תגיות

פסטיבל הולגאב התשיעי ליצירה ישראלית – אתיופית

מחמוד אחמד, גדול זמרי אתיופיה, במופע אקוסטי אנפלאגד

יוסי פיין עם דור העתיד של הזמרות הישראליות-אתיופיות

עומרי מור עם הסקסופוניסט אבטה בריהון במפגש מוזיקלי המחבר בין קצוות שונים של היבשת האפריקאית

"הוואן" – הזמר ווגדראס אבי וואסה והבסיסט – מפיק ינקלה סגל – יוצאי הפרוייקט של עידן רייכל, מציגים את העולם המוזיקלי של הצעירים באתיופיה

"האתיופית בשירה הישראלית החדשה" – עשרה משוררים, מוזיקאים ואמנים צעירים, פותחים צוהר אל התרבות והשירה הישראלית-אתיופית

ועוד: בכורות של תיאטרון הולגאב, מופעים ואירועים מיוחדים

פסטיבל הולגאב – בניהולו האמנותי של אפי בניה ובהפקת בית הקונפדרציה בירושלים – יתקיים בתאריכים 26-20 בדצמבר 2018

פסטיבל הולגאב ליצירה ישראלית-אתיופית, מבית היוצר של בית הקונפדרציה ובניהולו האמנותי של אפי בניה, חוגג את מהדורתו התשיעית.

המנהל האמנותי של הפסטיבל, אפי בניה: "אנחנו שמחים לסיים עוד שנת פעילות עשירה ומגוונת בבית הקונפדרציה, עם  פסטיבל הולגאב התשיעי ליצירה ישראלית-אתיופית. הפסטיבל יציג 17 מופעים, המציעים היבטים שונים של תרבות מרתקת ומיוחדת במינה, המתחדשת וצוברת תנופה ועומק חדשים בישראל. כבכל שנה, נציג את הקולות הצעירים והמבטיחים של הסצנה התרבותית הישראלית-אתיופית במוזיקה, בשירה, בתיאטרון ובמחול, אך נקדיש גם מקום נכבד לאמנים הגדולים ולעמודי התווך של תרבות זו – והשנה נחגוג שוב עם הזמר הגדול מחמוד אחמד, ששב אלינו במופע אנפלאגד ראשון מסוגו".

את הפסטיבל יפתח השנה, כאמור, מחמוד אחמד, ששב להופעה שלישית בירושלים עם הגיטריסט גירום מזמור ועם נגן המנדולינה האגדי איילה מאמו. לראשונה יופיע מחמוד אחמד במופע אנפלאגד אקוסטי, בו ישיר בעיקר בלדות ושירי עם אתיופיים רבי רגש מרפרטואר השירים העצום שלו. מאמו חיבר להיטים רבים בשנות החמישים והשישים והקליט עם אחמד אלבום בראשית שנות השבעים, והשניים יבצעו שירים מאותו אלבום מצליח.

המנהל המוזיקלי, גירום מזמור (מפרוייקט אדיס אבבה), בחר בקפידה את הרפרטואר המרשים ואת הנגנים מאתיופיה ומישראל, כדי להמחיש את הכריזמה הנדירה של אחמד ומאמו ויכולתם להקסים את הקהל.

יום חמישי, 20.12.18, י"ב בטבת תשע"ט, 21:00, הנרי קראון, תיאטרון ירושלים

 

הפסטיבל ייחתם בהפקה מיוחדת עבור הפסטיבל, "אנדלוסיה- אתיופיה", ובה פסנתרן הג'אז הישראלי עומרי מור, מהמוזיקאים המוערכים והמקוריים ביותר בסצנת הג'אז הישראלית, יוצר חיבור מפתיע ומרענן בין הג'אז והמוזיקה האנדלוסית של המגרב. מור מציע מפגש מוזיקלי עכשווי בין קצוות שונים של היבשת האפריקאית, עם הרכב של מוזיקאי ג'אז המדגישים את נקודות המבט האישיות והשונות שלהם. מור מגוון את השורשים המערב-אפריקאיים של יצירתו ומחברם לג'אז האתיופי –  הוא יופיע יחד עם הסקסופוניסט והזמר אבטה בריהון, נציגם הבולט של האתיו-ג'אז בישראל ושל השירה היהודית-אתיופית, וממשיך תרבותה המוזיקלית של מרכז היבשת האפריקאית.

