קרין ויאר בתפקיד התפור עליה" Bande א part
"קרין ויאר פורחת ומרגשת בקומדיה כתובה היטב עם הומור עוקצני" Femme Actuelle
לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

 

NUMֹRO UNE / להיות מספר אחת
בימוי: טוני מרשל
תסריט: טוני מרשל, מריון דוסו, רפאל בקו
שחקנים: עמנואל דבוס, סוזאן קלמנט, רישאר ברי
דרמה, 110 דקות
באדיבות סרטי נחשון
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית
הסרט זכה למועמדות לפרסי הסזאר

עמנואל בלשה היא מהנדסת מבריקה שטיפסה בסולם החברה שלה – ענקית אנרגיה צרפתית – עד להנהלה הבכירה. יום אחד, קבוצת נשים בעלות השפעה מציעות לה הזדמנות להפוך למנכ״לית של אחת החברות הגדולות בצרפת. האשה הראשונה והיחידה שתזכה למעמד כה בכיר. אך בסביבה שעדיין נשלטת על ידי גברים, האתגרים המקצועיים והאישיים רבים, וההישג, שאמור היה להיות מענג, הופך למלחמה (בה כל האמצעים כשרים).

"סרט מתח נדיר שמגן על כבודן נשים, בראבו!" Elle

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

LE FILS DE JEAN / הבן של ז'אן

בימוי: פיליפ ליורה
תסריט: פיליפ ליורה, נטלי קרטר, בעקבות ספרו של ז'אן פול דובואה
שחקנים: פייר דהלהדושן, גבריאל ארקן, קתרין דה לאן
דרמה, 98 דקות
באדיבות המכון הצרפתי
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

בגיל 33 מתייה לא יודע מי הוא אביו. בוקר אחד הוא מקבל טלפון בו הוא מתבשר שאביו היה קנדי שהלך לעולמו. הוא גם מגלה שיש לו עוד שני אחים. הוא מחליט לנסוע למונטריאול ללוויה, אך שם הוא מגלה שאיש לא יודע עליו, וכנראה גם אף אחד לא מעוניין לדעת.
"סיפור מרגש ונוגע ללב" Ouest France

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

BONNE POMME / בית הקפה של ברברה בכפר

בימוי: פלורנס קנטין
תסריט: פלורנס קנטין, אלכסיס קנטין
שחקנים: ז'ראר דפרדייה, קתרין דנב, שנטל לדסו
קומדיה, 101 דקות
באדיבות קולנוע חדש
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

לז'ראר המוסכניק טוב הלב נמאס להיות מנוצל על ידי החותנת שלו. הוא מחליט לעזוב את הכל ורוכש מוסך בכפר מרוחק במרכז צרפת. מול המוסך ממוקם מלון קטן ויפה שמנוהל על ידי אישה מסתורית ויפיפייה בשם ברברה. המפגש בין השניים מצית ניצוצות.

"פלורנס קנטין מזמנת את רוחות העבר עם הרבה מתיקות ורגישות, התוצאה משתלמת." Sud Ouest

"קומדיה מהנה שמציגה איחוד מרגש בין ז'ראר דרפרדייה לקתרין דנב." Femme actuelle

לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

סרט הנעילה:
OTEZ- MOI D’UN DOUTE / קשר משפחתי
בימוי: קרין טרדיו
תסריט: קרין טרדיו, מישל לקלרק, רפאל מוספיר
שחקנים: פרנסואה דמיין, ססיל דפרנס, גי מרשן
דרמה קומית, 100 דקות
באדיבות קולנוע חדש
צרפתית, תרגום לעברית

קשר משפחתי באדיבות קולנוע חדש IMG_2708 SB

ארוון, אלמן בן ארבעים וחמש, הוא מומחה לפירוק פצצות. חייו דומים גם הם לשדה מוקשים. הוא מגלה בדרך מקרה שהאיש שגידל אותו אינו אביו הביולוגי, ומתחיל לחפש אחריו. כשהוא פוגש את ז'וזף, גבר שרמנטי שגר לא רחוק, הוא נשבה לא רק בקסמיו אלא גם בקסמיה של אנה, הקשורה לשניהם. וכאילו לא די בכך, ז'ולייט, בתו של ארוון, בהריון ומסרבת לומר ממי.

"מלא הפתעות, קומדיה סנטימנטלית העוסקת בחיפוש אחרי האב, נעה בין צחוק לרגש" Closer
"סרט רגיש ומלא הומור" Voici
טריילר מתורגם לעברית יעלה בקרוב.

DES CLASSIQUES
***
L’INHUMAINE / הלא אנושית

בימוי: מרסל להרבייה
תסריט: מרסל להרבייה, פייר מרק אורלן
שחקנים: ז'אק קטלן, ז'ורז'ט לבלן
דרמה, סרט אילם בשחור לבן משנת 1924
מוזיקה מקורית: דריוס מיו
85 דקות
באדיבות המכון הצרפתי
צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

את קלייר הזמרת המפורסמת מבקרים גברים רבים, בהם גם המהרג'ה ג'ורה דה נופור ונורסן המדען השוודי. בזכות המסיבות הזוהרות שהיא עורכת היא זוכה להערצתם, אך נותרת אדישה לכך, גם כשהיא שומעת שנורסן איבד את עצמו לדעת בגללה. כאשר בקונצרט הבא שלה קורא הקהל קריאות בוז, היא מחליטה לבקר במקום בו מאוכסנת גופתו של נורסן. וכשהיא מחליטה לגלות לו את רגשותיה כלפיו היא מגלה שהוא עוד חי. המהרג'ה מקנא, וגורם לכך שנחש ארסי יכיש את קלייר. גופתה מובאת למעבדתו של נורסן משיב את קלייר לחיים.

