תגיות

,

סינמטק ירושלים בשיתוף האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

פותחים את העונה ה – 27 של סדרת קונצ'רטו לקולנוע –

בוקר של שבת עם מוסיקה וקולנוע

מחווה לפרד אסטר, אליל הריקוד של הוליווד – לרגל 120 שנה להולדתו

מחווה לזמרת הקלסית הבריטית הגדולה דיים ג'נט בייקר

ובהמשך העונה, אירועים מיוחדים לטנור אלפרדו קראוס, זמרת הסופרן הגדולה אנה נטרבקו, ג'ואן באאז, ז'אק ברל, ריי צ'ארלס, הכוריאוגרף ג'רום רובינס ועוד.

החל מ ה 16 בנובמבר 2019

סדרת "קונצ'רטו לקולנוע של סינמטק ירושלים בשיתוף האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים הפכה למסורת שהחלה לפני 27 שנה בסינמטק ירושלים. הסדרה הכוללת 15 מפגשים מוקדשת לשילוב בין שתי אמנויות אהובות של קולנוע ומוסיקה באמצעות סרט, הרצאה ומופע מוסיקלי שבמרכזם נושא מוסיקלי.

קונצ'רטו לקולנוע – קרדיט צילום – קוסטל ספירמן

ניהול אמנותי: קוסטל ספירמן וחנה אנגלראד (מהאקדמיה למוסיקה ולמחול ירושלים)

השנה תפתח העונה בשני אירועים מיוחדים: מחווה לפרד אסטר, אליל הריקוד של הוליווד, לרגל 120 שנה להולדתו – עם קונצרט של יצירותיו של ג'ורג' גרשווין, ג'רום קרן, ארווינג ברלין וצפייה בפרד אסטר במיטב יצירות הריקוד שלו בקולנוע (16.11.19).

האירוע השני הוא מחווה לזמרת הקלסית הבריטית הגדולה דיים ג'נט בייקר בנוכחות במאי הסרט האנגלי ג'ון ברידקאט.

המשך העונה תוקדש לאירועים לאישים בולטים של מוזיקת האופרה: זמר הטנור אלפרדו קראוס המאסטר הגדול של "בל קנטו" וזמרת הסופרן הגדולה אנה נטרבקו.

תוכניות אחרות מוקדשות למוזיקת פולק עממית –  הטרובדורית הראשונה ג'ואן באאז, כמו גם לשאנסון הצרפתי – הבלגי מפריז ז'אק ברל, ולקולות החדשים של הפאדו הפורטוגלי במסורת של עמליה רודריגז.

עוד בסדרה, ייחשף הקהל לעולם האמנותי של מלחינים כמו פליקס מנדלסון או אסטור פיאצולה, מסטיסלב רוסטרופוביץ' – הגיבור של הצ'לו, ג'רום רובינס – הכוריאוגרף-במאי ששינה את ברודווי, המוסיקאי האגדי ריי צ'ארלס ועוד.

כרטיס: 90 ₪ / פנסיונרים וחיילים: 70 ₪ / כרטיס ירושלמי: 80 ₪ /

מנוי חופשי: 55 ₪ לאירוע. 

מנויי הסינמטק יכולים לרכוש כרטיסיה הכוללת כניסה חופשית לעשרה מאירועי הקונצ'רטו לקולנוע בתוספת מחיר של 290 ₪ על מחיר המנוי.

 טלפון להתקשרות : 9377*

 

פרוט תוכנית העונה :

אליל הריקוד של הוליווד – תמיד בזמן

מחווה לפרד אסטר – במלאת 120 שנה להולדתו

האיש עם רגלי הזהב | פרד אסטר נותן את הטון

בימוי: איב ריו, פיליפ פושן

כיצד הרקדן המעופף ביותר בעולם, אי פעם, הצליח למשוך כל כך הרבה דורות? "פרד אסטר – האיש עם רגלי הזהב", הוא מחווה לאמן וסרט מרהיב המציג את ההיסטוריה האמנותית שלו, "פרד אסטר נותן את הטון" חוזר לשיתופי הפעולה הייחודיים שלו עם שלושה אמנים גדולים: ארווינג ברלין, ג'רום קרן וג'ורג' גרשווין.

16.11.19, מוצ"ש, שעה 11:00 – סינמטק  1

 

ג'נט בייקר – האדם והאמן

קול המצו-סופרן על גווניו וגילומיו השונים בעולם האופרה. בנוכחות הבמאי ג'ון ברידקט.

ג'נט בייקר – במילים שלה

בימוי: ג'ון ברידקט | 90 דקות

הזמרת הקלסית הבריטית הגדולה דיים ג'נט בייקר מדברת באופן פתוח ורגשי מאי פעם על הקריירה שלה ועל חייה כיום. בין קטעים מתוך תפקידיה הגדולים על הבמה וכמו כן מהופעותיה באולמות הקונצרטים ובאולפני הקלטות היא מביטה אחורה על ההתרגשויות והקשיים בהופעות ציבוריות.

