תגיות

, ,

הצלם איל גרניט, במלוא הדרו

עבודת הצילום 'טבע דומם פירות הדר' של הצלם איל גרניט, 40, יליד ירושלים ואחיו של השף אסף גרניט, היא היצירה שזכתה במקום הראשון בתחרות 'קובנט גארדן ויטרינה 2019' בלונדון * היצירה, הנפרשת על פני 100 מטרים רבועים, תפאר את חזית בנין השוק המחודש הגדול ביותר בבריטניה, במשך שנה שלמה עד אוקטובר 2020 * גרניט, הישראלי הראשון הזוכה בתחרות: "מיד שקראתי את תנאי ההגשה לתחרות הרגשתי שיש לי את הצילום המושלם" * השף אסף גרניט, אחיו של הזוכה: "התרגשתי לנסוע במיוחד לראות את העבודה המדהימה של איל מפארת את השוק החדש. משפחת גרניט מירושלים מפגינה נוכחות בלונדון. הרחוב נראה לגמרי אחרת עם הצילום. אני גאה באח שלי"

טבע דומם פירות הדר
קרדיט צילום: הדס בביוף-גרניט

ברוב פאר והדר, היום, יום חמישי, 24.10.19, בשעה 18:30 שעון לונדון, בטקס רשמי ב- New Covent Garden Market בלונדון, תכריז וועדת האמנות החדשה של 'קובנט גארדן ויטרינה 2019'  – יוזמה לאמנות ציבורית בת שלוש שנים בשיתוף פעולה עם פסטיבל האמנות 'ארט נייט' ((Art night, פסטיבל האמנות החינמי הגדול בלונדון – ותחשוף את היצירה שזכתה במקום הראשון 'טבע דומם פירות הדר', המתפרש על פני 100 מטרים רבועים (20 מטר X 4.8 מטר), פרי מצלמתו של הצלם איל גרניט, יליד 1979 בירושלים, בשוק הקובנט גארדן, לונדון.

עבודתו של גרניט זכתה בפרס הראשון, מתוך למעלה מ-70 יצירות שהתמודדו על המקום היוקרתי במסגרת התחרות. גרניט הוא הזוכה הישראלי הראשון בתחרות צילום יוקרתית זו. לצד פרס כספי שקיבל תפאר עבודתו את קירותיו של שוק הפירות והירקות הפרוש על פני 135,000 מ"ר אירוח מסחרי וכ- 100,000 מ"ר קמעונאות במשך השנה הקרובה עד לחודש אוקטובר 2020.

 

במסגרת 'קול קורא' לתחרות הוזמנו אמנים להגיש בקשה להצעות של יצירות אמנות בהשראת פירות, ירקות ופרחים, מוצרי המפתח של שוק 'ניו קובנט גארדן' המחודש – שוק התוצרת הטרייה הגדולה והוותיקה ביותר בבריטניה. בהצעה התבקשו האומנים לקחת בחשבון את ההקשר הפיזי והקהילות של השוק.

 

התמונה המנצחת של גרניט מציגה שפע של פירות הדר בצבעים כתומים עזים המוצגים על שולחן גדול, עליו פרושה מפה בצבע תכלת, בסביבת כוסות ואגרטלים קריסטליים, צנצנות ומגשים עתיקים, או תלויים מלמעלה לצד סידורי סחלבים ונרקיסים.

בעבודתו של גרניט שצולמה במרחקי מיקוד שונים המעניקים לתמונה עומק שדה גדול יותר, גרניט יוצר דימוי המשקף את טבעו האלמותי של הפירות. מיקבץ הצילומים מזכיר את עבודותיהם של ציירים מהמאה ה-16 וה-17 בהשראת 'Bodegones' של המאסטר הספרדי חואן סאנצ'ס קוטן, שגרניט נתקל בו בזמן שלמד צילום במדריד, והופק בטכניקת הערמת פוקוס, צילום היפר-ריאליסטי זה מפאר את האובייקטים הנפוצים בחיי היומיום.

איל גרניט ליד יצירתו 'טבע דומם פירות הדר
קרדיט צילום: הדס בביוף-גרניט

בראש צוות השיפוט של ועדת האמנות החדשה של קובנט גרדן שוק ויטרינה 2019 עמדה איידה אספוסיטו, מייסדת ומנהלת אסטרטגית קריאייטיב מובילה עבור VINCI St Modwen, ומורכבת מאנה סקלדמן, אמנית חזותית; שרלוט ברוקס, אוצרת אומנות, ספריית RHS לינדלי; לין פרקר, אוצרת האוספים, גני קיו וזארנה רוסהרט, מנהלת התוכנית הפתוחה של פסטיבל ליל האמנות. תהליך הבחירה נערך בהתייעצות עם נציגי VSM, רשות שוק קובנט גארדן וסוחרי שוק.

זרינה רוסהארט, אוצרת המיזם: "אני גאה לעבוד עם איל גרניט שהגיש הצעה מרתקת ל'וויטרינה' בשוק הקובנט גארדן המחודש".

רוב וויליאמס, מנהל בכיר בחברת הבנייה של השוק המחודש VINCI St Modwen: "אנו נרגשים שהזמינו את 'טבע דומם פירות הדר', של איל גרניט להיות מוצג על גבול הפיתוח מחדש של השוק, ומעניק לעוברים ושבים תובנה ייחודית לגבי שוק מרשים הפועל מאחורי חזית זו ממש".

השף אסף גרניט, אחיו של איל: "התרגשתי לנסוע במיוחד לראות את העבודה המדהימה של איל מפארת את השוק החדש. משפחת גרניט מירושלים מפגינה נוכחות בלונדון. הצילום של איל מציף המון חוויות של ריחות וצבעים מילדותינו. הרחוב נראה לגמרי אחרת עם הצילום. אני גאה באח שלי".

איל גרניט אמר בנאומו: "אני נרגש להיות כאן. זהו הצילום הכי גדול מימדים שלי עד כה. התחלתי לצלם כשהייתי בן 10 ולא הפסקתי מאז. הצילום מבוסס על סדרה שיצרתי כשחייתי בברלין לפני שנים בודדות. כשראיתי את ה'קול קורא' לתחרות אחזה בי תחושה שזהו בדיוק הצילום הזה.

"עבורי עבודה זו היא חזרה לילדות לבית בו גדלתי בירושלים. בסופי השבוע היינו נוסעים לפרדסים באזור המרכז. אני זוכר תמונות של תפוזים ואת נחשי הקליפות המתפתלים, תחושה של שייכות זיכרון והיסטוריה אישית.

" זו תחושה עילאית לקבל הזדמנות כה מדהימה ולהציג את עבודתי בפני קהל בינלאומי במקום מרכזי בלונדון שמקום בו חוברים יצירות אמנות וחיים אמיתיים. הקשר הזה מחיה את היצירה, מפיח בה חיים".