תגיות

, ,

המוזיאון לאמנות האסלאם פותח את תערוכת הקיץ:

קפה

מזרח ומערב

02_ Rami Tareef, DALLAH, 2014 – photo credit Yaeli Gabriely

תערוכה מקורית ורחבת היקף העוסקת בקפה, המשקה הנחשק בעולם, ובוחנת באמצעות עולם העיצוב את הקפה כתופעה תרבותית, חומרית, דתית וכלכלית . בתערוכה יציגו מעצבים מיותר מ 30 מדינות ברחבי העולם

במיוחד מאיטליה – אוסף של עשרות כלי קפה אייקונים של מעצבים ואדריכלים בינלאומיים המבטאים את התפתחות עולם הקפה והשפעתו על זירת העיצוב העכשווי

נוסטלגיה ארץ ישראלית – חשיפה מוזיאלית ראשונה של אוסף "ישראליאנה" המונה מאות כלים להגשת קפה של מיטב מפעלי הקרמיקה שפעלו בארץ במאה שעברה; בין הפריטים – כוס הקפה של דוד בן גוריון  מערכת קפה "הנשיא" שנוצרה עבור בית הנשיא ושגרירויות ישראל בחו"ל בזמן כהונתו של יצחק בן ­­-צבי

חשיפה ראשונה של אוספים פרטיים הכוללים עשרות כלים להכנת קפה מכונות קפה מקצועיות לבתי קפה, מטחנות, רוסטרים ומכונות קפה ביתיות בשלל דרכי הכנה, מהמאה ה 18 ועד היום. בין המוצגים: דגם מכונת האספרסו הראשונה בעולם מ 1884

קפה ונשים

הקפה כאמצעי להפרדה בין נשים לגברים אך גם ליצירת סולידריות והעצמה נשית

עוד בתערוכה: כרזות של פרסומות לקפה משנות ה 50, קופסאות קפה של חברות הקפה הישראליות, פרסומות קוליות לקפה, סרטונים, קריקטורות של פרידל שטרן

אוצרת: יהל שפר

 15/7/21-30/5/22

הקפה נחשב למשקה הנחשק, המסתורי והפופולרי ביותר בעולם כאשר יותר מ 500 מיליון כוסות נלגמות ממנו מידי שנה. אבל הקפה הוא לא רק משקה, הוא תופעה. במהלך מאות השנים האחרונות השפיע הקפה על התרבות, הכלכלה והחברה של יבשות שלמות. במסעותיו ברחבי העולם הוא הפך משיקוי שנלגם בפולחנים דתיים בעולם הערבי לסמל של תרבות צעירים חילונית.

הקפה עורר תשוקה ביוצרים מתחומים שונים  להמציא, לתכנן, לבנות וליצור את מספר הכלים הנלווים הגדול ביותר שעוצבו ומעוצבים עבור מוצר צריכה – כפיות וספלים, מגשים וקומקומים, אביזרי קליה וטחינה, ומכונות ביתיות ומקצועיות שמלוות את תרבות בתי הקפה.

ביולי הקרוב יפתח המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים את התערוכה: קפה, מזרח ומערב, תערוכה רחבת היקף  הבוחנת את הקפה כתופעה דתית כלכלית, תרבותית וחומרית.

01_Peter J. Schlumbohm, CHEMEX, 1941-2020

הקפה כתופעה ייבחן באמצעות מספר היבטים:

סצנת העיצוב העכשווי – מהקפה הטורקי, דרך הקפה הערבי, האיטלקי ועד הספשלטי קופי, התפתחותן של תרבויות ומסורות קפה לוותה בפיתוח שיטות וביצירת כלים שונים להכנתו. בתערוכה של עיצוב עכשווי מאיטליה מוצגים עשרות אובייקטים אייקונים של כלי קפה ייחודים שעוצבו בידי ארכיטקטים ומעצבים מפורסמים משדה העיצוב העכשווי. אוסף התערוכה מאפשר לנו להתחקות אחר המהפכה העיצובית העכשווית של כלים ליום יום הנובעת מחיפוש אחר איזון בין חדשנות בעיצוב מוצר לבין צרכים פונקציונליים וחברתיים. את התערוכה אצרה אליזבתה פיסו מהקרן הבינלאומית האיטלקית IMF.

בין האובייקטים האייקונים: ה-Moka של אלפונדו ביאלטי מ- 1933 שנחשב לסמל של הקפה האיטלקי שעד היום נמכרו ממנו יותר מ- 105 מליון פריטים. La cocina  מכונת האספרסו הראשונה שעוצבה בידי אלדו רוסי ב- 1984. Tea & Coffee Towers מ -2005 שעוצבו בידי האדריכל הצרפתי ז'אן נובל שהגדיר את הערכת הקפה כ"אוטופיה קטנה".

