תגיות

, ,

קונצרט פתיחת העונה והשקת האולם המקוון של האנסמבל הקולי הישראלי

האורגן במרכז

בדיוק שנה אחרי הקונצרט האחרון מעל במה ומול קהל, חוזר האנסמבל הקולי הישראלי להופיע ולחגוג את פתיחת אולמות הקונצרטים עם הקונצרט הראשון בסדרת החוויה הקולית: "האורגן המרכז".

כפי שרומז שמו, מציג הקונצרט את אחד הכלים העתיקים והמזוהים ביותר עם המוסיקה הכנסייתית: האורגן.

האנסמבל הקולי הישראלי. צילום דור אבן-חן. ברקע מנשה קדישמן, מתח, 1966 (שחזור 2005 ) ברזל צבוע עיזבון מנשה קדישמן.5

 בתכנית יצירות מאת באך, פליקס מנדלסון, ברהמס, ריינברגר, שמצאו בשילוש הקדוש המוסיקלי- אורגן, מקהלה ואקוסטיקה כנסייתית- כר נרחב ליצירה. בנוסף יבצע האנסמבל את יצירתו הנפלאה של פרנסיס פולנק, גלוריה, שתבוצע בעיבוד מיוחד לאורגן. 

ביצירה זו תתארח זמרת הסופרן הבינלאומית הילה בג'יו, שזו לה הופעתה הראשונה עם האנסמבל כסולנית.  נגן האורגן הישראלי רביב לייבזירר יבצע את התוכנית על האורגן הכנסייתי היחיד מסוגו בארץ, בעל צליל גדול הכולל את כל הרגיסטרים, שרכש האנסמבל בשנה שעברה בהולנד.

הילה בג'יו. תמונה לירן לוי

לצד החזרה לאולמות, האנסמבל הקולי הישראלי משיק את האולם המקוון, פלטפורמה חדשה ואיכותיתלשידור קונצרטים חיים ומהעבר, פודקסטים, הרצאות ועוד יצירות מקוונות. הפלטפורמה מאפשרת שידור וידאו וסאונד איכותיים יותר מאשר נפוץ היום בזום, בפייסבוק או ביוטיוב, בכוונה להמשיך ולשפר את חוויית הצפייה שהפכה להיות חלק בלתי נפרד מהמציאות החדשה.

רעננה, 9 במרץ, בשעה 20:30,  תל אביב, 11 במרץ, בשעה 20:30

האנסמבל הקולי הישראלי יקיים ב-9 וב-11 במרץ את  קונצרט פתיחת העונה שלו, "האורגן במרכז", בניצוחו של יובל בן עוזר ובהשתתפות זמרת הסופרן הילה בג'יו ונגן העוגב, רביב לייבזירר.

בדיוק שנה אחרי הקונצרט האחרון מעל במה ומול קהל, חוזר האנסמבל הקולי להופיע ולחגוג את פתיחת אולמות הקונצרטים בקונצרט שמציג את אחד הכלים העתיקים והמזוהים ביותר עם המוסיקה הכנסייתית: האורגן.

מאז ימי יוון העתיקה, האורגן השתנה והתפתח עד שהגיע למעמדו ככלי המרכזי של הכנסייה בתקופת הבארוק ואחר כך במאה ה 19, בה הפך לכלי סימפוני בעל יכולות כמעט בלתי מוגבלות.

באופן טבעי,  שילבו המוסיקאים בכנסיות את האורגן עם כלי כנסייתי עתיק נוסף- קול האדם. 

השילוב בין צלילו המאונפף של האורגן, שהלך והשתכלל עד להיותו מה שאנו מכירים היום- עצום במימדיו ובצלילו, הגיעה לשיאה בתקופה הרומנטית ביצירות מאת גדולי המלחינים.  הם מצאו בשילוש הקדוש המוסיקלי- אורגן, מקהלה ואקוסטיקה כנסייתית- כר נרחב ליצירה. 

כך י.ס. באך, פליקס מנדלסון,יוהנס ברהמס, יוסף ריינברגר, אותם תוכלו לשמוע בקונצרט, יחד עם  יצירתו הנפלאה של פרנסיס פולנק, Gloria  מלאת השמחה, האור והצבעים, אשר תבוצע בעיבוד מיוחד לאורגן. 

ביצירה זו תתארח זמרת הסופרן הבינלאומית הילה בג'יו, שזו לה הופעתה הראשונה עם האנסמבל כסולנית. זו גם סגירת מעגל עבורה אחרי שהייתה חברה באנסמבל הקולי הישראלי לפני שנים רבות.

נגן האורגן הישראלי רביב לייבזירר יבצע את התוכנית על האורגן הכנסייתי היחיד מסוגו בארץ, בעל צליל גדול הכולל את כל הרגיסטרים,  כלי שרכש האנסמבל בשנה שעברה בהולנד.

