תגיות

, ,

עוד חוזר הניגון

האנסמבל הקולי הישראלי חוזר לבמה בקונצרט מסקרן:

י. ס.באך: שרים את הפסנתר המושווה

האנסמבל הקולי הישראלי בקונצרט בו יארח את הפסנתרנית
עפרה יצחקי ואת שלישיית הסקסופונים של תל אביב.

יחד הם יבצעו קטעים מתוך "הפסנתר המושווה", יצירת המופת של המלחין י.ס. באך ומהמפורסמות ברפרטואר למקלדת.
ביצוע המדגיש את השירתיות שיש ביצירה אשר "מזמינה" את ביצועה בקולות אנושיים.

מנצח: יובל בן עוזר

רעננה: יום רביעי 22/7/20, המשכן למוסיקה ואומנויות | 20:30
תל אביב: יום חמישי, 23/7/20
, מוזיאון ת"א | 20:30

ohad ben-ari credit ©Markus Fritz (2)

האנסמבל הקולי הישראלי בניהולו המוסיקלי של יובל בן עוזר יקיים את הקונצרט השלישי והמסקרן של העונה בסדרת "החוויה הקולית" – י. ס. באך: שרים את הפסנתר המושווה בניצוחו של בן עוזר ובהשתתפות הפסנתרנית עפרה יצחקי, זוכת תחרות המילניום לנגינת מוסיקה עכשווית לפסנתר מטעם קרנגי הול, ושלישיית הסקסופונים של תל אביב; סקסופון טנור – גן לב, סקסופון סופרן – מעיין ג׳יימס, סקסופון אלט – זיו סלמה. הקונצרטים יתקיימו ברעננה ב-22/7 ובתל אביב ב-23/7.

 

הפסנתר המושווה של יוהן סבסטיאן באך, או בתרגום מדויק "כלי המקלדת המכוון היטב", היא מהמפורסמות שביצירות הרפרטואר למקלדת. למרות שהפרלודים והפוגות של הפסנתר המושווה נכתבו לצרכים דידקטיים-ושיפור מיומנות, היא נחשבת לאחת מפסגות כתיבתו, אותה כתב במשך 40 שנים. היצירה מורכבת מ-24 קטעים, וכל אחד מ-12 הצלילים המרכיבים את האוקטבה כתוב צמד הכולל פרלוד ופוגה, הראשון בסולם מז'ורי והשני במינורי. הכיוון המושווה של באך היה מהפכני ביותר ואפשר בפעם הראשונה, לנגן כל מנגינה – בכל סולם ללא הגבלה כבעבר, ולהתחיל בכל אחד מהצלילים. הפרלודים והפוגות מהיצירה מנוגנים על ידי גדולי הפסנתרנים בקונצרטים.

הפוגות מורכבות ממנגינות שלחלק מהן אופי שירתי. לכן בחירת האנסמבל לבצע קטעים מתוך היצירה בקולות עם פסנתר ושלישיית סקסופונים, משתלבת היטב עם הרעיון כי האזנה פתוחה ורעננה לביצוע קולי עשויה לאפשר למאזין לחוות את הקטעים הנפלאים הללו מזווית שונה ולגלות בהם צדדים נוספים לאלה שנגלים בנגינה על כלי מקלדת.

היצירה המוכרת ביותר היא הפרלוד בדו מז'ור מהכרך הראשון, ששמשה השראה למלחינים שונים. המלחין שארל גונו כתב על בסיסה את יצירתו המפורסמת "אווה מריה": www.youtube.com/watch?v=cNM9AYYaXYY. גם שירו של הפסנתרן והזמר שלמה גרוניך "אל נא תלך", מבוסס על הפרלוד המוכר:  www.youtube.com/watch?v=f4-IHnw3WQ0

יובל בן עוזר מוסיף על המלחין והבחירה בבאך בקונצרט: "דומה כי לאוניברסליות של המוסיקה של באך אין דומה במוסיקה של אף מלחין אחר, ויצירותיו "מדברות" לקהל ללא קשר למוצאו, דתו או גילו. אולי זו העובדה שגם במוסיקה האינסטרומנטלית שאינה דתית, יש מימד רוחני של קדושה ואמונה, וגם במוסיקה הדתית ביותר יש ריקוד ותנועתיות. ואולי זה בגלל היסוד הרתמי החזק המאפיין כל קטע מוסיקלי שכתב".

