תגיות

,

 

ALBA – מופע חדש מבית להקת הפלמנקו הישראלית קומפאס

(מבוסס על "בית ברנרדה אלבה" מאת פדריקו גרסיה לורקה)

מיכל נתן, המנהלת האמנותית של הלהקה, חברה לכוריאוגרף הספרדי חוויאר לה-טורה לפיצוח האתגר האמנותי

 

להקת הפלמנקו הישראלית ALBA צילום דורון ישינסקי

 

לאחר רצף של 22 הפקות מקור, החליטו בלהקת הפלמנקו הישראלית קומפאס להתמודד עם אתגר חדש: הפקת מחול עדכנית ברוח היצירה האלמותית "בית ברנרדה אלבה".

זוהי יצירתו האחרונה של פדריקו גרסיה לורקה, אשר הוצא להורג בירייה בזמן מלחמת האזרחים בספרד ע"י נאמני פרנקו, בעיקר משום שלא היטיב ללכת בתלם. לורקה כתב ביד אמן מחזה המתמודד עם דיכוי כנגד תשוקה, שמירת המסגרת בכל מחיר מול לבלוב הנעורים, מחנק של כבוד וצניעות מול פחד מאובדן המוניטין.

חוויאר לה-טורה, גדול הכוריאוגרפים הספרדיים בני זמננו, מיטיב לבטא את כל אלה באמצעות להקת הפלמנקו הישראלית, שלאחר שבועות וחודשים של עבודה מפרכת בחדר החזרות, מציגה סוף סוף בפני הקהל הישראלי ביצוע מושלם, ברמה בינלאומית.

ב"אלבה" משתתפים רקדני הלהקה הקבועים שגויסו למשימה לצד הרקדנית סילביה דוראן, חלוצת הפלמנקו בישראל ומורתה הראשונה של מיכל נתן, וגילה אלמגור אשר מלווה בקולה הדרמטי חלק מפסקול המופע.

להקת הפלמנקו הישראלית ALBA צילום דורון ישינסקי

מיכל נתן: "העבודה עם חוויאר היא הגשמת חלום בן עשרות שנים. זאת בשל היצירתיות פורצת הגבולות, הרגישות והחוכמה שמצאתי בעבודותיו".

"ברמה האישית, תמיד חשתי שחסר לי "פרק" בקריירה המקצועית: להיות רקדנית מבצעת, "חומר ביד היוצר", של אמן בסדר הגודל של חוויאר לה-טורה. חלום שסוף-סוף מתגשם".

חוויאר לה-טורה: "ב-1988 יצרתי את הכוריאוגרפיה הראשונה שלי בהשראת "בית ברנרדה אלבה" ולאורך השנים הרגשתי שהמעגל טרם נסגר. לורקה נחשב המחזאי בעל ההשפעה הרבה ביותר על עולם הפלמנקו. אישיותו המיוחדת ואורח חייו הנועז לתקופתו עדין משפיעים על התרבות בספרד וגם מחוצה לה, השפעה שרק הולכת ומתעצמת".

לה טורה מוסיף: "העבודה עם להקת הפלמנקו הישראלית היא סגירת המעגל עבורי. החלטתי הפעם לבסס את היצירה על מוסיקה קלאסית שבחרתי בקפידה ותוך התייחסות לעלילת המחזה ולא להשתמש במוסיקת פלמנקו. לצד מוצארט, באך, שופן, דה-פאייה וקומפוזיטורים נוספים, תוכלו לזהות גם קטעי שירה גרגוריאנים שהבאתי ממנזר Santo Domingo de Silos שבספרד".

"נהניתי מאוד מהעבודה עם הלהקה. הפלמנקו הינו מורשת לאומית שהופכת לאורך השנים לשפה בינלאומית שאני גאה לשרת. להקת הפלמנקו הישראלית, שלכם, עומדת בשורה הראשונה של הסטנדרט הבינלאומי. חשוב לי שבכל פסטיבל או אירוע תרבות חשוב בעולם תופענה להקות כמו זו, ותייצגנה את השפה האוניברסלית הזו".

הופעות הבכורה תתקיימנה במועדים הבאים: 27/12 – 21:00 , 28/12 – 14:00, 26/1 – 21:00 ,

1/2 – 14:00 , 2/3 21:00  – סוזן דלל ת"א.