תגיות

, ,

הקאמרטה הישראלית ירושלים צילום גלי

 

בקונצרט הרביעי לעונה בסדרה "כלים וקולות", תארח תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים את זמרת המצו-סופרן אולריקה מלוטה (גרמניה) לביצוע יצירות בני זמנו של בטהובן, אשר העריכם מאד כמלחינים: כרוביני – אותו הגדיר בטהובן כאחד מחשובי המלחינים, פרדיננד ריס – תלמידו של בטהובן – אשר בידיו הפקיד בטהובן גרסה ראשונה של הסימפוניה השנייה, זיגמונד נויקום, שכנו של מוצרט (בזלצבורג) ואחד מהמלחינים המוערכים ביותר ורספיגי שהושפע בכתיבתו מבטהובן

הצלחתו של בטהובן העפילה במידה מסוימת על הישגיהם האמנותיים של בני דורו וקונצרט זה בא לשפוך אור על אמנותם, וזאת לצד הסימפוניה המונומנטלית "ארואיקה" של בטהובן.

 

על הקונצרט ינצח מנהלה המוסיקלי של התזמורת, אבנר בירון.

 

מוזיאון תל אביב לאמנות
8.2 בשעה 13:00, 9.2 בשעה 20:00, 10.2 בשעה 20:00
תיאטרון ירושלים
12.2
בשעה 20:00
בית התרבות בסביון
14.2
בשעה 20:30

 

"בצלו של בטהובן", הקונצרט הרביעי בעונה בסדרה "כלים וקולות" של תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים, יתקיים בניצוחו של מנהלה המוסיקלי, אבנר בירון, ובהשתתפותה של זמרת המצו-סופרן הגרמנייה אולריקה מלוטה. הקונצרט יתקיים במוזיאון תל אביב לאמנות (8.2, 9.2, 10.2), בתיאטרון ירושלים (12.2) ובבית התרבות בסביון (14.2).

התזמורת תבצע בקונצרט זה יצירות של מלחינים בני זמנו של בטהובן, אשר העריכם מאד כמלחינים: כרוביני – אותו הגדיר בטהובן כאחד מחשובי המלחינים, פרדיננד ריס – תלמידו של בטהובן – אשר בידיו הפקיד בטהובן גרסה ראשונה של הסימפוניה השנייה, זיגמונד נויקום, שכנו של מוצרט (בזלצבורג) ואחד מהמלחינים המוערכים ביותר ורספיגי שהושפע בכתיבתו מבטהובן.

הצלחתו של בטהובן העפילה במידה מסוימת על הישגיהם האמנותיים של בני דורו, וקונצרט זה בא לשפוך אור על אמנותם, וזאת לצד הסימפוניה המונומנטלית "ארואיקה" של בטהובן

 

אולריקה מלוטה שהרפרטואר שלה רחב ומשתרע מן הרנסנס עד לימינו, תשתתף בחלק הווקאלי בערב זה: והאריה "לבכות איתך" מתוך האופרה "מדאה" מאת המלחין כרוביני, פואמה לירית "השקיעה" מאת רספיגי וסצנה ואריה "אומללה שכמותי, היכן אני?" מאת המלחין זיגמונד נויקום. התזמורת תבצע בנוסף שתי יצירות סימפוניות: פרק א' מתוך סימפוניה מס' 2 מאת המלחין ריס והסימפוניה הנודעת והאהובה מס' 3 ("ארואיקה") מאת בטהובן. יצירה זו, אותה הקדיש בטהובן לנפוליאון, נבחרה לסימפוניה הגדולה בכל הזמנים בסקר שנערך ב-BBC ב-2016 בקרב 151 מנצחים ברחבי העולם.

חוקר המוסיקה הבריטי פול ריד אמר כי "כל מלחין וינאי ברבע הראשון של המאה ה-19 פעל פחות או יותר בצלו של בטהובן". את כרוביני כינה בטהובן גדול המלחינים מחוץ לו, פון נויקום הלחין בתקופתו ואילו רספיגי הוא בן הדור הממשיך שהושפע בכתיבתו מבטהובן. פרדיננד ריס היה תלמידו של בטהובן שפרש עליו חסות אחרי שזיהה את כישרונו. ריס חי בביתו, למד ממנו נגינה והפך למזכירו האישי. הוא הושפע ללא ספק מכתיבתו אולם השכיל ליצור סגנון משלו.

ulrike malotta2 – credit marc senna

 

אוּלְרִיקֶה מָלוֹטָה מצו-סופרן (גרמניה)

 

את ראשית הכשרתה המוסיקלית קנתה לה אולריקה מלוטה במינכן, עיר הולדתה. לימודי תואר שני השלימה בכיתת פרופ' הדוויג פַסבֶּנְדֶר בבית הספר הגבוה למוזיקה ולדרמה בפרנקפורט-על-נהר-מיין, ובמקביל השתלמה בכיתות האמן של המצו-סופרן כריסטה לודוויג, הבריטון כריסטיאן גֶרְהָהֶר, הפסנתרן הלמוט דויטש והמנצח הלמוט רילינג. בזמן לימודיה זכתה במלגות האקדמיה הבינלאומית ע"ש באך בשטוטגרט, ובאוגוסט 2015 קיבלה פרס הצטיינות בקורס קיץ של המוצרטאום בזלצבורג.

