תגיות

הכנסת

דוברות הכנסת

דובר ועדת הכלכלה

הודעה לעיתונות

יו"ר הוועדה חה"כ יעקב מרגי על ענף האולמות: לא נאפשר שהזוגות הצעירים יהיו חברת האשראי של המדינה – נקים שולחן עגול לטיפול בסוגיה

 

בדיון שהתקיים היום (ג) בוועדת הכלכלה בראשות חה"כ יעקב מרגי (ש"ס) בנושא משבר אולמות וגני האירועים והזוגות הצעירים, הוחלט כי יוקם שולחן עגול בראשות חה"כ הילה וזאן (כחול לבן), והשותפים בו נציגים ממשרד האוצר, משרד הכלכלה, נציגי אולמות ונציגים לזוגות הצעירים. לדברי יו"ר הוועדה מרגי: "אל לנו לאפשר שהצרכנים או הזוגות הצעירים יהיו חברת האשראי של המדינה".

הדיון הינו מיוזמתם של חברי הכנסת הילה וזאן (כחול לבן) ואוסמה סעדי (הרשימה המשותפת), שהעלו את הנושא כפי שנקבו בדברי ההסבר: בצל התפשטות נגיף הקורונה וההנחיות החדשות של הממשלה בצמצום מספר המשתתפים באולמות האירועים ואף ההנחיות החדשות לסגור את האולמות לחלוטין, למרות שהנתונים אינם מעידים על אחוז גדול בשיעור ההדבקות באולמות האירועים.

 

 

יו"ר הוועדה מרגי (ש"ס) פתח את הדיון ואמר: "היו כאן דיונים על אולמות אירועים והציגו את הבעיות של הזוגות, ומאחר והבעיה צפה שוב ושוב הן מצד הזוגות והן מצד בעלי האולמות בנושא הפיצוי וכבר אז אמרנו בדיון אל לנו לאפשר שהצרכנים או האזרחים יהיו חברת האשראי של האולמות".

יו"ר הוועדה מרגי התייחס לנושא הקורונה ואמר: "הקורונה נחתה על כולם, היא לא הבדילה בין אנשים. אין לה מנגנון זיהוי. לכן, אני חושב שברגע שהמדינה שמה ידיים על ההגה ומכינה מתווה לפיצוי אני חושב שסוגיית הזוגות הצעירים צריכה להביא לפתרון, חלק מבעלי האולמות יכולים להסתתר מאחורי סעיפים חוזיים".

אחת מיוזמות הדיון בוועדה חה"כ הילה וזאן (כחול לבן), ציינה כי היא עוסקת בפנייה לזוגות הצעירים ואמרה את הדברים: "הזוגות הצעירים הם הצד שצריך אותנו אנחנו החכים, ועלינו לעשות את הדבר הנכון. ישנם למעלה מ2500 צעירים ששילמו עשרות אלפי שקלים לאולמות ואפילו חלק מהאולמות תבעו על ביטול צקים על אירוע שלא קרה לעולם".

וזאן הוסיפה: "אנחנו בדיון מקביל אותו נושא בוועדת כספים אבל אסור שהזוגות הצעירים יהיו קלף מיקוח, הם צריכים להיות מחוץ למשוואה הזאת. אנחנו בדקנו את כלל החלופות ונמצאה חלופה של 30 אחוז מבעלי האירועים להחזרת. אנחנו לא רוצים להגביל את גובה המתווה, אנחנו נקדם הצעת חוק שתוגש בהליך מזורז עי יו"ר וועדת הכנסת ובתמיכת שר האוצר שהוא מתחייב לתמוך בהצעת החוק הפרטית הזאת. שבעלי האולמות יחזירו את הכסף לבעלי האירועים שלא התקיימו".

