תגיות

,

 מבוטל

לאור הנחיות–ההופעות המתוכננות של האופרה "ייבגני אונייגין" שהיו אמורות להתחיל בשבוע הבא- בוטלו.

בעקבות הודעת משרד הבריאות הופסקו אמש החזרות על ההפקה.

"יבגני אונייגין"

האופרה הישראלית מציגה הפקה מלאת רומנטיקה של האופרה הרוסית מאת צ'ייקובסקי, בבימויו של ז'אן-קלוד אוברה ובניצוחו של מאסטרו דניאל קלגרי

20.3.20.-1.4.20

בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') תל-אביב

יבגני אונייגין צילום יוסי צבקר

"אם אי פעם חוברה מוסיקה בתשוקה אמיתית, עם אהבה לעלילה ולדמויותיה, הרי זו המוסיקה לאונייגין. נמס ורועד מעונג בלתי ניתן לביטוי, חשתי שעה שעסקתי בהלחנת המוסיקה. ואם רק מעט ממה שחשתי בזמן שחיברתי את האופרה יהדהד בקרב המאזינים, אבוא על שכרי ואינני זקוק לשום דבר נוסף" (צ'ייקובסקי על יצירתו)

האופרה הישראלית מעלה את ההפקה עתירת השבחים של יצירת המופת "יבגני אונייגין" מאת צ'ייקובסקי, בבימויו של ז'אן-קלוד אוברה, עיצוב התפאורה של אלכסנדר ליסיאנסקי ועיצוב התלבושות של קיארה דונאטו. על ההפקה ינצח מאסטרו דניאל קלגרי – ממנצחי האופרה המוערכים בעולם.

האופרה תעלה בתאריכים 20.3.20-1.4.20 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') תל-אביב.

האופרה אותה כתב צ'ייקובסקי בשנת 1879, מבוססת על הנובלה המחורזת המפורסמת מאת גדול משוררי רוסיה, אלכסנדר פושקין. אך בניגוד ליצירתו של פושקין (1833), המעמיד במרכז את דמותו של המספר-עצמו, באופרה כל הדמויות ורגשותיהן עומדות במרכז ובמיוחד דמותה של הגיבורה טטיאנה המקבלת באופרה את התפקיד הראשי ביצירה.

יבגני אונייגין צילום יוסי צבקר

במרכז עלילת האופרה ניצבת בת הכפר הצעירה טטיאנה המתאהבת באונייגין, גבר זר ויהיר המגיע מהעיר הגדולה לאחוזת משפחתה. טטיאנה מנסה להתוודות במכתב על אהבתה לאונייגין (באריית "המכתב" הארוכה והמפורסמת) ומבקשת ממנו כי יפגוש אותה בכדי לקבל את תשובתו. בפגישתם מתייחס אונייגין בביטול לרגשות אהבתה ומסביר כי היחסים ביניהם יכולים להתבטא אך ורק ביחסי אח ואחות. ליבה של טטיאנה נשבר. כעבור מספר שנים, אונייגין, לאחר שהרג בדו קרב את חברו הטוב לנסקי, מגיע לארמון מפואר בסט. פטרבורג, שם מתקיים נשף בביתו של הנסיך המבוגר גרמין ואשתו הצעירה, הלא היא טטיאנה.

אונייגין הנדהם מבין עד כמה הוא אוהב את טטיאנה, אך היא מבהירה לו שכעת, משהיא נשואה, קשר האהבה ביניהם אינו יכול להתקיים ומשלחת אותו מביתה ביודעה כי אהבת נעוריה שניצתה לפני שנים רבות היתה אכן אהבת אמת שלעולם לא תוכל להתממש.

בניגוד לרוב גיבורות האופרה המערביות שנוצרו במאה ה-19 המסיימות את האופרה במוות כזה או אחר, טטיאנה נותרת בחיים מלאי סבל וייסורים, כפי שמקובל ברוב היצירות הספרותיות שנכתבו ברוסיה בעת ההיא.

באחד ממכתביו כתב צ'ייקובסקי "אני מאוהב בגיבורה טטיאנה, אני מכושף על-ידי הפואטיקה של פושקין ואני מלחין לזה מוסיקה שמפתה אותי… בפואטיקה זו ובצורה שלה, בשלמות המלאה והמהדהדת יש משהו שנוגע בלב כל אחד. משהו זה הוא מוסיקה…".

