תגיות

,

לקראת צאת סרטה החדש של ג'ולייט בינוש לאקרנים

עורך סינמטק ירושלים מחווה לכוכבת הבלתי מעורערת של הקולנוע הצרפתי והעולמי

ג׳ולייט בינוש

8.4.21 עד ה 18.4.21

בסינמטק ירושלים

לקראת צאת הסרט "סיפור חיי״ בכיכובה של ג׳ולייט בינוש הכוכבת הבלתי מעורערת של הקולנוע הצרפתי והבינלאומי ולאחר שיציאתו התעכבה כשנתיים בשל הקורונה יערוך סינמטק ירושלים מחווה לשחקנית המוערכת.

ענני סילס מריה –

ששת הסרטים שיוקרנו במחווה, משקפים את כל הסיבות ההופכות את בינוש לשחקנית שבקריירה של כמעט ארבעה עשורים הפכה לכוכבת גדולה לא רק בצרפת, אלא בקולנוע העולמי.

אם בעשור הקודם היה נדמה שהיא בוחרת בתפקידים רציניים עם סרטים בעלי מימד פוליטי, עתה נראה שהיא בוחרת לעתים תפקידים המתייחסים באופן כמעט מודע לפרסונה הקולנועית שלה. היא מצליחה, בעידן שבו לשחקניות בעשור השישי לחייהן כבר כמעט ואין תפקידים ובוודאי שלא הילה, להישען על המאפיינים שסייעו לה לפרוץ: החושניות, החיוך, הנאיביות – ולהגיש אותם בשילוב מהנה של חן וקריצה.

ענני סילס מריה –

בעולם שבו כוכבים מתחלפים די מהר, ואופנות קולנועיות נעות מן הדרמטי אל הסקפטקולרי, בינוש מצליחה לשרוד באופן מעורר הערכה. הנוכחות הנמשכת שלה היא מגדלור שנתמיד נעים לחזור אליו .

.ואלה הסרטים שיוצגו במסגרת המחווה:

עותק נאמן למקור

צרפת, איטליה 2010

בימוי: עבאס קיארוסטמי

משחק: ג'ולייט בינוש, ויליאם שימל

כדאי מאד לראות את סרטו השנון והאלגנטי של עבאס קיארוסטמי. העלילה עוסקת בטיול יומי בכפרים הקטנים של טוסקנה של אל, מנהלת גלריה קטנה וג'יימס – חוקר אמנות בריטי שהגיע בכדי להרצות על ערכם האמנותי של עותקים מול יצירות מקוריות. במהלך הטיול יחסיהם מתפתחים לכיוונים לא צפויים המעוררים מחדש השתקפויות והעתקים של חיי זוגיות קודמים על ההנאות, המצוקות והרגשות. זהו סרט חכם ומרגש שמצליח להפעיל את הלב והמחשבה גם יחד. תורמים לכך הנופים הנאים של איטליה ובעיקר הופעתם של צמד השחקנים הראשיים. בינוש אף זכתה בפרס השחקנית בפסטיבל קאן והתוצאה היא פנינה קטנה ומקורית.

8.4 , יום חמישי בשעה 20:30

חיים כפולים

צרפת 2018

בימוי: אוליבייה אסיאס

משחק: ג'ולייט בינוש, גיום קאנה , ונסן מקיין

אלן מנהל בהצלחה בית הוצאה לאור, אולם עליו להסתגל למהפכה הדיגיטלית. הוא אינו מוצא עניין בכתב היד של לאונרד, אחד הסופרים הוותיקים בהוצאה, שניפק עוד אוטו־פיקציה על יחסיו עם ידוענית. סרטו המהנה של אוליביה אסיאס הוא מופת של אירוניה ומחשבה. נדרשים שחקנים בעלי שיעור קומה כמו ז’ולייט בינוש וגיום קאנה כדי לשאת בקלילות כה משכנעת את הדיאלוגים המתמשכים אך ככל שהסרט מתקדם, הופעתם מוסיפה רובד עז של משקל רגשי. התוצאה היא דרמה מענגת, מצחיקה ומחוכמת ששווה את תשומת לבכם.

9.4 , יום שישי בשעה 18:00

10.4 , שבת בשעה 18:30

11.4 , ראשון בשעה 20:30

מחבואים

צרפת, גרמניה, אוסטריה 2005

בימוי: מיכאל האנקה

משחק: דניאל אוטיי, ג'ולייט בינוש

סרטו המתוחכם של מיכאל האנקה ('משחקי שעשוע', 'המורה לפסנתר') נוגע, כמו מרבית הפילמוגרפיה המוערכת של הבמאי האוסטרי, בריקנות ובאלימות המציפות את העולם המערבי. העלילה עוקבת אחר זוג בורגני צרפתי ששלוותם מופרת כאשר קלטות וידאו הנשלחות לביתם מעידות כי השניים נמצאים על הכוונת של מישהו. מכאן והלאה, מתפתלת העלילה בין עבר להווה, בין אשמה לצדקנות. בעזרת סגנון קולנועי צונן, מצליח האנקה למתוח את עצבי צופיו, וכהרגלו מציב בפניהם מראה צלולה ובלתי מתפשרת. זהו סרט נועז ומעורר מחשבה שהיה לאחד השיאים הקולנועיים של ראשית המאה.