 

במהלך לימודיה בנתה לה אולריקה מוניטין כזמרת אופרה וקונצרטים, עם רפרטואר המשתרע מן הרנסנס ועד לימינו. היא מרבה להופיע עם אנסמבלים ותזמורות כגון האקדמיה למוזיקה עתיקה של ברלין, אנסמבל הבארוק הצרפתי Le Concert Lorrain, תזמורות הבארוק הצ'כית "קולגיום 1704", הסימפונית של הרדיו הבווארי במינכן, התזמורות הסימפוניות של בּוֹכוּם ושל במברג, התזמורות הקאמריות של מינכן ושל באזל, מקהלת בלתזר נוימן בפרייבורג והקאמרטה ווֹקָלֶה של פרייבורג.

 

בימים אלה אולריקה מלוטה מרבה לשיר באך: עם תזמורת "קונצ'רטו קלן" ועם מקהלת הרדיו הבווארי בניצוח פטר דַייקסְטְרָה שרה את תפקיד הקונטראלטו ביוהאנס פסיון, והביצוע היה לתקליטור של חברת BR-Klassik; בדצמבר האחרון הופיעה באורטוריית חג המולד עם אותה המקהלה (הרדיו הבווארי) ועם הקאמרית של באזל בניצוח הווארד ארמן, ובסוף החודש הזה תשתתף בביצוע המגניפיקט של באך עם תזמורת הרדיו הצפון-גרמני (NDR) בניצוח קלאס שטוק.

 

על בימת האופרה גילמה אולריקה את הגבירה השלישית בחליל הקסם של מוצרט, את רָמִירוֹ בהגננת המדומה של מוצרט, את אֶנְדִימְיוֹנֶה בקָלִיסְטוֹ של קוואלי, את כריסטינה בהמתחזים למשוגעים של דוניצטי ואת המכשפה בגרסה לילדים של הנזל וגרטל מאת הומפרדינק.

 

אולריקה מלוטה נמשכת במיוחד אל סוגת הליד. בתחום זה היא משתפת פעולה עם הפסנתרנים הלמוט דויטש, הִילְקוֹ דוּמְנוֹ, גֶץ פָּיֶר ופאולינה טוּקִיאַיְנֶן. במרכז סדרת הרסיטלים שהגישה באחרונה מחזור השירים של מוסורגסקי חדר ילדים, ובעונה הזאת תופיע במחזור שירי שוליה נודד של מהלר.

 

אבנר בירון מנהל מוסיקלי ומנצח

אבנר בירון צילום גלית דויטש

חדשנות ומעוף מאפיינים את אבנר בירון, המייסד, המנהל המוסיקלי והמנצח הקבוע של הקאמרטה הישראלית ירושלים. בעבודה שיטתית, מאומצת ויצירתית הקנה לתזמורת יוקרה בארץ ובעולם, והופעותיה תחת שרביטו זוכות לשבחי הביקורת, לאמון המנויים הוותיקים ולהערכתם של מצטרפים חדשים.

 

זוהי העונה ה-34 של הקאמרטה הישראלית ירושלים. מלבד הופעותיה בארץ, הופיעה גם באולמות מרכזיים בפריס, באמסטרדם, בברלין, בלוצרן, בבאזל, בז'נבה, במדריד, בניו יורק, בוושינגטון, בלוס אנג'לס, בשיקגו, באלסקה, בבייג'ין, בשנחאי, בטביליסי, בירוואן, בסידני, במלבורן, בבנגקוק ובוורשה.

 

מובן מאֵליו, כי עמוד התווך של רפרטואר הקאמרטה בנוי מנכסי צאן הברזל של המוזיקה הקלאסית לדורותיה ולסגנונותיה. עם זה, בעת תכנוני הרפרטואר השנתיים, אבנר בירון בוחר לשלב, לצד יצירות אהובות של יוצרים בעלי שם, גם יצירות מסקרנות ונדירות מן המוזיקה העולמית שאין מרבים להשמיע באולמי הקונצרטים. כמו כן הוא מזמין בעבור התזמורת יצירות חדשות ממלחינים ישראלים.

 

את הקריירה המוסיקלית שלו החל אבנר בירון כחלילן בתזמורת הפילהרמונית הישראלית ובתזמורת הקאמרית הישראלית. לפני-כן למד ביולוגיה באוניברסיטה העברית והשתלם בניצוח באקדמיה למוזיקה בווינה ובמוצרטאום של זלצבורג. גישתו למוזיקה ולאינטרפרטציה מושפעת מהשכלתו הרחבה במוזיקה ובמדע. כחלילן הירבה להופיע בהרכבים קאמריים וברסיטלים, וניהל כיתות-אמן רבות-משתתפים בארץ ומחוצה לה. כמורה וכמחנך העמיד דורות של חלילנים ושל מורים לחליל. הוא הקים בזמנו את "אנסמבל סולני הגליל", הרכב וירטואוזי שזכה להצלחה בינלאומית בזמן קצר.

