תגיות

,

 

 

סינמטק ירושלים יציג בתחילת חודש מרץ זו השנה השלישית תוכנית קולנוע ייחודית החושפת בפני הקהל את המגוון התרבותי העשיר של הקולנוע הפרנקופוני ב 8-2 במרץ.

התוכנית, שתוצג במלואה בסינמטק ירושלים ונאצרה על ידי הסינמטק ו 9 שגרירויות שונות , היא חלק מאירועי "ימי הפרנקופוניה" הנערכים ברחבי הארץ ותכלול תשעה סרטים חדשים בהקרנות בכורה או הקרנות חד פעמיות, מ 9 מדינות פרנקופוניות מרחבי העולם – מדינות שהצרפתית מוגדרת שפה רשמית בהם (גם אם אינה הראשית בהכרח) וחולקות את אותם ערכים הומניסטיים של חופש, שוויון וסולידריות.

במהלך השבוע יוקרנו סרטים עלילתיים מהמדינות הבאות: יוון, בלגיה, קנדה, בולגריה, אירלנד , קפריסין, רומניה, חוף השנהב וכמובן צרפת, שהמשותף להן הוא זיקתן העמוקה לתרבות הצרפתית  – אם בשימוש בצרפתית כשפת אם וכשפה מדוברת, ואם בהשפעת התרבות הצרפתית על התרבות המקומית בהיבטים שונים.

רוב הסרטים מוקרנים בהקרנות בכורה וחד פעמיות בישראל. בין הסרטים הבולטים שיוקרנו –  "המאבקים שלנו" שזכה החודש בפרס האקדמיה הבלגית לקולנוע, "ראן" – הסרט היחיד אי פעם מחוף השנהב שהשתתף בתחרות "מבט מסויים" בפסטיבל קאן, בכורות בישראל של "הוטל מון קאבול" הרומני ו"מסטיק" הבולגרי ואחרים

לרשימת ההקרנות המלאה ולרכישת כרטיסים יש לפנות לאתר סינמטק ירושלים https://www.jer-cin.org.il/he

https://www.jer-cin.org.il/he/lobby/%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%A2-%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%A0%D7%95%D7%A2-%D7%A4%D7%A8%D7%A0%D7%A7%D7%95%D7%A4%D7%95%D7%A0%D7%99-2019

או בטלפון *9377

הסרטים שיוקרנו במהלך השבוע הם:

"הבן של ז'אן"  ( (Le fils de Jean, צקפת/קנדה 2016

בימוי :  פיליפ ליורה

פייר דהלהדושן, גבריאל ארקן, קתרין דה לאן

בגיל 33 מתייה לא יודע מי הוא אביו. בוקר אחד הוא מקבל טלפון בו הוא מתבשר שאביו היה קנדי שהלך לעולמו. הוא גם מגלה שיש לו עוד שני אחים. הוא מחליט לנסוע למונטריאול ללוויה, אך שם הוא מגלה שאיש לא יודע עליו וכנראה גם אף אחד לא מעוניין לדעת.  פיליפ ליורה זכור בזכות כותריו הקודמים ("וולקאם" ו"אל תדאגו אני בסדר") וגם כאן הוא מביא את אותו טון הומניסטי ויכולתו לחלץ משחקניו הופעות מופת. "דרמה משפחתית עמוקה ויפה" (הוליווד ריפורטר). (98 דקות. צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית) באדיבות המכון הצרפתי

סינמטק ירושלים 7.3.19 18:00

 

"המאבקים שלנו "  (Our Struggles ) , בלגיה 2018

בימוי : גיום סנז

רומן דוריס, לטישיה דוש

אחרי שאשתו עוזבת במפתיע את הבית, משתדל אוליביה להקפיד על שגרה נורמלית ככל האפשר עבור שני ילדיו ולשמור על תפקידו במפעל. אמו ואחותו נחלצות לעזור, מנסות להוריד מעט את המתח והמעמסה, ובכל זאת הפרידה הפתאומית אינה מאפשרת התעלמות ודורשת התמודדות של ממש. סרטו השני של גיום סנז הוא דרמה משפחתית אפקטיבית, שמצליחה להתמודד עם הדחיסות הרגשית באמצעות רוך והכלה. הרבה מההישג נובע בשל הופעה טובה של רומן דוריס, שמביא למסך את הגבריות הרגישה שהפכה אותו לאחד מגדולי השחקנים של דורנו. (98 דקות. צרפתית, תרגום לעברית).