יום רביעי, 26.12.18, י"ח בטבת תשע"ט, 21:00,  זאפה

 

כבכל שנה, פסטיבל הולגאב מציע סדרת מופעים של הקולות העכשוויים והרעננים בסצנת המוזיקה הישראלית האתיופית.

הזמרת-יוצרת ואמנית הספוקן וורד אורית טשומה תבצע את המופע "פרא אציל" ובו תגיש לשולחן המוזיקה הישראלית מתכון ייחודי משלה – טקסטים מקוריים בשפה העברית, מתובלים במוזיקה אתיופית עממית, מקצבים אפריקאיים מידבקים ותבליני ניאו-סול מודרני, ולקינוח גם קטעי ראפ והיפ-הופ.

טשומה מכניסה את קהלה לחצר האחורית של החברה הישראלית כפי שהיא חווה אותה, בעיניה ובאוזניה הרגישות. בסרטון ספוקן וורד שהעלתה ליו-טיוב, "סליחה אמא אתיופיה", היא נוגעת בזהותה המורכבת: ישראלית-אתיופית, בת לקהילת ביתא ישראל, זרה ושייכת גם יחד. הסרטון הוויראלי הפך אותה לקול החדש של צעירי העדה האתיופית. טשומה עתידה להוציא בימים אלו את אלבומה הראשון, מתוכו יצא כבר הסינגל "טוב לי עכשיו".

מוצ"ש, 22.12.18, י"ד בטבת תשע"ט, 21:00, בית הקונפדרציה

 

להקת תמרדה תעלה את המופע "ברא את עצמך" עם סולנית הלהקה תמר רדה, המסתמנת כהבטחה הבאה של המוזיקה הישראלית.

תמר רדה כבר הוציאה אלבום ראשון והפיקה את אלבום הבכורה של להקתה. בנוסף מופיעה רדה על במות רבות, כשהיא משתפת פעולה, מארחת ומתארחת בין היתר אצל בת דודתה אסתר רדא, אהוד בנאי ואריאל הורוביץ, שהוא גם מנהלה האמנותי.

המופע של תמרדה מציג את שיריה האופטימיים, הטעונים ברגש עמוק, פשטות ואמת. אלה הם שירי פולק ישראלי המשופעים במקצבים קאריביים ובצבעים ובניחוחות אפריקאיים, והמציעים שילוב טבעי של שורשיה המוזיקליים מבית הוריה עם גרוב עדכני ואנרגטי. שמו של המופע לקוח מתוך שירה של  המשוררת יונה וולך, "החיים שיש לך".

יום ראשון, 23.12.18, ט"ו בטבת תשע"ט, 20:30, בית הקונפדרציה

 

"הוואן" ("התחלה חדשה" באמהרית) הוא המופע החדש של הזמר ווגדראס אבי וואסה ושל הבסיסט-מפיק ינקלה סגל –  שניהם יוצאי הפרוייקט של עידן רייכל. המופע מציג את העולם המוזיקלי העכשווי של הצעירים באתיופיה, ויכלול מוזיקה אתיופית פופולרית וכמו כן שירים מקוריים של וואסה, המתגבשים בימים אלה לאלבום חדש. בנוסף לכך, יבוצעו עיבודים לשירים שהם נכסי צאן ברזל של המוזיקה האתיופית, של זמרים משפיעים ואהובים כמחמוד אחמד ובני דורו משנות השבעים – גטאצו קאסה, טסגייה אשטו, נוואיי דבבה ובן הדור החדש, טדי אפרו, המוזיקאי המפורסם ביותר באתיופיה כיום. העיבודים העדכניים של שירים אלה שומרים על הגרוב המידבק והמרקיד ועל המנגינות החושניות והמרגשות.

