אנסמבל המאה ה-21

קונצרט פתיחת העונה ה-30 בסדרה תגליות

אנסמבל המאה ה-21 יפתח את עונת 2020-2021 בקונצרט שישודר אונליין ללא תשלום, באיכות הקלטה ושמע גבוהים, ב-5 בדצמבר. על הקונצרט ינצח אילן וולקוב שהצטרף העונה לדן יוהס, מייסד האנסמבל, לתפקיד הניהול האמנותי של האנסמבל.

בקונצרט יבוצעו בבכורה עולמית שלוש יצירות ישראליות של מלחינים ישראליים המייצגים דורות שונים: יוסי מר-חיים, חנה אג'יאשוילי ובתיה פרנקלך.
הפסנתרן אמרי טלגם יצטרף לביצוע שלושה אטיודים לפסנתר מאת המלחינה הקוריאנית אונסוק צ'ין.

יום שבת 5 בדצמבר בשעה 20:00, שידור אונליין ללא תשלום

אנסמבל המאה ה-21 יפתח את עונת 2020-2021 שהיא עונתו ה-30 בקונצרט שיתקיים ב-5 בדצמבר. לאור מגבלות התקופה בשל מגפת הקורונה, ישודר הקונצרט באינטרנט באיכות הקלטה ושמע גבוהים.
על הקונצרט ינצח אילן וולקוב שהצטרף העונה לדן יוהס, מייסד האנסמבל לתפקיד הניהול האמנותי של האנסמבל . הקונצרט ישודר לקהל ללא תשלום.

Ilan Volkov. Credit Astrid Ackermann

בתוכנית הקונצרט שלוש יצירות ישראליות בבכורה עולמית מאת המלחינים חנה אג'יאשוילי (הדהודים), בתיה פרנקלך (השאה), ויוסי מר-חיים (פניקס). הפסנתרן אמרי טלגם  יבצע שלושה אטיודים לפסנתר מאת המלחינה הקוריאנית אונסוק צ'ין (מספרים 6,5,1).

דן יוהס: "אנו מציגים בקונצרט זה שלושה דורות של מלחינים: בתיה פרנקלך היא הצעירה ביותר, סיימה את לימודיה באקדמיה למוסיקה בתל אביב וממשיכה ללמוד באוסטריה, חנה אג'יאשוילי, שהיא כבר דור הביניים ובשנים האחרונות פורצת יותר ויותר לתודעת הקהל, ויוסי מר-חיים, הוותיק ביותר, שיצירתו הוזמנה על-ידי האנסמבל לכבוד הגיעו לגבורות. לשלושתם סגנונות שונים ואנחנו גאים להביא שלוש בכורות בקונצרט אחד" ומוסיף כי "יצירותיה של אונסוק צ'ין, מלחינה קוריאנית המתגוררת בברלין, מבוצעות בכל העולם בזכות סגנונה הייחודי והאישי".

יוסי מר-חיים. צילום גוני ריסקין

אנסמבל המאה ה-21 נחשב להרכב חלוץ בעולם המוסיקה הישראלי, והיה הראשון שביצע מוסיקה עכשווית באופן קבוע באולמות הקונצרטים. הוא תרם רבות להיכרות של הקהל הישראלי עם המוסיקה העכשווית תוך ביצוע בכורות של מלחינים ישראליים ושיתופי פעולה עם מנצחים ומלחינים רבים בעולם.

דן יוהס: "לפני 30 שנה קשה היה לדמיין שנגיע לרגע הזה, לעונת ה-30 החגיגית של אנסמבל המאה ה-21. היו אלה שנים של התרגשות, מאבק והרבה סיפוק. אנחנו מודים למנצח הראשי שלנו ז'ולט נאג' שהיה אתנו ב-25 השנים האחרונות והיה גורם חשוב בהתפתחות האנסמבל. הוא מעולם לא ביטל קונצרט, אפילו כשהמצב הבטחוני היה בכי רע ורבים מסביב ביטלו.
החל מהעונה ז'ולט מפנה את מקומו למנצח הישראלי אילן וולקוב, שאף הוא נמצא אתנו כבר למעלה מ-10 שנים. ז'ולט ישאר עמנו בתפקיד המנצח האורח הראשי. אילן הנו מהמנצחים והמוסיקאים הנמצאים בצמרת העשייה המוסיקלית הבינלאומית ואנחנו מאד גאים ושמחים על נכונותו להצטרף לאנסמבל המאה ה-21. יחד הרכבנו תכנית מיוחדת לעונה חגיגית זאת".

בהמשך העונה שם האנסמבל דגש מצד אחד על היצירה המקומית ויגיש בביצועי בכורה 9 יצירות חדשות פרי עטם של מלחינות ומלחינים המתפרשים על פני דורות של יוצרים, מצד שני הוא יציג דיוקנאות של מלחינים בינלאומיים, מהמשפיעים ביותר כיום על הסצנה המוסיקלית בעולם. ושאיפתנו שחלקם אף יבואו ויהיו נוכחים.

לכבוד העונה השלושים יבצע האנסמבל את הקונצ'רטו לכינור הנפלא של ליגטי – יצירה שלא ביצענו עד כה, מפאת הרכב הנגנים הגדול שהיא דורשת. תהיה זו הפעם הראשונה שהיצירה תבוצע בארץ.
בנוסף לסדרת המנויים ולכבוד שנת ה-30 מתוכננים שלושה קונצרטים מיוחדים נוספים:
קונצרט זוכי התחרות הבינלאומית של קרן עזריאלי הקנדית למוסיקה אמנותית יהודית וקנדית. לכבוד 95 שנה לבכורת סרטו המפורסם של סרגיי אייזנשטיין: פוטמקין, נבצע בשיתוף סינמטק תל אביב את הסרט בליווי המוסיקה של המלחין הבריטי אד יוז.

כמו כן, יבצע האנסמבל בתיאטרון גשר, במסגרת פסטיבל מרתון התיבה, את יצירתו הנהדרת של בנדיקט מייסון הבריטי –  "אופרות צ'פלין" –  מוסיקה עם שני זמרים ואנסמבל גדול לשלושה מסרטיו המפורסמים של צ'רלי צ'פלין, מוסיקה שאינה רק מלווה את הסרט, אלא מעניקה לו רובד נוסף.

אנסמבל המאה ה-21, קונצרט פתיחת העונה ה-30 בסדרה "תגליות"
מוצ"ש 5 בדצמבר בשעה 20:00
הקונצרט ישודר אונליין ללא תשלום
קישור לצפייה
https://www.youtube.com/watch?v=y1Wb4sS1hY0
אילן וולקוב
מנצח
אמרי טלגם פסנתר
יוסי מר-חיים פניקס – בכורה בהזמנת האנסמבל
בתיה פרנקלך
 השאה – בכורה
אונסוק צ'ין שלושה אטיודים לפסנתר ( מספרים 6,5,1)
חנה אג'יאשוילי 
הדהודים – בכורה בהזמנת האנסמבל

Israel Contemporary Players – Opening Concert of the 30th Season
December 5th at 8pm.
The Concert will be broadcast online
LINK
https://www.youtube.com/watch?v=y1Wb4sS1hY0
Ilan Volkov
conductor
Imri Talgam piano
Yossi Marhaim Phoenix – Premiere, commissioned by the ICPBatya Frenklakh Suggestion – Premiere
Unsuk Chin Three Etudes for Piano (1, 5, 6) 
Hana Ajiashvili Reverberations – Premiere, commissioned by the ICP