"באמצעות תפאורה מתוכחמת ואסטיקה מופשטת, אלגוריה לאוונגארד הצרפתי בשנות העשרים." A voir א lire

"בין אקספרסיוניזם לקוביזם, יוצר הבמאי מצבים מורכבים ומוזרים, בית ענק, גן חורפי עם שתילי ענק, ברוחו ציוריו של גוגן, הסרט ממשיך לעורר סקרנות גם היום."
Tיlיram

לצפייה בקליפ מתוך הסרט:

CASQUE D’OR / קסדת הזהב
בימוי: ז'אק בקר
תסריט: ז'אק בקר, ז'אק קומפנייה
שחקנים: סימון סניורה, סרז' רגיאני, קלוד דופין
קומדיה דרמטית, 96 דקות
באדיבות המכון הצרפתי
1952 צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

קסדת הזהב כינויה של מארי בא בזכות שיערה הבלונדיני. כשמארי פוגשת את הזר היפה ז'ורז', היא מתאהבת בו. הדבר הגורם לכעס רב אצל רולאן הגנגסטר. כשקנאתו מתגברת מחליט רולאן להתעמת עם ז'ורז' כשחבריו לכנופיה צופים מן הצד, בקרב רולאן מוצא את מותו. המשטרה מגיעה לזירת הפשע אחרי שכולם ברחו משם, כולל מארי, המוצאת מקלט מידי הכנופיה בכפר קרוב. ז'ורז' מצטרף אליה, ושניהם חיים בשלווה בכפר. עד שמנהיג הכנופיה מוצא דרך להגיע אל ז'ורז'.

"יצירת מופת של ז'אק בקר. סימון סניורה וסרז' רגיאני בתפקידיהם היפים ביותר." A voir א lire
"טרגדיה פיוטית ועוצמתית על התשוקה המחברת בין שני האוהבים עד המוות." Tיlיrama
לצפייה בקטע מתוך הסרט בתרגום לאנגלית:

FRENCH CANCAN / קאן קאן צרפתי
בימוי: ז'אן רנואר
תסריט: ז'אן רנואר על פי ראיון של אנדרה פול אנטואן
שחקנים: ז'אן גאבן, פרנסואז ארנול, מריה פליקס
קומדיה דרמטית , 102 דקות
באדיבות המכון הצרפתי
1954 צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

הנרי הוא בעליו של קפה פופולרי 'הפרגוד הסיני' בשנת 1890, למרות הפופולריות שלו בית הקפה ושל לולה רקדנית הבטן שהיא פילגשו של הנרי, המקום עומד סכנת סגירה בגלל ההפסדים. הנרי עולה על רעיון לחדש את הקנקן כמופע המוביל במועדון. הוא פוגש את ניני כובסת ורקדנית מטבעה אותה הוא מקווה להפוך לכוכבת של המופע שלו, אבל אז הוא מסתבך במבוך של קנאה.

"בסרטו הראשון אחרי 'חוקי המשחק' יוצר רנואר שיר הלל לעולם השעשועים, הוא בורא מחדש את תקופת הבל אפוק אבל יודע גם לעורר רגש נדיר." A voir א lire
לצפייה בטריילר מתורגם לאנגלית:

LES YEUX SANS VISAGE / עיניים ללא פנים
בימוי: ז'ורז' פראנז'י
תסריט: ז'אן רדון, קלוד סוטה, פייר בוילו, תומא נרג'אק, ז'ורז' פראנז'י
שחקנים: פייר בראסור, אלידה ואלי, אדית סקוב
דרמת אימה, 88 דקות
באדיבות המכון הצרפתי
1960 צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית

ד"ר ז'נסייה, מנתח מבריק, בסיוע העוזרת שלו לואיז, חוטף נערה צעירה נחמדה. הוא מסיר את פניה ומנסה להשתיל אתם על פניה של בתו האהובה כריסטין, שפניה הושחתו בתאונת דרכים. כל הניסיונות נכשלים וכל הקורבנות מתים אבל ז'נסייה ממשיך בניסיונותיו. זהו סרט שהשפיע על יוצרים רבים והיווה השראה לאלמודובר בסרטו "העור בו אני חי".

"פראנז'י אלכימאי יוצא דופן של המציאות והפנטזיה יצר עם סכין מנתחים סרט שהוא אימה צרופה ושירה מטורפת." Tיlיrama

"הצלחה גדולה לסרט פיוטי פנטסטי, היצירה הזו של פראנז'י הפכה לקאלט, המשחק הנפלא של פייר בראסור ואצילות של אדית סקוב מוסיף לכוח המשיכה של הסרט הזה."
לצפייה בקליפ לשירו של בילי איידול Eyes Without a Face משנת 1983 עם קטעים מתוך הסרט:

פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה-15
בסינמטקים של: תל אביב, ירושלים, חיפה, חולון, הרצליה, שדרות וראש פינה,
ובגלובוס מקס אשדוד החל מתאריך 13 במרץ ועד 7 באפריל.

לרשימת הסרטים המלאה ולפרטים נוספים כנסו לאתר הפסטיבל
https://festival-cinemafrancais.co.il/
עקבו אחרינו גם בפייסבוק
https://www.facebook.com/FrenchCinemaIsrael/