יום שני, 24.12.18, ט"ז בטבת תשע"ט, 20:30, בית הקונפדרציה

 יוסי פיין. צילום Duba

בפרוייקט מוזיקלי מיוחד, "מבט אל העתיד",  יציג יוסי פיין, נגן הבס, הגיטריסט והמפיק הבינלאומי, את דור העתיד של הזמרות הישראליות-אתיופיות, רגע לפני שהן מופיעות על במות ענק בארץ ובעולם. פיין, המוכר משיתופי הפעולה שלו עם לו ריד, דיוויד בואי ובריאן אינו, כמו גם עם שלום חנוך, עפרה חזה והדג נחש, יופיע עם עדי אדוניה, חווה הוואן מששה ואושרת מסלה. הן נולדו בישראל למשפחות שעלו מאתיופיה, והמרכיב הישראלי באישיותן המוזיקלית צובע את שורשיהן האתיופיים בגוונים רעננים ומפתיעים. כל אחת מדגישה כיוון אחר ביצירתה – אדוניה, שהופיעה עם גילי יאלו, ממשיכה ומפתחת בדרכה את המורשת של זמרות-יוצרות ישראליות, הוואן מששה מציגה את חזון האתיו-רגאיי שלה ומסלה אוהבת לשיר ולפרש שירי ג'אז.

יום שלישי, 25.12.18, י"ז בטבת תשע"ט,  21:00, צוללת צהובה

 

הוואן מששה. צילום Noam Chojnowski

המופע "האתיופית בשירה הישראלית החדשה"  מציג את השירה הישראלית-אתיופית החדשה שצומחת מתוך תרבות שוליים בועטת, ומגוללת את סיפורה של חברה מרובת זהויות ותרבויות. עשרה משוררים, מוזיקאים ואמנים צעירים, עולים ותיקים וחדשים מבני הקהילה האתיופית, יפתחו צוהר אל התרבות הישראלית-אתיופית באמצעות שירים, סיפורים אישיים ומוזיקה מקורית. כל אחד ואחת, בדרכו הייחודית, יגולל את חוויית ההגירה ואת מאבק הזהויות בין המסורת והתרבות האתיופית עליה גדלו וחונכו, ובין המציאות והתרבות הישראלית של ימינו אנו.

יום שלישי, 25.12.18, י"ז בטבת תשע"ט, 20:30, בית הקונפדרציה

 

"תפילת ביתא ישראל: המוזיקה הדתית של יהודי אתיופיה", הוא מופע נדיר שיציע מבחר של תפילות ביתא ישראל – קהילת יהודי אתיופיה. בשנת תשמ"ו, חודשים ספורים לאחר גל העליה הראשון מאתיופיה, יזם האתנו-מוזיקולוג הישראלי-צרפתי, פרופ' שמחה ארום, תיעוד של תפילות אלו- במשך השנים הוקלטו רוב המנהיגים הרוחניים של ביתא ישראל, הקייסים, ועתה, לאחר שלושים שנה, יוצא לאור מבחר נדיר של תפילות אלו.

המופע חוגג את פרסום המחקר, בהשתתפות הקייסים שעודם עמנו. במופע יושמעו הקלטות היסטוריות, והמנהיגים הרוחניים הפעילים כיום יבצעו את אותן תפילות יחד עם אמנים ישראלים ממוצא אתיופי. (הפקה של המרכז לחקר המוזיקה היהודית באוניברסיטה העברית בירושלים, בשיתוף עם בית הקונפדרציה, הספרייה הלאומית והמרכז הצרפתי למחקר בירושלים)

יום ראשון, 23.12.18, ט"ו בטבת תשע"ט,  20:30, אולם המוזיקה על שם בלה והרי ווקסנר,  הספרייה הלאומית

 

בתחום המחול  תעלה להקת המחול ביתא את המופע  BUG, מאת הרקדנית-כוריאוגרפית דגה פדר. פדר בוחנת בזכוכית מגדלת את הרגעים הנשכחים שבחיי היום-יום שלנו, ומעצימה אותם דרך שפת המחול הייחודית שלה לכדי מארג תנועתי, המורכב מג'סטות רפטטיביות המשתלבות זו בזו עד אובדן חושים.