סינמטק ירושלים 3.3.19 18:00

"הפתק האחרון"  (The Last Note), יוון  2017

בימוי : פנטליס וולגריס

אנדראס קונסטנטינו, אנדרה הניקה

נפוליאון הוא אחד מהאסירים במחנה הריכוז הנאצי האידרי, בזכות שליטתו בגרמנית הוא מתווך בין שלטונות המחנה לשבויים, לוחמי מחתרת וקומוניסטים. כאשר המחתרת היוונית מחסלת גנרל נאצי וארבעה חיילים נוספים, מחליטים הגרמנים לנקום ולהוציא להורג 200 אסירים. נפוליאון עומד בפני ברירה אכזרית. פנטליס וולגריס מעלה פרק טרגי בתולדות ההתקוממות היוונית כנגד הכיבוש הגרמני, ובאמצעות גיבורים אנושיים הופך את הסיפור הזה מהיסטוריה לדרמה אפקטיבית. (117 דקות. יוונית וגרמנית, תרגום לעברית).

סינמטק ירושלים 4.3.19, 18:00

"מסטיק" (Bubblegum) , בולגריה, 2017

בימוי: סטניסלב טודורוב-רוגי

איוון יורוקוב, תאודורה דוהובניקובה

מסטיק – קרדיט צילום – יחצ – Bubblegum

בסוף שנות השמונים קלין וביליאנה גדלו על ברכי החינוך הסוציאליסטי ובדקו את גבולות השיטה כחלק מחבורת ילדים פרועה. 25 שנה מאוחר יותר הם נפגשים שוב, אחרי שארצם עברה מהפכה כלכלית וחברתית. קלין הוא יועץ פרסום שהחיים גהצו לו את המצב רוח וביליאנה עדיין לא מצאה את דרכה בחיים. חמישה ימים משותפים מחזירים זכרונות מן העבר ומעוררים בהם חלומות ותשוקות לעתיד. (100 דקות. בולגרית, תרגום לעברית).

סינמטק ירושלים 5.3.19 20:30

"מלון ירח קאבול" (Hotel Moon Kabul) . רומניה/צרפת, 2018,

בימוי : אנקה דמיאן

פלוריאן פיירסיץ', אופליה פופיי

מלון ירח קאבול – קרדיט צילום יחצ – Moon Hotel Kabul_film still (4)

איון הוא עיתונאי ציני, שבשבילו כל מרואיין יכול להיות גיבור וכל סיפור אגדה. הדיווחים שלו כוללים תמיד שילוב של אמת ובדיה. בזמן שהוא נמצא במשימה בקאבול הוא מבלה לילה אחד עם יואנה ולמחרת חוזר לבוקרשט. כשהוא לומד שהיא חתכה את הורידים, חייו משתנים. יואנה שבה ופוקדת את לילותיו. "הסרט שלי בוחן שני גורלות, שבהן יש שתי אפשרויות ערכיות. אפשרויות אלו מלוות את הצופים ביחד עם מסעו של הגיבור ויחסיו עם אמת ואהבה" (אנקה דמיאן). (90 דקות. רומנית, תרגום לעברית)

