תגיות

Daniel Oren-photo Maxim Reider1

בתכנית:

·         שמעון כהן, "לרקוד"  (מנצח: נמרוד פפר)

·         פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי, קונצרטו לכינור ולתזמורת ברה מז'ור

·         פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי, סימפוניה מס.5 במי מינור

דניאל אורן, מנצח

פאוול ברמן, כינור

תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה, בית האופרה:

מוצ"ש, 13 באפריל 2019, 21:00

הסימפונית ראשון לציון, היכל התרבות ע"ש מאיר ניצן:

יום שני, 15 באפריל 2019, 20:00

יום שלישי, 16 באפריל 2019, 20:30

 

דניאל אורן, מנצח

המנצח דניאל אורן נולד בישראל. הקריירה הבינלאומית שלו החלה בשנת 1975 כשזכה בפרס הראשון בתחרות הרברט פון קראיאן הראשונה לניצוח. במשך השנים ניצח בקביעות בארצות הברית ובאירופה ושימש כמנהל מוסיקלי ומנהל אמנותי במספר בתי אופרה באיטליה. כיום הוא המנהל האמנותי של בית האופרה בסלרנו. דניאל אורן מנצח באופן קבוע בכל בתי האופרה המובילים בעולם כולל האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, המטרופוליטן אופרה בניו יורק, הארנה בוורונה שם הוא מנצח בקביעות מדי קיץ, האופרה הלאומית של צרפת בבסטי בפריס ובבתי האופרה של רומא, טרייסטה, גנואה, פירנצה, פרמה, טורינו, ונציה, בואנוס איירס, סן פרנסיסקו, טוקיו, יוסטון, וושינגטון, סין ובתי אופרה רבים אחרים. אורן בעל התואר 'רב-מנצחים' שהוענק לו בסיום כהונתו כמנהל המוסיקלי של האופרה הישראלית.

 

פאוול ברמן , כנר

נולד במוסקבה ולמד בקונסרבטוריון צ'ייקובסקי. בשנת 1990 זכה בפרס הראשון בתחרות אינדיאנפוליס. בשנת 1992 עבר לניו יורק ושם למד בהדרכתה של דורותי דיליי בביה"ס ג'וליארד וכן  בהדרכת אייזק שטרן. ברמן הופיע ככנר וכמנצח ולפעמים שימש בשני התפקידים עם תזמורת רבות באיטליה. ניגן באולמות מרכזיים בהם  הקרנגי ניו יורק, הרקולס מינכן, לה סקאלה מילנו, אודיטוריום לאומי מדריד, שאנז אליזה וגאבו פריס, האמנויות היפות בריסל ועוד. בשנת 1998 יסד את התזמורת הקאמרית של קאונס בליטא שלימים היתה לתזמורת הסימפונית של קאונס והוא משמש כמנהלה המוסיקלי. הקליט  עבור החברות קוך אינטרנשונל, אודיופון, פניקס קלאסיקס, דינמיק ודיסקובר. הוא מנגן על כינור סטראדיווריוס משנת 1702 'אקס דויד אויסטרך' שהשאילה לו קרן פרו קאנאלה.

 

שמעון כהן, מלחין, פסנתרן ומנצח

נולד בראשון-לציון בשנת 1937, נין למשפחה ממייסדי הישוב. בוגר האקדמיה הישראלית למוסיקה על שם רובין בתל-אביב. שמעון כהן הוא חתן פרס "עיל"ם" ו"אשכולות" לשנת 1998 על מפעל חיים, פרס אנגל של עירית תל-אביב לשנת 2001, ופרס "פסטילדינו" על מפעל חיים לשירת לדינו לשנת 2005, פרס משרד התרבות והספורט ע'ש אריק איינשטיין בתחום המוסיקה האומנותית לשנת תשע"ה  ופרס אמ"י לשנת 2017.

יצירתו "לרקוד" מבוססת על מבנה של סוויטת המחולות הבארוקית. כיצירה שנכתבה במאה ה-21 בחר כהן לחרוג מהמבנה הקלאסי הקבוע ולהרכיב את היצירה מחמשת הריקודים: אלמנד, מנואט, רומנסה, גבוט וג'יג.

 

קונצ'רטו לכינור ולתזמורת ברה מז'ור אופ' 35

המבקרים בוינה הכפישו את היצירה כשנוגנה לראשונה, אך ההיסטוריה מגלה לנו שלמרות נביחותיה של הביקורת – המשיכה שיירת המוסיקה של צ'ייקובסקי לחיות ולא סתם לחיות. הקונצ'רטו לכינור שספג את אחת הביקורות המוסיקליות הנוראיות שפורסמו אי פעם, היה תוך שנה ליצירה פופולרית, פסגה שכנרים צעירים שואפים להגיע אליה. בפרק הראשון צ'ייקובסקי אינו מציג את הנושא באורח בוטה, אלא בעדינות פיוטית. יחס מעודן זהה מקבל גם הנושא השני שמוצג ברכות על ידי הכינור הסולן. בפרק השני  שולטת הליריות. את האווירה יוצרים כלי העץ בפתיחת הפרק. הכינור המציג נושא חם ורך המנוגן במנעד הצלילים הנמוכים של הכינור. הפרק השלישי נפתח בסערה ומזמין את הסולן להפגנת נושא צועני. אחרי שתי אתנחתות קצרות של רוגע ומתיקות, מחזיר הסולן  את סחף החושים שבו החל הפרק.

 

סימפוניה מס' 5 במי מינור אופ' 64 

 

הסימפוניה נוגנה לראשונה בסנט פטרבורג ב-17 בנובמבר 1888 בניצוח המלחין וזכתה לתגובות קהל נלהבות ותגובות ביקורת זועמות. על היצירה נכתב  שהיא "חוויה רוחנית קודרת, ורק בסופה נסוגים העננים והשמים הכחולים מתגלים זכים וצלולים על מעבר לאופק".