תגיות

, ,

 

התזמורת הסימפונית ראשון לציון בביצוע מיוחד לרקוויאם אופ' 89 של דבוז'ק, שהינו מסמך מוסיקלי מרגש. בניצוחו של אנדרס מוסטונן ובהשתתפות מקהלות וסולנים מן הארץ ומן העולם: זמרת הסופרן הישראלית אלה וסילביצקי, זמרת המצו סופרן האסטונית מוניקה אוולין ליב, הטנור האסטוני אוליבר קוסיק וזמר הבס פרית וולמר, גם הוא מאסטוניה. הרקוויאם, שכולל הרכב מקהלה גדול במיוחד,יבוצע על ידי שתי מקהלות – המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים והמקהלה הקאמרית עמק חפר. הקונצרטים יתקיימו בראשון לציון, ברחובות ובת"א.

Andres Mustonen by Vytautas Petrikas-smaller9

אנדרס מוסטונן, מנצח

את הופעותיו של מוסטונן ניתן לאפיין כהופעות אישיות במיוחד. את רוב עשייתו כמנצח הוא מקדיש ליצירות קוליות ולסימפוניות דרמטיות. מוסטונן מאד פעיל בביצוע יצירות של מלחינים בני דורו וחש שותף בתהליכי היצירה. לצד עבודת הניצוח ממשיך מוסטונן לעמוד בראש "הורטוס מוסיקוס" (הגן המוסיקלי), קבוצת הנגנים שהקים כסטודנט בשנות השבעים של המאה שעברה. עוד מרבה מוסטונן לנגן עם חברים מוסיקה קאמרית ולבצע עם רביעיית "ארט ג'ז" עיבודים ליצירות מופת.

 

אלה וסילביצקי, סופרן

אלה וסילביצקי, בוגרת מיתר אופרה סטודיו וסולנית באופרה הישראלית, נולדה ברוסיה. היא עלתה לארץ בשנת 2008 והשתתפה בסדנת האופרה של המכון הישראלי לאמנויות הזמרה. היא זכתה בשני פרסים בתחרות "בלוודר" לזמרים צעירים באוסטריה. בישראל זכתה במלגות בסר, המועדון המסחרי תעשייתי, אלי ליאון וגרבוב. אלה וסילביצקי מופיעה בקונצרטים רבים של האופרה הישראלית ועם רוב התזמורות בארץ ובחו"ל.

אלה וסילביצקי צילום מריה רוזנבלט_preview7

מוניקה אוולין ליב, מצו סופרן

את השכלתה המוסיקלית רכשה מוניקה אוולין ליב באקדמיות למוסיקה באסטוניה ובליטא וכן בתכנית פארקר לאמנים צעירים של האופרה המלכותית בלונדון. תפקידה הראשון באופרה המלכותית היה פלורה בלה טרוויאטה (ורדי) לצדם של אנה נטרבקו ויונאס קאופמן ודמיטרי חוורוסטובסקי בתפקידים הראשיים. מאז הופיעה באותו בית אופרה וכן בבתי האופרה של אסטוניה, ישראל ופינלנד. מוניקה אוולין ליב זכתה בפרס קרן התרבות של אסטוניה ופעמיים בפרס התיאטרון האסטוני לביצוע המצטיין. היא הופיעה על במות הקונצרטים בצרפת, קנדה, פינלנד, ישראל, ליטא, סרי לנקה, קוסטה ריקה וארצות הברית תחת שרביטיהם של אנטוניו פפאנו, דניאל אורן, מארק אלדר, קרלו ריצי, קרי-לין וילסון, אנדרס מוסטונן ועוד.

 

אוליבר קוסיק, טנור

אוליבר קוסיק הוא בעל תואר שני מביה"ס למוסיקה ולדרמה בלונדון. משנת 2008 הוא הטנור הראשי של האופרה האסטונית הלאומית. קוסיק מופיע גם על בימות הקונצרטים בעשרות מופעים. עוד הופיע כסולן באסטוניה, באירופה ובצפון אמריקה.

