תגיות

, , , ,

והפעם : חני בוזגלו בתפקיד עצמה

האמא של ה"בוזגלוס"

המשפחה הכי מפורסמת בספורט הישראלי

בתערוכה מציוריה:

"מגרש הצבעים"

אוצר: רפי וזאנה

5.8.20-31.8.20

גלריה 58 מרכז עזריאלי, חולון

פורטרט_עצמי_-_ציור_חני_בוזגלו_צילום_אבשלום לוי

 

"שנים של הצלחות, אתגרים וגם כישלונות. אומנות על כל רבדיה תמיד הייתה שם נחבאת אל הכלים, ועכשיו סוף סוף מקבלת את קדמת הבמה. והנה אני חוזרת לעצמי ועפה רחוק רחוק עם הדמיון והיצירה, וכל הקשור באומנות".

כך אומרת חני בוזגלו מי שמזוהה יותר מכל כאמא של הבוזגלוס- המשפחה הכי מפורסמת בספורט הישראלי,  לקראת פתיחת תערוכתה " מגרש של צבעים" בה יוצגו יוצגו 40 מציוריה .

התערוכה אותה אוצר רפי וזאנה תוצג במסגרת תערוכות האמנות השנתיות של גלריה 58 במרכז עזריאלי בחולון .בה מציגים אמני העירחולון. התערוכה תתקיים בתאריכים 5.8.20-31.8.20

את הדשא הירוק מחליפים בדי הקנבס, ואת הכדור המחוספס מחליפים מכחולים עדינים אשר בצורה וצבע מתעדים את המשחק הסוער שמתרחש לאמנית בראש. היא קודם כל אם כל בניה, ארבעה שחקני כדורגל, אשר מנתבת את הכישרון שלה לכדי יצירות אמנות צבעוניות וסוערות, עם אמירה אישית הנעה בין כזו שמעניקה למתבונן רוגע ושלווה לבין כזו שמצליחה לרגש ולסחוף, ממש כמו משחק הכדורגל שהינו חלק בלתי נפרד מהוויי חייה וסביבתה.

הנושא המרכזי בעבודות המוצגות בתערוכה הוא נשים או נשיות. העיניים והשפתיים שקשה להתעלם מהן במרבית מן העבודות מודגשות או בולטות או חסרות פרופורציה ועם זאת הן שואבות את המתבונן אל עולמה הפנימי של הדמות וכך גם אל עולמה הפנימי של חני. הצבעוניות הרב גונית מבקשת להסיח את הדעת מפני הפגמים שאולי מסתתרים מאחורי הדמויות, אך הקו האקספרסיבי יצרי הזה בכל זאת מאפשר לנו להזדהות עם היצירה ולעיתים אף לזהות אותה. האינטימיות לא מתקיימת במרחב היצירה של חני כדי לאפשר חשיפה של כמה שיותר עצבים ורגשות, דעות ומחשבות, ובכך לאפשר לשדה היצירה שלה להיות מגרש המשחקים של כולנו.

התנועה המורגשת ביצירותיה של חני באה לידי ביטוי במשיכות המכחול אשר מצד אחד נראות ארוכות ומתמשכות, כאלו המאריכות בצורה לא טבעית את הדמות המצוירת, ומצד שני קטועות ומקומיות אשר מכתימות בצבע את הבסיס המצויר.

הדימויים הברורים והכיסוי המקסימלי של בד הציור מעניקים חיים לדמויות אך לא פחות חשוב מכך, מעניקים לחני משמעות, כזו שהיא יודעת לפרש תוך מתן כותרת לכל תמונה או באמצעות חלוקה לקבוצות ונושאים.

ביצירה שנקראת "וונדר-וומן" אפשר כמובן לזהות את סמל הכוכב המזוהה עם יכולות העל של האשה הזו, אבל משהו בין הידיים המוקטנות והאצבעות הדקות, האף בצורת לב וקווי המתאר המזכירים את ג'קלין קנדי אונאסיס האייקונית מנגישות את התכונות העל אנושיות והופכות אותה לאשה פגיעה, ספק זועקת, שחור דרמטי שרוצה להשתלט על הציור אבל קצוות סגולים שמציבים גבול.

ביצירה "פורטרט עצמי", הפרופורציות מקבלות איזון וגם הצבעוניות פחות מתפזרת, אך בין עגילי האבנים הטובות לנוצות האינדיאנית נשמר המרחק הסביר שבין מציאות לדמיון וגם כאן בוחרת חני שלא לבחור ולאפשר מנעד רגשות רחב למתבונן.

פרשנות נוספת ואקטואלית למהלכים המתבשלים אצל חני במגרש היא היכולת להתמודד עם החיים באור הזרקורים באמצעות עטית מסיכת מגן. לא מסיכת מגן נשימתית כי אם מסיכת הבעה כמעט שבלונית ואניגמאטית שמסיטה את תשומת הלב הראשונית של המתבונן אל אזור העיניים בניסיון להבין במה או במי מדובר, בדומה למסכות המגן הנשימתיות שכיום מאפשרות לנו להזדהות רק באמצעות מבט העיניים. תשומת הלב שזוכה הצבע הלבן הבוהק סביב האישונים בכל הציורים, מאפשר לגזור את פס העיניים ביצירותיה כאילו היו שם באופן זמני ממתינות לעיניו של המתבונן שרוצה לקחת חלק פעיל בעולמה הקסום של חני.

צילומים אבשלום לוי

"מגרש הצבעים"

אוצר: רפי וזאנה

5.8.20-31.8.20

כתובת:רחוב הרוקמים 26 אזה"ת חולון

שעות פעילות

כל יום בין 08:00-22:00

הכניסה לגלריה ללא תשלום