ח"כ הילה שי וזאן ביקשה לקיים את הדיון בנושא המקדמות של הזוגות הצעירים, והסבירה כי "משיחות עם זוגות צעירים עולה ש-90% מהם לא הצליחו להגיע להסכמות עם בעלי האולמות, ונדרשו לשלם דמי ביטול של עד עשרות אלפי שקלים". ח"כ שי וזאן הוסיפה, כי זוגות צעירים רבים עלולים להיקלע לחובות של עשרות אלפי שקלים כתוצאה מכך, על לא עוול בכפם.

היוזם השני לדיון בוועדה חה"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) התייחס להודעה על סגירת האולמות בפרק זמן קצר וכי רבים בשרשרת יכולים להיפגע כתוצאה מההחלטות ואמר: "כנראה שהממשלה הזאת מבינה רק את שפת הכוח, אנחנו מדברים על פיצוי כלכלי ועל איזה עוגמת נפש שנגרמה לזוגות ובני משפחותיהם. יש אנשים שפנו אלי שלמחרת החתונה שלהם. זה אומר משהו על הממשלה שלנו שסוגרים מהיום להיום, מי יפצה אותם? אתם אומרים חוזים ואנחנו מכירים את הספרים של ד"ר שליו".

נציגת משרד המשפטים עו"ד רני נויבואר השתתפה בדיון והתייחסה מההיבט המשפטי לכל הנושא הנידון וציינה כי מבחינה משפטית, חוזה הוא מנגנון להקצאת סיכונים ובמקרה הזה שלא ציפו לאירוע שקרה השאלות שעולות הם מורכבות, ואמרה: "מיד אחרי פסח התברר שבמגזר הפרטי, נמצאים חלקם בסיטואציה שמזעזעת את המבנה העסקי שלהם. בזרוע אחת הדיון בנושא מענקים של הממשלה בוועדת הכספים, וזרוע השנייה היא בנושא היחסים בין הצדדים. טכנית, היינו צוות מורכב מהרבה גופים ואנחנו ניסנו להבין מהו הדבר הנכון לעשות. איך אפשר להקנות להם שקט בחוסר ביטחון הזה".

נויבואר הוסיפה: "בדין הקיים יש סעיפים שמתעסקים בשאלה של אירועים שהצדדים לא צפו, "סיכול" במדינות אחרות מדברים על "כוח עליון". יכול להיות ברמה הפרטנית, יש הרבה פעמים סעיפים לדחיית האירוע בגין סיטואציה, למשל אחד מההורים נפטר והם נמצאים באבל ויש דברים שהם מדברים על רעידת אדמה, מגפות וכו.. להקצאות סיכונים באי ודאות".

בדיון השתתף נתנאל שמואלי, אחד מהזוגות הצעירים שנפגעו, ופנה לבעלי האולמות ואמר: "יחד אתכם אנו נמצאים פה, נשמיע את זעקתנו יחד אתכם. אותי לימדו שאם רוצים אז יכולים. מצאנו את הדרך שלנו להגיע לפה. הנושא העיקרי פה יש פה המון זוגות שבהדברות שלהם עם בעלי האולמות הם זוכים להתנהגות ביריונית, או שהביטול הוא חד צדדית או דחייה. על זה המאבק שלנו".

שמואלי הוסיף: "אנחנו מבינים שהסיטואציה קשה לכולם. אנחנו בעד שבעלי האולמות יקבלו פיצויים, יש חברות של בולדוזרים שנמצאים סביבם ואני לא ישן 4 חודשים בגלל סכום מקדמות אצל בעל אולם".

יו"ר הוועדה יעקב מרגי סיכם את הדיון בכך שהוא הצהיר על הקמתו של שולחן עגול לטובת העניין ואמר: "אין פתרון קסם, מבחינה משפטית כולם בעמדה חלשה, השאלה אם הם רוצים הכול או כלום. אני מוכן להרים את הכפפה, אנחנו נקיים שולחן עגול בראשות הילה וזאן, משרד האוצר, משרד הכלכלה, נציגי האולמות, ונציגי הזוגות הצעירים".