תגיות

סינמטק ירושלים יארח לרגל מחווה מיוחדת

את

אלכסנדר רודניאנסקי, הבמאי, המפיק הנחשב

החתום על סרטים כמו "שמש" של סוקורוב, "סטלינגראד" של בונדרצ'וק "אלנה", "לוויתן" ו"אהבה חסרה" (אנדריי זווגנייצב).

  15.1.20 – 27.1.20

סינמטק ירושלים יארח את הבמאי, המפיק ונשיא פסטיבל הקולנוע הרוסי הנחשב "קינוטבאר" .

רודניאנסקי יגיע לישראל בתאריכים 13-17 לינואר במסגרת מחווה שיערוך סינמטק ירושלים בתאריכים 15.1.20 -27.1.20 ובמסגרתו יוקרנו מבחר מסרטיו כבמאי לצד סרטים שהפיק עם כמה מגדולי הבמאים בקולנוע הרוסי המודרני.

 

רודניאנסקי נולד בקייב  (1961) והחל את הקריירה שלו כבמאי  סרטי תעודה . בין השאר ביים את הסרט "משימתו של ראול וולנברג" (1990) ו "היי שלום, ברה"מ" (1994), אשר זכה בפרס הביקורת בפסטיבל יאמאגטה לסרטי תעודה.

בהמשך פנה רודניאנסקי להפקה. הוא הפיק את הסרט הגאורגי הראשון שהיה מועמד לאוסקר "שף מאוהב" (1996) והיה שותף לקופרודוקציה "מזרח-מערב" של רג'יה ווארניה (1999) בכיכובה של קתרין דנב.

מאז 2004  משמש רודניאנסקי כנשיא פסטיבל הקולנוע הרוסי הנחשב "קינוטבאר".

חברת ההפקה שלו חתומה על סרטיהם של היוצרים הרוסים הגדולים של ימינו "שמש" של סוקורוב, "סטלינגראד" של בונדרצ'וק ומאז 2011 הוא מפיק את סרטיו של אנדריי זווגנייצב, מהקולות הבולטים בקולנוע העולמי בעשור האחרון, והיה שותף לסרטיו "אלנה", "לוויתן" ו"אהבה חסרה".

השנה הציג בפסטיבל קאן את "ג'ירפה" של הבמאי הרוסי הצעיר קנטמיר בלאגוב שבימים אלה נכנס לשורט ליסט של האוסקר לסרט הזר.

לצד הפעילות בקולנוע הרוסי, החל להפיק בהוליווד ולפתח תוכן לשוק הבינלאומי,  ובימים אלה הוא עובד עם הבמאים זיאד דואירי ("העלבון") וקווין מקדונלד ("המלך האחרון של סקוטלנד") על פיתוח סרטיהם החדשים.

 

רודניאנסקי יהיה נוכח בהקרנת שניים מסרטי המחווה ובסיומם ישוחח עם הקהל :  "היי שלום, ברה"מ" (15.1.20)  ו"ג'ירפה"  (16.1.20) .

AR Content – קרדיט – היי שלום ברהמ

תוכנית המחווה כולה כוללת את הסרטים הבאים:

היי שלום, ברה"מ  (Farewell, USSR) , רוסיה 1994

בימוי: אלכסנדר רודניאנסקי (Alexander Rodnyansky)

"זהו סרט ממדינה שאיננה קיימת עוד" אומר אלכנסדר רודניאנסקי בסרטו, שנוצר ברגעי ההתפרקות של ברה"מ. הוא מנסה לתפוס את הזהות הייחודית של מי שנולד בברה"מ לאחר מלה"ע השניה, גדל תחת השלטון הסובייטי ומגלה באמצע חייו כי הזהות הרוסית-אוקראינית-יהודית שלו עומדת להעלם. רודיאנסקי מתעד זאת בשילוב בין קטעי ארכיון למפגש עם חברים: אמנים, יוצרים, פעילים פוליטיים שנמצאים באותו צומת ומנסים לנווט בין חלקי הזהות השונים. התוצאה היא סרט יפה, אינטימי וחכם שהוא מנחת פרידה גאה מפרק חיים שהסתיים. (שני פרקים בני 50 דקות. סה"כ 100 דקות. רוסית, תרגום לעברית).

15.1.20 , יום רביעי , שעה 18:30  – סינמטק ירושלים

14.1.20 , שעה 20:00 – סינמטק תל-אביב

 

ג'ירפה  (Beanpole), רוסיה 2019

בימוי: קנטמיר בלאגוב | משחק: ויקטוריה מירושניצ'נקו, ואסיליסה פרליגינה

Kantemir Balagov | W.: Viktoria Miroshnichenko, Vasilisa Perelygina

לנינגרד, 1945. איה, שזכתה לכינוי "ג’ירפה" בשל גובהה יוצא הדופן, היא אחות בבית חולים – לשם הגיעה אחרי ששוחררה מהצבא הרוסי. כמו כולם, היא מתמודדת עם תוצאות המלחמה שהרגע נגמרה. כשחברתה הטובה מאשה חוזרת הביתה מן החזית, השתיים תצטרכנה להשלים עם כל מה שקרה, ולמצוא תקווה למה שעוד עתיד להגיע… "ג’ירפה" היא דרמה יפהפייה, עמוקה ומרגשת, שמבוימת ביד אמן ומשוחקת על ידי שתי שחקניות צעירות, נפלאות ועוצרות נשימה. פרס הבימוי במסגרת מבט מסוים – פסטיבל קאן 2019. מועמד רוסיה לפרס האוסקר. (137 דקות. רוסית, תרגום לעברית).

