תגיות

 

התזמורת הקאמרית הישראלית קרדיט אסף קליגר1

לקראת סיום עונת 2017/18 תקיים התזמורת הקאמרית הישראלית 9 קונצרטים ברחבי הארץ המוקדשים למוסיקה ארגנטינאית, וזאת לרגל יום עצמאותה ה-102 של ארגנטינה. בקונצרט ינוגנו יצירות מאת אריאל רמירז, אסטור פיאצולה, מרטין פלמרי ויצירות טנגו אהובות. המנצחת על הסדרה היא ג'יזל בן-דור וישתתפו בה כסולנים נגן הבנדוניאון הארגנטינאי חואנחו מוסליני (שיבצע גם יצירה פרי עטו), הזמרות יונית שקד גולן (אלט) ומורן אבולוף (סופרן), האנסמבל לפולקלור לטינו-אמריקאי, זמרי קולגיום ת"א ורקדני הטנגו כריס ולילך דוארטה.

 

להלן פירוט התכנית:

מרטין פלמרי: "גלוריה" ו"קרדו", מתוך "מיסה טנגו"
אריאל רמירז:
מיסה קריאולה

חואנחו מוסליני: "טומה, טוקה" (קח את זה, נגן את זה)

אסטור פיאצולה: ארבע העונות בבואנוס איירס

מבחר קטעי טנגו אהובים

 

ג'יזל בן דור היא מנצחת בעלת שם עולמי. היא נולדה באורוגואי, עלתה לישראל כנערה ולמדה באקדמיה למוסיקה בת"א ובבית הספר הגבוה למוסיקה ייל בארה"ב. כשרונה הוכר בשלב מוקדם על ידי לאונרד ברנשטיין, עמו חלקה את בימת הקונצרטים בפסטיבל טנגלווד. בן-דור זכתה בפרס "אחוות לאונרד ברנשטיין".

Gisele Ben Dor – Credit- Robert Yebek

כמנצחת אורחת המרבה להופיע ברחבי העולם, יש לה תפקיד משמעותי בקידום מוסיקה של מלחינים דרום אמריקאים בקונצרטים, פסטיבלים בינלאומיים, ביצוע יצירות מוזמנות על ידה והקלטות בכורה עם תזמורות רבות. התקליטורים שלה, כולל בכורה עולמית של יצירות חינסטרה עם פלסידו דומינגו, זכו לביקורות נלהבות ברחבי העולם.

חואנחו מוסליני, יליד בואנוס איירס, הוא נגן בנדוניאון, מלחין ומורה. מזה 30 שנה משמש מוסליני כשגריר הבנדוניאון ברחבי העולם ומאפשר לכלי לפרוח מחוץ לארגנטינה, ברחבי העולם. מוסליני משתף פעולה עם אמנים בעלי שם עולמי, כמו לאלו שיפרין, טוטס טילמנס, מינו סינלו, לואיס בקלוב, קתרין לארה, ז'וליאן קלרק, רומיין דשארמס ו-אופליה גליארד, ועם תזמורת והרכבים, כמו הסימפונית של לונדון, הפילהרמונית של רוטרדם, הפילהרמונית של סיאול, הסימפונית של ברן ועוד.

Juanjo Mosalini

יונית שקד גולן מתמחה בשירה עממית בהגשה אומנותית, היא בעלת מנעד עשיר מקונטרה-אלטו ועד למצו-סופרן, בוגרת תואר אומן מהאקדמיה למוסיקה ולמחול ע"ש רובין בירושלים.  יונית מופיעה כסולנית עם מיטב התזמורות בארץ: התזמורת הפילהרמונית, הקאמרטה ירושלים, התזמורת הקאמרית הקיבוצית ועוד.

מורן אבולוף נולדה בירושלים והתחילה את דרכה המוזיקלית במקהלת אנקור. היא שירתה בצה״ל במעמד מוזיקאית מצטיינת ובמקביל למדה באוניברסיטת תל אביב בכיתתה של פרופ' מירה זכאי. בתום שירותה הצבאי נסעה להשלים את לימודיה בבית הספר הגבוה למוזיקה בלייפציג, גרמניה, שם סיימה תואר שני בהצטיינות בכיתתה של פרופ' ג׳נט פברו. ב-2015 חזרה להתגורר בישראל ומאז היא מופיעה תדירות בימת האופרה בתפקידים שונים.