קונצרט שלישי בסדרה " החוויה הקולית"

י. ס.באך: שרים את הפסנתר המושווה
האנסמבל הקולי הישראלי
מנצח: יובל בן עוזר

פסנתר: עפרה יצחקי

שלישיית הסקסופונים של תל אביב:
סקסופון סופרן – גן לב
סקסופון אלט – זיו סלמה

סקסופון בריטון – מעיין ג׳יימס

 

                        לוח קונצרטים ופרטים לרכישת כרטיסים:

רעננה – המשכן למוסיקה ואומנויות, יום רביעי 22/7/20 | 20:30

כרטיסים: 110 ש"ח / 100 ש"ח לזכאים להנחות

תל אביב –  מוזיאון תל אביב, יום חמישי 23/7/20 | 20:30
כרטיסים: 135 ש"ח / 115 ש"ח לזכאים להנחות.

רכישת כרטיסים באתר האנסמבל | או במשרדי האנסמבל הקולי בטלפון: 074-701-2112


**הנחות יינתנו לאזרחים ותיקים ולצעירים עד גיל 35 **

 

עפרה יצחקי פסנתרנית, בעלת תואר דוקטור לאמנות המוסיקה מבית הספר הגבוה לאומנויות ג'וליארד בניו יורק וזוכת תחרות המילניום לנגינת מוסיקה עכשווית לפסנתר מטעם קרנגי הול. יצחקי הופיעה ברסיטלים ברחבי ישראל, אירופה וארה"ב, באולמות כגון לינקולן סנטר בניו יורק, מרכז האומנויות בשיקגו, אולם הקונצרטים הלאומי בטאיוואן, מוזיאון תל אביב, תיאטרון ירושלים, פסטיבל הפסנתר 'רור' בגרמניה, האולם הקאמרי של ה'פילהרמוני' בברלין, ומרכז האומנויות בסאול (קוריאה). כמורה היא נמנית על סגל הוראת הפסנתר של הפקולטה לחינוך מוסיקלי במכללת לוינסקי לחינוך.

שלישיית הסקסופונים של ת"א (מתוך רביעיית הסקסופונים של תל אביב) הוקמה בשנת 2005 מתוך תשוקה לפתח את תחום הסקסופון הקלאסי בישראל. גן לב ייסד את ההרכב עם מי שהיו אז תלמידיו הבולטים והקים רביעיית סקסופונים קלאסית מקצועית. הרביעייה השתתפה בקונגרס הסקסופון העולמי בסלובניה ומאז ועד היום מבצעת תכניות מגוונות, בד בבד עם ביצוע יצירות קאמריות מקוריות ומעובדות להרכב. הרביעייה שמה דגש על בניית רפרטואר ישראלי מקורי לסקסופון הקלאסי בכלל ולרביעייה בפרט הרביעייה ניגנה, בין השאר, קונצ׳רטו לרביעיית סקסופונים של מנחם צור עם התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, ונוהגת לבצע יצירות של מלחינים ישראלים כגון אריה שפירא, ראובן סרוסי, ליאור נבוק, אופיר אילזצקי ועוד. כל חברי ההרכב הינם מוסיקאים פעילים במגוון תחומי המוסיקה האמנותית, בין כסולנים, נגנים בתזמורות או בהרכבים עצמאיים. כמו כן נחשבים חברי הרביעייה למורים הבכירים בארץ לכלי ולהרכבים והם בין היתר מלמדים באקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים, בקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה בת״א, בקונסרבטוריון הסדנה בירושלים ונותנים כיתות אמן ברחבי הארץ והדרכות למורים.