30.11.19, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

פיאצולה: צריך שניים לטנגו…?

אסטור פיאצולה – עולמו המורכב, הרב-גוני, היצירתי והמחדש ביחסו לטנגו

פיאצולה, שנות הכריש

בימוי: דניאל רוזנפלד | 93 דקות

נגן הבנדונאון והמלחין הארגנטינאי אסטור פיאצולה חולל מהפכה בטנגו. ה"טנגו נואבו" שלו, עם השפעותיו הקלסיות והג'אזיות, עשו אותו לדמות שנויה במחלוקת בארצו שלו, משום שהמהפכה שלו התנגשה במסורת. חומרים ייחודיים מהופעות רבות וסרטי משפחה אינטימיים משתלבים עם חומרי ארכיון כדי לצייר פורטרט חי של פיאצולה

7.12.19, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

קברט –

כיצד מבטאים דקדנס והתפוררות חברתית במוסיקה?

המוסיקה של שנות ה-30 וה-40 בין המלחמות בגרמניה של רפובליקת ויימאר. המוסיקה של המלחינים היהודים ג'ון קאנדר וקורט וייל, מוסיקה שייצגה את ההתפוררות של תקופת הקברט, ונשארה דקדנטית עד ימינו.

קברט

בימוי: בוב פוסי | 124 דקות

1931, ברלין לפני המלחמה, עיר מקלט להתנוונות מוסרית ואי-בהירות מינית. זמרת האופרה האמריקאית סאלי בולס נפגשת עם האקדמאי הבריטי בריאן רוברטס למרות המיניות המבולבלת של בריאן, השניים נעשים למאהבים, אלא שהופעתו של נער שעשועים עשיר מסבכת את שניהם. הסרט זכה בשמונה פרסי אוסקר  (1973).

21.12.19, שבת, שעה 11:00  – סינמטק 1

 

באך "אותנטי" מול באך "אישי" – על סגנוניות ואינדיבידואליזם במוסיקה

האמן המבצע הוא גורם מתווך בין המלחין לבין הקהל. עד כמה עליו להיות נאמן לכוונות המלחין, וכיצד ביכולתו לדעת מהן? האם יש "נכון" ו-"לא נכון" בפרשנות מוסיקלית?

ז’ואו, המאסטרו

בימוי: מאורו לימה | 117 דקות

סיפורו האמיתי של המוסיקאי המפורסם ז’ואו קרלוס מרטינס שעבר ילדות קשה כילד עם בעיות בריאותיות. יום אחד, הפסנתר נכנס לחייו ובמהלך השנים הופך לאחת מההבטחות הגדולות במוזיקה הקלאסית העולמית. ביוגרפיה מוסיקלית, שמתבוננת באהדה בפסנתרן המחונן, מילדותו הקשה ועד לרגעי השיא.

4.1.20, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

בוא רוח היוצר

על יצירה אירופאית יהודית בימי שקיעתה של תרבות המערב

גלות ומוסיקה

בימוי: ג'יימס מורדוך | 83 דקות

לפני עלייתו של היטלר ב-1933, גרמניה היוותה את מרכז עולם המוסיקה. תוך חמש שנים, אלפי מוסיקאים ברחו מהמדינה, כשהשלטון הנאצי הידק את חוקי הגזע שלו ועיצב את דמותה התרבותית. הסרט חוקר את חייהם של חמישה מלחינים ואת הדרכים בהן הגלות עיצבה את זהותם ואת הקריירה שלהם.

18.1.20, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

 

 

אמנות הקול האריסטוקרטי: זמר הטנור אלפרדו קראוס

אמנותו של אלפרדו קראוס

בימוי: חוזה מונטס באקר | 83 דקות

אלפרדו קראוס היה זמר טנור ספרדי מפורסם מהאיים הקנריים, אשר נודע ברחבי העולם כמאסטר הגדול של סגנון ה-"בל קנטו". סרט זה נוקט בגישה נועזת, שאינה חפה מביקורת לגבי עולם האופרה העכשווי, וכולל כמה שיאים מעונת 1993 במילאנו, וינה וניו-יורק, יחד עם חומרים מסדנת האמן של קראוס ברומא.

8.2.20, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

הטרובדורית הראשונה – על מפעל חייה של ג'ואן באאז

ג'ואן באאז: כמה מתוק הצליל

בימוי: מארי ווארטון | 84 דקות

הסרט התיעודי הראשון המתעד את החיים הפרטיים והקריירה הציבורית של ג'ואן באאז, "כמה מתוק הצליל", בוחן את ההיסטוריה שלה כאמנית אולפן ומבצעת ואת המסע יוצא הדופן שלה כמצפונו של דור שלם. הסרט עשיר בחומרי ארכיון היסטוריים וצילומים שמעולם לא נראו לפני כן.