‏‏ג'ירפה – beanpole – קרדיט קולנוע לב – עותק

טרום בכורה באדיבות קולנוע לב.

הסרט יופץ בהמשך בישראל על ידי בתי קולנוע לב.

16.1.20 , יום חמישי , שעה 20:00 – סינמטק ירושלים

הקרנת טרום בכורה נוספת תתקיים  ב  13.1.20  יום שני בשעה 19:00  בלב דיזינגוף.

 

ילנה  (Elena) , רוסיה 2011

בימוי: אנדריי זביאגינצב | משחק: נדזדה מרקינה, אנדריי סמירנוב

Andrey Zvyagintsev | W.: Nadezhda Markina, Andrey Smirnov Vladimir is a wealthy

לפני עשר שנים נישאה ילנה בשנית לאחד מן החולים בו טיפלה כאחות בבית החולים. היא באה מרקע פרולטרי, ולדימיר הוא ממתעשריה החדשים של רוסיה, ונישואיהם לא מצליחים לגשר על הפערים. כאשר בנה של ילנה מבקש לשחד את השלטונות כדי לפטור את בנו משירות צבאי, נקלעת ילנה לקונפליקט מוסרי המכריח אותה לפעול. סרטו השלישי של זווגניאצב הוא יצירה קולנועית משובחת, שעושה שימוש בצילום, בפסקול ובהופעתה המרשימה של נדזדה מרקינה, כדי להגיש דרמה שעתידה ללוות את מחשבותיכם עוד זמן רב לאחר ההקרנה. (109 דקות. רוסית, תרגום לעברית).

ילנה – קרדיט – סרטי יונייטד קינג (2)

17.1.20 , יום שישי , שעה 15:00 – סינמטק ירושלים

 

דואליסט   (The Duelist ) , רוסיה 2016

בימוי: אלכסיי מיזגריוב | משחק: פיוטר פיודורוב, ולדימיר משקוב

Alexey Mizgirev | W.: Pyotr Fyodorov, Vladimir Mashkov

סט. פטרבורג, המאה ה-19. יאקובלב הוא אציל מסתורי שלוקח על עצמו להשתתף בדו-קרב אקדוחים בעבור מי שכבודם נפגע. יש לו אמרגן שדואג לו לקרבות, ורשימת הקורבנות מעידה שמישהו משתמש בו כדי לחסל בשיטתיות חבורה מסוימת באצולה המקומית. אבל גם ליאקובלב יש מטרה, והוא נחוש לממש אותה. אם התרגלנו לסרטי תלבושות אנגליים או צרפתיים, "דואליסט" הוא הגרסה הרוסית – רומנטי יותר ואכזרי לא פחות. העיצוב נפלא, העלילה דרמטית, הבימוי שרירי והגיבורים – גברים ונשים כאחד – קשוחים עם דמעות בעינים. הקיצור: אחלה סרט. (109 דקות. רוסית וגרמנית, תרגום לעברית).

19.1.20 , יום ראשן , שעה 20:30 – סינמטק ירושלים

 

ביקור עם אבא  (A Visit with her Father) , רוסיה 1990

בימוי: אלכסנדר רודניאנסקי

Alexander Rodnyansky

בעזרת שני סיפורים על אבות ובנותיהם, רודיאנסקי בוחן את כוחו של החוק להשיב צדק לקורבנות. מריה קמפף נוסעת לבקר את אביה, המרצה עונש מאסר על חלקו ברצח 800 יהודים בכפר איוונופיל באוקראינה. רחל קצ'נובסקיה, אחת מניצולות הטבח, ועדה במשפטו של קמפף, איבדה את כל משפחתה באיוונופיל. (20 דקות. רוסית, תרגום לעברית).

27.1.20 , יום שני , שעה 18:00 – סינמטק ירושלים

 

המשימה של ראול ולנברג (Raoul Wallenberg’s Mission) , ברה"מ 1990

בימוי: אלכסנדר רודניאנסקי

Alexander Rodnyansky

ב-1944 סייעה שוודיה לחלץ 100,000 מיהודי הונגריה מן הנאצים. בראש המבצע האדיר הזה עמד הדיפלומט ואיש העסקים ראול ולנברג. הוא היה בן 31 בסה"כ. בשנת 1945 הוא נעצר בידי הקג"ב, ובשנת 1947 הושם בכלא לוביאנקה במוסקבה. שם נעלמו עקבותיו. הבמאי אלכסנדר רודיאנסקי יצא לחפש את עקבותיו. אף שחלק מן הסרט נעשה עוד בימי ברה"מ, בעזרת תחקיר מעמיק הוא מקבץ יחדיו עדויות מאנשי ממסד רוסים, ממשפחת וולנברג ומעדים שטוענים כי ראו את הדיפלומט. שלטונות ברה"מ טענו כי ולנברג מת מהתקף לב בשנת 1947, אך עד היום אין מידע ודאי באשר לגורלו. (72 דקות. רוסית, אנגלית, גרמנית ושוודית, תרגום לעברית).

27.1.20 , יום שני , שעה 18:00 – סינמטק ירושלים

26.1.20 , יום ראשון , שעה 21:30 – סינמטק תל-אביב

מחיר כרטיס : 40 ₪

לרכישת כרטיסים בסינמטק ירושלים : *9377

www.jer-cin.org.il