תגיות

תערוכת יחיד חדשה של תמר לצמן המתחקה אחר מסעות ש. אנ-סקי (מחבר "הדיבוק") בחיפושו אחר תרבות יהודית ההולכת ומשתנה.

ערב פתיחה עם מופע של תזמורת החריקות ומיצב מקדים של הפרויקט החדש במסגרת מוזיאון ג'סי כהן השלם.

אוצר: אודי אדלמן

פתיחה: מוצ"ש 9 ביוני בשעה 20:00

התערוכה תוצג בין התאריכים 9/6/18 – 1/9/18

חותמות תצלום צבע 2018; הדפסה דיגיטלית על נייר ארכיוני 4030

המרכז לאמנות דיגיטלית מזמין לתערוכה חדשה תחת הכותרת דִּבְרֵי-חֵפֶץ שתוצג בתאריכים  9/6/18 – 1/9/18.

בתערוכה מתחקה האמנית תמר לצמן אחר מסעות ש. אנ-סקי (מחבר "הדיבוק") בחיפושו אחר תרבות יהודית ההולכת ומשתנה. המחקר האמנותי של לצמן יוצג בעבודות וידיאו חדשות בהן היא מתחקה אחר האוסף של אנ-סקי בסנט פטרבורג וחוקרת את מסעותיו. לצידן יוצג אוסף נרחב של אובייקטים וצילומים אשר לוקטו על ידי לצמן לאורך המחקר- מהלך המדמה את היגיון האיסוף של אנ-סקי לפני מאה שנים ואשר נוצר כפעילות רפטטיבית ואינטואיטיבית ביחס לשאלה של האוסף בכלל ושל התשוקה הסמי-מדעית לתפוס באופן שלם ומקיף את מושא המחקר.

דקות 800 .HDדִּבְרֵי חֵפֶץ דימוי מתוך וידאו 2018 וידיאו

אנ-סקי (1863-1920) הוא שמו הספרותי של שלמה זיינביל רפפורט שהיה סופר, משורר ומחזאי. בשנים 1912-1914 הוא עמד בראש משלחת אתנוגרפית, שביקשה לאסוף ולשמר את העולם התרבותי היהודי-כפרי בתחומי האימפריה הרוסית. לתפיסתו עולם זה הלך ונעלם מול פני המודרנה אותה הוא עצמו מייצג. המשלחת אספה תעודות ומסמכים, ניגונים, שירי עם ואגדות, וגם צילמה והקליטה את הקהילות בהם ביקרה. אוסף זה הוצג בתערוכה בסנט פטרבורג מיד לאחר המסע, ואחד הסיפורים ששמע אנ-סקי במסע אף היה המקור לכתיבת המחזה "הדיבוק".

 

לצמן, חוזרת למסעו של אנ-סקי ובוחנת את המבט החוקר ומקטלג המתחקה אחר מקורות הזהות היהודית שלו עצמו. בדרך זו נוצרת שרשרת של מבטים בין לצמן, אנ-סקי, והקהילות היהודיות. אנ-סקי מייצר מבט מדעי שהוא בו בזמן בעל אג'נדה תרבותית-פוליטית ביחס לזהות היהודית. מבטה של לצמן בוחן את חוסר אפשרות ההפרדה בין שתי צורות אלו בעמדתו של החוקר. תחת זאת, צף ועולה מבטו החוזר של מושא המחקר הראשוני, והאופנים בהם הרוחני והמיסטי אינם נתונים למבט המדעי בלבד אלא מתגלים בתוככי המחקר עצמו.

 

מקום מיוחד בתערוכה ניתן לסדרת דימויים אשר נוצרו במהלך שעתוק מרובה שלבים של פירוק, הרכבה, שכפול ומעבר בין מדיה. סדרה זו עוסקת בהופעת היבטים מיסטיים בתרבות ובמושאי המחקר ובוחנת את ההיבטים הבלתי מודעים והרדופים של המסע של אנ-סקי מול זהותו והתרבות אותה הוא מבקש לסכם.

 

תמר לצמן  היא אמנית העוסקת בצילום סטילס ווידיאו. בעלת תואר שני מ- School of Visual Art, NY ובוגרת החוג לצילום ומדיה דיגיטלית, מכללת הדסה. עבודותיה בוחנות את האופנים בהם ההיסטוריה מיוצגת ומסופרת. באמצעות מחקר וייצוג מחודש של דמויות וסיפורים הנחשבים לשוליים בהיסטוריה, והצבתן מחדש בסביבה פואטית ולעיתים הומוריסטית, לצמן מבקשת לשאול שאלות על היחסים והגבולות שבין המחקרי והאמנותי, מציאות ובדיה, האישי והלאומי.

עבודותיה הוצגו בארץ ובעולם, בין היתר במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית; פסטיבל לופ, ברצלונה, האנטר קולג', ניו יורק, מוזיאון ההנמס, אוסטריה, ומוזיאון אשדוד לאמנות. לצמן היא זוכת מענקים ומלגות מטעם ארגון ארטיס, מועצת הפיס לתרבות ואמנות, ארגון אסיילום ארטס, MFJC,  מכון שפילמן לצילום, וקרן תרבות אמריקה ישראל לאמנים צעירים.

 

בערב הפתיחה תתקיים הופעה של תזמורת החריקות של המרכז לאמנות דיגיטלית. התזמורת  המציינת השנה את העונה החמישית לפעילותה, מבוססת על הרעיון שכל אדם המעוניין לנגן יכול לעשות זאת ולהיות שותף ביצירת יצירה מוזיקלית בעלת משמעות עבורו. הדגש הוא על חווית המבצעים בתהליך היצירה ובביצועה ולא על התוצר הסופי.

התזמורת תנגן מן החומרים עליהם עבדה במהלך השנה ותארח את המלחינה עדיה גודלבסקי, והמוסיקאים דניאל ברנוב וגיגי אופיר.  חברי התזמורת:  ג'וליה אלמוג, דובה לבנון, רותי לוי, דינה מנחם, דורית פינטו, לאה פוני, עדה רחמים, מרים כהן, דן וינשטיין, תום סולוביצ'יק, אמנון וולמן.

 

ועוד ינתן בפתיחה מבט אל תוך התערוכה העתידית של מוזיאון ג׳סי כהן השלם – מיצב מקדים מתוך פרויקט, בהובלת האמן תמיר ארליך, שהינו חלק ממוזיאון ג׳סי כהן השלם, אשר הוקם בשנת 2016 על ידי האמנים אפי ואמיר ביחד וצוות מקומי של תושבים מהשכונה.

הפרויקט עוסק בחפירה ארכיאולוגית שהתרחשה בשכונת ג׳סי כהן בשנת 1965 ובמהלכה התגלתה שכבת ישוב מתקופת הברונזה המאוחרת (1300 לפנה״ס). המיצב יהווה הצצה אל תוך המחקר החומרי וההיסטורי המתרחש במסגרת הפרויקט.

 

התערוכה תוצג בין התאריכים 9/6/18-1/9/18

 

שעות הפתיחה החדשות של המרכז לאמנות דיגיטלית:

 

יום ג 20:00-16:00

יום ד  18:00-14:00

יום ה 18:00-14:00

יום שבת 15:00-11:00

 

 

המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית

האמוראים 4 חולון

03-5568792

www.digitalartlab.org.il