האנסמבל לפולקלור לטינו-אמריקאי מתמחה בביצוע מוסיקה עממית ומסורתית מן הפולקלור הלטיני-אמריקאי והארגנטינאי, כמו גם במוסיקה כפרית-ילידית מארצות האנדים בכלים מקוריים. ההרכב פועל משנת 1995, ומופיע בקביעות ברחבי הארץ ובחו"ל. את יצירת המופת של הפולקלור הארגנטיני "המידה קריוז'ה" (המיסה קריאולה) מאת המלחין והפולקלוריסט אריאל רמירז, ביצע ההרכב עשרות פעמים בארץ עם מקהלות וסולנים שונים, כולל ביצועים עם המלחין עצמו.

nsemble Latinoamericano

אנסמבל זמרי קולגיום תל אביב הוקם בשנת 1997 על ידי המנצח אבנר איתי, ומאז התמקד הן בשירת א-קאפלה והן בעבודה עם תזמורות, תוך שימת דגש על ביצוע מוסיקה ישראלית ויהודית לצד מיטב הרפרטואר הקלאסי. זמרי האנסמבל הם מוסיקאים בעלי הכשרה קולית מקצועית וניסיון רב בשירת מקהלה. ב-2014 התמנה ישי שטקלר למנהל המוזיקלי ולמנצח המקהלה.

 

"גְלוֹרְיָה" (שירת הלל) ו-"קְרֶדוֹ" (אני מאמין) מתוך "מִיסָה בסגנון בואנוס איירס – מיסה-טָנְגוֹ" מאת מרטין פלמרי

 

מָרְטִין פָּלְמֶרִי, יליד בואנוס איירס (ארגנטינה), הוא מוסיקאי ברוך כישרונות: פסנתרן, מלחין ומנצח על מקהלות ותזמורות. רבות מיצירותיו נכתבו בהשראת המבנה וההרמוניות של "הטנגו החדש". פנינה מוזיקלית זו, המהווה מיזוג ייחודי של המיסה המסורתית בניחוח צליליו של הטנגו, בוצעה לראשונה בשנת 1996 בתיאטרון ברודווי שבבואנוס איירס ומאז הפכה לאחת מיצירותיו הפופולריות ביותר.

 

"מִיסָה קְרִיוֹלָּה" מאת אריאל רמירז

אֲרִיאֶל רָמִירֶז (2010-1921) נולד בסָנְטָה פֶה (ארגנטינה). כאשר רָמִירֶז כתב את ה"מיסה קריולה" בשנים 1963-64, היה זה זמן קצר לאחר שהמועצה השנייה של הוותיקן התירה את דרכי השימוש בלשון הכנסייה הקתולית. כך זכתה "מיסה קריולה" להיות אחת מן המיסות הראשונות שנכתבה בשפה הלאומית. רָמִירֶז השתית את יצירתו על המקצבים והמלודיות האופייניות לדרום אמריקה ובמיוחד ארגנטינה, תוך שימוש בשפת ארצו.

 

"ארבע העונות בבואנוס איירס" מאת אסטור פיאצולה

אָסְטוֹר פְּיָאצוֹלָּה נחשב למלחין מופתי, אשר השכיל ליצור ולמזג ג'אז וטנגו ארגנטינים יחד עם מבנים קלאסיים מסורתיים ורעיונות הרמוניים של המאה העשרים. הוא נולד במָאר דֶל פְּלָאטָה שבארגנטינה. הוריו היו מהגרים איטלקיים דלי-אמצעים שעברו לניו יורק בשנת 1924, שם פְּיָאצוֹלָּה זכה להזדמנות מקיפה להיחשף לאמני ג'אז כמו דיוּק אֶלִינְגְטוֹן וקָאב קָאלְווֵי. כשמלאו לו 16 שנים פְּיָאצוֹלָּה שב לארגנטינה, שם ביסס את מעמדו כאמן מוסיקלי והשתתף במגוון הרכבים. בשנת 1965 פְּיָאצוֹלָּה כתב את הקונצ'רטו הראשון מתוך "ארבע העונות של בואנוס איירס". באותם ימים "ארבע העונות" של ויוואלדי זכו להתעוררות ולפופולריות מחודשת ונראה שפְּיָאצוֹלָּה קד קידה דיסקרטית לאמן איטלקי דגול, כשהוא בונה כל אחת מן "העונות" שלו על בסיס מבנה מהיר-איטי-מהיר ואף כולל אי-אלו רמזים של חיקוי ותזכורת, במיוחד במהלכים הסולמיים המהירים בירידה, וכן ב-"טיפות הגשם" בפריטה  בחטיבה השלישית של "חורף בבואנוס איירס".

 

 

תאריכים:

המשכן לאמנויות הבמה הפיס אשדוד

יום א', 17 ביוני, 20:30

היכל התרבות פתח תקווה

יום ב', 18 ביוני, 20:30

היכל התרבות כרמיאל

יום ה', 21 ביוני, 20:30

היכל התרבות אשקלון

יום א', 24 ביוני, 20:00

היכל התרבות אריאל

יום ג', 26 ביוני, 20:00

 

אנא שימו לב כי התאריכים להלן הם כשבועיים לאחר הראשונים

 

מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם רקנאטי

יום ב',9 ליולי,  19:00

יום ג', 10 ליולי,  20:00

אלמא מרכז אמנויות, זכרון יעקב

יום ה', 12 ביולי, 21:00

יום ש', 14 ביולי, 21:00

 

לרכישת כרטיסים לתל אביב: אתר: http://ico.co.il | טלפון: 03-5188845