ההתרגשות של קונצרט פתיחת העונה היא כפולה, לצד החזרה לאולמות, האנסמבל הקולי הישראלי משיק את האולם המקוון: ivocal.co.il

פלטפורמה חדשה ואיכותית המותאמת אישית לאנסמבל ולקהלו לשידור קונצרטים בשידור חי, קונצרטים מהעבר הסכתים (פודקסטים) והרצאות מאת המנצח והמנהל המוסיקלי יובל בן עוזר, שנוצרו בזמן הקורונה, ועוד. הפלטפורמה מאפשרת שידור וידאו וסאונד איכותיים יותר מאשר נפוץ היום בזום, בפייסבוק או ביוטיוב, בכוונה להמשיך ולשפר את חוויית הצפייה שהפכה להיות חלק בלתי נפרד מהמציאות החדשה.

המשכן למוסיקה ואומנויות, רעננה: שלישי 9/3/21, 20:30, מחיר כרטיס 100-110 ₪.

מוזיאון תל אביב לאמנות:  חמישי, 11/3/21, 20:30, מחיר כרטיס 115-135 ₪

האולם המקוון: 70 ₪

לרכישת כרטיסים: רכישת כרטיסים בטלפון 074-701-2112 ובאתר nive.co.il

ישנה אפשרות לרכישת מנוי ל-5 הקונצרטים בעונה:  450 ₪ לאולמות הפיזיים, או 250 ₪ לצפייה בשידורים ישירים בלבד – שני סוגי המינויים מקנים גישה מלאה ליצירות באתר החדש.

רביב לייבזירר, פסנתרן ונגן עוגב, בעל תואר ראשון מבית הספר למוזיקה בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל אביב ותואר שני מהאקדמיה למוזיקה בציריך, שוויץ. זכה בפרסים ובמלגות לרבות קרן התרבות אמריקה ישראל, קרן בוכמן היימן ומלגות מטעם ארגון רוטרי. בנוסף, זכה בתחרויות רבות, ביניהן תחרות ״כץ״ של בית הספר למוזיקה באוניברסיטת תל אביב, תחרות של ״כיתות האמן תל חי״ ובתחרויות האביב לשנת 2012. החל משנת 2017 נמנה בסגל המורים של הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה, תל אביב ומרכז המוזיקה ״קלור״ בכפר בלום וממשיך להופיע ברחבי הארץ והעולם כסולן וכחבר בהרכבים קאמריים.

רביב לייבזירר. תמונה ניצן גור

הילה בג'יו סופרן, היאזמרת בינלאומית זוכת פרסים המופיעה באופרה הישראלית, בבתי אופרה בחו"ל, עם תזמורות בארץ ובחו"ל, עם הרכבים קאמריים וכסולנית. היתה חברה בסטודיו של האופרה ומאז מופיעה בקביעות באופרה הישראלית שם ביצעה למעלה משלושים תפקידים ביניהם: לוצ'יה (לוצ'יה די למרמור), איליה (אידומנאו), טיטניה (חלום ליל קיץ), יוליה (רומאו ויוליה), אדינה (שיקוי האהבה), ג'ילדה (ריגולטו), נורינה (דון פסקואלה), מארי (בת הגדוד), השועלה (השועלה הערמומית), פמינה (חליל הקסם) ועוד. הופיעה כסולנית עם כל התזמורות בארץ, לרבות התזמורת הפילהרמונית הישראלית, הסימפונית ראשון-לציון, התזמורת הסימפונית ירושלים, תזמורת קאמרטה ירושלים ותחת שרביטם של מנצחים ידועים כמו: דניאל ברנבוים, דניאל אורן, זובין מהטה, עומר וולבר, דן אטינגר, אשר פיש, דניאל קלגארי, פרדריק שזלן, ועוד.  מבין תפקידיה האופראיים בחו"ל: מוזטה (לה בוהם) וגפופו

(מקברה של ליגטי) בבית האופרה של דרזדן, אוסקר (נשף המסכות) בבית האופרה של ננסי, רן, נאנט, לוקסמבורג, השועלה (השועלה הערמומית) בבית האופרה של ברגן, ג'וליה (סולם המשי) בפסטיבל רוסיני שבאיטליה. שרה בקונצרטים עם הפילהרמונית של מינכן, תזמורת בית האופרה של ולנסיה, פסטיבל דרזדן, פסטיבל למוסיקה קאמרית בברלין בניצוחו של דניאל ברנבוים, פסטיבל למוסיקה קאמרית באולם פייר בולז בברלין, התזמורת הלאומית של הלואר ועוד. בשנתיים האחרונות הופיעה עם ה'רביעיה הירושלמית' בסיבוב הופעות בארופה לרגל הוצאת דיסק 'יידיש קברט' בחברת ההקלטות "הרמוניה מונדי".

מבין הפרסים שזכתה: פרס רוזנבלום לשנת 2012, פרס על ביצוע יצירה ישראלית מטעם משרד התרבות, במקום השני בתחרות היוקרתית "בלוודר" בוינה וכן במלגות מטעם קרן תרבות אמריקה-ישראל, מלגת גרבוב, מלגת בסר, מלגת סילוורמן ומלגת המכון הישראלי לזמרה אומנותית.