במאי האופרה ז'אן-קלוד אוברה בחר לתרגם את השינויים הרגשיים והנפשיים של הדמויות לתמונות בימתיות דרמטיות: נשפים זוהרים, מחולות מפוארים ושירי-עם המוניים שבתוכן בולטות הדמויות כבודדות וחסרות מנוח. התפאורה של אלכסנדר ליסיאנסקי מורכבת משורה של עצים דקים ומאורכים, "עצי רוסיה", המלווים את כל מהלך האופרה כדמות ניצבת על הבימה. בסצנות המתרחשות בכפר העצים הללו ניצבים במרכז הבימה, בעוד שבסצנות המפוארות מחיי העיר הם ניצבים בצד הבימה, כמסמלים תחושת געגוע לחיי הכפר ותחושות געגוע של הדמויות שבורות הלב.

על ההפקה ינצח מאסטרו דניאל קלגרי האיטלקי, מבכירי מנצחי האופרה בעולם כיום המוכר לקהל בארץ מהופעותיו הקודמות באופרה הישראלית.

סולני ההפקה הם : זמר הבריטון האוקראיני אנדריי בונדרנקו והזמר הסרבי-ישראלי דוד ביזיץ', המופיעים דרך קבע במטרופוליטן אופרה בניו יורק, בתפקיד יבגני אונייגין; הסופרניות הישראליות המובילות אירה ברטמן ואלה וסילביצקי בתפקיד טטיאנה; זמרי הטנור הרוסים אלכסיי דולגוב ויבגני ליברמן בתפקיד לנסקי; הכוכב העולה והמבוקש ברחבי העולם כיום, זמרת המצו סופרן הרוסיה אייגול אחמטשינה המגלמת בימים אלו את תפקיד רוזינה בספר מסוויליה באופרה הישראלית ושי בלוך הישראלית תבצענה את אולגה; זמר הבס ולדימיר בראון ואנדרי ולנטי הרוסי ישירו את הנסיך גרמין; וכן ישתתפו עדנה פרוחניק,לריסה טטוייב, איתן דרורי, נח בריגר, יאיר פולישוק ופניני לאון גרובנר.

בהשתתפות: מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של אסף בנרף ותזמורת האופררה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון.

תאריכי מופעים:

יום שישי|20/03/2020|שעה 13:00,

 יום ראשון|22/03/2020|שעה 20:00|

,יום שני|23/03/2020|שעה 20:00,

יום רביעי|25/03/2020|שעה 20:00,

 יום חמישי|26/03/2020|שעה 20:00,

 יום שישי|27/03/2020|שעה 13:00,

 יום שבת|28/03/2020|שעה 21:00,

יום שלישי|31/03/2020|שעה 20:00

יום רביעי|01/04/2020|שעה 18:00

 

פרטים באנגלית

Yevgeni Onegin

Tchaikovsky and Pushkin return to the stage of the Israeli Opera in the most popular Russian opera about the young Tatyana whose first love is spitefully rejected by the arrogant Onegin

Cast

Conductor      Daniele Callegari

Director         Jean-Claude Auvray

Revival Director        Regina Alexandrovskaya

Set Designer   Alexander Lisyanski

Costume Designer     Chiara Donato

Lighting Designer      Laurent Castaignt

Choreographer         Cooky Chiapalone

 

 

Soloists:

Tatyana         Ira Bertman

Alla Vasilevitsky

Onegin          Andrei Bondarenko

David Bizic

Lenski Alexei Dolgov

Evgeny Liberman

Olga    Aigul Akhmetshina

Shay Bloch

Gremin          Vladimir Braun

Andrey Valentiny

Filippyevna    Edna Prochnick

Larina Larisa Tetuev

Triquet          Eitan Drori

Zaretsky        Noah Briger

Captain          Yair  Polishook

Pnini Leon Grubner

 

The Israeli Opera Chorus

Chorus Master: Assaf Bènraf

The Opera Orchestra – The Israel Symphony Orchestra Rishon LeZion

Libretto: the composer based on Pushkin's novella

Sung in Russian

English and Hebrew Surtitles

Translation: Israel Ouval