יום ראשון, 23.12.18, ט"ו בטבת תשע"ט, 19:00, אולם ליאו מודל, מרכז ז'ראר בכר

 

קבוצת תיאטרון הולגאב, בניהולו האמנותי של משה מלכא, תציג ארבעה מופעים:

ערב טוב פינוקיו –קומדיה מופרעת שכתב וביים משה מלכא,על בובת העץ מאיטליה. ארבעה שחקנים כושלים מנסים לספר את סיפורו של פינוקיו – על ילדותו, על אביו,על אהובתו וגם על העיר נתניה. הם משתדלים להעלות הצגה למרות שלכל שחקן יש גישה אחרת לתיאטרון, והתוצאה היא חגיגת תיאטרון מבולגנת, מוטרפת ושמחה.

יום חמישי, 20.12.18, י"ב בטבת תשע"ט, 20:00

מוצ"ש, 22.12.18, י"ד בטבת תשע"ט, 20:00

יום ראשון, 23.12.18, ט"ו בטבת תשע"ט, 20:00

 

"לא נחמדה לקשר רציני" – הצגת יחיד קומית למחזה, בבימוי משה מלכא ובביצוע השחקנית והשותפה תהילה ישעיהו-אדגה:  אישה שמנסה לפתוח פרק ב' בחייה יורדת על עצמה, על הקהילה ועל המדינה.

יום רביעי, 26.12.18, י"ח בטבת תשע"ט, 20:00, בית הקונפדרציה

 

"סיפור אהבתו של הסופר צ'ולוט"- קומדיית נונסנס שנוצרת במוחו הקודח של הסופר הצעיר צ'ולוט, על אסירה קשוחה ושרירית בשם צופית פיקאדו, שיוצאת מהכלא למסע בשוליים של המדינה כדי למצוא את אחותה הצעירה. שלל דמויות שוליים הזויות בתוך מסע לילי בכבישי ישראל. השחקנים (תהילה ישעיהו אדגה וצביקה איזיקיאס) מחליפים דמויות מוטרפות בקצב מסחרר, בליווי מוזיקת ראפ וסרטוני וידיאו.

יום חמישי, 27.12.18, י"ט בטבת תשע"ט, 20:00, בית הקונפדרציה

 

"גי וגו"- מופע ליצנות מודרנית, מחול ותיאטרון פיזי ללא מילים. שתי דמויות (צביקה איזיקיאס ואדם שפירא), לבושות בחליפות ובמגבעות, פורצות לבמה וזזות כאיש אחד בקצב מהיר. הדמויות עוברות מסע בין חופש ובטלה ועד לעבודה סזיפית במפעל. שתי הדמויות נעות ורוקדות בקצב היסטרי ויוצרות ביניהן שפת ליצנות, סלפסטיק ומחול, עם מוזיקת רוק ואפקטים של סאונד.

יום ראשון, 30.12.18, כ"ב בטבת תשע"ט, 20:00, בית הקונפדרציה

יום שני, 31.12.18, כ"ג בטבת תשע"ט, 20:00, בית הקונפדרציה

 

הפסטיבל מתקיים בתמיכת קרן ברכה, משרד התרבות והספורט ומנהל התרבות ועיריית ירושלים.

פסטיבל הולגאב התשיעי ליצירה ישראלית – אתיופית

בניהולו האמנותי של אפי בניה, בהפקת בית הקונפדרציה

26-20 בדצמבר 2018

המופע "תפילת ביתא ישראל: המוזיקה הדתית של יהודי אתיופיה" פתוח לקהל הרחב ללא תשלום

מחירי המופעים בתשלום: 40 ש"ח עד 120 ש"ח

רכישת כרטיסים באמצעות "בימות" http://tickets.bimot.co.il/

בטל': *6226, 026237000

למידע נוסף חפשו את "בית הקונפדרציה" בפייסבוק

ובטל': 02-6245206, שלוחה 4