סינמטק ירושלים 2.3.19 21:00

"מחיר התשוקה" (Price of Desire), בלגיה/אירלנד , 2015

בימוי : מארי מקגוקיאן

אורלה בריידי, וינסן פרז

איילין גריי היתה אמנית ומעצבת ובאמצע שנות ה-20 של המאה הקודמת תכננה וילה מודרניסטית פורצת דרך עבור המאהב שלה, יאן בדוביצ'י. אלא שבעבור לה קורבוזייה, וילה E-1027 היתה כנראה מכה יותר מדי גדולה לאגו והוא ניסה בדרכים שונות לנכס לעצמו את הקרדיט. המשולש הרומנטי והאמנותי בין שלוש דמויות אלו הופך ב"מחיר התשוקה" לדרמה היסטורית שיש בה דיונים אמנותיים ושמש ים תיכונית, אך בליבה היא מהדהדת רבים מהדיונים של ימינו, על המאבק המתמיד של נשים למקום וקרדיט בתוך חברה שובינסטית. (108 דקות. אנגלית, תרגום לעברית).

סינמטק ירושלים 8.3.19 14:00

 

"נער על הגשר"  (Boy on the Bridge), קפריסין 2016

בימוי : פטרוס שאראלמבוס

קיקה גאורגיו, קונסטנטינוס פרמאקס

סוף שנות השמונים. קיץ באחד הכפרים בהרי קפריסין. סוקרטס בן ה-12 מדווש בין שבילי הכפר ומטריד את תושביו עם זיקוקים שהוא מכין בעצמו. תחושת החופש וחוסר המחוייבות מסתיימת כאשר הוא מגלה שחברו הקרוב מרקוס סובל מאביו האלים. הוא מחליט להשתמש בכשרונו ליצור זיקוקים כדי לנקום, אבל מעשיו מובילים אותו לליבו של סוד משפחתי ולחקירת משטרה. מה שהתחיל כקיץ תמים משנה את חייו של סוקרטס לנצח, ומלמד אותו את משמעותן האמיתית של נאמנות ומשפחה. (85 דקות. יוונית, תרגום לעברית).

סינמטק ירושלים 5.3.19 18:00

 

"הגחליליות עזבו"  (Fireflies are gone) , קנדה  2018

בימוי: סבסטיאן פילוט

קארל טרמבלה, פייר-לוק ברילאנט

לאו בת ה-17 די אבודה. היא עומדת לסיים את התיכון ואין לה מושג מה תעשה בהמשך. היא לא רוצה לגור עם אמה ובן זוגה – שדר רדיו פופוליסט, וסוג מסוים של משען היא מוצאת בסטיב, גיטריסט שמבוגר ממנה בכך וכך שנים, אבל גם זה לא בהכרח מספיק. הבמאי הקוויבקי המצוין סבסטיאן פילוט מתבונן בסרטיו בגיבורים פגומים שהחיים מציעים להם להתגמש או להשבר. כאן, בזכות הופעתה של קארל טרמבלה ויכולתה לכבוש את הלב, הוא מגיש דיוקן מדויק של התבגרות נשית בעידן של חוסר ודאות. (96 דקות. צרפתית, תרגום לעברית).

סינמטק ירושלים 6.3.19 20:30

 

 

"ראן " (Run) צרפת/חוף השנהב , 2014

בימוי : פיליפ לקוט

עבדול קרים קונאטה, איזאק דה בנקולה

ראן בורח. הוא כרגע התנקש בראש הממשלה של מדינתו, ולכן היה עליו לעטות חזות ובגדים של משוגע המסתובב בעיר מזה חודשים. חייו חוזרים אליו בהבזקים: הילדות שלו עם מאסטר טורו, כשחלם להיעשות למוריד גשמים, הרפתקאותיו שלא-יאומנו עם גרידי גלאדיס, ועברו כפטריוט צעיר במיליציה בסכסוך הפוליטי והצבאי בחוף השנהב. ראן לא בחר בכל החיים הללו, אלא נקלע לתוכם, כשרץ מחיים לחיים. בגלל זה הוא נקרא ראן. (100 דקות. צרפתית, דיולה, תרגום לעברית).

 

סינמטק ירושלים 4.3.19 20:30