 

אבנר בירון ניצח על התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור, התזמורת הסימפונית חיפה והסינפונייטה באר-שבע, והוא מוזמן לנצח על תזמורות ברחבי העולם. כמו כן כיהן כמנהל המוסיקלי של פסטיבלים, ביניהם "אבו-גוש" ו"ימי מוזיקה וטבע בגליל".

 

ב-1994 החל בירון לכהן כראש האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. בשלוש הקדנציות של כהונתו הצעיד את האקדמיה להישגים מרשימים: הוא יזם את פתיחתה של מחלקה למוזיקה מזרחית, הקים את התזמורת הקאמרית של האקדמיה ויסד את הפקולטה למוזיקה רב-תחומית. בירון נבחר לכהן כחבר הוועדה המתמדת של ארגון האקדמיות הגבוהות למוזיקה באירופה ((AEC.

 

בשנת 2005 זכה בפרס שרת החינוך על מצוינות ותרומה אמנותית רבת-שנים בתחום המוזיקה בארץ, ובשנת 2013 העניק לו משרד התרבות והספורט פרס ע"ש אריק איינשטיין ליוצרים שתרמו להתפתחות התרבות הישראלית לדורותיה.

 

 

 

 

תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים נוסדה בשנת 1983 ע"י פרופ' אבנר בירון. תוך זמן קצר תפסה מקום חשוב במפה המוסיקלית הישראלית, הפכה לתזמורת הקאמרית המובילה בישראל, ונחשבת כיום לאחת מהתזמורות הקאמריות הטובות בעולם. עבודתו המקצועית הבלתי מתפשרת של אבנר בירון עם התזמורת, שילוב נגנים עולים עם מוסיקאים ישראליים, ובניית תכניות קונצרטים מקוריות וייחודיות, הביאה את הקאמרטה לאיכויות מיוחדות, המתבטאות ברמת ביצוע גבוהה ביותר והקפדה סגנונית.

 

התזמורת מקיימת סיורי קונצרטים באירופה, ארה"ב, אוסטרליה והמזרח הרחוק, מוזמנת להופיע באולמות הקונצרטים המרכזיים בניו-יורק, לוס-אנג'לס, בוסטון, ברלין, אמסטרדם, פרנקפורט, מינכן, פריס, ציריך, וורשה, סידני, מלבורן, בייג'ין,  בנגקוק וכן בפסטיבלים חשובים באירופה, ומהווה שגרירת תרבות המייצגת את ירושלים ואת מדינת ישראל. תקליטורים בנגינת הקאמרטה זכו בפרסים וביקורות נלהבות בארה"ב ובאירופה.

 

התזמורת מקיימת סדרות קונצרטים למנויים בירושלים, בתל-אביב , בנס-ציונה, בסביון, בכפר שמריהו, בזכרון יעקב וכן מופיעה ביישובים נוספים ברחבי הארץ.

 

התזמורת תורמת תרומה מכרעת לעידוד היצירה המוסיקלית הישראלית המקורית ולשימורה. מאז הקמתה הזמין אבנר בירון עשרות רבות של יצירות ממלחינים ישראלים עבור הקאמרטה, אשר ביצעה והקליטה אותם בביצועי בכורה בארץ ובסיורי קונצרטים ברחבי העולם.

 

בשנת 1996 הזמינה עיריית ירושלים את הקאמרטה לפעול בירושלים. התזמורת מייחדת פעילות לעיר ירושלים. בנוסף לסדרות הקונצרטים הרגילים יזמה התזמורת גם פרויקט חינוך המיועד לילדי בי"ס וגנים. כמו כן יזמה התזמורת סדרת קונצרטים בשם "שבחי ירושלים", במסגרתם בצעה יצירות אשר נכתבו בהשראת ירושלים, כולל הזמנת יצירות מקוריות מהבולטים שבמלחיני העולם.

 

בצלו של בטהובן – תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים
קונצרט מס' 4 בסדרה "כלים וקולות"
מנצח ומנהל מוסיקלי: אבנר בירון
מצו -סופרן: אולריקה מלוטה (גרמניה)
בתוכנית:
כרוביני מתוך האופרה "מדאה": פתיחה, האריה "לבכות איתך".

רספיגי "השקיעה" פואמה לירית למצו-סופרן ולכלי קשת
פון נויקום "אומללה שכמותי היכן אני?" סצנה ואריה למצו-סופרן ולתזמורת
ריס פרק א' מתוך סימפוניה מס' 2 בדו מינור אופ' 80 בכורה ישראלית
בטהובן
סימפוניה מס' 3 ("ארואיקה") במי במול מז'ור אופ2 55.

מוזיאון תל-אביב לאמנות
יום ו 8.2 בשעה 13:00
מוצ"ש 9.2 בשעה 20:00
יום א' 10.2 בשעה 20:00