אוליבר קוסיק צלם Sven Tupitsפוסטר_preview6

פרית וולמר, בס

פרית וולמר הוא בוגר בית הספר היינו אלר למוסיקה בטארטו, אסטוניה והאקדמיה האסטונית למוסיקה. בשנת 2003 זכה בפרס הראשון לביצוע המוצלח ליצירות המלחין האסטוני מארט סאאר. וולמר נמנה עם צוותי הזמרים בתיאטרון ואנמוינה בעיר טארטו, תחנותיו הבאות היו בית האופרה האסטוני בטאלין ובית האופרה בון בגרמניה עוד הוא משתתף כאמן אורח בהפקות אופרה, בהפקות אופרטות ומחזות מוסיקליים וכזמר על במת הקונצרטים. על במת הקונצרטים שר תחת שרביטיהם של ארי קלאס, ריסטו יוסט, טונו קליוסטה ואנדרס מוסטונן. הוא זכה בשבעה פרסי ביצוע ובמלגה מטעם אגודת וגנר האסטונית.

 

המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

במקהלה הקאמרית הירושלמית, זוכת הפרס הראשון בתחרות המקהלות הארצית לשנת 2008, שלושים ושניים חברים, רובם סטודנטים או בוגרי האקדמיה למוסיקה בירושלים. את המקהלה יסד אבנר איתי ב- 1969. מראשית דרכה הוכרה כאחת המקהלות הטובות בארץ והופיעה עם הפילהרמונית הישראלית, הסימפונית ירושלים והקאמרית הישראלית. המקהלה הופיעה בין היתר תחת שרביטם של המנצחים ליאונרד ברנשטיין, זובין מהטה, גארי ברתיני, קורט מזור ודניאל ברנבוים. מאז שנת 1973 סטנלי ספרבר הוא מנהלה האמנותי של המקהלה.

מקהלת האקדמיה – יונתן דרור_preview4

 

המקהלה הקאמרית עמק חפר

את המקהלה הקים בשנת 1965 הנרי קלאוזנר שגם היה ראשון המנצחים ואחריו ניצחו עליה מיה שביט, נעמי פארן, רונית אייזנברג, ורדה זליג ויעל קיין. משנת 2000 שמעון לב טוב הוא המנצח והמנהל המוסיקלי של המקהלה. המונה חמישים חברים בעיקר מיישובי עמק חפר והסביבה.

 

אנטונין דבוז'ק | רקוויאם אופ' 89

את הרקוויאם שלו כתב דבוז'ק ברוסיה, באנגליה, בגרמניה ובביתו בוויסוקה, מדרום לפראג. הטיוטה הראשונה הייתה מוכנה ב-18 ביולי. את תזמור היצירה סיים דבוז'ק באוקטובר. "נובלו" דאג למהדורה מודפסת בתחילת 1891, וב-9 באוקטובר 1891 ניצח דבוז'ק על היצירה בברמינגהם שבאנגליה.

כשדבוז'ק ניגש לחבר את הרקוויאם שלו, חרגה כבר צורה מוסיקלית זו מגבולות הפולחן הדתי אל ההיכל החילוני; מן הכנסייה אל אולמי הקונצרטים. דבוז'ק החל בעבודה על הרקוויאם כשהוא בעל ניסיון דרמטי לא מבוטל. ובכל זאת, מאחר שהוא היה קתולי מאמין, שהעריך וכיבד טקסי פולחן ודת, הרקוויאם שלו מאופק, יכולותיו המלודיות המוכרות מן הסימפוניות נשארות ברקוויאם בגדר רמזים. דבוז'ק הצניע לכת בטפלו בטקסטים ליטורגיים, ונראה שהוא בחר לעצמו כמופת רקוויאם שלישי שביצועו רווח באירופה, הרקוויאם  של לואיגי' כרוביני משנת 1816. מקורות ההשראה של דבוז'ק בחיבור הרקוויאם כוללים מגוון סגנונות, טכניקות הלחנה שונות הנוגעות באלפיים שנות אמונה נוצרית.

 

 

 

מועדי הקונצרטים:

 

ראשון לציון, היכל מאיר ניצן לאמנויות הבמה

יום חמישי, 12 באפריל 2018 בשעה 20:00

מוצאי שבת, 14 באפריל 2018 בשעה 21:00

 

רחובות, בית העם

יום ראשון, 15 באפריל  2018 בשעה 20:00

 

תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה – בית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ')

יום שני, 16 באפריל 2018 בשעה 20:00

 

רכישת כרטיסים: טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.

 

מחיר כרטיס: 110-230 ₪.
מחירי הכרטיסים נקבעים לפי המושבים באולם, הנחות לגמלאים, תלמידים, סטודנטים וקבוצות.