תגיות

, ,

הכנסת

הוועדה המיוחדת לעניין נגיף הקורונה החדש ולבחינת היערכות המדינה למגפות ולרעידת אדמה

ירושלים, ‏ה' אלול, תש"פ  ‏25 אוגוסט 2020

חידוש מופעים באולמות תרבות: לפי 60% מהתפוסה וכ-250-100 איש לפתח

החל מיום שלישי הבא, י"ב באלול, 1 בספטמבר, ולפי התו הסגול. כך נחשף בוועדת הקורונה. כ-200 מתחמים פתוחים כבר אושרו. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון: נוודא שהמתווה מופעל ומציאותי

 

צילום: יונתן סמייה, דוברות הכנסת

מופעי תרבות באולמות סגורים יוכלו לחדש את פעילותם, החל מיום שלישי הבא, י"ב באלול (1 בספטמבר) לפי 60% מהתפוסה באולם, ולפי 250-100 איש לכל פתח לאולם. המספר המדויק ייקבע בקבינט הקורונה. כך נחשף היום (שני) בוועדת הקורונה בכנסת. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון (כולנו בליכוד) ציינה כי "פעלנו כל העת שתתאפשר חידוש הפעילות גם באולמות סגורים, סוכם שאכן ייפתחו ב-1 בספטמבר והבטחנו שנוודא שהמתווה שיופעל באותו תאריך – אכן מציאותי. צריך לחשוב על אולמות גדולים במיוחד, בעלי מספר פתחים, כמו בנייני האומה". יו"ר הוועדה קראה למשרד התרבות למצוא פתרון להענקת פיצוי על אובדן-הכנסות גם לאולמות תרבות ברשויות המקומיות, שאינן נתמכים ע"י המדינה.

לפי ראש מטה שר התרבות, גיא גוטמן, עד היום אושרו על-ידי משרדו 187 מתחמים פתוחים להופעות עד 500 איש, ו-12 מתחמים נוספים מעל 500 עד כאלף איש, שאושרו ע"י משרד הבריאות. לדבריו, מתווה זה מופעל במהירות, והאישור מתקבל בתוך כיממה. "באולמות סגורים אנו ממתינים לפתיחה בשבוע הבא ב-70% תפוסה. אנו בתיאום עם מפיקים פרטיים ופורום מוסדות התרבות והאומנות, ולדעתנו מתווה שכזה לאולמות-סגורים אכן ייתן מענה". לגבי פיצוי על אובדן הכנסות, הוחלט כי רק מוסדות-נתמכים על ידי המשרד יקבלו פיצוי, בגלל הגדרות החוק. הוא שלל התכנות של הענקת פיצוי בגלל אובדן הכנסות, למוסדות פרטיים.

לדברי המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הצעת-החלטה בעניין תובא לקבינט הקורונה היום או מחר. הארץ תחולק למספר אזורים, לפי מתווה-הרמזור: בישובים ירוקים, תותר התכנסות עד כ60% מהתפוסה (בניגוד ל-70% תפוסה כבקשת משרד התרבות) וביחידות של מאה איש לכניסה. באולמות מאד גדולים, יתאפשר כינוס של יותר מאלף איש. "הוחלט לשנות את מודל הצבעים, כדי שיהיה יותר הגיוני ומסודר, תל אביב מוגדרת 'ירוקה'".

יואל רזבוזוב (יש עתיד-תל"ם) ביקש לבדוק הפעלה מחודשת של מופעי ספורט לפי אותו המתווה, ולקיים ישיבת מעקב בעניין כדי לאפשר לקבוצות להתארגן. פרופ' גרוטו סירב לכך "לפי מה שקורה בעולם, ולפי ההתפתחות בעולם יישקל מחדש". ג'אבר עסאקלה (הרשימה המשותפת) ביקש לוודא שמשרד הבריאות לא יוכל לחזור בו מתקנות אלו, לפי יבגני סובה (ישראל ביתנו) "ללא תרבות אין חיי חברה ורוב הציבור ממושמע" ואורלי פרומן (יש עתיד-תל"ם) הוסיפה כי "מדובר בבשורה טובה לכל עובדי הענף ולאזרחים",

לטענת ציפי פינס, מנכ"לית והמנהלת האמנותית של תיאטרון בית ליסין, "אורך לנו כחודש לחזור לעבודה, אנו חייבים וודאות שאכן חזרה לעבודה בשבוע הבא". נעם סמל, מנכ"ל "הבימה", דרש פיצוי עקב אובדן ההכנסה, בתקופה שעברה, והדגיש כי "אף מינוי לא ביטל – הקהל נאמן לנו".