22.2.10, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

זמרת הסופרן אנה נטרבקו: דיווה במבט אישי

אנה הגדולה: החיים למען במת האופרה

בימוי: דימיטרי סאפון | 50 דקות

סרט תיעודי על זמרת הסופרן הגדולה אנה נטרבקו. הקולנוען הרוסי דימיטרי סאפון מציג אותה בביתה ברוסיה ובניו יורק, ובדרכים כאשר היא מתכוננת להופעותיה. הסרט כולל גם ראיונות עם אנה עצמה, עם משפחתה, ועם דימיטרי חבורוסטובסקי, פיוטר בצאווה ורבים מתומכיה, כמו ואלרי גרגייב ופלסידו דומינגו.

7.3.20, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

 

ז'אק ברל – המשורר של הארץ השטוחה

ז'אק ברל, השיגעון לחיים

בימוי: פיליפ קולי | 115 דקות

פיליפ קוהלי יצר שחזור סוחף ומרתק של הזמר והיוצר הגדול, פלמי במוצאו ובנשמתו, שהתחיל את חייו כבורגני טוב והמשיך אותם כאמן ומבצע שהתפרסם בעולם כולו. הסרט מביא קטעי ארכיון מהפנטים וכן שורה של דוברים שהכירו וראו מקרוב את הפלא הזה.

21.3.20, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

בעקבות גיבורי הצ'לו

הצ'לו היה האחרון מכלי הקשת שזכה למעמד קאנוני. בכל תקופה קידמו אותו כמה מלחינים ומבצעים יוצאי דופן – מבאך ובוקריני ועד קזאלס ורוסטרופוביץ'

רוסטרופוביץ', קשת וחץ יורד

בימוי: ברונו מונסנז'ון | 79 דקות

סיפור חייו של הצ'לן, הפסנתרן והמנצח, מסטיסלאב רוסטרופוביץ', אהבת האדם שבו ואהבת הקהל אליו. הסרט מביא קטעי ארכיון רבים, כולל קטעים מוסיקליים וראיונות, ומצייר דמות של מוסיקאי, שידע למצוא את מקומו בכל מקום בעולם

4.4.20, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

פאדו – השיר העממי בעטיפה אמנותית

פאדו, הפסקול של פורטוגל

בימוי: רובן אלווז, כריסטוף פונסקה | 84 דקות

פאדו הוא גורל, הוא תקווה, הוא חיים ומוות. פאדו זו לא סתם מוסיקה, כי אם חלק עמוק ממרקם החיים הפורטוגלי בליסבון. נדמה שהפאדו הוא הפסקול של חיי העיר, והוא הסיבה העיקרית לגאווה לאומית שניכרת במשתתפי הסרט המוסיקלי והיפה הזה, שמספר על הפאדו ומקומו בחיי פורטוגל.

18.4.19, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

האומץ, התשוקה והחדשנות של ריי צ'ארלס

ריי

בימוי: טיילור האקפורד | 152 דקות

ביוגרפיה קולנועית חכמה ויעילה המבוססת על החיים והקריירה של המוסיקאי האגדי ריי צ'ארלס – מאיבוד חוש הראייה בילדותו המוקדמת, לקריירה הנוסקת שלו בשנות החמישים והשישים, דרך הבעיות שלו לאור הגזענות, השימוש בסמים, מערכות היחסים הכושלות והרעיון שלו לשנות את המוסיקה על ידי שילוב "רית'ם אנד בלוז” וגוספל.

2.5.20, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1

 

פליקס מנדלסון: האמן המושלם

פליקס מנדלסון נולד עם כישרון מוסיקלי שאיננו נופל מאלה של באך או מוצרט, למשפחה בעלת אמצעים בלתי נדלים. עם זאת, תהליך היצירה שלו הסתמך על ביקורת עצמית קשה ובלתי מתפשרת.

מנדלסון הלא-נודע

בימוי: אנג'לו פוזוליני | 54 דקות

סרט תיעודי זה אודות פליקס מנדלסון מבוסס על המכתבים המקוריים של המלחין ואחותו פאני, יחד עם מספר תמונות מרגשות מהתקופה. באמצעות שילוב של מוסיקה ומילים, המומחים העכשוויים הגדולים ביותר למנדלסון מוליכים את הצופים דרך סיפור חייו המרתק והקריירה של המלחין.

16.5.20, שבת, שעה ה11:00 – סינמטק 1

 

 

שני צעדים לפני כולם

היצירתיות האינסופית של ג'רום רובינס, הכוריאוגרף-במאי ששינה את ברודווי

ג'רום רובינס: סיבה לרקוד

בימוי: ג'ודי קינברג | 82 דקות

הסרט "ג'רום רובינס: סיבה לרקוד" חוקר את החיים והקריירה של ג'רום רובינס – הרקדן והכוריאוגרף אשר חולל מהפכה בעולם המחול ובברודוויי, בעבודותיו האגדיות "פנסי פרי", "ריקודים במפגש", "סיפור הפרברים" ו-"כנר על הגג". סרט זה, העשוי בקפידה, מציג קטעים מרתקים מתוך יומנים אישיים, תצלומי ארכיון וסרטונים מחזרות.

6.6.20, שבת, שעה 11:00 – סינמטק 1