תרבות הקפה בישראל. זרקור מיוחד בתערוכה יושם על תרבות הקפה הייחודית בישראל ועל שתי מסורות הקפה המתקיימות זו לצד זו למעלה ממאה שנה: הקפה המבושל בסגנון ערבי לצד קפה מערבי.  בחלק זה של התערוכה יוצגו כלי קפה נאיביים ששימשו את הבדואים בהכנת הקפה והיו עשויים מחומרים זמינים בסביבה המידית – עץ, חומר, עור, פח נחושת וברונזה. לצד כלים אלה יוצג, בחשיפה מוזיאלית ראשונה, אוסף "ישראליאנה" המונה מאות כלים להגשת קפה שיצרו מפעלי קרמיקה בישראל שהחלו לפעול בשנות ה 30 של המאה הקודמת בהם: לפיד, נעמן, פלקרמיק, חרסית ועוד. מערכות קפה אלו נחשבו ליצירות אמנות לכל דבר והיו מתנות חתונה פופולאריות. חלקן  עוצבו ברוח תרבות האירוח האירופית שהביאו עימם העולים מארצות המוצא שלהם ואחרות בהשראת הממצאים הארכיאולוגים שנמצאו בארץ. בין הפריטים שיוצגו בתערוכה: כוס הקפה עם סמל ה"צבר" חלק ממערכת שעוצבה על ידי מפעל נעמן עבור דוד בן גוריון בזמן כהונתו כראש הממשלה, ו מערכת קפה "הנשיא" שנוצרה עבור בית הנשיא ושגרירויות ישראל בחו"ל בזמן כהונתו של יצחק בן-צבי. עוד יוצגו בחלק זה של התערוכה כרזות של פרסומות לקפה משנות ה 50, קופסאות קפה של חברות הקפה הישראליות, פרסומות קוליות לקפה, סרטונים, קריקטורות של פרידל שטרן ועוד.

הכנת הקפה. מאז ועד היום לא חדל להתפתח תחום הכנת הקפה: טכנולוגיות קלייה, מזיגה וחליטה, כלי הגשה, בתי ממכר ובתי קפה ומקצוע ההכנה וההגשה של הקפה. בתערוכה ייחשפו לראשונה מספר אוספים פרטים הכוללים עשרות כלים להכנת קפה בהם: מכונות קפה מקצועיות, כולל דגם מכונת האספרסו הראשונה בעולם מ 1884, מטחנות, רוסטרים ועוד מהמאה ה 18 ועד היום.  ניתן לראות את השינוי שחל בעיצוב המכונות בהתאם לרוח התקופה מבחינה אמנותית, אדריכלית ופוליטית. אם בתחילת המאה ה 19  המכונות היו משופעות בעיטורי ברונזה ואמייל בסגנון ארט נובו, תבליטי פרחים ובתולות ים, הרי שעם מלחמות העולם העיצוב הפך להיות הרבה יותר רציונלי ורציני. השנים שלאחר מלחמת העולם השנייה היו פוריות מאד בעולם העיצוב, ארכיטקטים ומעצבים נודעים המציאו ועיצבו מחדש את כלי הקפה והתרחקו מכל פרשנות או מחזור של עיצוב שהיה קיים קודם.

קפה ונשים. הקפה ובית הקפה נתפסים כיום-יומיים ודמוקרטיים, אך בתי הקפה הראשונים היו מרחבים גבריים. בעולם הערבי וברחבי האימפריה העות'מאנית נאסרה הכניסה לבתי הקפה על נשים, אך אישה יכלה להתגרש מבעלה בעילה שלא סיפק את צרכי הקפה שלה.  לכן, הנשים יצרו לעצמן מרחבים נפרדים כמו בתי המרחץ בהן יכלו להתענג על טעמו של הקפה ללא נוכחות גברית. שתיית קפה הפכה למקובלת על ידי נשים כאשר החלו להוסיף לקפה סוכר וחלב ושתו אותו בכוסות פורצלן מה שהפך אותו ל"נשי" וראוי לשתייה על ידי נשות האליטה. במאה ה-19, כשנוכחות נשים בבתי הקפה הפכה למקובלת יותר, הותאם מרחב בית הקפה לצורכי הנשים: כיסאות הישיבה והשולחנות הוגבהו כך שיתאימו לשמלות המפוארות שלבשו הנשים הבורגניות, וקירות בתי הקפה כוסו במראות על מנת לשמור על ביטחונן האישי.בחלק זה של התערוכה יוצגו כלי קפה שיוצרו במיוחד עבור נשים, גלויות מהאימפריה העות'מאנית בהן נשים מצולמות בבגדי גברים כהתרסה על כך שהכניסה לבתי קפה נמנעת מהן ועוד.

את התערוכה ילווה ספר הקפה המכיל עשרות מאמרים המספרים את סיפורו של הקפה מזוויות שונות ומלווים במאות צילומים מרהיבים של מוצגי התערוכה השונים.

טלפון: 02-5661291

www.islamicart.co.il

שעות פעילות המוזיאון:

שני – רביעי : 10:00- 15:00

חמישי: 10:00- 19:00

שישי – שבת: 10:00 – 14:00