תגיות

מוזיאון פתח תקוה מציג במהלך מרץ:

 

עבודת צוות

אוצרת: אור תשובה

מוזיאון פתח-תקוה לאמנות

3/3 בשעה 12:00

אירוע נעילה בתערוכה "עבודת צוות" – שיח גלריה בתערוכה בנוכחות האמנים ואוצרת התערוכה אור תשובה

טלי נבון בעקבות רישומים של זאב תשבי קרדיט נעם נבון

התערוכה ממשיכה את מהלכי ההתבוננות של המוזיאון כמנגנון בבגופו ובמרחבי הפעולה שלו. התערוכה נשענת על הדואליות שבין עבודת אמנים כמדריכים במחלקת החינוך של המוזיאון להיותם אמנים פעילים בשדה האמנות העכשווית. על אף שכמבקרים ועובדים במוזיאון אנו ממעטים לתת על תופעה שכיחה זו את הדעת, מדובר בעמדה מורכבת, שכוללת לעתים ריבוי השקפות ותחושות כלפי המוסד ויצירות האמנות שמוצגות בו. בעוד שמרבית הזמן, ההפרדה בין עולמם כמתווכי אמנות מטעם המוזיאון ובין עולמם הפנימי כאמנים עצמאיים נותרת ברורה והרמטית, משימתם של המציגים בפרויקט זה היתה לנסות ולחבוש את שני הכובעים יחד. הם הוזמנו ליצור ולהציג עבודות אמנות חדשות, המתייחסות ושואבות השראה מתפקידם ומעבודתם החינוכית במוזיאון.

מחזור ההתרחשות המוכר של יצירת האמנות- שתחילתו באמן וסטודיו וסופו בפגישה עם יצירת האמנות בחלל המוזיאון- הופך בתערוכה זו את סדרו. המפגש בין צוות ההדרכה ובין יצירת האמנות והקהל מתפקד במקרה זה כנקודת מוצא וככוח מניע. זוהי הפניית זרקור אל ההתרחשויות והדינמיקות שנוצרות במוזיאון, אך נמצאות לרוב מחוץ לטווח הראיה של הקהל. כזו שמציבה את משולש היחסים שבין המדריכים, הקהל ויצירת האמנות כרגע של קונטמפלציה, שראוי להתבוננות וקשב. פרויקט זה גם מהווה תזכורת לכך שיחסי הגומלין בין מוסד, קהל ויצירה עשויים ואף צריכים להיות יחסים רב כיווניים. הקהל מתבונן, מבקר ולומד מפועלנו, אך למעשה, גם אנחנו מתבוננים, מבקרים ולומדים ממנו.

משתתפים: גילי רומן, שירה טבצ'ניק, אבשלום סולימן, רעות פרסטר, נטלי אילון, יפעת גלעדי, דני רוזנברג, צאלה גרינברג

 

 

רישום בזמן מלחמה

על אמנות ישראלית בעתות מצוקה

מקבץ הרצאות לרגל נעילת התערוכה ״ארכיון של רגע״ של טלי נבון 

יום שבת, 17.3.18 -בשעה 12:00

מוזיאון פתח תקוה

 

בתוכנית :

12:00 – דברי פתיחה מאת אירנה גורדון, אוצרת התערוכה

12:10 – גדעון עפרת, היסטוריון ומבקר אמנות / ״רישום בזמן מלחמה״ – על רישום ישראלי ועולמי בזמני מלחמה

12:40 – סיגל קרינצקי, אחראית אוסף מוזיאון פתח תקוה לאמנות/ צייר בשדה הקרב – שמואל כץ באוסף המוזיאון

13:00 – אירנה גורדון וטלי נבון / על הפעולה הרישומית בתערוכה ״ארכיון של זמן״

הכניסה לאירוע בהרשמה מראש

לשאלות: bary@ptikva.org.il

מספר המקומות מוגבל

 

 

ארכיון של הרגע: טלי נבון בעקבות רישומים של זאב תשבי

אוצרת: אירנה גורדון

 

תערוכתה של טלי נבון נולדה בהשראת מחברות הרישומים של זאב תשבי (1953-1915), השמורות באוסף מוזיאון פתח-תקוה לאמנות, ומתמקדת ברישום כמדיום וכפעולה הממשמעת את הקיום וקושרת את העבר להווה. נבון חושפת את רישומיו של תשבי, שעיקרם דיוקנאות אינטימיים ועיסוקי היומיום של החיילים שעִמם שירת במלחמת העולם השנייה. מנגד, יצירות הרישום שלה-עצמה עוסקות באינטימיות שנוצרת במפגש בין הניסיון ללכוד פיסת מציאות לבין החיפוש הטהור אחר מהות הקו, המקצב של היד הרושמת והמגע עם המצע.

זאב תשבי נפטר כשהיה רק בן 37, ערב פתיחת תערוכה מעבודותיו במוזיאון בפתח-תקוה ב-1953. נבון התמקדה בעיקר ברישומים שיצר בעת שירותו בבריגדה היהודית שבצבא הבריטי, וערכה על אודותיו תחקיר מקיף, בין השאר בעזרת חומרים ארכיוניים שמצאה בספרייה הלאומית.

 

מוזיאון פתח תקוה – קריית המוזיאונים, בית יד לבנים, רחוב ארלוזורוב 30